Кое е по-малкото зло - купени пюрета или домашно приготвени?

  • 6 128
  • 102
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 292
Замразени да, но за консервирането не мисля, най-малкото защото ще изисква допълнителни неща като сол и захар. Аз се чудя камерата на хладилник колко издържа, защото във фризер със сигурност няма проблем, но нека мамите с повече опит се изкажат.

# 16
  • Мнения: 15 118
Миналото лято се бях запасила с плодове и зеленчуци във фризера, за да имам за захранването. Оказа се, че моят не ми хареса домашните пюренца. Но пък давах домашни круши, домашна тиква, при тях нямаше проблем. Около 3 месеца беше на готови пюрета, след което минахме изцяло на домашно приготвени. Имаме градина на село, започнахме и животни да гледаме, за да има чисто месо. Колкото до замразяването, за месото знам, че срокът е 3 месеца, за зеленчуците и лодовете не мисля, че е проблем и повече време да изкарат. Сега съм замразила моркови, зелен фасул, спанак, тиквички, чушки. Картофи ще имаме сигурно до лятото. Скоро ще има и есенни круши, тях ще му давам пресни. За мен е важно да знам какво слагам в храната на детето си. Все пак обаче не можем цяла вечност да ги пазим от боклуците в храната. Той вече ходи на ясла и там не знам какво и как им готвят. Дори и да знам какво е, не съм сигурна в качествата му, но ще трябва да свиква и с такава храна.

# 17
  • Мнения: 26
Определено ЗА домашните пюрета. Много лоши статии прочетох за купешките, и някакси имам много  лошо мнение..

# 18
  • Плевен
  • Мнения: 1 622
Anntoanetа-http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19501.Ето тук има инфо за замразяването във фризер  Peace

# 19
  • Мнения: 4 292
tani80s мерси!

# 20
  • Мнения: 556
Ползвам купешки пюрета, така изгледах и баткото. Сега смятам да правя  и домашни, но само с домашни продукти/ако успея да се снабдя/. Само прясно приготвени, страх ме е от домашно консервиране за бебе. Замразени зеленчуци са ОК. Домашно  приготвени с купешки продукти-не Stop

# 21
  • Мнения: 476
и аз имам някакви резерви към домашно консервирана храна за бебета, без да имам ясно аргументи защо.

# 22
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Домашните. Всичко прясно според сезона. Избягва се консервиране, смесване на много храни, запазва се контролът върху захранването.

# 23
  • Плевен
  • Мнения: 1 622
Цитат
Домашните. Всичко прясно според сезона. Избягва се консервиране, смесване на много храни, запазва се контролът върху захранването.
И мнооого по-вкусно и полезно от купешките пюрета  PeaceАз пък съм предубедена относно качеството на купешката храна за деца.Всичките са търговци,интересуват ги най-вече печалбите,не здравето на вашето дете.Всичките продукти с които се правят пюретата са вносни,не ми се мисли как са гледани.Нали ги пробутват на нас,страна от третия свят.Имам доверие единствено на себе си.И толкова по-вкусно се получава като му готвя аз.Вчера му правих телешка супа,с всички сезонни зеленчуци.Толкова вкусно мирише,че детето на обед я излапа за отрицателно време  Peace

# 24
  • Мнения: 4 292
Цитат
Домашните. Всичко прясно според сезона. Избягва се консервиране, смесване на много храни, запазва се контролът върху захранването.
И мнооого по-вкусно и полезно от купешките пюрета  PeaceАз пък съм предубедена относно качеството на купешката храна за деца.Всичките са търговци,интересуват ги най-вече печалбите,не здравето на вашето дете.Всичките продукти с които се правят пюретата са вносни,не ми се мисли как са гледани.Нали ги пробутват на нас,страна от третия свят.Имам доверие единствено на себе си.И толкова по-вкусно се получава като му готвя аз.Вчера му правих телешка супа,с всички сезонни зеленчуци.Толкова вкусно мирише,че детето на обед я излапа за отрицателно време  Peace

Напълно подкрепям Peace

# 25
  • На топло...
  • Мнения: 584
Прочетох само първия пост.
Купешките пюрета бих ползвала само в краен случай, независимо от това къде са произведени и за кой свят. Вчера попаднах пак на статия в немските медии за ракогенериращи съставки в детските пюрета, които все още не са забранени, въпреки доказаните патогенни качества. Имам една книжка за захранването от инженер по хранителни технологии писана, та там ясно и точно е посочено, че дори в монопюретата слагат минимум четири компонента, които не са описани.

