Литературен клуб - ХІІ

  • 65 398
  • 756
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 382
Не мога да повярвам, че се разделям с „Есента на патриарха” на Маркес - предполагам, че ще се връщам от време на време към книгата, за да опуля отново очи...  Laughing Засега все още стои на бюрото ми, да си избера още откъси за вадене от Читанката. Какъв късмет, че точно тази книга я има там, иначе не знам как щях да преписвам на ръка цели страници от тази книга-изречение. Wink
Утре отивам в библиотеката да взема „Генералът в своя лабиринт” и „За любовта и други демони”.

От Южна/Централна Америка се пренасям в Северна Америка. Пълен контраст, но ми е интересно с биографията на Джеръм Селинджър („По-горе към билото”). Едновременно започнах (за трети път) и неговите „Девет разказа” (най-любим ми е „На Есме — с обич и омерзение”). Никога не съм можела да си обясня с какво ме пленяват те. Наситени с „ежедневни” обикновени диалози, сякаш лишени от големи драми или поуки, но при всеки чувам говоренето на героите и съм на съответното място в САЩ точно през онези години след Втората световна война. Не си спомням да съм чела други такива разкази. Може би съвсем леко сходство със стила на Фицжералд намирам, но тези са ми „по-достъпни”. Всеки е нетрадиционен, различен и дори отчайващите и НЕжизнеутвърждаващите са изключително „достоверни” и живи... Във всички хората сякаш са лишени от нещо, движат се в някакъв стъклен свят, а искат друг...

А предния път като четох „Франи”, „Зуи” и другите от семейство Глас, се чудех – това ли е семейството и животът на Селинджър, виждам ли наистина в тези произведения причините той да се откаже да публикува и да живее в изолация...? Сега с биографията му сигурно ще се убедя дали е така и пак ще прочета всичко за Глас. Също и „Спасителят в ръжта” разбира се – учена в гимназията преди няколко десетилетия.  Joy

# 16
  • Мнения: 2 809
 Благодаря за темата  Heart Eyes

Кали, мила и мен ме шашна с Даниел Стийл  Grinning- да ти кажа, аз не я понесох...опитах, но много сладникаво глуповата ми дойде и книгата и начина на писане. Препоръчвам ти за разтуха Сидни Шелдън.

Кажете за Кундера? Какво да прочета - много отдавна му се каня...

# 17
  • Мнения: 0
Благодаря за темата. Simple Smile
Наскоро прочетох "Скритият дар. 101 притчи за истински ценното в живота". Кара те да се замислиш над живота. Препоръчвам я!
http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=33448

# 18
  • Мнения: 2 491
Тони, много хубаво начало на темата, благодаря Hug  bouquet

Мирослав Пенков е страхотен разказвач, което не ми попречи обаче да не харесам някои от разказите му в "На изток от запада".
За толкова младо момче се представя повече от добре, пише като "възрастен" Laughing, шегувам се де, но наистина разказите му съдържат толкова болка, страдание и истина по отминали времена и толкова богато се изразява, като че ли е преживял всички тези несгоди и читателя също има честта да ги съпреживее с него. Някак истински са. Като цяло не съжалявам, че си я купих, пък и напоследък много пламенно подкрепям българската литература, която вече се събужда някак от зимен сън Grinning и все повече талантливи български автори изплуват от леговищата Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 4 910
Сами, и на Сидни Шелдън не съм чела нищо, така че ще имам пред вид. Благодаря   bouquet Hug !

# 20
  • Мнения: 3 065
 Hug чета антикварна Вечер във Византия" от Шоу - изд. 78 г., засега е интересна,  но не ме е чак грабнала

# 21
  • Мнения: 212
Аз много харесах "На Изток от Запада", любимият ми разказ е "Снимка с Юки", стисна ме много здраво за гърлото.
На английски четох разказите, но въпреки това се усещаше българския дух Simple Smile

# 22
  • Мнения: 514
Аз пък съм на тази:

Много е харизматична тази жена.

# 23
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Не мога да повярвам, че се разделям с „Есента на патриарха” на Маркес - предполагам, че ще се връщам от време на време към книгата, за да опуля отново очи...  Laughing Засега все още стои на бюрото ми, да си избера още откъси за вадене от Читанката. Какъв късмет, че точно тази книга я има там, иначе не знам как щях да преписвам на ръка цели страници от тази книга-изречение. Wink
Утре отивам в библиотеката да взема „Генералът в своя лабиринт” и „За любовта и други демони”.


А предния път като четох „Франи”, „Зуи”


Отивам да чета "Есента на патриарха". За любовта...ме стана една от любимите книги.
Без да се заяждам някой по-горе сравни стила на Амаду с този на Маркес - нищо общо, според мен. Аз не намирам прилики.

