Висши учебни заведения в САЩ

  • 9 687
  • 80
  •   1
Отговори
# 30
  • usa
  • Мнения: 2 113
киара, ситуацията за местни и чуждестранни студенти е коренно различна. и заемите от рода да този, който споменаваш - $100к, дори за местни е изключение, за чуждестранни студенти е невъзможна. те - чуждестранните, са обикновено с пълна или близка до пълна стипендия, включително разходите им по живеене. изключения разбира се има, пердимно за деца на петролни магнати от арабските страни...

# 31
  • Мнения: 4 458
О, да Миз, $100К просто няма как да дадат на някой си от някъде. Споменах го за да се има в предвид че и на местно ниво не е лесно.

Hear Again, много добре ми е ясен сценария и добре разбирам за какво пита момчето. Просто не искам да остане с впечатление, че колкото и скъпо да изглежда, всичко ще е на ред и сумите ще изчезнат като с магическа пръчка. Да, може да има някакво намаление или стипендия, но това не важи за всеки. И ако това не важи за него, е добре да прочете за други варианти (всъшност, къде изчезна той  newsm78).
 Не ми казвай, че не знаеш как студентите се издържат в САЩ. За да заминат показват, че имат достатъчно пари които в повечето случаи са взети на заем от познати, роднини и са сложени в сметката за малко за да се представи сумата в посолството, т.е. нямат нужните пари. На място имат право да работят само в университета, но де що познавам минали по пътя са работили (и) на черно, защото разрешеното не е достатъчно. Работа на черно се знае какво означава и изисква така, че няма смисъл да обяснявам.
А, за успеха, никой няма да те изхвърли, ако си в приемливия минимум и си плащаш таксите. То е като да имаш тройки в Б-я и да те изхвърлят. Ми няма да го направят защото покриваш нужния минумум  Wink Виж, ако си със стипендия тогава просто ще спрат да ти я дават и трябва сам да си плащаш което е изхвърляне от стипендия, но не и от университета.

Само не разбирам защо една на друга си разясняваме неща, които е ясно че знаем. Ми то, никой нищо не пита и автора изчезна... само няколко от нас си разменяме постове  hahaha Предлагам да изчакаме включване и евентуални въпроси на които да отговаряме защото иначе може да изпишем 50 страници с различия и прилики в университетите и колежите в САЩ  + начини да преживеем студентските години Grinning.

# 32
  • Мнения: 2 990
Аз за пореден път отбелязвам, че описаното от киара в никакъв случай не е масово явление сред българските студенти тук. Това си е някакъв си неин опит и се надявам тя да го схване и да спре да го представя като общия случай на българите в САЩ. Смятам, че е важно като се дава информация, тя да е достоверна и обективна.

Аз лично не познавам нито един български студент, които да е работил на черно тук. Познавам дошли със зелени карти - те работеха, естествено, защото имат такова право, но държа да отбележа, че те пак бяха пост-бакалаври и идваха с дипломи и професия вече. На един общ работник на черно колко мислите му плащат, че да може да се издържа и като студент?

В моя университет издръжката на студент на година е в момента 60 хиляди. 45 хил. обучение и 15 хил. за живеене, храна, учебници и прочие. На нас едно време за документите за визата ни искаха да покажем средства за цялото следване. От кого точно вземате назаем 240 хил долара просто за да ги покажете в посолството?  newsm78

От друга страна, почти всичките ми познати със стипендии работеха допълнително - на територията на университета, както каза Хиър, без да се съсипват, за допълнителни пари, защото стипендията покриваше минимума. Който иска да попътува през ваканцията или да си купи кола, работеше. Но с тези пари в никакъв случай не са си плащали обучението и издръжката.

Последна редакция: нд, 27 яну 2013, 17:02 от ianajar

# 33
  • Мнения: 2 563
Киара, ти завършила ли си бакалавър тук?

Аз съм завършила гимназия, която основно праща деца да взимат бакалавър в САЩ. Съучениците ми и горните и долните випуски не са бачкали на черно, за да се издържат.

Има си отъпкан път за българчета да учат в САЩ. Нека се пробва детето. Ако не му дадат стипендия, няма да замине и толкова.

# 34
  • Мнения: 4 458
д  Смятам, че е важно като се дава информация, тя да е достоверна и обективна.


Нали това правим всички  Peace  Не е в полза на когото и да било да се лъже. Що да си губя времето да пиша, ако не е вярно и не искам да помогна с информация, макар да било тя да не отразява масово срещан случай (както твърдиш)?


Нека се пробва детето. Ако не му дадат стипендия, няма да замине и толкова.


Съгласна съм, нека се пробва!  Peace

# 35
  • Мнения: 2 990
д  Смятам, че е важно като се дава информация, тя да е достоверна и обективна.


Нали това правим всички  

Не, извинявай, но ти не правиш това. Ти даваш някаква твоя информация за някакъв много частен случай и заявяваш, че тя важи за всички университети или че така заминават да учат българчетата в САЩ. Това е необективна информация и тя заблуждава случайните читатели за процеса на кандидатстване тук. Момчето може и да няма сериозно намерение да кандидатства и затова да не задава повече въпроси. Обаче утре или след две години някой като пусне търсачката и му излезе тази тема, ще прочете в нея, че може да заблуди посолството с пари назаем, пък тук на място все ще си намери работа на черно, която ще му покрива и обучението, и разходите. Той ще учи като за тройки, пък после няма да има проблем да си намери работодател тук и да остане (с какви препоръки? от професорите, в чиите часове е спал, или от скаута дето набира черноработници за строежи?). От това по-дезинформиращо, здраве му кажи.




