Помощ! Конденз! Какъв обезвлажнител???

  • 138 645
  • 764
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 36 489
Нашия го гасим, като стигне 50 - обикновено от начало показва около 70... Много сухият въздух е неприятен и се усеща доста осезаемо.

# 736
  • Мнения: 3 927
Изчаках малко време да свикна с мисълта, че живея с влага и конденз и искам да напиша скромния си опит и решения от последните седмици, може да е от полза за някого, както на мен ми бяха полезни предишни мнения.
След сблъсъка с конденза и малкото мухъл на долната страна на матрака (в квартира съм), който беше положен върху дървени плоскости, а не върху рамка, направих следното. Веднага се сдобих с абсорбатор, започнах да го включвам нощем в холо-кухнята, където по принцип няма проблем, освен конденза по стъклата и денем в спалнята. След няколко дни се оказа, че няма нужда да работи твърде дълго - може да се пуска по няколко часа на ден/нощ. Отчитам факта, че ползвам вътрешен ап. без външни северни стени! В същото време започнах да простирам прането вечер в хола и да пускам обезвлажнителя - супер ефективен е, до сутринта е изсмукал влагата от прането, а кондензът по стъклата е минимален. Помислих върху въпроса със сушилнята (според мнения назад тя решава проблема с прането зимата), но ако в даден ап. няма никакво място за нея спокойно може да бъде заместена от малкия и преносим обезвлажнител. Поне този извод си правя аз.

Проблемът с матрака на спалнята се реши първо като пусках обезвлажнителя 2-3 дни по цял ден, а самият матрак сутрин обръщахме и вечер отново си оправяхме цялото легло. Направихме едно смешно на пръв поглед подобрение, което е с добър резултат, надявам се да не е вредна за здравето. Предотвратихме допирането на топлия матрак до студените плоскости на леглото с парчета фибран от най-тънкия 2 см.
Открих, че съвременните спални представляват 4 плътно монтирани плоскости (гръб и страни) като така на практика пространството под матрака се оказва запушено и без никаква циркулация на въздуха. Ето още една причина за появата на конденз и мухъл. Добре би било спалните да имат нещо като крачета, за да има движение на въздуха под тях...

Променяме си навиците в семейството - след баня задължително затваряме плътно вратата, оставяме вентилаторът да работи поне 10-20 мин. или докато се сетим да го изключим. Така спираме нахлуването на парата в коридора и оттам в другите стаи.
Проветряването си е както преди, винаги редовно.
Превантивно дръпнах всички мебели на 2-3 см от стените, независимо, че нямаха допир до външни стени.

И така след първоначалната атака от наша страна намалихме конденза по прозорците до минимум, пускаме обезвлажнителя, когато има нужда - например в сухи слънчеви дни не е толкова наложително както вчера в дъжда...

Като извод горещо препоръчвам покупката на влагоуловител. Конкретно моят модел е стар Делонги дем10 на 7-8 години, но ако не ми го бяха дали назаем, щях да купя някой актуален в момента модел.
Пожелавам весели празници и по възможност безвлажни и безмухълни Wink, а само ароматни и вкусни !!!

# 737
  • Мнения: 40 931
Променяме си навиците в семейството - след баня задължително затваряме плътно вратата, оставяме вентилаторът да работи поне 10-20 мин. или докато се сетим да го изключим. Така спираме нахлуването на парата в коридора и оттам в другите стаи.

Точно това е неправилно. Неслучайно на вратите на баните се слагат едни специални решетки или пък се оставя 1 см луфт отдолу. Идеята на вентилатора е да изсмуче влагата, а това става само, ако има въздушен поток. За да има въздушен поток обаче трябва освен да има точка на засмукване, да има и точка от която да се подава свеж въздух. И пак никаква влага не отива към апартамента, защото потокът е към вентилатора, а влагата не върви срещу потока. Ако обаче затворите плътно вратата вентилаторът създава лек вакуум (колкото му стигат силиците) и после спира да върши работа. Ако при вас се получава то сигурно е защото вратата не се затваря плътно Wink
Много хора правят същата грешка и с кухненския аспиратор - пускат го на макс при затворени прозорци и врати и после се оплакват, че не върши работа. 