Франи и Зуи съм я чела - скука. Едвам я завърших. По принцип не чета книги от инат, но на тази се бях закучила. Спасителят в ръжта - същата работа. Нея я оставих. Предполагам, не съм дорасла за Селинджър, що ли. Thinking

# 24
  • София
  • Мнения: 9 141
...Затова те моля да погледнеш дали разказите в нея са ТЕЗИ, които има в Читанката или са други?
Kally May, разказите са други. От тези в книгата не видях нито един в Читанка. В книгата са включени:
  • Македониjа
  • На изток от Запада
  • Как купихме Ленин
  • Писмото
  • Снимка с Юки
  • Крадци на кръстове
  • Нощният хоризонт
  • Девширме
Примързя ме да слагам кавички  Embarassed

А иначе Маркес си е Маркес. На мен си ми остава любимият автор. Може би и Мураками в някаква степен се доближи до него като любимост за мен, но последната книга, която четох не можах да я дочета - В преследване на дивата овца - нещо не ме грабна твърде или просто трябва малко да си почина от Мураками. Иначе другите три, които четох - "Норвежка гора", "Хроника на птицата с пружина" и На юг от границата, на запад от слънцето" ми допаднаха доста. По някакъв шантав начин ми напомня на писането на Маркес. И при двамата има смесица от реалност, приказка и някаква житейска тъга на героите.

Последна редакция: вт, 27 ное 2012, 10:01 от zazu1

# 25
  • София
  • Мнения: 10 858
И аз не харесах "Спасителят в ръжта". Прочетох я, но ми беше неприятно. Не ми хареса, не ме докосна, не ме завладя, дори не я помня. Не е моята класика това.

# 26
  • Мнения: 2 809
Селинджър е особен автор за мен. Аз лично не мога да го чета по всяко време. Трябва ми определена настройка за него. Той задълбава на детайлите и влага много философия в тях.
Много харесвам разказите му Идеален ден за лов на рибка - бананка и Теди, особено Теди - плаче ми се от този разказ всеки път.

# 27
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Селинджър е особен автор за мен. Аз лично не мога да го чета по всяко време. Трябва ми определена настройка за него. Той задълбава на детайлите и влага много философия в тях.
Много харесвам разказите му Идеален ден за лов на рибка - бананка и Теди, особено Теди - плаче ми се от този разказ всеки път.

М/у другото, да "Идеален ден..." , тя ме докосна.
"Теди" не съм го чела, но го има в Читанката.

ОФФ: От кого е стихтворението в подписа ти. Мн. е хубаво. Crazy

# 28
  • София
  • Мнения: 4 910
...Затова те моля да погледнеш дали разказите в нея са ТЕЗИ, които има в Читанката или са други?
Kally May, разказите са други. От тези в книгата не видях нито един в Читанка.

Исках само да разбера дали са различни разкази, не да ги изброяваш. Благодаря ти за старанието   bouquet Hug ! Явно ще купувам книжката.

# 29
  • Мнения: 382
И за мен „Идеален ден за лов на рибка – бананка” и „Теди” на Селинджър са най-открояващи се и за съжаление предполагам не е случайно, че точно тези два разказа са съответно първи и последен в сборника. Но „Есме” за мен си остава най-силният.
Франи, Зуи, Сиймор – не мога да отрека, че са скучни. Но още като ги четох, усещах нещо от живота и терзанията на самия Селинджър в тях. Изобщо страшно много обичам повечето американски писатели от това време и периодът от преди и след WWII в САЩ ми е много интересен. Още повече, когато героите са затормозени, но и талантливи интелектуалци, които търсят себе си и мястото си в действителността. Специално във „Франи” и „Зуи” откривах онези малки нещица, които ме караха да възкликвам и да съм напълно възнаградена с тях за проявеното търпение. Сега ще видя ще намеря ли отново тези местенца от типа „Ето, това е!” По принцип ми харесва да чета за такъв тип нюйоркчани от миналия век – неудовлетворени, затворени, неуверени, но търсещи артистични личности, които не са склонни да се примирят с традиционното и стандартното. В живота обаче предпочитам лекотата, а не терзаенето и дълбаенето... Wink

Оказва се много полезно едновременното четене на автобиографията и на произведенията на даден автор. Буквално съм потънала в Селинджър и виждам процеса на създаване на творбите, прокрадването на самия Джеръм в героите. Сега разбирам за дългото формиране на Холдън и присъствието му в разкази, преди Селинджър да напише романа "Спасителят в ръжта".

Общи условия

Активация на акаунт