Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 24

  • 73 479
  • 746
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 2 140
Някой може ли да ми каже в талон 7, който е за хоспитализация за "Св. Никола", какъв код се пише от личния лекар? Доколкото знам в талона не пише, че не е за психиатрия.
Предварително благодаря!
Клинична пътека 12
МКБ Z03.2 Наблюдение при съмнение за психично заболяване и нарушение на поведението

# 616
  • Мнения: X
А може ли да ми кажете какви точно документи ми трябват за София? Освен тези неща, които си имам от специалисти, и талона за хоспитализация нещо друго трябва ли  newsm78
Diaz, наистина се успокой, много непрофесионално от страна на невролога, още повече, че не той трябва да постави диагнозата. Дано някой да пише за читави невролози, психолози, психиатри във Варна и вече, ако те потвърдят може да звъннеш в София да си запазите час за "Св. Никола".

# 617
  • Мнения: 29
http://vivata.bg/autism Видях тази статия в umeia.com, споделете ми какво мислите!

# 618
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
http://vivata.bg/autism Видях тази статия в umeia.com, споделете ми какво мислите!
Един от начините да работите от къщи е да пишете подобни статии. Плащали по няколко лева на бройка. За мен няма нищо ново, някой е отворил гугъл и е преписал намерени хипотези за аутизма.
За да бъде една статия научно достоверна, трябва да има автор (което не винаги е гаранция, но ако няма, е съмнителна). Трябва да има публикувани статистически данни - при колко човека е направено изследването и тн. И да има потвърждение на данните от конкурентна лаборатория. Като говорят за нива на хормоните, никъде не споменават колко трябва да са завишени или занижени, за да се случи нещо...
Не изпадайте в ситуацията "ми щом го пише в Интернет???"
Неотдавна попаднах на един пример, който показва как журналистическите маниери на писане изопачават коренно същността на новината. Освен ядрената ДНК, има такава и в митохондриите на клетката, малка молекула е и кодира няколко признака, но има случаи, в които носи тежки наследствени увреждания. Е, за такива случаи учените са постигнали следното - взема се донорска яйцеклетка - маха й се ядрото, поставя се ядро от яйцеклетката на жената с увредена митохондриална ДНК, следва оплождане ин витро, и зародишът се имплантира. Така детето ще си има наследствеността на биологичните родители, без увредените няколко гена от митохондриите.
Обаче - как излиза това съобщение в пресата: "Едно бебе - трима родители?" и на снимките един мъж гушнал 2 млади жени... Следват яростни коментари: "не ви ли е срам?", "дайте сега всякакви перверзии да правим", "къде отидоха ценностите", и прочее...

# 619
  • Мнения: 1 738
http://vivata.bg/autism Видях тази статия в umeia.com, споделете ми какво мислите!

Съобщения и кратки резюмета се появиха преди няколко дни в много сериозни сайтове като напр. Since Daily, Autism news и др. И общо взето не са по-подробни от превода в българския сайт. Не им обърнах много внимание, защото отдавна се обсъжда по-високото ниво на тестостерона в амниотичната течност като фактор за преобладаване на ASD при мъжете. Но поста на winterstorm ме подтикна да намеря оригиналната статия. Ето линк към нея. http://www.nature.com/mp/journal/vaop/ncurrent/full/mp201448a.html Няма съмнение, че е много сериозна, но само по себе си повишените нива на стероидни хормони не е доказателство за причинно-следствена връзка. Авторите обсъждат произхода им - плода, майката, новосинтезиране от майчини субстанции, респ. околната среда.  Повишените нива на кортизол (наричан стрес-хормон) обаче се дискутира от авторите като съвпадащо с нови проучвания върху ролята на пренаталния стрес.  newsm78

Въпросът е колко стрес и колко аутизъм в резултат. И отговорът е - доста и продължителен стрес и някои аутистични черти най-вече в комуникативността.  http://www.sciencedaily.com/releases/2014/06/140602104857.htm

Последна редакция: нд, 08 юни 2014, 08:41 от констанца

# 620
  • Мнения: 1 738
Краят на една история, за която бях писала - 4-годишна присъда в затвор за непълнолетни на 17-годишно момиче за жестоки подигравки с момче  от спектъра на 15 години . Чета всякакви истории и си вземам бележка, от какво трябва да се опитваме да предпазим децата си. http://theautismnews.com/maryland-teen-sentenced-to-time-in-juve … ing-autistic-boy/

А това е една оптимистина публикация за невербално момче, което произнася слово при завършване на училище с помощта на нова техника. Който се интересува, може да намери подробности. Мисля, че не е неизпълнимо при наличие на някои условия от страна на самия човек (дете или юноша) и близките му.
http://theautismnews.com/autistic-teen-whos-nonverbal-gets-stand … raduation-speech/

# 621
  • Мнения: 29
Мен ми е много трудно да приема тази статия. В смисъл мозъкът на бебето го изследват още докато е в отробата на майката - т.нар. фетална морфология. На синът ми му правиха 2 изследвания, едното беше свързано с някакви вълни и другото го пъхаха в камера и всичко излезе в норма.
Но така както ти ги казваш нещата се замислям ... понеже с Еми имах ужасно стресираща бременност, но по-добре да не се връщам назад.
Само ще си измърморя, понеже отдавна не беше правил така и съм му много бясна, а ако искате не ми обръщайте внимание. Та опитвам се да сме на БГБК диета-та, обааачееее  тази събота бях мекошава и за да не ми бяга из целия супермаркет (понеже и аз немога да тичам все след него, особенно с тоя корем вече) му позволих да си купи данонинчета ..... и сега се чудя на мен ли да се ядосвам или на него. Два дена не се е спрял на едно място само тича, нищо неможеш да му обясниш, щото той не се спира и пак става един ревове, тръшканици ... и като му се скараш и той като дойде да те прегърне и да ти реве и още по зле ти става ....... точка. Много ми се иска да си въобразявам, но по принцип като е на диета поне се разбираме и нямам такива изблици, ще се разсърди като му откажа нещо, ама минава много бързо и по се задържа на едно място ...... абееееее млъквам. Благодаря ви, утре ще ми мине.