# 738
  • Мнения: 3 927
Преди не обръщах внимание кога точно сме затваряли вратата на банята....но и никога не съм се съобразявала с влага и конденз....
Сега в квартирата цялата пара излизаше и се лепваше за секунди на прозорците на спалнята. След като почнахме да я затваряме парата си остава вътре в банята и след известно време изчезва засмукана от вентилатора. Колко точно плътно прилепва вратата към касата не съм разследвала, напълно възможно е да има някакъв луфт. Много съм начинаеща в битката с конденза Wink

Това за аспиратора го знам Wink

# 739
  • Мнения: 5 262
не трябва да се оставя вратата на банята отворена  . Taneto правилно. Парното вътре на пуснато , за да съхне, вентилатора вкл., вратата затворена.

# 740
  • Мнения: 40 931
И тогава защо някой се затруднява да птрави всичкото това:

https://www.google.ca/search?biw=1366&bih=626&tbm=isch&a … rc=3uwtZuV_aoh9fM:


Ами много просто, заради това:



# 741
  • Мнения: 5 920
Да споделя ние какво направихме със спалнята,която буквално представлява един сандък, с повдигаем матрак. Практично, защото отдолу е ракла, но рисковано, защото няма проветряване. Пробихме на страните отвори и им сложихме едни решетъчни пластмасови капачета. Някога слагаха такива на раклите на ъгловите легла. Удачно се оказа.

# 742
  • Мнения: 3 927
Черна станция, благодаря!

bella_ciao, може ли да опишеш какво представлява жилището ти в Германия и защо нямаш проблеми с влагата, назад се учудваш на нашите проблеми...

# 743
  • Мнения: 5 262
Учудвам се, защото докато бях в България имахме обикновените бели прозорци , имахме кристали по стъклата , но никога не съм виждала мухъл или теч по стени или по прозорци.
А за Германия климата е много по-влажен от българския. И има много влага по жилища, но има и много напътствия ... как да не хванеш мухъл.
Като цяло ако е читав строежа и няма повреда някъде , теч, ... и ако не сушите вътре дрехи, проветрявате правилно и пр ... няма да има мухъл.
Дрехи се сушат в сушилните помещения ... Ако някъде се образува влага се вика експерт, казва къде е проблема и се санира.
Нещо такова.
Учудвам се обаче, че в България има толкова влага по жилищата.

# 744
  • Мнения: 5 920
Какви са прозорците в Германия? Имам наблюдение от Дания, където също е влажно и мъгливо. Пластмасови или алуминиеви прозорци не видях. Може и да има някъде. Всичко е дърво.

# 745
  • Мнения: 11 625
Учудвам се, защото докато бях в България имахме обикновените бели прозорци , имахме кристали по стъклата , но никога не съм виждала мухъл или теч по стени или по прозорци.
А за Германия климата е много по-влажен от българския. И има много влага по жилища, но има и много напътствия ... как да не хванеш мухъл.
Като цяло ако е читав строежа и няма повреда някъде , теч, ... и ако не сушите вътре дрехи, проветрявате правилно и пр ... няма да има мухъл.
Дрехи се сушат в сушилните помещения ... Ако някъде се образува влага се вика експерт, казва къде е проблема и се санира.
Нещо такова.
Учудвам се обаче, че в България има толкова влага по жилищата.
Къде е много по-влажен?!- В Хамбург, Рощок или може би НордАйх?!

# 746
  • Мнения: 5 262
petiaivanov интересно ми е къде ли е по-сух. или поне къде ли е поне толкова сух. имаш ли идея? В Райнланд, Хохенлое  ... или може би в Алгой? 

# 747
# 748
  • Мнения: 5 920
Какви са прозорците в Германия? Имам наблюдение от Дания, където също е влажно и мъгливо. Пластмасови или алуминиеви прозорци не видях. Може и да има някъде. Всичко е дърво.
   
Повтарям си въпроса

# 749
  • Мнения: 5 262
Кой за каквито е имал пари да си сложи. Виждам наоколо от най-обикн. дървени с дръжки, през стара дървена дограма с изолационни функции ... евтини пластмаси или стари алуминиеви или най-нови модерни ... кой каквото могъл сложил.

Общи условия

Активация на акаунт