Да се научим да работим с Excel - тема 2

  • 76 003
  • 732
  •   1
Отговори
# 60
  • Юпитер- Сатурн
  • Мнения: 536
Бърз въпрос. С комбинацията от кои клавиши се извиква Format cells ?

# 61
# 62
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Здравейте, имам едно питане, може и смешно да ви се стори, но все пак ще го задам: има ли начин да се закръгли долният пример за сбор:, т.е.:

имам, например числото 10,5 в клетката, но го закръглям на 11
и в три последователни реда имам следното:  

10,5 -> закръглено на 11
10,5 -> закръглено на 11
10,5 -> закръглено на 11

сборът под тях, логично дава 32, имайки предвид, че събира 3*10,5.
може ли, обаче, сборът да изчислява така, че да получава 33 (т.е., вземайки закръглените единадесетици)?

# 63
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Здравейте, имам едно питане, може и смешно да ви се стори, но все пак ще го задам: има ли начин да се закръгли долният пример за сбор:, т.е.:

имам, например числото 10,5 в клетката, но го закръглям на 11
и в три последователни реда имам следното:  

10,5 -> закръглено на 11
10,5 -> закръглено на 11
10,5 -> закръглено на 11

сборът под тях, логично дава 32, имайки предвид, че събира 3*10,5.
може ли, обаче, сборът да изчислява така, че да получава 33 (т.е., вземайки закръглените единадесетици)?

Имаше скоро подобно питане. Закръглянето става само с функция ROUND, и подобните й ROUNDUP и ROUNDDOWN. При форматиране не се закръгля, променя се начинът на представяне на стойностите, но самата стойност си остава.
Ако искаш да се закръгля само резултата, то сложи сумата в ROUND, но тогава пак ще има разминавания, защото клетките от колоната ("закръглено на 11") няма да са закръглени, а само форматирани като цели числа.
Най-коректно ще е да се закръглят с функция ROUND всички клетки от колоната, за общата сума няма да има нужда от ROUND тогава.

# 64
  • Мнения: 121
Правя диаграма за сравнение за четири месеца.
Когато вмъкна такава ми показва данни само за януари.Смянявах типа диаграма, оформлението, избирах данни и всичко, което се сетих, но пак не мога да извикам показателите на останалите 3 месеца.Всички стойности са нула, а в таблицата не са.
Дори, когато се опитвам да създам индивидуална диаграма за даден месец, пак не ми показва стойности.
Повече от час се опитвам , моля за помощ.До сега не съм срещала такъв проблем.
Мерси!

# 65
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
И аз имах такъв проблем, когато започнах да работя на Windows 2010. Опитай повече варианти на диаграма.  Peace
Дори си спомням, че веднъж, когато данните ми бяха подредени в колона, вертикално - не ставаше; като ги обърнах хоризонтално, се получи. Crossing Arms

# 66
  • Мнения: 121
Аз съм с XP и често правя диаграми.Мисля, че наистина опитах всичко, пробвах и с всички типове.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Аз съм с XP и често правя диаграми.Мисля, че наистина опитах всичко, пробвах и с всички типове.

Какви са стойностите, върху които правиш диаграма? Формули, ръчно въведени стойности?

# 68
  • Мнения: 121
Ръчно са въведени.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 3 247

Да не би да са десетични числа и вместо запетая да са въведени с точка например. Дали Excel ги разпознава като текст, а не като число  newsm78

# 70
  • Мнения: 121
Нито една запетайка.

# 71
  • Мнения: 121
Открих грешката, добре, че ме попита.  bouquet
Повечето стойности бяха във валута, зададох "без специфичен формат" и се получи.
Мноооооого благодаря!

# 72
# 73
  • Мнения: 133
Здравейте, момичета. Имам задача на Excel да намеря броя на буквите в изречение. Използвам
=LEN(TRIM(B2))
където в В2 е изречението, но въпреки това пак брои интервалите. Ако някой има идея, моля да ми даде.
Може и да брои думите в изречение, също ще ми свърши работа. Hug

# 74
  • Мнения: 226
Google search: excel count characters in a cell  или excel count number of words in a cell

За буквите
=LEN(SUBSTITUTE(B1," ",""))
или
=LEN(SUBSTITUTE(B2; " ";"")) - заради десетичната запетая
Заменяш интервалите с празно и тогава вземаш дължината
Ако има препинателни знаци . ! - ще трябва и тях да замениш

За думите е една идея по-сложно
=IF(LEN(TRIM(B2))=0,0,LEN(TRIM(B2))-LEN(SUBSTITUTE(B2," ",""))+1)
=IF(LEN(TRIM(B2))=0;0;LEN(TRIM(B2))-LEN(SUBSTITUTE(B2;" ";""))+1)

Общи условия

Активация на акаунт