Веганството - да споделим опит - 12

  • 51 469
  • 744
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 991
Аз ползвах обикновена горчица. Медна в туби съм виждала да продава, мисля няма кой знае каква разлика, би трябвало да е малко по сладка и лека. 

# 46
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 839
adelinda,ами да, към теб беше запитването. Извини, че не ти зиписах цялото име,ама нещо компи не ме слуша наполедък и не ми вмъква цитат Thinking Проблем негов, иска дофтор,ама засега никави болнични, че ми е нужен за работа Naughty
Малко като каша ми звучи тази майонеза,ама ще пробвам.
Ади, как е на вкус? Не се ли усеща специфичният вкус на нахут?

Ако към мен е въпроса/ така или иначе ще отговоря Embarassed/ . По-хубава ставя от соевата купешка  такава ..............
Май не разбрах, соева купешка майонеза ли имаш предвид, или соево брашно?
Имам един пакет кори за баница и ми се ще да направя някакви банички, но не знам с какво точно  chef Върти ми се в главата нещо с ориз и зеленчуци,например лук. Към северна България една моя леля правеше лучник,ама не знам точно как. Ще импровизирам,ама май няма да е само лук, а ще добавя и още нещо.

# 47
  • Мнения: 9 991
Соева майонеза не съм правила домашна , мога да я сравня само с купената , но не беше лоша. Нахутента ми е по-вкусна на мен лично . И двете в руска залата, ако не знае човек какво яде, няма да разбере разликата.

Тук има добра рецепта за баница веган/постна  Grinning Правих я само с праз и ориз, вкусна стана. Някъде бях чела за плънка микс от зелении само , предполагам ще стане чудесна , чакам им сезона да я пробвам.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=712929.msg25874970#msg25874970

# 48
  • Мнения: 5 713
Малко като каша ми звучи тази майонеза,ама ще пробвам.
Да, каша си е, но реших да замълча по-рано. По-скоро го оприличавам на сос бешамел.
Майонеза не се прави с брашна.

# 49
  • Мнения: 9 991
Малко като каша ми звучи тази майонеза,ама ще пробвам.
Да, каша си е, но реших да замълча по-рано. По-скоро го оприличавам на сос бешамел.
Майонеза не се прави с брашна.

Майонеза се прави от яйце , олио и лимон или оцет. Просто тук соевата каша или нахутената замества яйцето , нищо по различно няма. В германски рецепти гледах , че точно горчицата е много важна , те само така правят майоноза.

# 50
  • Мнения: 5 713
Прави се и от мляко, мазнина, киселина (лимон).
"Едно време" в бг мама беше хит майонезата от прясно мляко и олио....

Наясно съм, че нахутът може да се ползва за заместител на яйцата (както пише и на първа страница).
То по тая логика може да се ползва и варен нахут като не се ползва тахан, за да не ни припомня за хумуса, ами разни други съставки + да е малко по-редичко.
Simple Smile

# 51
  • Мнения: 3 743
Банички съм правила само с настъргани тиквички, супер се получиха. И само с лютеница съм пробвала, но трябват по-плътни кори Peace

И аз мисля, че странно се "озаглавяват" някои рецепти Peace

Щерката например често като ме пита какво ще ядем, предпочитам да й кажа от какво се състои ястието, вместо да кажа яхния например, казвам ориз с боб и зеленчуци, не че има много общо с разискваната тема Blush

# 52
  • Мнения: 5 713
И аз мисля, че странно се "озаглавяват" някои рецепти Peace
Права си! Simple Smile
Даже откривам собствени грешки в тази насока, но мисля и искам да ги поправя.

Идеи за баници от миналите теми:

1. пълнежът е със задушени в мазнина и вода лук- 2глави, гъби- 1 малка кутийка, спанак- 1 връзка, къдраво- 5-6 листа и савойско зеле-1/4 глава, 1ч.ч. бланширана елда; подправки: сол, черен пипер, индийско орехче. Подправките са на вкус.

Баницата я правя като завивам лист по лист на пурички/руло.

2. За рождения си ден правих друга веге баница с кисело зеле около 3/4 глава, 6 стръка праз само бялата част. 3-4 стръка зелен лук и 1ч.ч слънчолгед. Всичко това се наряза на ситно в кухненския робот. Сложихме малко куркума, черен пипер, мазнина (не съм задушавала предварително). И пак навивам на пурички.

3. Друга: 1/4 глава кисело зеле, 2-3 моркова, които бяха остатък от маринованата туршия и бяха на кръгчета, задушени само във вода 1 глава карфиол и 3-4 глави лук. Всичко омешах, сложих мазнина малко, сол, черен пипер.

И последни предложения

Баница с кисело зеле и праз

800гр-1кг кисело зеле

2-3 стръка праз

Нарязвам и задушавам в малко мазнина (гроздово олио) и вода или зелевия сок. Преди да почне навиването, слагам сол, черен и червен пипер и евентуално малко люто.

Този вариант съм го правила и само с кисело зеле.

Само с праз

6 стръка праз

връзка магданоз

Пак задушавам и пак преди навиването слагам горните подправки + чубрица.

С праз и орехи

Същото като горния вариант, само че се добавят и 250гр счукани орехи малко като изстине плънката.

Някои слагат и ориз тук.

