Висши учебни заведения в САЩ

  • 9 668
  • 80
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 980
аз лично не бих записала университет с надждата да получа някакво намаление или стипендия.

Няма лошо, но това не означава да се откажеш да кандидатстваш, защото е скъп университетът. Обикновено пакетите с финансова помощ се получават след като са те приели, така че кандидатствайки няма как да знаеш дали и каква стипендия ще ти дадат.

Счетоводство, медицина, право, педагогика и прочие са пост-бакалавърски програми тук, които изискват местна (щатска) сертификация и да, за тях сертификацията ти не важи винаги от един щат в друг. Дипломата важи, но не и правоспособността. За много позиции в тези области трябва да имаш и диплома, и правоспособност. Не за всички, обаче. Например аз имам българска диплома с педагогически профил и тук тя се признава, но не и педагогическата ми правоспособност. Ако искам да преподавам в частно училище или в колеж, както и правя - мога. Но ако искам да преподавам в държавно училище - не мога, защото там се изисква правоспособност а не само диплома. 

Горните специализации, обаче, са магистърски и докторски степени, не бакалавърски. Трябваше още в началото да уточниш, че говориш за пост-бакалавърско обучение, то е доста различно. Задаващият въпроса е в 10 клас, тоест кандидатства за бакалавър и тези съображения са му много далечни на този етап.

Последна редакция: вт, 22 яну 2013, 21:32 от ianajar

# 16
  • Мнения: 4 458
На против, точно бакалавър го интересува, освен ако не е решил само колеж  Rolling Eyes Човека пита за университет и продължаване на живота си в САЩ, което за мен автоматично означава бакалавър, за това и не поясних в началото. Асосиейт нивото за мен не е много от полза, но пак казвам, много зависи от това какво търси самия човек. Граджуейт нивото (магистри и на горе) не винаги е задължително за "специалните" професии, но пък трябва да имаш стаж и други екстри...

Дипломи признават, но като не можеш да работиш по специалността са си празни хартийки които обаче ти дават право да се явиш на изпит след който да ти разрешат да работиш...

Според мен както и да го погледнеш си иска много проучване и ясна цел за какво ти е аджаба тази диплома. Иначе и парите и времето отиват на вятъра.

# 17
  • Мнения: 2 980
На против, точно бакалавър го интересува, освен ако не е решил само колеж  Rolling Eyes Човека пита за университет и продължаване на живота си в САЩ, което за мен автоматично означава бакалавър, за това и не поясних в началото.

Ох, аз ли не съм пила достатъчно кафе или наистина нищо не се разбира.
Аз написах горе - момчето ще кандидатства за бакалавър. Информацията, която ти даваш, с твърдението, че важала за всички университети, всъщност важи само за пост-бакалавърски (магистърски и нагоре) програми. Хиър по-нагоре същото ти каза.

Пак ще го напиша, белким стане по-кристално: Информацията ти, че специалност трябва да се избере предварително, преди да се кандидатства, както и че дипломата ти след това може да не важи еднакво навсякъде, важи само за graduate програми, пост-бакалавърски.
 
Информацията ти пък, че навсякъде те задължават първо една година да учиш английски и после след изпит евентуално те пускат да учиш, не важи за никое ниво. В индивидуални случаи може да е така, според това какви са резултатите на кандидата от Тойфел, но като обща политика няма такова нещо в нито един американски университет.

И още нещо, колеж и университет е едно и също - и двете дават поне бакалавърска степен. Двегодишният колеж, къмюнити колидж, е друга бира, той дава само кредити, с които после може да се продължи в бакалавърска програма и да се дипломира човек по-бързо и по-евтино.

# 18
  • Мнения: 2 563
Съответно и за работодателите един възпитаник на Харвърд ще е къде къде по-високо в листата на евентуалните служители,  пред този завършил в Алабама.

Това е доста според зависи. На ниво бакалавър Харвард отваря врати, без съмнение, но един Харвард няма да ти отвори вратата докрая, като същевременно непознат колеж не значи, че ще ти захвърлят резюмето в коша. Моят опит е, че работодателите държат да имаш четиригодишно образование и да отговаряш на изискваниятя им и не проявяват снобизъм.

На ниво магистратура има повече подбиране. За хора с МБА от елитни училща пазарът е далеч по-широк. Същото е и за адвокати, лекари, счетоводители и разни други.

Атти, доколкото знам на сайта на всеки колеж вече трябва да има калкулатор, който ти показва колко реално ще плащаш.

# 19
  • Мнения: 405
Права си Хиър, сега разцъках страниците на няколко колежа и с примерни данни  Laughing ми дадоха по около 20,000 почти на всякъде в стипендии - още 5-6 в грантс, 4-5 work study и остава между 10-15 да доплащам. Не е толкова зле, колкото си го представям (и не съм слагала перфектни резултати!)
Общо взето май оценките са най-важното, след това гледат нийд, легаси, и някакви особености за самият колеж, ако има - членства в разни организации и т.н; сигурно и дохода на родителите ще е от значение, за нийд бейзд.

Обаче ми направи впечатление, че програмите на различните колежи са различни. Мисля, че това, което моят приятел прави е една програма за всички колежи, която като си вкараш данните ти дава къде най-престижно можеш да се изучиш за най-добри пари. Но ще трябва по-подробно да го разпитам, за да съм сигурна.

# 20
  • Мнения: 4 458
.... къде най-престижно можеш да се изучиш за най-добри пари.

Ако прави това ще е страхотно помагало за търсещите информация  Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 4 257
Здравейте!
Интересна тема, която ще ми е полезна в близко бъдеще. Laughing
Имам въпрос, има ли все пак някаква отличителна черта между 4-годишния колеж и университета?

