Деца на 3-5 години, гледани вкъщи. Има ли такива?

  • 41 798
  • 822
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 011
И двете си деца гледаме вкъщи.

Дъщеря ми(на 6г.6м.) си я гледах вкъщи до 4год. След това сама поиска да ходи на градина. Градината е точно срещу нас и тя всеки ден вижда децата.Пускам я последните две години през есента и пролетта(до 1ви юни). Зимата си е вкъщи, пазим се от вирусите. Лятото е на морето.Но когато си е вкъщи, мрънка, че не е на градина. В този случай детето самО си направи избора - хареса й в ДГ... аз се съобразявам с нейното желание. Напролет пак ще я пусна.

Синът ми(на 3г6м) не ходи на ДГ. Аз си го гледах до преди 3 месеца. Започнах работа и щафетата пое едната баба. И с него ще процедирам така - след като навърши 4-5г., ако сам пожелае да види що е то ДГ, ще го пусна. Ако му хареса - ще ходи от време на време. Ако не му хареса - заниманията вкъщи са достатъчно разнообразни.

Що се отнася до познанията им - дъщеря ми отдавна чете, пише и смята. Синът познава числата и буквите, някои от тях ги пише. Рисуват, апликират, рецитират стихчета, пеят, разказват и съчиняват приказки и т.н и т.н.... Нищо не са пропуснали от градинските занимания, даже напротив. Когато човек има желание да си научи децата на нещо, ще го направи в пъти по- добре от педагозите в ДГ.

# 61
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Здравейте.Моят син след месец ще стане на 4.Гледам го и никога не е посещавал градина.Неговите набори се пукнаха от болести.Като цяло е здраво дете.Чувства се добре вкъщи.На мен ми е приятно да си го гледам.Не ме натоварва или побърква както някои мои познати се изразяват.Навсякъде сме заедно и в студ и пек.В много редки случаи го оставям за час -два, ако трябва да отида на лекар.Ще ми приятно да си пишем:-)

# 62
  • Мнения: 337
И моята дъщеря не я приеха в никоя градина. Април ще стане на 4г. В началото бях разочарована, но вече смятам, че е по-добре да сме си двете. Зимата наистина няма никой по площадките, но ние и вкъщи не скучаем.
Радвам се, че имам възможността да си я гледам. Пък като дойде време за предучилищна няма как да не я "приемат".

# 63
  • Мнения: 837
Синът ми посещаваше и ясла и градина ,не ми боледуваше .явно е до организъм ,имаше и лоши и добри страни .Сега имам бебе и смятам да я гледам у дома до 4-5г ,може би защото не сме в БГ и до 3г са платени детските центрове ,а безплатните са за деца над 3г  Simple SmileМисля ,че е добре първо да научи майчиният език ,защото там ще започне да учи чужд за нея и ще и е по трудно ,редно е поне един да владее добре според мен преди да започне 2ри и да и се смесят в главата думите ,иначе ще си я занимавам с различни неща ще слуша песнички,приказки ,ще рисува ,ще играе на вън ,кадето ще има контакти с деца ,ще се опитам да не и е скучно и да я науча на много неща  Simple Smile

# 64
  • Мнения: 8
здравейте. като цяло нямам много спомени от детската градина, но колкото да имам те са все лоши. единия ми спомен е, че в детската градина имаше един вид кубчета с различни форми, като конструктор, проблема беше че лелките не даваха да се играе с тях, не знам поради каква причина, което за мен беше голямо разочарование дори и на тези години. спомням се как гледах към тях и ми се искаше да ги ползвам.
другото е че изключително много мразя одеала с облечени с чаршав. дълго време се чудих защо е така, докато не си спомних случка от ДГ. един ден ни сложиха да спим, но на мен не ми се спеше и през цялото време се въртях. резултата беше че одеалото се беше измушило от чаршафа. след като свърши часа за сън всяко дете трябваше да си оправи леглото. само че аз стоях там в безпомощно състояние, не знаех как да оправя одеалото, а лелките само стояха и гледаха. всички деца бяха готови, само аз не. кой знае колко време съм седяла така, докато най после благоволиха да ме пуснат. Sad 
за боледуването и аз бях така - една седмица на ДГ, 2 вкъщи болна.
да не говорим че сума ти време отказвах да вкусна мусаката на мама, защото се бях отвратила от тази в ДГ.  ooooh!

# 65
  • Мнения: 68
Здравейте и от мен!Големият ми син е на 3г. и 6м., но нито ден не е ходил на ясла или градина.Имаме малко бебе и доскоро бях на две да го пусна на градина (записан е от 4 месеца, но не е ходил нито ден).Притеснявам се , че в момента цялото внимание е върху бебето, а той миличкия скучае.Иначе е много контактно дете.Обича да пеем (разбирайте негови викове някакви) и да танцуваме. Четем книжки по картинки, учим стихчета (силно казано, защото вниманието му не се задържа върху тях), броим пръстчетата , обича да разглобява всички играчки, да правим супа топчета , да гледа Слави, да къпе маша и мечока под чешмата и все такива негови си занимания. Затова като го гледам си мисля, че детската градина няма да му липсва. А и той не обича някой да му казва кога да яде или да спи.Покрай бебето обедният му сън се измести - спи от 4 до 6, но щом така му харесва аз нямам нищо против.
За малкия живот и здраве, ако имам възможност смятам да се доверя на детегледачка, защото нашите баби липсват.
Но по темата - нека да си поживеят още малко свободно, после цял живот ще се съобразяват с институциите и правилата.

