Приятели ли сте с децата си във фейсбук?

  • 15 943
  • 126
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз пък не разбирам за какво му е на едно 6-9 годишно дете профил във фейсбук?

# 31
  • Мнения: 2 361
  Светкавица, и аз мисля, че е заради това.
  Лаленце, всичко зависи от това дали детето сърфира. Ако няма достъп до интернет най-вероятно няма да му трябва.

# 32
  • Луната
  • Мнения: 3 211
Сред приятелите съм й Simple Smile, откакто се регистрира. При по-горните класове фейсбук е неизбежен, защото всички съученици и приятели имат фейсбук-профил и трябва като родители да разберем и възприемем, че това е съвременната форма за контакт. Simple Smile

# 33
  • София
  • Мнения: 6 375
Аз пък не разбирам за какво му е на едно 6-9 годишно дете профил във фейсбук?

Съгласно правилата на Фейсбук:
To be eligible to sign up for Facebook, you must be at least 13 years old.

# 34
  • Луната
  • Мнения: 3 211
Аз пък не разбирам за какво му е на едно 6-9 годишно дете профил във фейсбук?

Съгласно правилата на Фейсбук:
To be eligible to sign up for Facebook, you must be at least 13 years old.



Ами точно тийн-възраст Simple Smile.

Аз също не съм съгласна 6-9 годишни деца да имат профил в соц. мрежа, но имам познати, които сами им направиха профили на тази възраст  Wink. Явно си е и до родители...

# 35
  • София
  • Мнения: 23 148
Аз пък не разбирам за какво му е на едно 6-9 годишно дете профил във фейсбук?
Съгласно правилата на Фейсбук:
To be eligible to sign up for Facebook, you must be at least 13 years old.
Ограничението във възрастта няма никакво значение. Масово се пишат, че са по-големи.

Аз също не съм съгласна 6-9 годишни деца да имат профил в соц. мрежа, но имам познати, които сами им направиха профили на тази възраст  Wink. Явно си е и до родители...
Наши приятели си направиха профил на бебето.  Whistling

# 36
  • Мнения: 25 916

Не схванах особена връзка с въпроса ми?
Нали тук говорим за приятелство с малолетни деца?Или греша?

А къде точно беше формулирано "малолетни деца", че съм изпуснала явно?  Rolling Eyes
Или щом твоето е малолетно, значи всички са такива?  Laughing
Пак ще се повторя - децата растат. И щом се приема за нормално в началното училище да разполагат със смартфони и таблети, че и да ги носят в училище, вероятността да "открият" социалните мрежи е твърде голяма, нищо, че мама се потриса от мисълта. Възможности да се регистрират тайно има, колкото щеш, даже под носа на мама-орлица.
И тук вече има няколко обобщени варианта - мама знае/мама не знае и всичко се прави тайно. Мама знае, няма против и не налазва личното пространство на детето, нищо, че в нета е пълно с педофили и всякакви извратеняци/мама знае, приятел е на детето си в мрежите, води го за ръчичка в тях, показва му, включително и с личен пример как се общува виртуално и като допълнителна екстра получава възможност да бъде информирана с кого и как общува златото ѝ.
Докато някой слънчев ден същото това злато не се научи как да го прави, без мама и тати да разберат какви епитетчета и откровени псувни си разменят с оная кифла от класа, например. Или кого от съседното училище ще пребие след часовете. После пък, в някой още по-слънчев ден, мама и тати успяват да видят какво се върши зад гърба им и... Нататък вече почва друг история.
Ако за първокласник е прекалено рано да открива "благините" на интернет, децата над 10 години масово са в него. Още по времето на сина ми сред момиченцата в пети-шести клас беше модерно да се състезават коя колко гаджета ще "хване" и колко бързо ще скъса с тях по скайпа, украсено със съответните любовни драми. (Нищо вулгарно, не подскачайте сега - просто се запознават с някого в нета, виждат се 1-2 пъти и до седмица след това вече "са скъсали"). Дали майките им са знаели, дали са пазели личното им пространство, или просто са били компютърно неграмотни и понятие са си нямали какви ги вършат децата им, не знам. Но ако преди 10-на години все още не всяко семейство имаше компютър, днес това не е оправдание и е просто непростимо една майка да не знае какви ги върши детето ѝ. Особено, ако самата тя ползва интернет и знае що за фауна щъка там...
Въпросът не е да заключим децата си вкъщи, а да ги научим как да пресичат улиците безопасно и как да се пазят от лошите хора навън, нали? Е, в мрежата е същото.

