Натурална закваска за хляб или Хляб с квас - ВТОРА ТЕМА

  • 73 706
  • 741
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 7 854
Здравейте !
Нужен ми е спешен съвет.
Преди ден и половина реших да пробвам да направя закваска за хляб.
Направих всичко както е описано тук,захраних веднъж и тази сутрин
тестото /кваса/излезе от буркана.
Как мислите ,дали е готова закваската да се пробвам да правя хляб?

Може и да се е получило нещо, но то ще е много нестабилно. Затова отделете поливаната готова смес и я захранете отново. Според мен трябва поне 3 дни да я поддържате така.

# 151
  • Мнения: 76
Благодаря дядо хаджия!

# 152
  • Мнения: 9 991
Оп , да се цопна.

# 153
  • Мнения: 50
Здравейте,

И аз отдавна искам да започна да правя хляб с кисела закваска, затова много се радвм за тази тема. Веднъж направих един такъв хляб, но без предварително да правя закваска, а просто омесих едно тесто, както правя тестото с мая, само, че без мая. Сложих го в найлонова торбичка. Стоя така на масата 2 дена, след първия ден го премесих, на втория ден го направих на питки, стоя така още 5- 6 часа и после го изпекох. Стана добре на вкус, а на вид - доста по-слескан, отколкото хляба с мая, но се изпече добре. Може би ще пробвам да направя закваска. Ето две снимки:





# 154
  • София
  • Мнения: 49
От един магазин на женския пазар си взех нещо, на което пишеш мая от нахутено брашно. Според упътването едва ли не можела да се използва на принципа на сухата мая. Много обичам да меся, но ми се иска да избегна стандартната мая, която не е хубава, за отглеждане на квас все не съм достатъчно постоянна. Така че днес ще си направя експеримент с една любима рецепта за хляб - като в нея заменя пълнозърнестото брашно с ръжено и сухата мая с тази нахутената. Ако има успех, ще е малка революция за мен  Grinning

Ще чакаме резултатите. Апропо помириши първо маята и сподели с нас впечатленията от аромата й.

Имам резултати - направо си стана истински хляб! Нахутената мая мирише на хумус, на нахут (естествено) с някакво далечно напомняне на начина, по който мирише обикновената мая. Харесва ми. Така в пакета не е толкова силно, повече се усети като я разбърках в тестото. В хляба не усещах нещо по-особено, но вътре бях сложила семенца кориандър, които имат силен аромат. Не съм доволна само от поведението на хляба, след като престоя 1 ден. Влажен е.Отвътре ства глетав. Но мисля, че това е по-скоро защото използвах само ръжено брашно - от смлян пред мен ръж Wink  Реших си проблема като го нарязах на филийки и направих сухари. За следващия път ще приготвя по-малко количество, за да се изяде веднага.

# 155
  • София
  • Мнения: 7 854
От един магазин на женския пазар си взех нещо, на което пишеш мая от нахутено брашно. Според упътването едва ли не можела да се използва на принципа на сухата мая. Много обичам да меся, но ми се иска да избегна стандартната мая, която не е хубава, за отглеждане на квас все не съм достатъчно постоянна. Така че днес ще си направя експеримент с една любима рецепта за хляб - като в нея заменя пълнозърнестото брашно с ръжено и сухата мая с тази нахутената. Ако има успех, ще е малка революция за мен  Grinning

Ще чакаме резултатите. Апропо помириши първо маята и сподели с нас впечатленията от аромата й.

Имам резултати - направо си стана истински хляб! Нахутената мая мирише на хумус, на нахут (естествено) с някакво далечно напомняне на начина, по който мирише обикновената мая. Харесва ми. Така в пакета не е толкова силно, повече се усети като я разбърках в тестото. В хляба не усещах нещо по-особено, но вътре бях сложила семенца кориандър, които имат силен аромат. Не съм доволна само от поведението на хляба, след като престоя 1 ден. Влажен е.Отвътре ства глетав. Но мисля, че това е по-скоро защото използвах само ръжено брашно - от смлян пред мен ръж Wink  Реших си проблема като го нарязах на филийки и направих сухари. За следващия път ще приготвя по-малко количество, за да се изяде веднага.

И от кой точно магазин на женския пазар си купила нахутената мая (от някой от арабските ли) ?

# 156
  • София
  • Мнения: 49
От един магазин на женския пазар си взех нещо, на което пишеш мая от нахутено брашно. Според упътването едва ли не можела да се използва на принципа на сухата мая. Много обичам да меся, но ми се иска да избегна стандартната мая, която не е хубава, за отглеждане на квас все не съм достатъчно постоянна. Така че днес ще си направя експеримент с една любима рецепта за хляб - като в нея заменя пълнозърнестото брашно с ръжено и сухата мая с тази нахутената. Ако има успех, ще е малка революция за мен  Grinning

Ще чакаме резултатите. Апропо помириши първо маята и сподели с нас впечатленията от аромата й.

Имам резултати - направо си стана истински хляб! Нахутената мая мирише на хумус, на нахут (естествено) с някакво далечно напомняне на начина, по който мирише обикновената мая. Харесва ми. Така в пакета не е толкова силно, повече се усети като я разбърках в тестото. В хляба не усещах нещо по-особено, но вътре бях сложила семенца кориандър, които имат силен аромат. Не съм доволна само от поведението на хляба, след като престоя 1 ден. Влажен е.Отвътре ства глетав. Но мисля, че това е по-скоро защото използвах само ръжено брашно - от смлян пред мен ръж Wink  Реших си проблема като го нарязах на филийки и направих сухари. За следващия път ще приготвя по-малко количество, за да се изяде веднага.

