Каква кръвна група сте?

  • 21 084
  • 237
  •   1
Отговори
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Става въпрос за истинска кръвна група, а не метафорично казано  Simple Smile . Както знаете, аз си падам по анкетите, които са просто ей така, за статистиката  Mr. Green . Но в случая имам и едно конкретно чудене. Преди време, докато се ровех из интернет, на няколко места прочетох, че понеже се дължи на рецесивен ген, отрицателния резус фактор е сравнителн ослабо разпространен и хората с отрицателна кръвна група са около 15% в целия свят. Покрай проблемите, които отрицателния резус фактор(моя е такъв) може да създаде по време на бременност, разговарях с доста жени и установих, че около мен има доста хора с отрицателна кръв. И понеже при разпространението на кръвните групи и резус фактора все пак има значение и географското положение, се чудех дали концентрирането на повече хора с отрицателен резус фактор е типично само за моя район, или за цяла България.

# 1
# 2
  • Мнения: 4 892
Аз съм 0 (-)

# 3
  • Мнения: 15 619
Как ще разбереш, кой от кой район е и коя кръвна група преобладава там?  Grinning
0 + съм аз.

# 4
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Не искам да разбирам кой е от кой район е, считам потребителите тук за случайна извадка от българското население, разбра се, няма как от тази анкета да се извадят точни и адекватни изводи, но на мен ми е чудно дали тенденцията важи за целия ни народ, а не как е в конкретните райони.

# 5
  • Мнения: 5 259
Всички в семейството сме А+

# 6
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Тя и анкетата засега потвърждава това, което съм чела, че най-разпространената кръвна група в България е А+.

# 7
  • Мнения: 5 259
Интересни факти по темата:

"Интересен е факта, че най-рядко срещаната кръвна група в света това е кръвна група AB. В световен мащаб на тази кръвна група се падат едва 3% от населението на земята, а ако трябва да сме още по точни най-рядко срещаната кръвна група в целия свят е кръвна група АБ с отрицателен резус-фактор. В България процента на срещане на тази кръвна група е 8, в Германия е 5%, В Япония 10%, а при Аборигените въобще липсва.Следващата по рядкост кръвна група това е кръвна група Б. Честотата на нейната срещане сред човешката популация е около 11%. Отново има разлика при кръвна група Б+ и Б-. Кръвна група B с отрицателен резуст-фактор е с честота на срещане едва 2%, което я подрежда на пред последно място по-честота на срещане точно над кръвна група АБ-. Кръвна група Б с положителен резус фактор се среща с честота 9%. В България с кръвна група Б са около 15% от населението. При Германците този процент е 11, при Англичаните 10%, Японците 20%. Най-висока е честата на срещане във Виетнам, където е 29,1%.Кръвна група А е на второ място по честота на срещане. Процента на човешката популация с тази кръвна група 40%. С отрицателен резус фактор на А кръвна група са около 6%, а с положителен резус фактор са 34%. В Европа честота на срещане на тази кръвна група е висока. В България 44% от хората са от кръвна група А, при Германците 43% от населението, Французите са 44% в Китай честота на срещане на кръвна група А е ниско около 26% на Филипините 22% от населението е с А кръвна група.Най-често срещаната кръвна група в света това е кръвна група 0. С Кръвна група 0 с отрицателен резус-фактор са около 7% от земното население, а с положителен резус фактор 38% или общата честота на срещане на кръвна група 0 е 45%. В България процента на срещане е по нисък и е около 32%, от германското население 41% са с кръвна група 0, а от английското 44%. В Япония кръвна група 0 се среща с честота 30%, а в Китай 40%. Интересен и любопитен факт около тази кръвна група е, че при изследване на Перуанските индианци всички те са с кръвна група 0 т.е. честотата на срещане на кръвна група 0 е 100%. При майте е установено, че честота е била също изключително висока 97% като останалите 3% се поделят между останалите кръвни групи."

Честно казано се изненадах. Мислех, че А е най-разпространената и че обхваща 75%. Явно съм била в голяма заблуда.

# 8
  • Мнения: 57
Как ще разбереш, кой от кой район е и коя кръвна група преобладава там?  Grinning
0 + съм аз.
Не бе,многоплюеща Миси!!!!А кой от 7-те милярда жители отиват под ножа....нали трябва да се сведем до 500 хиляди Mr. Green

# 9
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
При нас се е получило интересно, сина ми има родители със сравнително рядко срещани кръвни групи, а той самия е с най-разпространената кръвна група в света. Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 38 807
0- и цялото семейство сме отрицателни, така се оказа.

# 11
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Ако и двамата родители са с отрицателен резус фактор, задължително и децата им са с такъв.

# 12
  • Мнения: 8 567
В+ (с който сме от една кръвна група, да си каже)  Wink

При нас се е получило интересно, сина ми има родители със сравнително рядко срещани кръвни групи, а той самия е с най-разпространената кръвна група в света. Simple Smile

Това възможно ли е?

Отговорих си:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8A%D0%B2%D0%BD%D0%B … D1%83%D0%BF%D0%B0

# 13
  • Мнения: 24 467
 Peace
Веднага!
/а+в//а-в/ - а.а + 2ху +в -ху + в.в - ху

# 14
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
В+ (с който сме от една кръвна група, да си каже)  Wink

При нас се е получило интересно, сина ми има родители със сравнително рядко срещани кръвни групи, а той самия е с най-разпространената кръвна група в света. Simple Smile

Това възможно ли е?

Да, напълно е възможно(при определени случаи, разбира се) родителите да имат различна кръвна група от детето си, а в някои случаи е неизбежно, например родител с кръвна група 0 и родител с кръвна група АБ могат да имат деца само от А или Б кръвна група.

Общи условия

Активация на акаунт