БЪРЗИ КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 40 687
  • 734
  •   1
Отговори
# 270
  • Sofia
  • Мнения: 30 620
във фритюрник може би няма да пръска,но не съм пробвала,от години вече не го ползвам

Аз ги пържа в много малко и силно сгорещено олио или зехтин,но под капак,като трябва да ги обръщам разклащам тенджерата или спирам котлона и тогава ги обръщам
Правила съм и с не пържени чушки,а печени и пак е вкусно

# 271
  • Мнения: 9 576
друго си е пърженото,вкусно и нездравословно   Laughing
Освен това, дето Доли ти е писала -  правя го иаз дори в много мазнина като пържа  много чушки (чорбаджийски) - с капак на тенджерата, отмествам я от котлона и тогава вадя - с голяма решетка, бързо да става, не само да не пръска, но и да не се губи Т*.  Дупча чушките, Дес, всякачушкая дупча с вилицата. Пак пръска, но поне не гърмят.  потъмнява олиото, Във фритюрник  ще потъмнее цялото, по-добре пържи в по-малко - толкова, че да  се изпържват добре при едно обръщане от двете страни.

# 272
  • Мнения: 2 816
друго си е пърженото,вкусно и нездравословно   Laughing
Освен това, дето Доли ти е писалаотмествам я от котлона и тогава вадя
Така правя и аз, но не слагам капак, а списание мятам отгоре на тенджерата, я Метро, я Лидл, каквото има оцеляло у дома. Струва ми се, че са капак заради конденза още повече пръска. Дърпам от котлона, изчаквам да поспре пукането и вадя.

# 273
  • Мнения: 9 576
 Peace вярно е. Когато пържа в тиганс малко олио, ползвам картон, обвит в безконечна  принтерна хартия  Laughing не ми се смейте, но имам още доста.  Или хартия за печене, ако някой паке преместил кашона ми.
Но чорбаджийските с тенджерата с капак,че там много пържа  и неми се сменят 2-3 обвивки.

# 274
  • Мнения: 2 894
Дес, аз пържа чушките като са добре подсушени и цепнати в долния край. Загрявам хубаво тигана с олиото и като сложа чушките намалявам огъня /имам газов котлон/. Пържат се по-бавно, но и не пръскат. Пържените чушки с доматен сос са ни любими и ги правя доста често.

# 275
  • София
  • Мнения: 12 614
Искам да задам един може би доста тъп въпрос,а именно: Как пържите цели чушки?
Провокирана съм от поредния ми опит(първи за годината) да направя пържени чушки с доматен сос.Винаги когато ги пържа пръска,хвърчи..ужассссс Sad Този път още по внимателно подсуших с кърпа всяка една чушка преди да я сложа в тигана.Е,няма да ви казвам в какво се превърна плота и котлона ми.Ползвах капак,той се надига,през него хвърчи даже ooooh! Като почна да ги обръщам се окъпах в мазнина,че и боли като пръска Mr. Green Яденето ми стана разбира се,перфектно се получи,но веднъж годишно подобен експеримент ми стига.
Какво ще кажете вие?Как ги пържите тези пипери и има ли начин да се пържат без да пръска Embarassed?

Не ги пържа просто. Пека ги. После ги правя с доматен сос на котлона.

# 276
  • Мнения: 1 340
Понеже вчера се зарибих от идеята за скрежина на labrex в лидълската тема   bouquet и потърсих рецепти за сорбе из нета - смущава ме идеята за разбиркване на сместа на всеки 30мин  Tired - ако направя сместа и я изсипя във формички за лед и непосредствено преди консумация разбия тези готови плодови ледчета с блендера (моят има функция за разбиване на лед) - нали пак ще стане - някой правил ли е така?  newsm78

# 277
  • Мнения: 6 207
С разбиването на лед при мен нищо не стана - бяха замразени кайсии де. Нито с чопъра, нито с пасатора.

# 278
  • Мнения: 6 207


Не ги пържа просто. Пека ги. После ги правя с доматен сос на котлона.
+1. Или пържене след като са изпечени и избелени.