# 22
  • Мнения: 2 980
има ли все пак някаква отличителна черта между 4-годишния колеж и университета?

По дефиниция четиригодишният колеж предлага само обучение до бакалавър. Колежите биват два типа, общохуманитарни (Liberal Arts Colleges), и тясно специализирани, например военните академии и някои училища по изкуствата. В САЩ има и трети тип колежи, религиозните (само християнски деноминации, доколкото знам, не съм чувала за други религии).

Университетите предлагат обучение за бакалавърски, магистърски и докторски степени.

В последните две-три десетилетия дефиницията и мисията на колежите малко се е поразмила. Вече има колежи с магистърски и докторски програми например, както и колежи, които са станали големи изследователски центрове (типично роля, запазена за университетите). Но като цяло това е разликата.

В самото обучение, най-общо казано, има известни разлики в подхода към студентите и изискванията към преподавателите. Като цяло хуманитарните колежи се славят с по-малък брой студенти, по-индивидуализирано обучение, по-голяма заинтересованост и ангажираност на преподавателите с индвидуалния студент. Университетите, пак най-общо казано, слагат ударението на качествената научна работа на преподавателите, не толкова на таланта им да преподават, и съответно го няма усещането за топла семейна среда, което съществува в хуманитарен колеж. Това, естествено, са обобщения, изключения има много и в двете посоки.  Peace

Последна редакция: сб, 26 яну 2013, 00:45 от ianajar

# 23
  • usa
  • Мнения: 2 113
е, атти, те тези `около 20,000 в стипендии - още 5-6 в грантс, 4-5 work study и остава между 10-15 да доплащам` ги дават на страницата им за адмишънс, все пак не искат да те откажат да кандидатстваш там. това, което ще ти дадат в пакета след като те приемат може да е доста по-различно от предварителните им сметки Simple Smile.

# 24
  • Мнения: 405
Хех, Миз, знам си аз, че си правя сметките без кръчмаря, Laughing  ама пусто любопитство.

Нищо де, ти ще надобрееш сега с материята и после ще даваш съвети.

Цените, които виждам сега, са кажи-речи двойни на тези от преди 10 години. Та след още десет, сигурно трябва към 60,000 на година да очаквам, ако вървят с тези темпове.  Crazy

# 25
  • Мнения: 2 563
Хех, Миз, знам си аз, че си правя сметките без кръчмаря, Laughing  ама пусто любопитство.

Нищо де, ти ще надобрееш сега с материята и после ще даваш съвети.

Цените, които виждам сега, са кажи-речи двойни на тези от преди 10 години. Та след още десет, сигурно трябва към 60,000 на година да очаквам, ако вървят с тези темпове.  Crazy

Така е. Цените растат с по 5 хиляди на година и спиране няма. Какъв е смисълът на всичко това, ако висшето образование остава достъпно само за най-богатите?

# 26
  • Мнения: 4 458
 Grinning Съгласихте ли се сега с мен, че хич не е евтино и че не е добра идея да разчиташ на стипендии и намаления.  Peace

Мой близък познат има да плаща $100 000 за колеж и при това е в армията за да ползва намаленията им  Crazy  Всъшност много хора се записват в армията за да могат да си позволят университет, жилище и други екстри като здравни застраховки, намаления по заведения, музеи и т.н.

# 27
  • Мнения: 2 563
Grinning Съгласихте ли се сега с мен, че хич не е евтино и че не е добра идея да разчиташ на стипендии и намаления.  Peace

По-добре стипендия и намаление отколкото заем. Аз съм се изучила първия път с пълна стипендия, сега със сериозно намаление и определено си струва.

Пак повтарям, за чужденци с добри оценки и умения, има добри стипендии в елитните колежи.

# 28
  • Мнения: 4 458
Спор няма, обаче за стипендия се иска добър успех което се постига със сериозно учене за което се иска доста свободно време. Ако си сам и разчиташ на себе си, трябва да работиш и едва смогваш да стигнеш до университета/колежа за да присъстваш на лекции в които повечето време придремваш, скапан от умора, тогава малко трудно ще хванеш стипендия. До човек си е. Познат, който сега е на много добра длъжност с добра заплата и в същото време е преподавател (парт тайм) в университет завърши магистратура с пълно 4.0 GPA и голям дълг за изплащане защото не става да си отличник и в същото време добър служител.

Поради това няколко пъти вече писах, че е много важно какво търси авторът на темата, защото има университети/колежи за всеки в зависимост от целите.

# 29
  • Мнения: 2 563
Спор няма, обаче за стипендия се иска добър успех което се постига със сериозно учене за което се иска доста свободно време. Ако си сам и разчиташ на себе си, трябва да работиш и едва смогваш да стигнеш до университета/колежа за да присъстваш на лекции в които повечето време придремваш, скапан от умора, тогава малко трудно ще хванеш стипендия.

Имам чувството, че не разбираш ситуацията на детето, което пита.

Един чуждестранен студент, който учи тук, няма право да работи повече от 20 часа на седмица и то само в кампуса на университета, където никого не скапват от работа. Със или без стипендия, иска се добър успех, за да продължиш да учиш. Хора с лош успех ги изхвърлят.

Освен това, никой няма да му даде виза, ако не му е гарантирана издръжката със стипендия или по друг начин. Въобще, сценарият да дойдеш от другия край на света, за да бачкаш, и едвам да се вясваш на лекции няма как да мине.

Общи условия

Активация на акаунт