Таткото е с херпес - помощ!!!!

  • 3 399
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 476
Здравейте,

предварително се извинявам ако темата не е за тук и нека бъде преместена по предназначение.

Ние сме с бебе на 5 месеца и тази сутрин таткото установи, че му избива херпес на устата. Ясно е, че от момента, в който установихме, той веднага се намаза, сложи специална лепенка за херпеси, така че херпеса да не открит, на всичкото отгоре сложи и маска. До тук ОК, ама проблемът е, че той гушка бебето, ряза му ноктите, изми му дупето и какво ли още не, буквално преди да установи, че му излиза херпес. Таткото не може да се сети дали детето се е опирало до устата му, защото нашия юнак много се върти напред назад и иска постоянно да го носят на ръце, тъй че таткото цяла сутрин го разнася.

Нека мамите/татковците, които имат опит с херпеси, да споделят как пазят децата си. На всякъде каквото изчетох пише да се спазва добра хигиена- да де ама нека все пак да уточним какво точно означава това. При нас таткото е с маска, мие си ръцете и после маже с антибактериален гел. Дали това е достатъчно????? Трябва ли да изперем де що има всичко -възглавници на дивани, чаршафи и т.н., до които евентуално той се е допирал преди да си сложи маската.

Най-вече въпросът ми е - добре ли е таткото да има контакт с детето при условие, че е през цялото време с маска и добре имити и дезинфекцирани ръце?

Другият ми въпрос е ако недай си боже сме заразили детето, защото все пак казвам мерки взехме ама след като видяхме вече зачервяването, какво да очакваме??? Има ли някой, чието детенце на такава ранна възраст е заболяло от херпес и какво се случи....

Благодаря предварително на всички. Излишно е да казвам колко сме притеснени и че търсим в момента добър вирусолог, при който мъжа да ми отиде утре.

# 1
  • София
  • Мнения: 7 990
Мисля, че малко се престаравате. Миене на ръцете и да не целува бебето за мен е достатъчно. Все пак е херпес, а не коремен тиф.

# 2
  • Мнения: 476
Милинка,

щеше ми се да е безодобиден херпеса..ама за деца в такава възраст може да се окаже смъртоносен или пък да причи такива тежки неща, че чак не ми се споменават тук, да не дърпам дявола за опашката...Sad

# 3
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
svetlanavaleva,че си е заразен херпеса спор няма.
За известно време просто''дистанцирайте''таткото от бебето и това е.

# 4
  • Мнения: 1 402
На наши познати бабата е имала херпес и не са знаели да пазят бебето, целувала внучето в резултат бебето прекара нещо като шарка, но нищо страшно, просто шарка - обрив и температура и със сигурност беше прихванато от херпеса на бабата. На 7 месеца беше детенцето, мина му бързо и няма никакви лоши последици. svetlanavaleva, мисля, че се шашкате излишно, даже и да е заразено детето, няма да се случи нещо кой знае колко страшно.

# 5
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
бабата трябва да е имала херпес зостер, за да изкара бебето шарка.
вирусът на herpes simplex, т.е. на херпеса по устната, не предизвиква шарка!!!!

# 6
  • София
  • Мнения: 1 180
И нашия татко имаше вече няколко пъти, просто си го мажеше с пастичка и не е целувал Габи.

# 7
  • Мнения: 476
Днес се консултирахме с вирусолог - проф. Дундаров. Та изяснихме с него някои наши притеснения. С две думи детето трябва да се пази, защото има случаи, в които последствията може да са много тежки. Херпесът е по принцип доста опасен вирус за малки бебета. От ясно по - ясно стана, че детето не следва да се целува, когато някой има активен херпес.

Искам само да отбележа, че по негови думи (същото прочетох и в западна лутература) има 6% вероятност да заразим децата си дори и когато нямаме активен херпес. Заразяването става чрез целуване на детето. В тази връзка по препоръка на проф. Дундаров детето до 1 годишна възраст не следва да се целува изобщо. Заразата се предава преди всичко чрез слюнката.

Изводът е, че на мен херпес ми е е излиза сигурно 2 пъти в живота, но очевидно е факт, че съм носител на вируса - Херпер тип 1 (тоя по устата). В този смисъл има 6% шанс да заразя детето си ако го целувам. Все си мислех, че е хубаво да можеш да нагушкаш и нацелуваш рожбата си, ама от днес ще гледам да не го правя вече.

# 8
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Днес се консултирахме с вирусолог - проф. Дундаров. Та изяснихме с него някои наши притеснения. С две думи детето трябва да се пази, защото има случаи, в които последствията може да са много тежки. Херпесът е по принцип доста опасен вирус за малки бебета. От ясно по - ясно стана, че детето не следва да се целува, когато някой има активен херпес.

