Помощ! Конденз! Какъв обезвлажнител???

  • 138 864
  • 764
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: X
Според мен има значение и това, че е ново строителство. Но само утежнява нещата. Независимо какво решите за отоплението, моят съвет е да си вземете добър влагоабсорбатор. Сега поне избор има.

# 676
  • София
  • Мнения: 495
Ние имахме сериозен проблем с влагата. От миналата година мога да кажа, че положението се подобри в следствие на две неща:  сложихме в две от стаите клапи на дограмата и отворихме дупката за комина в хола,която бяхме зазидали. Целта е да има циркулация на въздуха. Освен това купихме сушилня и ограничих до минимум простирането на дрехи вътре.

# 677
  • Мнения: 3 751
Може ли снимка, име на тези клапи по дограмата, благодаря

# 678
  • Мнения: 3 927
Благодаря за споделеното!
Случайно се сдобих с влагоабсорбатор назаем, ще го ползваме докато купим за нас си.
Няма да му се дам на мухъла! И ще споделя за резултати...

sunrise, виж този сайт https://www.bezvlaga.com/

# 679
  • Мнения: 3 751
Благодаря, иначе си имам изолация, и влагоабсорбатор, банята е с прозорец , но полза няма

# 680
  • Мнения: 3 751
https://www.youtube.com/watch?v=LCJE3Msy5WA

вижте какво намерих, ако е толкова лесно мога и сама да си монтирам клапана, такъв модел ли са и има ли полза от тях, защото от това, което са ми казвали съм останала с впечатление,че се реже стъклото или пластмасата по прозореца

# 681
  • Мнения: 1 771
И ние сме в нова санирана тухлена кооперация, вече 3-та зима ще ни бъде, но оправия с конденза няма. Още на първата купихме влагоуловител Rohnson и така си живеем от ноември докъм март Sad... Ваничката си се пълни за около 5 дни Sad.....Такова чудо не сме виждали. Аз и съпругът ми сме живели в стари тухлени къщи и жилища, но никога не сме се сблъсквали с кондензи. По-голяма гадост от това няма!!

# 682
  • Мнения: 41 714
Големите прозорци на цялата стена могат да доведат до големи сметки за отопление или съответно до студуване, но не внасят влага в помещението. Ако по прозорците има конденз това е защото са най-студената част от стаята и там кондензира влагата. Но по същество това е хубаво, защото се явява нещо като бушон - излишната влага все някъде ще кондензира и най-добре да е на прозореца, защото аз мухлясал прозорец не съм виждала.

Ако имаш мухъл само по матрака вината може да е в кофти легло (без подматрачна рамка) или лош матрак, който не се проветрява. Но ако и въздуха го усещаш тежък според мен вината е само и единствено на прибързаното населване на сграда НС - просто не всичко е сухо и си досъхва.

Ако е така и имаш много влага може да ползваш влагоабсорбатор или просто да проветряваш редовно. Най-добре за кратко време ( 5 минути), но интензивно, най-добре с течение. И колкото е по-студено вън, толкова по-добре, в съгласие със законите на физиката - студеният въздух навън има много малка възможност да абсорбира въздух и затова съдържа малко влага. Като го вкарате вътре той се стопля и става сух, след което поема влагата (точно като изстискана гъба). Като я поеме проветрявате пак, изхвърляте го навън и вкарвате пак студен и нещата се повтарят. Досадно е малко, но всъщност не става студено, защото при краткото проветряване се сменя само въздухът, а стаята няма време да изстине наистина. С влагоабсорбатор е по-малко досадно, ама е по-скъпо и все пак по-нехигиенично. Влагоабсорбаторът за мен е за критични ситуации, и за съжаление неизсъхнала сграда НС е такъв случай.

Старата дървена дограма не е вълшебна, а просто заради ниското си качество не уплътнява и осигурява непрекъснато проветряване. Новата, понеже на практика запечатва херметично стаята, спира всякакво проветряване. Но вината не е в дограмата, тя е замислена да е такава. Решението е проветряване или клапи и тогава ще се проветрява само когато искате. Но дограмата с нищо не е виновна, че имате влага в помещението. Целта и е да пести пари за отопление, а ако се проветрява непрекъснато това няма как да не доведе до завишени разходи (танто за кукуригу демек).

Конвекторът нито изсушава, нито овлажнява. Да, при повишена температура въздухът става относително сух (виж началото на поста ми), но влагата в него си е пак същата в абсолютни стойности.

П.П. И аз живея в сграда НС с хубава дограма, но нямам влага и мухъл. Просто е изсъхнала добре и не са я запечатали с дограми още мокра, както правят някои бързаци строители.

# 683
  • Мнения: 10 754
Някой да си е купувал влагоабсорбатора на Лидл? Миналата зима го мернах и много му се чудих. Около 130 лв беше, доста голям на размер.

# 684
  • Мнения: 3 751
Аз не съм в ново строителство, с изолация, проветрявам с течение ,за по- бързо,но цял ден после е затворено и оставям абсорбаторс да работи,моят е ариели

# 685
  • Мнения: 3 549
Някой да си е купувал влагоабсорбатора на Лидл? Миналата зима го мернах и много му се чудих. Около 130 лв беше, доста голям на размер.

Аз. И много съм доволна.

# 686
  • Мнения: 5 262
Не трябва да имате топло/студени мостове. Т.е. не трябва топло да се среща със студено .
Кондензира се изпарена в топлото вода и изпаренията сре=нали студено / прозорец, стена, течение. Във всеки от случаите въпроса е защо я има тази амплитуда на това място. Защо стената е студена, изолация? Защо прозорците са студени уплзтнение?  Защо имате на дадено място топло и студено теячение. Подобно се получава при неправилни реконструкции на вилища и смяна на местоположенич на помещения ...
Проблеми с конденза също показват неправилно утопление и проветряване.

# 687
  • Мнения: 46 594
Според мен винаги стъклото е по-студено от стената, каквото и стъкло да е, не може да се сравни със стена с изолация. И, примерно при нас, банята е до едната спалня, след къпане, докато вентилаторът изсмуче влагата, излиза от нея и отива на най-студеното място, т.е. стъклото. Или нощем - при дишане.

За клапите - студено е с тях, поне така казват хората, които съм питала.

# 688
  • Мнения: 41 714
За клапите - студено е с тях, поне така казват хората, които съм питала.

Нормално, с тях се симулира скапана дограма Mr. Green
Т.е. веднъж даваш пари за хубава дограма с добри уплътнения, а после срещу още малко пари правиш така, че да ти духа.

# 689
  • Мнения: 10 754
Някакво фолио за прозорци няма ли? Топлоизолационно фолио за прозорци? За да не става там конденза.

Общи условия

Активация на акаунт