С праз и маслини

6 стръка праз

200гр маслини без костилка (може да се сложат гъби 200-250гр и тогава се намаляват маслините)

Задушавам в мазнина и вода и преди навиването слагам сол, черен и червен пипер, риган

С праз и ориз

4-5 стръка праз

1ч.ч. ориз

Задушавам в малко мазнина и 2ч.ч вода. Преди навиване слагам сол, черен и червен пипер, чубрица.

Вместо ориз може да се сложи елда.

Корите при всички варианти са 450-500гр (едно пакетче).

След като завия корите, стоплям малко мазнина, заливам ги и тогава слагам да пека баницата.

# 53
  • Мнения: 9 991
Прави се и от мляко, мазнина, киселина (лимон).
"Едно време" в бг мама беше хит майонезата от прясно мляко и олио....

Наясно съм, че нахутът може да се ползва за заместител на яйцата (както пише и на първа страница).
То по тая логика може да се ползва и варен нахут като не се ползва тахан, за да не ни припомня за хумуса, ами разни други съставки + да е малко по-редичко.
Simple Smile

Класическа майонеза е от 1 яйце сурово , олио 1 чаша чаена и се разбива. Когато е готова се прибавя оцет или лимон и сол, правила съм , но яйцата трябва да са хубави и пресни. Сега чувам за майонеза с прясно мляко . Има и чеснова майонеза без яйца. Много чесън в блендер се разбива с олио и оцет , може лимон, става на каша . Чесъна се слага на веднъж , олиото и оцета се добавят малко по малко , като всеки път се разбива интензивно.

# 54
  • Мнения: 5 713
Да, видях, че нета е залят с "чеснова майонеза".  Laughing
Като се сложи орех, става орехова майонеза. Wink

И за по-голяма точност, класическата майонеза се прави с жълтъци. Има си обяснение защо само с тях.

Последна редакция: сб, 14 сеп 2013, 16:54 от Вери

# 55
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 839
Благодаря ви много за идеите! Копирам си някой от тях,за да пробвам по-нататък. Аз в петък, след като си изключих прилежно компитопо всички правила , в къщи с изненада той отказа да се зареди. Ужас, блокира ми почти всичко. Всичките ми документи за работа. Хайде на дофтор компютърен и добре че беше в петък,(за) щото в събота е З А Т В О Р Е Н О!Уф, още се изпотявам като се сетя. Та направих баницата ей така с каквото ми дойде отвътре-лук, малко ориз, соево мляко, лобода, едно яйце. Наръсих с настърган шам фъстък и грис. Стана вкусно.
Празът тук струва 4 евро на килограм Thinking А и понеже е повече северен зеленчук, тук не е много познат(имам предвид на острова), та като му чуя цената(представете си ме прясно завърнала се от българско) и ми минева меракът. Или изчаквам, когато производителите се уморят да го излагат и прибират и му намаляват цената Mr. Green Ама не винаги улучвам момента.

# 56
  • Мнения: 2 660
Опитвам се да се ориентирам, но ми е малко трудно - има ли някакъв наръчник или някаква таблица, която да следя, за да съм сигурна, че не пропускам никакви важни хранителни елементи?
Интересува ме ориентир, при който млечните също са изключени.
Ще бъда много благодарна за съвети  Grinning

# 57
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
направих на бебето мляко от лешници. получи алергия - загуби си гласа и се обрина около устата. след половин час се оправи. в същото време яде сладкиши с печени лешници (смлени) и нищо му няма  Thinking
дали алергията се проявява от суровите лешници или от дозата- в сладкишът има и други съставки, не е като млякото?
сега пак има обрив по бузите,  незнам от какво е - не съм му давала нищо с лешници, но вчера яде с баща си мюсли и може вътре да е имало...? newsm78
как да процедирам?

# 58
  • Мнения: 3 743
Ася, може евентуално да "тестваш" лешниците, както при захранването Thinking. Ще наблюдаваш за същите симптоми, които си забелязала или други подобни. Евентуално може и на лекар да отидете и да му се направи тест. Ако се открие алергия, освен да избягва всичко с лешници, май друго не може да се направи Rolling Eyes
Четох че в САЩ лешниците са на 8-мо място сред най-често срещаните хранителни алергии.

# 59
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Галче, тук тестове за алергия на толкова малки деца правят само в краен случай. за един обрив и изчезнал глас няма да направят нищо... Confused
иначе се обрива по същия начин от сусамов тахан, но гласът не му изчезва....

аз рядко ползвам лешници - не ги обичам... ще видя как да пробвам пак.
ама преди 2 седмици яде кекс с лешници - той си го поиска и рева, че е свършил  Whistling - нищо му нямаше после  Thinking

донесаха ми ето тези топченца - незнам как се казват на български.
имат високо съдържание на вит. С
някой знае ли как мога да ги обработя, че да запазя полезните в-ва? всички рецепти, които намерих са за мармалад, желе, ликьор и т.н.
исках да направя нещо като сироп за имунната система на мъжа ми, който е винаги настинал, когато е в отпуска  #Cussing out някой има ли опит как мога да го консервирам с минимална или никаква термична обработа? сега съм сложила за ликьор, ама ми се искаше и вариант без алкохол.

Последна редакция: ср, 18 сеп 2013, 23:16 от asyalein

Общи условия

Активация на акаунт