Искам само да отбележа, че по негови думи (същото прочетох и в западна лутература) има 6% вероятност да заразим децата си дори и когато нямаме активен херпес. Заразяването става чрез целуване на детето. В тази връзка по препоръка на проф. Дундаров детето до 1 годишна възраст не следва да се целува изобщо. Заразата се предава преди всичко чрез слюнката.

Изводът е, че на мен херпес ми е е излиза сигурно 2 пъти в живота, но очевидно е факт, че съм носител на вируса - Херпер тип 1 (тоя по устата). В този смисъл има 6% шанс да заразя детето си ако го целувам. Все си мислех, че е хубаво да можеш да нагушкаш и нацелуваш рожбата си, ама от днес ще гледам да не го правя вече.
И няма въобще да се радваш на детето си с целувки???  Shocked
Е,не...за мен е необяснимо такова действие.
Нали знаеш,че източник на зараза е само човекът - болен и здрав заразоносител (у който инфекцията е в латентно състояние). Вирусът се намира в слюнката, очните секрети, секрета на кожно-лигавичните язвички и половите секрети.Каква е гаранцията,че някоѝ ваши познати радвали се на бебето не са боледували от херпес?Как би могла да знаеш за това?
Принципно,инфекция се развива в почти 100% от ималите контакт с вируса. Първичната инфекция с тип I на херпесния вирус обикновено се среща във възрастта до 15 години, а заразяването с тип II- след това.
Риск винаги има!Дори и при контакт с латентен носител (видимо здрав) на вируса.
Няма как да отглеждаш детето си в пълна изолация;да не го целуваш и да живееш в непрекъснат страх да не прихване нещо.

# 9
  • Мнения: 31
Синът ми е на 3 години ,а таткото имаше херпес още с изписването ни от болницата не сме го пазили,нито сме ходили с маски.И сега също,а на таткото от време на време му излизат.Може и грешка да допускаме,но до сега на малкия  никога не му е излизал херпес.

# 10
  • Мнения: 476
devi4ca

може би аз не съм се изразила съвсем правилно - ще го гушкаме бебо, но няма да го целуваме поне докато не навърши 1 годишна възраст, все пак нека да укрепне детето, преди да му предадем гадостите, които си ги носим.

Що се отнася до други хора (в т.ч. и баби) - то определено и на тях няма да позволяваме да ни целуват детето, поне докато направи годинка.

По-добре така, отколкото да съжаляваме после.

# 11
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
devi4ca

може би аз не съм се изразила съвсем правилно - ще го гушкаме бебо, но няма да го целуваме поне докато не навърши 1 годишна възраст, все пак нека да укрепне детето, преди да му предадем гадостите, които си ги носим.

Що се отнася до други хора (в т.ч. и баби) - то определено и на тях няма да позволяваме да ни целуват детето, поне докато направи годинка.

По-добре така, отколкото да съжаляваме после.


Ти си решаваш  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 388
А до годинката няма ли да му разрешавате да играе с други деца? Защото всички играчки на детската площадка могат да са преносители на вируса (а и на една купчина други заболявания) - няма бебе, което да не си лапа играчките или ръцете, с които после пипа играчките и т.н. ... А и едва ли на следващия ден след като навърши годинка нещата коренно ще се променят.

 По темата - на мен ми е излизал херпес, докато са били бебета, старала съм се да не ги целувам, докато херпеса е активен, да не го пипам и толкова. Досега никой от двамата не е дал признаци за инфекция.   

# 13
  • Мнения: 476
честно казано не мога да си представя ситуация - дете, което не може да ходи да си "играе" с други деца, както и да взема на децата играчките от площадката пред блока или в парка Simple Smile
 
и все пак всички ще се съгласим, че има значение дали едно дете е в контакт с инфекции още на 5 месечна възраст или вече след 1 година, когато е значително по -укрепнало. Не случайно всички операции на деца, които не са спешни се отлагат за след едногодишна възраст.

Все пак всеки решава сам за себе си как да процедира. Но ми се струва безотговорно вирусолог да ми казва, че е по-добре да пазим детето от целувки, докато поне стане на година и аз въпреки това да го правя. Смятам, че ако можем да поспестим на децата си вируси и инфекции в първата година, които с малко усилия можем да избегнем, би следвало да го правим. Вече ако въпреки усилията ни, детето пак пипне нещо, просто приемаме, че сме направили каквото зависи от нас, а другото божа работа.

# 14
  • София
  • Мнения: 388
При всеки е различно (а може би по-правилно е да кажа,че с всяко дете е различно, защото първото го пазих от всичко - да не пълзи навън, да не се цапа, да не си лапа мръсните ръце и въпреки това изкара де що има болести и усложнения), синът ми беше на детската площадка или в парка още преди да проходи - просто пълзеше и естествено, всичко което докопаше се озоваваше в устата му.
А да не си целувам детето - просто не мога да си представя да лиша и себе си и него от това.
Но всеки сам решава за себе си и за децата си.

Общи условия

Активация на акаунт