Въпрос за "лакомствата"

  • 6 375
  • 110
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 259
Здравейте!
Иска ми се да си сверя часовника по един въпрос. Какво количество вафли, шоколади, кроасани, Барни-та и други дивотии от този сорт, смятате, че е нормално да ядат децата на ден?
Според вас лично къде е границата? Налагате ли някакви ограничения (ако се налага) или не?

# 1
  • Мнения: 10 547
Моята граница е като на комунистическа страна по време на тъмните години години на режима- строга и ясно очертана. Видими страдания липсата на консумация на гореизброените не намирам да причинява.
Голямото дете яде по не повече от два пъти седмично по един Кит-Кат. Малкото- нищо.

Последна редакция: ср, 20 мар 2013, 22:06 от Касита

# 2
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Колкото искат и когато поискат, не ограничавам.

# 3
  • Мнения: 5 259
А колко всъщност изяждат? Интересува ме количество. Прмерно ако поискат 2 шоколада от 100гр, една кутия шоколадови бисквити на Милка, кроасан... Като общо количество за деня 1/2кг подобни изделия приемливо ли е?
Защото "Не ограничавам" може да значи, че детето се сеща веднъж седмично да поиска по една вафла. Пък ако иска ежедневно гореизброеното, "Не ограничавам" звучи малко по-различно. Затова питам. Мерси.

# 4
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
У нас имаме "купа за лакомства" стои на място достъпно и за 2-та. Малкия съм го пробвала например със сухи пасти, ми 2-та не може да я изяде цялата. Най-пресния ми пример вчера тръгна да яде вафла, изяде 2/3 от нея и я остави...днес я дояде, друго сладко за деня не е ял, не е и искал.

# 5
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 773
Дъщеря ми изяжда по едно такова лакомство на ден. Знае къде стоят, но винаги пита преди да си вземе. Всъщност аз се стремя да има у нас често домашни сладкиши, особено един постен кекс, който правя заради 90-дневната ми диета. Не че домашното приготвеното сладко е по полезно, просто да не свиква с полуфабрикати.

# 6
  • София
  • Мнения: 357
Не давам всеки ден сладки неща, но и не съм го ограничила съвсем. Синът ми е доста злояд, но лакомства може да яде по цял ден, затова ако днес например яде шоколад или вафла, на следващия ден не давам Peace

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 10 835
Ако се сети да поиска нещо разрешавам само едно.Ако е шоколад не давам повече от 2-3 малки блокчета/тя и не иска повече/.

# 8
  • Мнения: 5 940
Вкъщи не ми се налага да ограничавам, защото нямаме подобни неща, освен, ако не са идвали гости.
Навън, ако поискат, купувам. Големият в повечето случаи иска нещо, защото очаква да намери някакви татуировки, играчки, а не заради това, че му се яде сладко. Той даже и разни зърнени домашни каши предпочита да са без захар. Малкият, за съжаление, иска всичко, което види и е опитвал неподходящи според мен неща за възрастта му. Хубавото е, че повече му е искането, отколкото яденето.
А тези количества, които си описала, направо ми се струват ужасни и не съм сигурна възможно ли е дете да ги пожелае и изяде за един ден.

# 9
  • Мнения: 12 020
. Какво количество вафли, шоколади, кроасани, Барни-та и други дивотии от този сорт, смятате, че е нормално да ядат децата на ден?


Никакво.
Ако зависи от мен, не бих предлагала на детето си такива "екстри".
Всъщност от изброеното, то обича само вафли и Барни.Шоколади, шоколадови фигурки , получени обикновено за Коледа се подхвърлят у дома и не се ядат, шоколадови яйца се купуват само заради играчката, не яде шоколада.

Но вафли и Барни обича много.Бабите го гощават  и той се научи,аз дори да роптая, не срещам особено разбиране.

За Барни- аз съм виновна- подведох се по реклама в поликлиника, че е много полезно и без консерванти.
За шоколадовите вафли- аз самата много обичам, но се ограничавам.Зная всичките минуси на такава храна, затова непрекъснато мърморя.Но мъжът ми е по-либерален.

Иначе има храни, които детето никога не е опитвало и няма интерес- чипс,бейкролс, зрънчовци и др.не се блазни от шарените пакетчета в магазина, никога не са му били приблекателни, освен ако не открие, че някъде има и играчка.

# 10
  • София
  • Мнения: 44 337
Ти защо питаш? Имаш проблеми да определиш аккви да са границите натвоето дете или просто лаф да става?