И от кой точно магазин на женския пазар си купила нахутената мая (от някой от арабските ли) ?

Пазарувам и от арабските, но точно тази мая я взех от един магазин, който се намира на самия пазар. Когато от ул Екзах Йосиф завиеш по пазара и вървиш в посока бул. Сливница от дясната страната, почти в началото, там където сега са загражденията за ремонта, има един магазин за ядки, житни култури и такива неща. От там. В него има малка дървена мелница за брашно и например ако си купиш 1 кг ръж, могат да ти го смелят на място. Производителят на маята е СД Благополучие, гр Павликени и тя е в едни съвсем обикновени найлонови пликчета.

# 157
  • Мнения: 660
Привет! Идвам да споделя опит за държан квас в хладилник малко повече от месец. Мислих, че се е унищожил, защото водата, която се беше отделила отгоре му беше с тъмен цвят... но отделих мъничко количество от него, захраних го 3 пъти за 24 часа и си стана жив и прекрасен. Днес замесих тесто с него - довечера ще пека и ще покажа питките. Wink

# 158
  • Мнения: 98
Деликадо, колко струва кг ръжено брашно в този магазин? Аз вече от половин година си правя ръжен хляб с квас и все още не мога да открия достатъчно добро брашно! Аз използвам само ръжен квас и брашно! Не слагам нищо друго! Преди няколко дни си правих ръжен хляб със сушени чери домати и босилек! Стана божествен!

Кваса си го суша и ден преди да замеся си го захранвам!

# 159
  • София
  • Мнения: 7 854
Деликадо, колко струва кг ръжено брашно в този магазин? Аз вече от половин година си правя ръжен хляб с квас и все още не мога да открия достатъчно добро брашно! Аз използвам само ръжен квас и брашно! Не слагам нищо друго! Преди няколко дни си правих ръжен хляб със сушени чери домати и босилек! Стана божествен!

Кваса си го суша и ден преди да замеся си го захранвам!

Я сподели малко опит със сушенето на кваса. Как го сушиш, пък колко време издържа така и т.н.

# 160
  • Русе
  • Мнения: 11 917
  Обсъждано ли вече правенето да закваска с хмел.

# 161
  • София
  • Мнения: 7 854
  Обсъждано ли вече правенето да закваска с хмел.

Лично аз нямам спомен. Чел съм в интернет.

# 162
  • Мнения: 98
Дядо хаджия, след много неуспешни опити накрая намерих идеалния за мен вариант! Когато кваса е готов за замесване   го изсипвам върху хартия за печене и го разстилам на максимално тънка "кора"! Трябва да е мнооого тънко! След това го оставям да съхне. Когато е изсъхнал прилича на домашна юфка. Много крехък и тънък. Слагам го в пликче и го мачкам с ръце. Целта е да стане на фин прах. След това прибирам пликчето в хладилника. Когато ми трябва квас си слагам в едно бурканче 1 с.л. и го захранвам. До няколко часа си е удвоил обема, но аз го подхранвам едно денонощие и на другия ден замесвам хляба!
Издържа така много време. Имам квас от първия опит преди 6-7 месеца и все още си е годен! Гледам да си правя нова заготовка на 2-3 месеца, за да съм сигурна, че "работи"!

# 163
  • Мнения: 660
Дядо хаджия, след много неуспешни опити накрая намерих идеалния за мен вариант! Когато кваса е готов за замесване   го изсипвам върху хартия за печене и го разстилам на максимално тънка "кора"! Трябва да е мнооого тънко! След това го оставям да съхне. Когато е изсъхнал прилича на домашна юфка. Много крехък и тънък. Слагам го в пликче и го мачкам с ръце. Целта е да стане на фин прах. След това прибирам пликчето в хладилника. Когато ми трябва квас си слагам в едно бурканче 1 с.л. и го захранвам. До няколко часа си е удвоил обема, но аз го подхранвам едно денонощие и на другия ден замесвам хляба!
Издържа така много време. Имам квас от първия опит преди 6-7 месеца и все още си е годен! Гледам да си правя нова заготовка на 2-3 месеца, за да съм сигурна, че "работи"!

Много интересен подход, аз досега съм изсушавала само на топчета. Ще пробвам и твоят начин. Peace

А необходимо ли е да си захващаш нов квас толкова често /на 2-3 месеца/? Чела съм, че някои фамилии си пазят квас от почти 100 години и винаги е чуден, дори колкото повече се "обновява" толкова по-вкусен става хляба с него? Т.е. какво те кара да правиш нов? Ако имаш друга информация, би ли я споделила?

# 164
  • Мнения: 98
Тони, грешно съм се изразила Grinning На 2-3 месеца си забърквам квас от сухия и си го изсушавам, за да имам! Не правя нов, просто си правя нова порция за хладилника!
Първия път и аз направих кваса на топчета, но много трудно се разтваряше и съответно времето за получаване на " жив" квас ми се удължаваше много! Сега с прахообразния всичко е доста по- бързо!

Общи условия

Активация на акаунт