# 37
  • Мнения: 12 073

Не схванах особена връзка с въпроса ми?
Нали тук говорим за приятелство с малолетни деца?Или греша?

А къде точно беше формулирано "малолетни деца", че съм изпуснала явно?  Rolling Eyes
Или щом твоето е малолетно, значи всички са такива?  Laughing


Вярно, не става въпрос за малолетни, а за деца в училищна възраст- в този раздел е темата.Т.е., включват се и непълнолетни и пълнолетни деца, но самото понятие "деца" ме подведе.Очевидно е, че съм в грешка Embarassed

Коригирам се- в малолетна възраст/ странно ми е защо във ФБ ограничението е до 13, а не поне до 14г./намирам мястото за не особено подходящо.Да не говорим за допълнителната загуба на време.
Детето ми е половин ден на училище- приятелите му- по цял ден, защото ходят на занималня- не виждам кога и какво толкова имат да си споделят виртуално.

Да се пресича улица е наложително, трябва да се научи детето.
Какво наложително има в общуване във ФБ?

Освен това, не ми харесва идеята да нарушавам правила и да внушавам на детето ,че правилата могат и да се нарушават.

Може би авторката ще сподели за каква възраст е въпросът и ?Дали е за деца по принцип.
Ако е така, да кажа като дете- майка ми не ползва компютър, но бих се "сприятелила" с нея, само ако е на километри.

# 38
  • Мнения: 7 009

Наши приятели си направиха профил на бебето.  Whistling
Една позната американка беше направила на ембриончето. Щото искала да пази бременността в тайна и да не си поствала през собствения профил. Сприятели се само с тези, които трябваше да знаят  Crazy

# 39
  • Мнения: 25 916

Какво наложително има в общуване във ФБ?


Абсолютно нищо, но всички деца са там, особено след една определена възраст. Ти можеш да успееш да му забраниш и да го ограничиш, но в един момент ще осъзнаеш, че по този начин превръщаш детето си в аутсайдер, щом не върви със стадото.
И на мен не ми харесва как се развива светът днес, особено в частта с децата и младежите, но заравянето на главата в пясъка не е правилната и работеща позиция. Затова по-добре е да опознаеш "врага", за да успееш да предпазиш детето си (доколкото е възможно), вместо да си пееш мантрата "моето дете никога няма...". Децата мрат да опровергаят родителите си точно в частта "никога няма".

ПП Светкавица, надявам се схващаш, че не се обръщам лично към теб, просто използвам думите ти, за да изложа разсъжденията си по принцип. Излишно е да се засягаш.  Peace

# 40
  • Мнения: 12 073
Да, ясно и на мен ми е интересно да схвана всички "за" и "против" ФБ.
Може би защото аз не го ползвам особено, някак разпиляна ми е там информацията, същевременно на доста простотии се натъквам/ то къде ли ги няма/

Иначе- Опазил ме Господ да забранявам каквото и да е.Аз ,например и газираното не съм забранила, нито неподходящите храни.Но коментари и разяснения съм длъжна да направя, съобразно моите разбирания, пък който иска- да възприема.

Когато дойде подходящ момент, ще обсъдим въпроса.На този етап не се е проявил интерес.

Друго ми е любопитно- да кажем, ставаме "приятели", имаме прекрасни отношения, доверие и т.н.Това няма ли да го дистанцира от приятелите му, на всеки приятно ли му е да знае, че общуването с някого ще е "под лупата" на майка му?

