Частни училища - информативна тема 3

  • 63 020
  • 762
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 5 259
Напълно съм съгласна с това!
Но на мен 200 думи за година ми се струват като някаква подигравка. При 10 часа седмично, колкото е английският на повечето места, за една 30-седмична учебна година, има 300 часа английски. И за тези 300 часа да се вземат 200 думи, това е по-малко от една дума на учебен час.
Иначе В2 в шести клас ми звучи много добре.

# 61
  • София
  • Мнения: 5 019
Жасмин, не разбирам защо си изнесла отделно и подчертала като "нещо друго", нещо, което аз изрично бях написала още в първия си пост ?!  :


Но проблемите идват от това, че не всички деца смогват с подобно темпо и оттам критериите и обучението спадат - диктовките се разреждат, текстовете са кратки и съвсем лесни, диктуват се предимно новите думи , съчинения се дават рядко и т.н.

Последна редакция: пт, 28 фев 2014, 11:38 от Prizma

# 62
  • Мнения: X
Жасмин, не разбирам защо си изнесла отделно и подчертала като "нещо друго", нещо, което аз изрично бях написала още в първия си пост ?!  :

Защото си написала, че обикновено FCE се взима в 6 клас (което ме учуди, защото наблюденията ми са други):

Обикновено в края на 4-ти клас се явяват на Flyers (А2), в края на 6-ти клас на FCE (B2).

Затова те попитах в кое училище, да не визираш билингвалното "Св. Георги".

# 63
  • Мнения: 1 007
Напълно съм съгласна с това!
Но на мен 200 думи за година ми се струват като някаква подигравка. При 10 часа седмично, колкото е английският на повечето места, за една 30-седмична учебна година, има 300 часа английски. И за тези 300 часа да се вземат 200 думи, това е по-малко от една дума на учебен час.
Иначе В2 в шести клас ми звучи много добре.

Аз бих очаквала при тези условия да проговори свободно езика. Вече колко думи, какво ниво на граматиката и дали и какъв сертификат ще вземе, е нещо, което ще гледам по-нататък. Ако не проговори след първата година, значи не става. Хич не бих се впечатлила, че може да попрочете или понапише нещо, нито че зна какво е сегашно просто време.

# 64
  • София
  • Мнения: 5 019

Защото си написала, че обикновено FCE се взима в 6 клас (което ме учуди, защото наблюденията ми са други):


В сайта на ЕСПА пише: "ЕСПА" гарантира отлични резултати по основните учебни дисциплини на матурите в края на 4-ти и 7-ми клас. Децата на "ЕСПА" покриват ниво C1-Expert, равняващо се на завършена английска гимназия още в шести клас.

От сайта на ЧОУ Петър Берон: "Цялостното обучение по английски език е насочено към достигане на ниво В2 по Европейската езикова рамка (FCE) в 7 клас."

Т.е. моето впечатление е, че в края на 6-ти, началото на 7-ми клас може и трябва да се изисква от всяко едно серизоно ЧУ с 10 часа английски прилежните ученици да могат да покрият FCE.

# 65
  • Мнения: 5 259
Аз бих очаквала при тези условия да проговори свободно езика.
И аз го очаквам и затова ми е интересно дали това се случва някъде.
Защото ако методиката ти е такава, че от първи клас се започне с писане, четене и т.н. това много намалява потока на думи, изрази и фрази, които могат да се възприемат. А ако добавим и теория за просто и продължително време, работата съвсем замина.
Високите резултати в 6-ти и 7-ми клас са впечатляващи, но дали са ги постигнали с адекватно начало?

# 66
  • Мнения: X
Prizma, за 7-ми клас съм съгласна, че се взима В2, за 6-ти не бях.

Колкото до ЕСПА, намерих обяснение защо изпреварват другите по английски.

В ЕСПА започват да учат много засилено английски още в детската градина - 20 часа семично, имат и чуждоезикови лагери отделно:
"В първа и втора група английски, испански и немски език  се изучават равностойно - по 10 уч. ч. седмично. В трета и четвърта група часовете по английски език са 16 уч. ч. седмично, 4 уч. ч. интерактивен и 2 уч. ч. музикален английски език."http://www.espa-bg.com/cont.php?page=kindergarten_foreign_languages

В училището продължават с много часове, лагери (пролетенн, летен) и подготовка за сетификати:

"Английски език: Обучението по английски език включва между 10 и 14 часа седмично, като е съчетано с много допълнителни образователни инициативи: месец на английския език, чуждоезиков лагер с преподаватели от Великобритания, поставяне на пиеси и постановки на английски език, работа по международни проекти и сътрудничество с училища от цял свят. "
"Образователната реформа в "ЕСПА" успя да осигури за децата покриване на ниво Expert C1, равняващо се на завършена английска гимназия в края на основното образование. Това постигнахме чрез включване на 3 допълнителни учебни седмици в годината за провеждане на чуждоезиков курс с 30 учебни часа седмично английски език по време на пролетната и лятна ваканции."

http://www.espa-bg.com/cont.php?page=school_foreign_langu_eng_sys2
http://www.espa-bg.com/cont.php?page=school_foreign_langu_eng_sys
http://www.espa-bg.com/cont.php?page=spring_camp
http://www.espa-bg.com/cont.php?page=summer_camp

Та там часовете съвсем не са по 10 часа седмично, а двойно от детска градина, затова взимат С1 в 7 клас. Което не може да се изисква от деца 7 клас в ЧУ с 10 часа седмично английски, които деца понякога не са учили английски, преди да постъпят в училище, започват от нула.

