Приучване към гърне - част 3

  • 79 404
  • 1 486
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 5 173
Записвам се да следя. Ни гърне имаме, ни съм си помисляла да я пробвам.

# 31
  • София
  • Мнения: 974
Записвам се и аз при вас. От около месец започнах да я пробвам да седи на гърне, но бързо и писва и става. Иначе като седне казва "Пиш", но защото го е чула от мен:) Няма случай да е свършила нещо в гърнето. Иначе, когато си свърши работата в памперса веднага ме информира:) Не бързам за никъде и на този етап оставям нещата така. Ще следя с интерес темата.

# 32
  • гр. София
  • Мнения: 2 530
Записвам се и аз при вас  Simple Smile

Моята беба е на 7 месеца и половина и ни предтои да я слагам на гърнето.Но все още не седи юного стабилно и се притеснявам.

Във връзка със стабилното седене - не е задължително, защото дупето потъва малко в гърнето и детето не може да се катурне настрани  Peace Това го казвам от опит. Момченцето ми е на 10 месеца и половина. От 3 дни го слагам на гърне (мислех от по-рано да почна, за да придобие навик от самото седене, а не толкова да се научи да си върши работата там, но точно заради нестабилното седене не го направих. Сега виждам, че стабилността на седенето не е такъв фактор). До момента всяко акане (без едно, но за него си имаше причина) му е в гърнето. Просто нацелвам момента, не че той е свикнал. Слагам го сутрин като стане от сън, после на няколко часа през целия ден. След хранене задължително, защото храненето стимулира перисталтиката и задейства акането. Слагам му играчки да се занимава. Само най-първия път мрънкаше, защото му беше непознато, след това всичко беше наред. Първите 2 дни седях до него и си играехме, за да го разсейвам. Тази сутрин го оставих сам с играчките. След 10 минути се беше изакал.
Иска ми се от рано да го приуча, че първо се свалят гащите, после се върши работата, а не обратното.

Ей такова му е гърнето, но синьо:


Държа го на него по около 20 минути.

# 33
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Мисля да започнем с опитите при навършени две години.Чела съм,че преди това чисто физиологически децата не могат да контролират нуждите си и опитите на родителите да ги поставят на гърне са напразни и излишно усилие,а могат и да ги травмират  Peace

# 34
  • Мнения: 2 052
Мисля да започнем с опитите при навършени две години.Чела съм,че преди това чисто физиологически децата не могат да контролират нуждите си и опитите на родителите да ги поставят на гърне са напразни и излишно усилие,а могат и да ги травмират  Peace
И аз съм на същото мнение  Peace Смятам да започна най-рано 1-2 месеца преди да навърши 2г., все пак на яслата да знае какво е това нещо гърне и за какво се използва  Mr. Green Сега ми се струва излишно. Веднъж само направих опит да я сложа, когато трябваше да взимам урина за изследвания (на 1г.), веднага искаше да става, като я върнах пак на гърнето се разрева. И там приключиха опитите ми. Очевидно не е готова, няма да остане с памперса завинаги, така че не бързам Simple Smile

# 35
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 391
Момичета,здравейте Hug
на бързо ви прочетох, и се извинявам че няма да мога поименно да ви кажа нещичко - за това карам към всички Peace

Ако детето се държи с гащички вече, а всъщност не е готово да пишка само в гърне е много вероятно да му насадите страх от това да не немокри гащичките. Защото знае, че мама /ако не се кара/, то със сигурност му казва колко й  е неприятно това. Това ги кара мъниците да чустват вина. Вина, че не са се справили според очакванията на мама. Моля, призовавам ви всички/стига да искате Wink/ не учете дечицата на гърне и не настоявайте особено ако са болнички или преживяват нещо ново в живота/имам предвид - ясла, градина, ново жилище, развод или каквото се сетите ново за тях/

Другото, което искам да кажа е, че всяка майка може да слага детето си на гърне от каквато възраст прецени, че това е подходящо. За едни е по-късно, за други по-рано.Всички все някога сядат и ще се отучат от памперс.

И още нещо - по повод това, че на нас са ни махнали пелените на 1 година.
Аз преди си мислех, че щом са ни ги махнали значи автоматично сме се отучили.... Joy
Да, ама - НЕ! Голяма заблуда, махнали са ни пелените просто защото вече им е било писнало да перат на ръка големите тензухени пелени и са ни слагали гащите, че поне по-малко да перат/освен когато стигне до дрешките Laughing/ ,а и такова е било времето. Това обаче, че сме били с махнати пелени автоматично изключва твърдението че сме си контролирали напикаванията.
Ето, майка на скоро ми разказа как дюшечето ми било все напикано, все го сушели и това до 3 години Peace
Че и повече, до към първа група в детската. Така, че съм сигурна че има и деца феномени - отучени в ранна възраст/о.к. съм с това, не ми пречи, не се учудвам/, но не можем да изискваме от всяко дете да гони успехите на няколкото отучени на годинка или годинка и половина, нали?

