Помощ! Конденз! Какъв обезвлажнител???

  • 138 731
  • 764
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 41 323
A защо да не става там? Както писах, няма мухлясал прозорец, а от прозореца кондензът се обира лесно. По-добре там, отколкото на стената. Иначе при троен стъклопакет на практика няма конденз по стъклата.

# 691
  • Мнения: 10 664
Ами, при наличие на външна изолация, къде другаде да става конденз, освен по стъклата? Simple Smile Говорим за конденз, не за влагата. Ако конденза става в резултат на срещата на изпаренията със студената, непопиваща повърхност, то реално само на стъкло се получава конденз. За това стъклото трябва да се топлоизолира някакси, за да не се срещат изпаренията със студената стъклена повърхност. Защо са студени? Защото външния студен въздух ги поддържа студени.

# 692
  • Мнения: 41 323
Ами, при наличие на външна изолация, къде другаде да става конденз, освен по стъклата? Simple Smile Говорим за конденз, не за влагата. Ако конденза става в резултат на срещата на изпаренията със студената, непопиваща повърхност, то реално само на стъкло се получава конденз. За това стъклото трябва да се топлоизолира някакси, за да не се срещат изпаренията със студената стъклена повърхност. Защо са студени? Защото външния студен въздух ги поддържа студени.

Казах вече - стъклото се явява нещо като обезвлажнител. Ако не е то, при излишна влага конденз ще се случи другаде.

Но ако не искаш конденз, пак казах - троен стъклопакет и проблемът изчезва.

# 693
  • Мнения: 10 664
при излишна влага конденз ще се случи другаде.

Къде другаде? Grinning

С тройния стъклопакет, който предлагаш, реално топлоизолираш най-вътрешното стъкло. Аз казвам, че някое топлоизолационно фолио би трябвало да върши същата работа. Simple Smile

# 694
  • София
  • Мнения: 5 547
И ние живеем в НС, преди 11 години се нанесохме,още първата зима имаше голям конденз. Рових и търсих обезвлажнител, ама това че трябва да е включен постоянно и че издава звук ме отказа. И по стената имаше и по прозорците. Накрая намерих някаква боя с керамични гранули и решихме с нея да видим какво ще стане. Купихме боядисахме в късната пролет, изсъхна и после около 5,6 зими нямаше проблем. Преди 3 години пак започна, пролетта пак изчистихме старата, намазахме с нова и сега е добре. Нанася се върху стената, върху латекса и понеже е скъпичка може на участъци, трябв да е около 40 см във всички посоки от проблемният. Стои леко зърнеста, може да се оцветява в желаният цвят, и при допир има разлика в температурата където е нанесена ,с участъците където няма боя. Хубаво е да е на цялата стена ,но може и на участък. Термомакс и термошилд имаше едно време. Скоро не съм проверявала дали я има още боята. Тогава като купувахме по спомен беше 27 лв / литър, за 2 - 3 кв.м .

# 695
  • Мнения: 41 323
при излишна влага конденз ще се случи другаде.

Къде другаде? Grinning

С тройния стъклопакет, който предлагаш, реално топлоизолираш най-вътрешното стъкло. Аз казвам, че някое топлоизолационно фолио би трябвало да върши същата работа. Simple Smile

Къде другаде? Ами на следващото най-студено място. Най-често близо до плочата (тавана) при външни стени.

Именно, с тройния стъклопакет добавяме още една стъпка в изолацията - първото стъкло е най-студено, второто е по-топло, третото още по-топло. Но това е заради въздушния слой между тях и не вярвам да има фолио, което ефективно да замества въздушен слой и пак да е прозрачно. Търсила съм на времето, но има фолия само за спиране на топлина (слънчево греене), но няма фолия за затопляне и изолация. Може да пробваш обаче с корк, гарантирам, че после няма да има студена точка и конденз Joy

# 696
  • Варна
  • Мнения: 3 956
най - добре действа електрически влагоуловител

# 697
  • Мнения: 3 927
Големите прозорци ....
Ако имаш мухъл само по матрака вината може да е в кофти легло...
 просто да проветряваш редовно. .
Старата дървена дограма не е вълшебна, .