# 622
  • Мнения: 1 738
семейство Атанасови,
не се задълбочавай толкова. Нямаше да ти отговоря на питането, ако не беше поста на winterstorm. Само ще ти кажа, че морфологичните изследвания не показват нищо при хората от спектъра. Гледай си  бременността и не се подлагай на излишни изследвания. Мисли си за хубави неща и недей да свързваш всичко с диетата. Колко деца изобщо не са на диета, а има дни, когато беснеят като сатани и други, в които са кротки като ангелчета. Simple Smile

# 623
  • София
  • Мнения: 3 249
семейство Атанасови,
не се задълбочавай толкова. Нямаше да ти отговоря на питането, ако не беше поста на winterstorm. Само ще ти кажа, че морфологичните изследвания не показват нищо при хората от спектъра. Гледай си  бременността и не се подлагай на излишни изследвания. Мисли си за хубави неща и недей да свързваш всичко с диетата. Колко деца изобщо не са на диета, а има дни, когато беснеят като сатани и други, в които са кротки като ангелчета. Simple Smile
Именно. Аз затова отказвам да чета подобен род статии, които с нищо няма да ми помогнат...а по-лабилни хора биха ги стресирали страшно много

# 624
  • Мнения: 1 738
Именно. Аз затова отказвам да чета подобен род статии, които с нищо няма да ми помогнат...а по-лабилни хора биха ги стресирали страшно много

     При теб е по-различно, защото не планираш трето дете. Разбираемо е майките на деца от спектъра, мислещи за второ дете и още повече, очакващи или имащи вече второ дете, да се питат какъв е рискът, от какво да се пазят и какво да следят при новата си рожба, за да започнат работа навреме.  Засега  е сигурно,  че много повече е "засегнат"/облагодетелстван мъжкият пол - 4:1 за целия спектър и 8:1 за Аспергерите.  Не подлежи на съмнение доказаното в цитираната статия влияние на повишеното ниво на стероидните хормони. Вероятно има доста други фактори, които са в процес на изясняване.
     Четох, че в Австралия при "ин витро" имплантирали само женски ембриони. Но какво, да се раждат само момичета ли? А все повече се пише, че хората от нашия спектър, дори не само в най-високата му част имат някои предимства, които навреме открити и доразвити, могат да компенсират недостатъците и да дадат много не само на новия човек и сeмейството му, но и на обществото.  Grinning

Съветите на една майка в това отношение http://theautismnews.com/boy-with-autism-bowls-two-perfect-games-finds-happiness/

Eто едно видео как родители и деца се забавляват. Май не е толкова трудно да се организира подобно място и у нас, ако има повече инициатива в нашите НПО. http://theautismnews.com/we-rock-the-spectrum-gym/

Последна редакция: пн, 09 юни 2014, 12:51 от констанца

# 625
  • София
  • Мнения: 3 249
Третото божа работа Wink Още повече, че де на майтам, де истина - ако искам трето - след 2г му е времето. Така хем ще съм майчинство в нас, хем няма да се налага да напусна работа заради училище  Joy Определено си мисля, че едно бебе би му се отразило добре на детето...но пак покрай такива статии - щом едното дете е с било с изоставане в развитието, второто с ГРР, шанса и третото да е с увреждане е много голям. Което в никакъв случай, не значи, че ако се случи ще го махна само заради някакъв статистически процент Wink

# 626
  • Мнения: 2 140
Доника, по твоята логика трябва да работя по въпроса, че догодина Хриси тръгва на училище. Mr. Green
Бабите са ревнали, че искат второ, а аз се ядосвам, че нямат един ден да са гледали първото. Close
Понякога ме е яд на себе си, защото искам навсякъде да огрея.Хем дете, хем работа. Накрая стресът си каза думата. Rolling Eyes

# 627
  • Мнения: 1 738
Тази сметка "първокласник и бебе" без баби си я направих и аз с моите двама сина и зорът не беше малък. Остава да се надявате на кротки бебета. Party

# 628
  • София
  • Мнения: 3 249
Нинче, нямаш много време  Wink Ми така де. Пък и Хриси ще бъде много грижовна кака Simple Smile

# 629
  • Мнения: 107
Здрaвейте!
До сегa не aъм писaлa в тaзи темa и бих искaлa дa зaдaм няколко въпросa.
Имa ли тук децa , използвaли терaпия с кислород (бaрокaмерa) ? Кaкъв беше "ефектът", опрaвдaхa ли се очaквaниятa ви и кaкви бяхa всъщност те? Използвa ли сте портaтивнa бaрокaмерa в домaшни условия и дaли някой си е зaкупил тaковa съоръжение !? Блaгодaря предвaрително зa отговорите , които ще получa!

Общи условия

Активация на акаунт