# 36
  • UK
  • Мнения: 4 311
Предлагам да не навлизаме в трасавището "колко е рано преди еди-каква-си възраст и как ще травмираме децата си", нека всеки да си прецени кога да започне, всеки си познава детето, темата е за съвети и помощ. Има много грозни стари теми в тоя форум по повод кога е правилно да започнем, тази е за друго. Моля Peace

# 37
  • Мнения: 2 732
Мисля да започнем с опитите при навършени две години.Чела съм,че преди това чисто физиологически децата не могат да контролират нуждите си и опитите на родителите да ги поставят на гърне са напразни и излишно усилие,а могат и да ги травмират  Peace
Това изобщо не е вярно .От опит го казвам.Всяко дете обаче си е различно, така че може би за твоето е в сила.

# 38
  • гр. София
  • Мнения: 2 530
Предлагам да не навлизаме в трасавището "колко е рано преди еди-каква-си възраст и как ще травмираме децата си", нека всеки да си прецени кога да започне, всеки си познава детето, темата е за съвети и помощ. Има много грозни стари теми в тоя форум по повод кога е правилно да започнем, тази е за друго. Моля Peace

Подкрепям  Peace
Мисля, че няма такова нещо като "прекалено рано". Ако имаше, нямаше да съществува ЕБХ. 
Всеки има своите мотиви кога да започне да учи детето си. Различни хора сме и е нормално мотивите ни да не съвпадат. Да не правим драми от това.  Peace

# 39
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 391
Децата се травмират не от слагане на гърне, а от очакванията с които вероятно ги товарим Peace За това всяко дете узрява различно и си показва. Показателно е дърпането и не искането да ходи в гърне.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 154
При нас слагането на гърне въобще не е проблем. Може да стои на него и 20 минути. Знае и за какво служи, но не казва предварително. Ако я улуча случайно- улуча, ако не -като се напиша ми казва. Никога не съм и се карала, но като го направи я питам: "Защо не каза на мама?", а тя ми отговаря: "Мокро. Махай!". Говоря и, но на въпроса ми: "Къде ще пиша Ванеса?", тя отвръща: "Гащите пиша. Гърнето- не!" и се смее. Хубавото е поне, че не се на*ква, но също не казва, а чака да я сложа. Разбира, говори, не съм я слагала на сила на гърнето, не съм и се карала, а защо не казва и до кога ще е така? Решила съм да купя лепенки, които да лепим някъде всеки път когато имаме попадение в гърнето. След това ще споделя дали е имало полза от тази идея. Не е да не се усеща, защото по едно време беше започнала да ми казва.

# 41
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 391
olly - зависи на каква възраст е детето, а и също така може да очакваш лек регрес Peace Те обикновено разбират, правят където трябва известно време - след това пак си почват в памперсите. Нямам обяснение за това и до сега, сякаш им става безинтересно, сякаш приучването го приемат повече като игра отколкото като необходимост.И, нормално да е така, все пак не знаят защо трябва да пишкат еди си къде, а не където са си свикнали Grinning Но, с времето разбират че така е правилно, а не в гащите или памперса.

# 42
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
При нас слагането на гърне въобще не е проблем. Може да стои на него и 20 минути. Знае и за какво служи, но не казва предварително. Ако я улуча случайно- улуча, ако не -като се напиша ми казва. Никога не съм и се карала, но като го направи я питам: "Защо не каза на мама?", а тя ми отговаря: "Мокро. Махай!". Говоря и, но на въпроса ми: "Къде ще пиша Ванеса?", тя отвръща: "Гащите пиша. Гърнето- не!" и се смее. Хубавото е поне, че не се на*ква, но също не казва, а чака да я сложа. Разбира, говори, не съм я слагала на сила на гърнето, не съм и се карала, а защо не казва и до кога ще е така? Решила съм да купя лепенки, които да лепим някъде всеки път когато имаме попадение в гърнето. След това ще споделя дали е имало полза от тази идея. Не е да не се усеща, защото по едно време беше започнала да ми казва.
Колко голямо е детето?

# 43
  • Варна
  • Мнения: 154
Миналата седмица стана на две години.

# 44
  • Мнения: 4 240
Никога не съм и се карала, но като го направи я питам: "Защо не каза на мама?", а тя ми отговаря: "Мокро. Махай!". Говоря и, но на въпроса ми: "Къде ще пиша Ванеса?", тя отвръща: "Гащите пиша. Гърнето- не!" и се смее.
         
Ако детето се държи с гащички вече, а всъщност не е готово да пишка само в гърне е много вероятно да му насадите страх от това да не немокри гащичките. Защото знае, че мама /ако не се кара/, то със сигурност му казва колко й  е неприятно това. Това ги кара мъниците да чустват вина. Вина, че не са се справили според очакванията на мама. Моля, призовавам ви всички/стига да искате Wink/ не учете дечицата на гърне и не настоявайте особено ако са болнички или преживяват нещо ново в живота/имам предвид - ясла, градина, ново жилище, развод или каквото се сетите ново за тях/
        Подкрепям и двете ви. Признавам си, че в един прекрасен ден си вкарах автогол, когато си изпуснах нервите и повиших тон. "Е точно сега ли намери да се напишкаш! Трябва да те преобличам и няма да може да отидем на гости с новите панталони! О-оо, и ризата сваляй!  Ела да облечем старата, чакай сега да я изгладя, уф... ще закъснеем заради тебе..."

Общи условия

Активация на акаунт