Моят много обича сладости и ако го оставя само с това ще се прехранва, така че има ограничения. Общо взето яде по 1-2  такива неща на ден, не задължително всеки ден... Т.е. вафла,  корни, кроасан или нещо такова.  Кутия бонбони или цял шоколад никога не бих му връчила да яде.. ако яде шоколад - да е 1 редичка, ако са бонбони 2-3 за деня...
Но принципно и ние с татко му доста такива работи ядем, та е нормално и той да похапва.
Важното е, че тези неща не пречат на останалата част от храненето му, иначе щяха да са  спряни напълно.
Забранени напълно са само зрънчо и близалки, намалени до мин смучещи бонбони(т.е. я се случи 2 бонбона такива годишно я не), кубети и сродни също гледам макс рядко.
Дъвки не ограничавам,  сладоледи  лятото също се ядат доста.

Но пък зависи и за колко голямо дете става дума.

# 11
  • Мнения: 4 841
Само ако знаете колко ми е противна тази дума "лакомства"... Може би защото за мен лакомията винаги е била много грозно нещо, макар че е символ на цялата ни съвременна цивилизация - да се тъпчем непрекъснато, да лакомеем и да храносмиламе...

По темата - синът ми не консумира сладко, може би защото не беше опитвал бяла захар до тригодишна възраст, а и после като тръгна на градина все отказваше десертите, ако са прекалено сладки. Вафли, кроасани и сладкиши не вкусва и до сега. Има огромна колекция от играчки от яйца, но ако е изял 2-3, пак добре - главно ги изяждах аз, а за него само играчката. Торта е опитвал 1-2 пъти през живота си, не харесва. На рождени дни дискретно ми носи и неговото парче да го изям, или просто го оставя непокътнано, защото и на него вече му е писнало от малоумните реакции "АААААуууууу, ама как така дете да не яде торта?!?"  Crazy

Откакто тръгна на училище и на тренировки, прояде шоколад - повече от 40-50 гр обаче не е в състояние да изяде. Набляга на натурален, да му се събират макс. 100 гр седмично, и то не всяка седмица. И сладолед яде - почти ежедневно, през всички сезони, това са му десертите, плюс свежи или сушени плодове от всякакъв вид.

По отношение на чипсове, зрънчовци и т.н. - успешно ги заменяме със сурови или печени ядки.

Според мен е въпрос на навик - да се заменят сладките неща с плодове или плодови произведения, а солените - с ядки или домашно приготвени солени изделия.

Прмерно ако поискат 2 шоколада от 100гр, една кутия шоколадови бисквити на Милка, кроасан... Като общо количество за деня 1/2кг подобни изделия приемливо ли е?

 Joy Това е зверско количество, дори за пристрастен към сладкото възрастен човек, като мен например  Embarassed Не мога да си представя дете да го изяде. Нито пък си представям нормален родител, който да го разреши. Макар че всъщност вече (почти) нищо не може да ме учуди...

# 12
  • Мнения: 12 020
Само ако знаете колко ми е противна тази дума "лакомства"... Може би защото за мен лакомията винаги е била много грозно нещо, макар че е символ на цялата ни съвременна цивилизация - да се тъпчем непрекъснато, да лакомеем и да храносмиламе...




И аз мразя тази дума "лакомства", защото ми звучи като че да фаворизира въпросните хранителни изделия.Аз самата доста време бях пристрастена и вероятно все още съм към сладкиши и шоколади и затова ми е противно лакомеенето за такива неща.

# 13
  • Мнения: 556
Гледам да го огранича до 40-50 гр. на ден- 1 кроасан, барни и блокче шоколад, 1 вафла/гледам да ги избягвам/ Предпочитам ако яде сладко да е от категория за следобедна закуска- кроасан, рула, суха паста след градината ако е гладен. Ако не е гладен, след вечеря си иска блокче шоколад, давам най-много 30 гр. Детето ми е на 5г.

# 14
  • Мнения: 12 020
Вместо посочените "лакомства", детето ми се храни с домашно приготвени от бабите десерти- мляко с ориз, грис-халва, компот.
Харесва ги, защото от малък  това са му били предимно десертите.Но самите баби често ми развалят дисциплината с вафли и др. Добре, че детето поне се научи да пита преди да вземе.

Когато отказвам, казвам простичко ,че първо трябва да хапне основна храна,  за да му е добре на коремчето или че днес е ял достатъчно или, че е опасно за зъбките му.

Ако все пак детето опитва такива неща,не повече от 1 на ден и не всеки ден.


Общи условия

Активация на акаунт