# 279
  • Мнения: 22 867
.......ако направя сместа и я изсипя във формички за лед и непосредствено преди консумация разбия тези готови плодови ледчета с блендера (моят има функция за разбиване на лед) - нали пак ще стане - някой правил ли е така?  newsm78

Би трябвало да стане си мисля, сетих се, че тоя сладолед от един продукт се прави така, първо се замразява, после се разбива. Но пък бананаът е по-различен от динята newsm78, ами освен да пробваш. Ако пък им бучнеш по една "дръжчица", ще си направиш близалки от плодов лед. Laughing Т.е. без да се разбива.  Рускините изрязват диня на формички и замразяват, все се каня да пробвам, ама тая година само на една свястна диня попаднах, все едни никакви, или презрели и изкуфели, или необичайно твърди, или никаква сладост. Peace

# 280
  • Мнения: 1 340
Благодаря, момичета  bouquet - ще пробвам и ще докладвам какво е станало. Иначе за такова като сладолед на клечка съм виждала доста рецепти из чуждестранните страници, но нямам нито подходящите формички, нито ми се търсят клечки, може би по-нататък като задобрея с по-простичките форми  Peace

# 281
  • Стара Загора
  • Мнения: 541
Искам да задам един може би доста тъп въпрос,а именно: Как пържите цели чушки?
Провокирана съм от поредния ми опит(първи за годината) да направя пържени чушки с доматен сос.Винаги когато ги пържа пръска,хвърчи..ужассссс Sad Този път още по внимателно подсуших с кърпа всяка една чушка преди да я сложа в тигана.Е,няма да ви казвам в какво се превърна плота и котлона ми.Ползвах капак,той се надига,през него хвърчи даже ooooh! Като почна да ги обръщам се окъпах в мазнина,че и боли като пръска Mr. Green Яденето ми стана разбира се,перфектно се получи,но веднъж годишно подобен експеримент ми стига.
Какво ще кажете вие?Как ги пържите тези пипери и има ли начин да се пържат без да пръска Embarassed?

Нареждам ги в тава, посолявам, поливам ги с малко олио и ги слагам в загрята фурна. Като покафенеят леко отгоре, изваждам тавата и обръщам всяка чушка. Изключвам фурната и ги оставям да се допекат още десетина минути. Резултатът е същия, като пържени чушки. Пак си гърмят, но са затворени и не ми пука. После, като изстине фурната, я забърсвам от пръските.

# 282
  • София, България
  • Мнения: 2 236
Освен пилешкото и тиквичката прибави малко ориз , морков,лук,домат,чесън и копър и ще стане вкусна манджа

В тенджера на котлона с малко вода/около 1 1/2ч.ч. /добавяш 1каф. чашка измит ориз,тиквичката на малки кубчета,настърган морков,лук,ври около 15мин.,добавяш чесън,малко нарязан домат,след 10мин.изключваш котлона и прибавяш копър,масло и малко сол/ако му даваш/.

 Peace

# 283
  • Мнения: 9 576
Благодаря, момичета  bouquet - ще пробвам и ще докладвам какво е станало. Иначе за такова като сладолед на клечка съм виждала доста рецепти из чуждестранните страници, но нямам нито подходящите формички, нито ми се търсят клечки, може би по-нататък като задобрея с по-простичките форми  Peace

разбъркването на сорбето, докато се прави, е за да останат малки и нежни кристалчетата. Иначе ще получиш натрошен лед, което е различно.  Освен това плода, от който се прави сорбето - ще стане като утайка на дъното, докато се замразява, а така - бъркайки го -се разнася равномерно в цялата смес. А пък ако е в машина, която непрекъснато бърка сместа, докато го заледи - става страшно фино сорбе,  по което аз, дето не обичам сладоледи си падам. 

За сладолед на клечка - с подръчни материали, сипи сместа в малки, тесни чаши - пластмасови, еднократни или стъклени, но по-дебели. Мушни втях  дръжките на малки лъжички - но подбери такива, които са плоски и по-широки.  Когато ги извадиш замразени,  потопи чашите  за 2- 3 сек. в гореща вода и щ есе извадят много лесно.

# 284
  • Мнения: 1 340
Пепчо, дай, моля те, една рецепта ако имаш под ръка - може и на ЛС - разполагам с диня, пъпеш и 3 лимона ... хубаво ще разбърквам, но колко пъти и докога да го бъркам - през половин час докато дойде време да се яде ли?

Общи условия

Активация на акаунт