Питам, защото в моите ученически години много се дразнехме от чак такива "тесни приятелства" особено между майки и дъщери.Имала съм приятелки, които изолирахме точно защото имаха навика всичко да разказват на майките си, всякакви подробности да се знаят от тях.Дори и на де са велики тайни, не всичко ,което споделяш с приятел ,би искал да се знае и от майката на този приятел или от други негови близки.

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
За разлика от повечето деца от класа, моето няма профил във фейсбук и скоро няма да има. И хич не ми дреме какво правят другите. Имам си 101 причина да е така и толкова.
Ако всички деца в класа вземат да пушат, дай да взема да насърча и моето така, сакън да не остане аутсайдер. Абсурдно е това! #Crazy
Моето не страда от това. Ако желае, може да разглежда разни неща във фейсбук през моя профил. Говорили сме за използването на интернет и за опасностите, които крие, доколкото това е удачно на този етап.
Иначе няма ограничение за ползване на интернет, но засега всичко е в границите на разумното.  Peace

# 42
  • Мнения: 25 916

Друго ми е любопитно- да кажем, ставаме "приятели", имаме прекрасни отношения, доверие и т.н.Това няма ли да го дистанцира от приятелите му, на всеки приятно ли му е да знае, че общуването с някого ще е "под лупата" на майка му?


Въпрос на настройки е.
Например аз влизам в някакъв по-широк кръг от приятели на моя син. Така чета разни негови статуси, виждам снимки, на които е тагнат, слушам и гледам клиповете, които са го впечатлили и т.н. Гледам да го правя дискретно - не пиша по стената му, много рядко си позволявам да харесвам негови снимки или статуси. Ако имам нещо да му споделя, да му пратя линк към нещо или да му начукам канчето що не се обажда, го правя с лично съобщение.
Същевременно той има други кръгове с приятели, например колеги от университета, участва в много затворени групи - това си е неговото лично пространство, което е преценил, че не е подходящо да споделя с мен. Драма няма. Но все пак говоря за вече голям мъж.
Преди да придобие популярност фейсбук, бяха форумите. Покрай сина ми открих много интересни форуми, прочетох и научих много нови за мен неща, сдобихме се даже с общи приятели. Поне за мен беше много интересно да чета какво пише, как го пише, какво го вълнува и как го изразява. Да опозная детето си в друга светлина. (Като казвам "чета" нямам предвид, че съм чела зад гърба му или съм хакерствала в компютъра му, а че съм се регистрирала в съответния форум и съм чела това, което е достъпно за всички.) Мисля, че той също е чел мои размисли и страсти, включително и тук. Така, както някой ден и вашите деца ще се регистрират в Бг-мамма и ще четат постовете ви с голям интерес.
Така че – внимавайте къде и какво пишете! Не знам дали ще опазите личното пространство на децата си, но те едва ли ще опазят вашето.  Laughing

# 43
  • Мнения: 46 662
Аз нямам Фейсбук.
Детето и то, засега (живот и здраве тази година става на 10).
От нейния клас има деца с профили, но тя не проявява желание, само игри играе на таблет/телефон, имаше компютър в стаята си, но миналата година ни каза, че вече не й трябва, да го махаме. Надявам се максимално да отложи потапянето в социалните мрежи.
За училище, ако й трябва нещо или за да гледа разни клипчета ползва лаптопа ми.

Относно личното пространство, щом там има място за всеки, включително и за сульо и пульо, само с по един ник, не бих имала никакви скрупули да следя, дори тайно.

# 44
  • Мнения: 92
Не виждам нищо лошо дете да има фейсбук. Просто трябва да го следите за да не направи нещо. Аз на моето дете му знам данните за фб. и му следя приятелите, какво качва, какво коментира и тн. А едни приятели са си направили фейсбук на кучето Grinning

Общи условия

Активация на акаунт