За домашната продукция вече зависи кой как отглежда съответните продукти. От личния си опит знам, че може да се отглеждат зеленчуци и плодове без никаква химия, това практикуваме в момента, но не разчитаме на изхранване от произведеното, по-скоро го правим с мерак между другото като имаме време, та големи урожаи не жънем - времето ни е наистина оскъдно.
Обаче по време на големите кризи през деветдесетте се изхранвахме само с това, което сами сме отгледали, и сме торили и пръскали по схеми, като количествата са били в пъти намалени от тези, които се препоръчват и изключително в съответния вегетативен период. В забранените периоди сме требили примерно колорадски бръмбари и яйцата им на ръка, за тийнчета доста гнусна работа, но няма как, ако не искаш да се тровиш Laughing. Продавахме зеленчуци на пазара тогава и изследвахме всичко в ХЕИ мисля (лабораторията беше на самия пазар). За разлика от прекупваческите зеленчуци с нитратни съдържания над нормата, нашите бяха с около 500 до 1000 пъти под допустимите стойности. В този смисъл смятам, че е много важно да знаеш дали човек пръска, тори, дали по усет, защото му е хрумнало, или защото наистина разбира от това, което прави, отколкото да се довериш на някого ей така. Друг е въпросът, че на пазара би трябвало да могат да покажат протокола от изследването след изискването му от страна на клиента.

И още нещо, при биологичното отглеждане на зеленчуци има също допустимо използване на неща като примерно син камък, но ограниченията са два пъти в рамките на растежа и разни подобни, да не излъжа нещо, че наскоро не съм ги преглеждала (преди три години последно търсих инфо заради кафяво гниене по доматите, те си умряха 20 корена с 30 кила домати по тях "като стой, та гледай" де, точно за една седмица, защото с нищо не сме ги третирали, не че сега третираме, но минахме на устойчиви за нашите ширини чери-домати и вкарваме микроорганизми в почвата за потискане на гъбата на кафявото гниене, ние сме си лаици-експериментатори в биоотглеждането). Т.е. ако някой си мисли, че биоземеделието е съвсем натурално, се лъже, въпросът е кога и колко. Растението може да използва "отровата" като стимулатор и да не я запаси в плодовете си, стига да го има знанието кога и как да му я подаваш. Нещата са сиви винаги, нито съвсем черни, нито искрящо бели. Wink

Последна редакция: ср, 18 сеп 2013, 21:51 от Нану

# 26
  • Варна
  • Мнения: 1 805
Ми аз да взема да добавя още една категория - "мега зло", защото явно ние попадаме в нея.
Нямам село, нито аз, нито мъжа ми. Респективно, готвя всички пюрета с плодове и зеленчуци от пазара и био-магазините в града. Вторите ги ползвам за неща, които просто ги няма на пазара, като пащърнак, сладки картофи, манго, авокадо. Не замразявам и не консервирам. Смятам, че е най-природосъобразно човек да се храни със сезонна продукция, а не с ягоди и зелена салата на Коледа, примерно. Готвя всеки ден.
Във форума цари едно супер претрисане по въпроса с изхранването на децата. Да не мислите, че детската кухня я готвят с яйца от свободни кокошки и тиквички расли с капково напояване. Само че, за там не се замисляме какво има, защото "всички деца ядът от нея и си порастват без проблем".
Да, и аз съм я чела статията за съдържанието на бебешките пюрета. Факт е, че доста от пюретата на Хипп, са 100% и си го пише на етикета. Друг е въпроса, че в същите пюрета били намерили арсен, но това може и да са корпоративни подхлъзвания.
Готвя, защото ми е приятно. Защото имам свободата да правя голям брой комбинации. Детето ми яде с желание. Е, като всеки човек има предпочитания и заешкото за сега е табу но...пак ще пробваме след време, и така...
България не е Америка. В България по пазарите има предимно българска продукция. Монсанто не владее България. Това е малък плюс да сме страна от третия свят...Избирайте по-дребни и неугледни зеленчуци и плодове. Това означава, че не ги е ударило наторяването чак толкова. Като го обелиш и свариш, няма проблем.
Повярвайте ми, трудно ще разболеете дете с плодове и зеленчуци, без значение откъде са купени. Ако не им давате зрънчо, вафли, дюнери и натурални сокчета, значи вече сте направили много голяма крачка по посока здравословното хранене на детето си.  Peace

# 27
  • Мнения: 4 292
На тая тема съм и като на всяка манджа мерудия, ама поне тука сме горе-долу единомислещи!

Maybelline точно така е, постовете ти винаги са много съдържателни. Не знам и не мога да си обясня как се самонавиват майките с тези готови пюрета, едното пораснало защо пък моето да не. Малко да се замисли човек и ще разбере био, био колко да е био? И, че в крайна сметка пука им на големите корпорации за здравето на моето дете. Все си мисля, че ефектът, или по-скоро дефектът от такава храна в ранна възраст, може да се прояви по-късно.
 И, да мисля си, че дори купени от магазина отсреща продукти са по-добре!
Maybelline вие на какви пюрета сте сега? В смисъл още ли 2-3 компонента или вече нещо по като ядене?
 

# 28
  • Мнения: 15 118
Аз не приемам нито пюретата, нито детската кухня. Казвах и по-напред, че съм давала все пак и готови пюрета в началото на захранването, но от доста време сме на приготвена вкъщи храна. Не разбирам майките, които твърдят, че нямат време да готвят, затова дават готови пюрета.

# 29
  • Мнения: 44
Maybelline, абсолютно права си!
Чак пък такова вманиачване да се дава само био и еко храна не е нужно. Няма да го гледам в епруветка това дете.

Общи условия

Активация на акаунт