Конвекторът нито изсушава, нито овлажнява. Да, при повишена температура въздухът става относително сух (виж началото на поста ми), но влагата в него си е пак същата в абсолютни стойности.
П.П. И аз живея в сграда НС с хубава дограма, но нямам влага и мухъл. Просто е изсъхнала добре и не са я запечатали с дограми още мокра, както правят някои бързаци строители.
Благодаря за разсъжденията и информацията!
Да, леглото е кофти, евтин матрак без рамка, а с някакви глупави плоскости, но така получих квартирата и съм с вързани ръце...Не съм уточнила и факта, че под нас и над нас още не се живее.
Винаги съм проветрявала там , където живея и то доста често. Живяла съм основно на юг, дълго съм се топлила с радиатор, на който дори съм закачала една метална фуния за овлажняване на въздуха (и капвах малко етерично масло от лимонова трева за дезинфекция на въздуха).
Аз уважавам дървените дограми именно защото през тях стаите дишаха. Ако в новите сгради има супер качествена дограма, но не е помислено за вентилация, за мен първопричината пак си остава плътната дограма, може и да не съм права технологично...

п.п от снощи пускам благоабсорбера, стар модел на делонги без цифров екран, през нощта беше уловил около литър вода в хола...смятам да го местя, защото е малко шумен, но пък е много икономичен, харчи само 180 вт.

Миленски, и аз четох за такава боя, ще я имам предивд за нашето си бъдещо жилище. Най-хубавото от това, че сега съм на квартира е, че ще си взема поука от всички проблеми, с които ще се сблъскам тази зима и ще се опитам да ги избегна при предстоящия ми ремонт...

# 698
  • Мнения: 240
A защо да не става там? Както писах, няма мухлясал прозорец, а от прозореца кондензът се обира лесно. По-добре там, отколкото на стената. Иначе при троен стъклопакет на практика няма конденз по стъклата.
Оо има има 😀 целите ни прозорци бяха на точки мухъл.. От почти 3 години сме в този апартамент!
Първата зима взехме Церезит - ефект НУЛА и никаква вода не събираше
Всичко мухляса дрехи, гардероби, матрак, диван, всииичко
Миналата зима взехме от електрическите, но най-малките. Тези без компресор - събираше някаква вода, но за седмица половин литър...
Миналия месец взехме влагоабсорбатор Стар лайт за 240лв - РОДИХ СЕ
Първите 24 часа събра 12 литра вода! Прозорците бяха сухи, нямаше и следа от капчица вода. Като влезеш в апартамента мерише на свежичко! Няма я влагата! Това ми е най-смислената покупка.
И дрехите съхнат за 6 часа! 😀

# 699
  • Мнения: 5 262
какви са тези жилища? Как се живее в такова нещо? Защо някой купува такива боклуци?

# 700
  • София
  • Мнения: 5 547
Новото строителство,дограмата е много плътна и не може да се проверява. По принцип в България,зимата е доста влажен сезон, имаме влагомер в къщи и следя постоянно новото на влагата.Ако е високо проветрявам.

# 701
  • Мнения: 5 262
Аko в България е влажно, то Германия е Атлантис.
Некачествено строителство е описаното и нищо друго.

# 702
  • Мнения: 41 323
По принцип жилището не генерира влага. Да, проблем е, че се бърза със завършването, но проблем е също, че и жителите се заселват преждевременно. Ако се изчака, тогава влагата няма общо с жилището и всичко е точно.
Вярно е също, че и дограмите са плътни, но те не са български патент, нали? Ползват се по цял свят. Но трябва да се проветрява и да не се сушат дрехи вкъщи. Общо взето хората генерират влагата, а не сградите.

# 703
  • София
  • Мнения: 5 547
Зависи си от местонахождението,бяхме   2 Коледи в държава в степите,студ - 27 , няма грам влага, ново строителство,вътре е 28 градуса. Само да пипнеш нещо метално и подскачаш от статично електричество. Дрехите си сушахме вътре , но и това не помагаше особено.

# 704
  • Мнения: 36 662
Ние сме в старо строителство с нова дограма и е същото. По външните стени (отвътре, ест.) течеше вода...
Откакто взехме електрически обезвлажнител се подобриха нещата - не мога да кажа марката в момента, но пак беше ок. 200лв. Не стои постоянно включен, в инструкцията му пишеше да се включва за малко - докато намали влагата до определена стойност. За мен и без това би било невъзможно да стои включен непрекъснато, понеже усещам сухия въздух по много неприятен начин.

П.п. Естествено, че жилището не генерира влага - влагата е от хората, дограмата я задържа.

Общи условия

Активация на акаунт