# 36
  • Мнения: 4 458
 Rolling Eyes  ми добре тогава, щом за вас това не са верни и възможни неща какво мога да кажа? Да оставим хората да се прообват и сами да си намерят начин и път. А всички тези които са дошли, завършили, останали в САЩ и заемащи добри позиции по начина описан от мен ще ги сложим в графата "фантоми" или "измишльотини". Винаги има и друг начин, друга не толкова утъпкана пътечка която води до същото място и човек ако иска ще намери как да постигне това. На мен лично, като човек винаги ми е било интересно да чуя и тези не толкова традиционни начини за постигане на нещо. Това не означава, че ще го направя, но ми дава спокойствие, че ако опра до там, ще мога да се справя.

Пак казвам, нямам никакъв интерес в това да заблуждавам когото и да било, абсолютно нищо не печеля от това  Peace

# 37
  • София
  • Мнения: 4 299
За мен вашият спор ми е полезен, тъй като, мотивирайки се, давате все повече информация и подробности.
Финансовата страна на следването в САЩ за мен като български родител не е маловажна и някои мнения тук ми подействаха доста обезкуражаващо. Предполагам, че и авторът на темата се е стъписал от изнесените факти.
Всъщност това ли е причината, освен отдалечеността, повечето завършващи да се ориентират към висше образование на Острова, въпреки отличната репутация на американските университети?

# 38
  • Мнения: 2 563

Всъщност това ли е причината, освен отдалечеността, повечето завършващи да се ориентират към висше образование на Острова, въпреки отличната репутация на американските университети?

Може би, не знам. Когато аз кандидатствах преди 10 години, Англия беше много негостоприемна за чужди студенти. Нямаше пълни стипендии и за се отказах да гледам натам.

# 39
  • Мнения: 4 458
Наистина, нещата не са толкова лесни и евтини като да си вземеш куфара и да тръгнеш с надежда всичко да се подреди някак си. Ако обаче си сигурен, че точно там искаш да следваш и знаеш какво и защо го искаш, то тогава, колкото и да е трудно, ще намериш начин.  Трудностите не би трябвало да те отказват, а мотивират. Разбира се ако не става и не е по джоба ти ще трябва да намериш алтернатива. За съжеление, не всяка мечта е изпълнима.

Това не го разбрах:

Всъщност това ли е причината, освен отдалечеността, повечето завършващи да се ориентират към висше образование на Острова, въпреки отличната репутация на американските университети?

# 40
  • София
  • Мнения: 4 299
В Англия няма стипендии, а студентски заеми, които се връщат след започване на работа и се опрощават, ако възнаграждението е под определен праг.
Hear Again , къде си завършила средно образование, ако не е тайна?
kiara, повече българи учат във Великобритания. Защо?

# 41
  • Мнения: 2 990
Ironic, аз не знам какво е съотношението между броя на кандидатите за тук и за Острова в момента. По мое време (края 90те, дойдох 2003та) всички кандидатстваха тук, защото само в САЩ имаше стипендии. Английските такси бяха непосилни тогава. Ако сега мнозинството кандидатства в ОК, това може би е комбинация от повишения стандарт в България, по-краткото разстояние и по-големия брой вече завършили в британски университети, както и кризата, която драстично намали възможностите на чужденци да си намерят спонсори за работна виза в САЩ след завършването. Освен това до миналата година в Кралството таксите бяха драстично по-ниски от тукашните - с около 10 хил долара годишно се покриваше и обучение, и разходи, освен това там студентите имат право да работят почасово, докато учат. Доколкото разбирам, в много случаи доходите от 20 часа работа седмично като продавачка са достатъчни да се покрият много пера. Тук, както обясни Хиър, правото на работа е силно ограничено, а пък таксите са в пъти по-високи. С неквалифициран труд е сложно да издаяниш, че и да си плащаш обучението. Може би това обяснява разликата.

Има и друг момент. Преди 15-20 години се кандидатстваше обикновено с цел непременно да се вземе пълна стипендия, защото много малко хора имаха финансови възможности да платят обучение в чужбина. Кандидатстваха все отлични ученици с големи амбиции и внимателна подготовка. И процентът на студентите, които успяваха да вземат пълни стипендии, беше висок. Сега имам чувството, че кандидатстването в чужбина е на едно ниво с това в България - пробваме и за там, пък каквото стане. Съответно не всеки е на нужното ниво, за да вземе пълна стипендия. Но пък много вече могат да си позволят да си платят за обучение в по-непрестижен университет или да доплатят, ако получат непълна стипендия. Ако така и така ще се плаща - в ОК обучението е хем също престижно, хем по-евтино, хем е на две крачки. Предполагам, че за много родители изборът е очевиден в такава ситуация.

П.П. Това, което казваш за заемите, също е важен момент - в Англия българчетата могат да вземат заем за цялото обучение и после да го връщат. В САЩ няма начин просто, освен ако нямат тукашни гаранти. Федералните заеми, с които всички американци си финансират обучението, не се отпускат на хора без гражданство или поне зелена карта.

Последна редакция: нд, 27 яну 2013, 19:47 от ianajar

# 42
  • Мнения: 4 458
И аз не знам какво е съотношението, и съм склонна да се съглася с разсъжденията на ianajar.
Според мен близостта до Б-я е голям фактор

# 43
  • София
  • Мнения: 4 299
Твърдението ми беше основано на лични впечатления, но ето какво намерих - http://www.study-in-germany.bg/index.php?m=107&lang=1&mt … s=2376&type=9

# 44
  • Мнения: 4 458
Интересна статистика. И аз на времето исках да уча в Англия. Моите причини бяха, че е на английки и е по-близо до Б-я.

Общи условия

Активация на акаунт