Отговори
# 570
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз съм дала бележка само през септември, че детето е в първи клас. Не съм знаела, че трябва  и октомври..........Да очаквам ли изненадали този месец?
Нямам спомен, всяка дирекция действа изглежда различно. Някои може да не искат втората бележка, други си казват, когато се налага.
Не мога да ти отговоря еднозначно, поради тези причини.

# 571
  • Sliven, Bulgaria
  • Мнения: 463
Бележки от у-ще,подадени преди 15.09 са,че детето е записано..А от 15.09 до 30.10 се подават бележки,че детето посещава редовно у-ще..
Тези,които подавате документи през лятото до месец Август,трябва да подадете нова бележка след 15.09,срока е до края на Октомври.
Който подава документи през Септември е най-добре да ги подаде след 15-ти,ако ги пусне преди 15-ти то след това отново трябва бележка от у-ще(от 15.09 до 30.10..
Всички,които пускат документи след Октомври подават само 1 бележка..(че посещава редовно у-ще)
Дано сте разбрали  newsm78

Чл. 17. (1) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г.) Месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст се отпускат въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
(2) За деца, настанени за отглеждане в семейство на роднини и близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето, молба-декларацията се подава от пълнолетен член на семейството по постоянния му адрес.
(3) Към молба-декларацията се прилагат следните документи:
1. (изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г.) удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията - за лицата, работещи по трудови и/или по служебни правоотношения;
2. (отм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г.)
3. служебна бележка от специализирана институция за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка за времето, през което детето ще се отглежда в семейството;
4. (изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г., доп. - ДВ, бр. 95 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., изм. - ДВ, бр. 73 от 2013 г., в сила от 01.09.2013 г.)удостоверение по образец съгласно приложение № 7, издадено от детската градина/училището, че детето е записано в подготвителна група за задължителна предучилищна подготовка или като ученик/ученичка, а за новата учебна година - в срок до 31 октомври, с изключение на случаите по чл. 7, ал. 10 ЗСПД;

На удостоверението от училище или детска градина пише, детето е записано, а не, че посещава редовно учебни занятия. Дали посещава или не си има начини социалните да разберат:

4) (Нова - ДВ, бр. 71 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 73 от 2013 г., в сила от 01.09.2013 г.) Директорът на училището ежемесечно изпраща на регионалната дирекция за социално подпомагане по постоянен адрес на родителите справка по образец съгласно приложение № 4 за всеки ученик, отсъствал през съответния месец 5 учебни часа, за които няма уважителни причини съгласно чл. 136, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за народната просвета (обн., ДВ, бр. 68 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 19 от 2000 г., бр. 53 от 2001 г., бр. 7 и 68 от 2002 г., бр. 19 и 33 от 2003 г.; попр., бр. 48 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 65 и 99 от 2003 г., бр. 15 от 2004 г., бр. 7, 51, 87 и 94 от 2009 г., бр. 43 от 2010 г. и бр. 58 от 2011 г.).
(5) (Нова - ДВ, бр. 73 от 2013 г., в сила от 01.09.2013 г.) Директорът на детската градина/училището, в която/което има подготвителни групи за задължителна предучилищна подготовка, ежемесечно изпраща на регионалната дирекция за социално подпомагане по постоянен адрес на родителите справка по образец съгласно приложение № 8 за всяко дете, отсъствало през съответния месец повече от 3 дни, за които няма уважителни причини. Справката се изпраща за периода 15 септември - 31 май.
(6) (Нов - ДВ, бр. 73 от 2013 г., в сила от 01.09.2013 г.) Справката по ал. 4 и 5 се изпраща до 5-о число на следващия месец по електронен път и на хартиен носител и се препраща в срок до 3 дни на дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на родителите.
(7) (Нова - ДВ, бр. 71 от 2006 г., доп. - ДВ, бр. 34 от 2009 г., в сила от 08.05.2009 г., предишна ал. 5, доп. - ДВ, бр. 73 от 2013 г., в сила от 01.09.2013 г.) За децата по ал. 4 и 5 помощта по чл. 7, ал. 1 и 2 ЗСПД се спира със заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане" или упълномощено от него длъжностно лице за месеца, посочен в справката, и се възобновява от следващия месец, когато основанието за спиране не е налице.
(Sunglasses (Нова - ДВ, бр. 71 от 2006 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 73 от 2013 г., в сила от 01.09.2013 г.) В случаите на преместване на ученик по време на учебната година директорът на приемащото училище изпраща справка по образец за записания ученик съгласно приложение № 5 на регионалната дирекция за социално подпомагане по постоянен адрес на родителите в 14-дневен срок от записването. Регионална дирекция за социално подпомагане изпраща в срок 3 дни справката на дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на родителите.

# 572
  • Sliven, Bulgaria
  • Мнения: 463
Аз съм дала бележка само през септември, че детето е в първи клас. Не съм знаела, че трябва  и октомври..........Да очаквам ли изненадали този месец?
Нямам спомен, всяка дирекция действа изглежда различно. Някои може да не искат втората бележка, други си казват, когато се налага.
Не мога да ти отговоря еднозначно, поради тези причини.

Ако сте занесли в социалните удостоверение в 14 дневен срок, че детето е записано в първи клас, няма да се прекратят детските ви. Следващата бележка от училище ще я занесете при подаване на молба-декларацията, заедно с останалите необходими документи. Но нищо не пречи да завъртите едно телефонче на вашата дирекция, за да проверите  Simple Smile

# 573
  • Мнения: 1 041
Искам да попитам, ако във времето на подаване на документи за детски, дохода надвишава прага 350 лв., кога най- рано отново мога да кандидатствам? Т. е. ако през май(когато от години подавам документите си за подновяване) дохода е по- голям поради начислена награда, кога най- рано пак мога да подам отново комплекта документи?