# 66
  • Мнения: 641
Здравейте!

Синът ми е на 5 години. Ходи на ясла когато стана на 1 година за около 6 месеца - тогава се върнах на работа. Тръгна на частна. Той се чувстваше прекрасно там, след периода на адаптация, но ние не бяхме доволни от грижите, храната и болестите.
Спряхме го от градина, взехме жена, в последствие свекърва ми остана без работа и тя пое грижите за него - идва всеки ден до нас, мъж ми е с по-плаващо работно време и го поема следобедите
Не страда от липса на контакти - площадки, клубчета, приятелски деца. Много е контактен, бързо се сприятелява. В къщи се занимаваме много - играем, пишем букви, занимаваме се с помагала, пеем, танцуваме и т.н . Ще тръгне направо на предучилищна в училище, не очаквам да боледува или да има проблеми с адаптацията - ще видим
Смятам, че в къщи възпитанието, поготовката, вниманието което получава е по-добрия вариант от колкото квадратизиране на главата му в детската градина - има време за това да се научи да се съобразява с изискванията и реда на стадото, неизбежно това ще стане в училище.

Аз съм гледана в къщи до първи клас от бабите и от майка. В първи клас нямах проблем със общуването, нито с материала - бях единствената, койято можеше да чете в първи клас. Малко като Мамасита, гледах на останалите като на вълци - много напористи и някак леко агресивни. Смятам, че е до характер, аз съм по-свита, по-интровертна, лесно ранима, представям си ако се беше наложило в градината да се справям с конфликтни ситуации и агресия спрямо мен, вероятно щях да се затворя и самоизолирам, което нямаше да ме социализира, а точно обратното

# 67
  • Мнения: X
Много се радвам че се появиха толкова много майки, които смятат за нормално децата да бъдат гледани в къщи, ако това е възможно разбира се.  Hug
Бихте ли препоръчали книжки/материали за дечица на 4 години, мисля да купя книжката на Крокотакни книжки/пъзели с азбуката. На мен лично ми допадна един комплект на Клементони с 4 пъзела с азбуката, който купих от Джъмбо за 10 лв, малкият много му се радва и с удоволствие слагаме буквички.

# 68
  • Мнения: 77
Разбира се може и вкъщи ако имаш време и можеш да си го позволиш Simple Smile

# 69
  • Мнения: 607

     Имам три деца, двама сина -на 21 и 22 години и осиновена дъщеря на 6 години. И тримата не са ходили нито на  ясла, нито на детска градина. Смятам, че мястото на малките деца е в къщи при мама и при семейството. Мисля, че детската градина не е подходяща среда за неукрепналата детска психика.
  И трите ми деца са индивидуалисти в добрия смисъл на думата, здрави и щастливи хора, а това последното мисля, че е най-важно.

# 70
  • Мнения: 450
Аз не съм ходила на градина, отгледана съм от бабите и  затова много държах децата ми да ходят. До 3г. блъзначките си ги гледахме вкъщи, след което започнаха плавно по няколко часа да ходят на градина. Ние нямаме баби. които да помагат и се наложи най-малката ми дъщеря да тръгне на 2г. на ясла. От всичко това мога да кажа, че децата е хубаво да посещават градина и дори задължително от определена възраст към 4г., НО при възможност да не е целодневно. Имат нужда от социален контакт и интеграция в обществото (дори да научават лоши неща, както ще кажат някои майки). Нека се запознаят с реалния свят, но да не забравяме на тази възраст, че и родителската грижа е незаменима.   Peace

# 71
  • Мнения: 3
..... знам че градината има много добри страни и там има педагози и програми и систематизирани занимания, но не мога да възприема за нормален ниския здравен контрол и честотата на разболяванията там.

Това може би важи за някоя конкретна градина, но не и обобщено за "градината по принцип".  Stop
Аз съм от тези, които смятат, че е хубаво детето да е гледано от майка си до 3-4-годишна възраст. СЛЕд това е добре да се откъсне малко от крилото на мама и да посещава някаква форма на градина - целодневна, полудневна.... вече е ваше решение

# 72
  • Мнения: 3
Az jiveq v Norvegiq ot 4 godini.Locho iznenadana sum i razo4arovana ot sistemata tuk otnosno detskite gradini.Takava razvita durjava,no ima golqm nedostatuk.Detskite gradini tuk sa prosto kato bavachnici.Decata se davat ochte ot bebeta na gradini.Decata sa po cql den navun NEZAVISIMO kakvo e vremeto navun-dujd,snqg,vqtur....Na obqd ne se slagat da spqt.Dori nqma kuhnq v gradinite.Na 15 deca ima 8,9 jeni,koito nqmat nujnoto obrazovaniq ili kvalifikaciq,a samo sa nazna4eni da naglejdat decata,no te po cql den sa na prikazka.Kazvam tova ot opit i vseki ,koito jivee v Norvegiq idvaiki ot durjava kato Bulgariq,che oceni bulgarskite detski gradini.

# 73
  • Мнения: X
Аз оценявам градините като база и като квалификация на педагозите, нашата градина е просто страхотна като я види човек, а госпожата е много мила и наистина без притеснение бих и доверила детето си да го възпитава. НО не съм доволна от числеността на персонала и броя на децата в групите откъдето идват и проблемите,  няма просто как един човек да обърне нужното внимание на 26 деца, или да не си дишат бацилите по цял ден, или пък дори да се съмнява човек  че заради напрежението на персонала, може скрито се цели намаляване и на броя на децата в групите а не да с еопазва здравето им.

# 74
  • Мнения: 3 675
Моето дете научи азбуката именно от листовете за принтиране на Крокотак, освен това я занимавам допълнително с учебни помагала - Приятели с ...и Приказни пътечки.Любими са й и книжките за Дора.
Те също са много интересни за тази възраст.

Общи условия

Активация на акаунт