# 574
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Искам да попитам, ако във времето на подаване на документи за детски, дохода надвишава прага 350 лв., кога най- рано отново мога да кандидатствам? Т. е. ако през май(когато от години подавам документите си за подновяване) дохода е по- голям поради начислена награда, кога най- рано пак мога да подам отново комплекта документи?
Няма как някой да ти отговори, след като не ти знаем доходите.
Ти всеки месец може да си проверяваш колко ти е дохода през последните 12 месеца.

# 575
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
най- рано пак мога да подам отново комплекта документи?

Няма най-рано и най-късно.Подаваш тогава,когато влизате в прага.Като съответно за месеците без подадена молба губиш детските

# 576
  • Sliven, Bulgaria
  • Мнения: 463
Искам да попитам, ако във времето на подаване на документи за детски, дохода надвишава прага 350 лв., кога най- рано отново мога да кандидатствам? Т. е. ако през май(когато от години подавам документите си за подновяване) дохода е по- голям поради начислена награда, кога най- рано пак мога да подам отново комплекта документи?

Всеки следващ месец, в който дохода ви падне под 350 лв на член от семейството, може да кандидатствате за детски Simple Smile

# 577
  • Мнения: 1 041

Всеки следващ месец, в който дохода ви падне под 350 лв на член от семейството, може да кандидатствате за детски Simple Smile

Няма най-рано и най-късно.Подаваш тогава,когато влизате в прага.Като съответно за месеците без подадена молба губиш детските
Благодаря за бързия отговор   bouquet

# 578
  • Мнения: 936
Спрени са ми детските за октомври за сина ми, който е последна година в детската градина - предучилищна.
Трябвало е да занеса бележка, че посещава детската градина до 30.10.
Въпросът ми, ако някой от вас е наясно, е кой е имал ангажимента да ме уведоми. Аз случайно научих от една майка на дете от групата. Социалните ми казват, че не е тяхна работа да ме уведомяват, но в същото време едва сега , след като са спрени октомврийските детски щели да пращат писма с обратна разписка на майките  newsm78 хем не им е работа, хем пък ще уведомяват . . .
Казват ми, моя е грижата да си следя дали има нещо ново, какво си мисля аз - като съм си подала документите лятото и повече да не се интересувам . . .
Другата им версия е, че на директорките на градини им било наредено да уведомят  майките на децата от предучилищните групи.
Много ми се иска да разбера кой и защо не си свърши работата -
   директорката ли, която едва ли я е грижа кой взел детски и кой не
   или социалните, които са пряко заинтересувани да реализират някоя икономия в края на годината
   аз ли в действителност трябва всеки месец да проверявам дали не искат някоя нова бележка . .

# 579
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
MaрTa, точно ти не си си свършила работата. Стига си се канила, не търси виновен за твоята вина.
Ти искаш да получаваш помощи и е твоя работа да се осведомиш за условията, свързани с отпускането им.
Другия път да си знаеш.

# 580
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Въпросът ми, ако някой от вас е наясно, е кой е имал ангажимента да ме уведоми.

Никой.Вие сами се уведомявате.Средствата за масова информация тръбяваха промяната няколко месеца по-рано.
При добра воля директорите сложиха съобщение за промяната.В нашата ДГ е така.Но никак не е задължително.Няма как социалните да звъннат на хилядите,които получават помощите

# 581
  • Мнения: 0
Бележки от у-ще,подадени преди 15.09 са,че детето е записано..А от 15.09 до 30.10 се подават бележки,че детето посещава редовно у-ще..
Тези,които подавате документи през лятото до месец Август,трябва да подадете нова бележка след 15.09,срока е до края на Октомври.
Който подава документи през Септември е най-добре да ги подаде след 15-ти,ако ги пусне преди 15-ти то след това отново трябва бележка от у-ще(от 15.09 до 30.10..
Всички,които пускат документи след Октомври подават само 1 бележка..(че посещава редовно у-ще)
Дано сте разбрали  newsm78



На удостоверението от училище или детска градина пише, детето е записано, а не, че посещава редовно учебни занятия. Дали посещава или не си има начини социалните да разберат:
 


Da,точно така и на двете бележки пише че е записано....просто бележката,която се дава в този срок удостоверява,че освен,че е записано е и тръгнало на у-ще..
Това го измислиха като започнаха да дават помощи за първокласници,мургавите си записаха децата,взеха помощта а не си пуснаха децата на у-ще   Embarassed  и следващата година вместо пари даваха парцалки  Embarassed сина ми не получи еднократна помощ в пари а в дрехи,които уж били на стойност 80лв.(колкото беше предната година помощта)....това преди 8 години..Тогава от предучилищтната не искаха бележки все още..
А който не занесе бележка до края на Октомври губи 1 месец детски ако я занесе след това,а ако изобщо не занесе не получава детски....

# 582
  • Мнения: 936
Средствата за масова информация тръбяваха промяната няколко месеца по-рано.

Simple Smile социалните ми казаха, че изискването е от септември, аз съм подала док. лятото.

Но щом грешката е при мен, значи всичко е пито-платено Simple Smile платих си за лукса да не се информирам Simple Smile

# 583
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386


Simple Smile социалните ми казаха, че изискването е от септември, аз съм подала док. лятото.


Да,от септември.Всички с валидни молби трябваше до занесат бележка.Дори да са подали зимата  Grinning

# 584
  • Мнения: 58
Сумата от ТЕЛК брои  ли се за доход при пресмятане на детски?

Общи условия

Активация на акаунт