---
Не знаех, че в ЕСПА учат толкова много английски, това е нещо ново за мен. Мислех, че само в Св.Георги е така.

Последна редакция: пт, 28 фев 2014, 14:10 от Анонимен

# 67
  • Мнения: 5 259
Много съм изненадана от информацията за Еспа. Положително  Peace
20 часа седмично от детската градина е наистина много сериозно учене.

# 68
  • Мнения: X
20 часа седмично от детската градина е наистина много сериозно учене.

Плюс втори чужд език (немски или испански), който в 1 и 2 група е по 10 часа седмично, после в 3 и 4 група е по 6 часа седмично:

"В първа и втора група английски, испански и немски език  се изучават равностойно - по 10 уч. ч. седмично. В трета и четвърта група часовете по английски език са 16 уч. ч. седмично, 4 уч. ч. интерактивен и 2 уч. ч. музикален английски език. Вторият западен език е по 6 уч. ч."
http://www.espa-bg.com/cont.php?page=kindergarten_foreign_languages

Много амбициозна програма, наистина. Не се ли претоварват малките деца?

# 69
  • София
  • Мнения: 5 019
Prizma, за 7-ми клас съм съгласна, че се взима В2, за 6-ти не бях.

Моят извод е, че някои деца успяват да покрият нивото в края на 6-ти клас, други - в 7-ми. Според мен няма голяма разлика. Така или иначе за повечето деца 7-ми клас е посветен най-вече на подготовка за кандидатстване и матури и надали цел номер 1 е в тази година да вземат С1. Който пък е спокоен за кандидатстването си и е покрил в 6-ти клас В2, може да си се готви активно по С1 в 7-ми клас. Но това вече наистина са единици деца.
Освен това, според мен, ако в 7-ми клас детето е с ниво В2, това е достатъчно да се счита, че занапред английският няма да е водещ в обучението. Да, ще има още 1-2 нива за покриване + 1-2 изпита /IELTS, SAT, TOEFL/, но в тази възраст /от 8-ми клас нататък/ при една добра основа смятам, че това не би било проблем и детето може спокойно да ги съвмести с другите си цели - усвояване на друг език, или задълбочени занимания с математика, информатика, природни науки, литература, история и др.  

Другият ми извод е, че няма особен смисъл да се прави опит за обобщение за нивото на АЕ в частните училища: ЕСПА са по една схема, Св. Георги - по друга, ПЧМГ - по 3-та (полудневно обучение с може би 5 часа седмично АЕ, при това с основен прием след 4-ти клас - т.е. прием на деца, постъпващи с много различия във входящото ниво). Накрая какво изилиза - кои училища остана да сравняваме: Св. София, Петър Берон, Св.Климент Охридски и кои още ?
Може би и БШ, но за тях нямам информация, нито имам информация за Светлина, нито за Обр. технологии.Не знам как е в Дрита, Меридиан 22.
Дорис Тенеди са посочили следното:
http://www.doristenedi.com/bg_ver/education_files/education_4e_bg.html

Така че, ако гледаме Св. София - ивзодът би бил В2 в края на 6-ти клас, ако гледаме Петър Берон - В2 в 7-ми клас, ако гледаме Кл.Охридски - по средата - някои деца като в Св.София, други - като в Петър Берон.
А дали имат голямо знаение  тези различия, по-горе писах мнението си.

Последна редакция: пт, 28 фев 2014, 15:10 от Prizma

# 70
  • Мнения: 5 259
Аз не целя да ги сравнявам, а да добия представя къде как е.

# 71
  • Мнения: X
Така че, ако гледаме Св. София - ивзодът би бил В2 в края на 6-ти клас

За Света София знам (това е едно от нещата, заради които избрахме това училище), питах за другите. При нас има деца с В2 още от началото на 6 клас, по-скоро идеята ми беше, че не е често срещано постижение за шестокласниците.

# 72
  • Мнения: 1 144
20 часа седмично от детската градина е наистина много сериозно учене.

Плюс втори чужд език (немски или испански), който в 1 и 2 група е по 10 часа седмично, после в 3 и 4 група е по 6 часа седмично:

"В първа и втора група английски, испански и немски език  се изучават равностойно - по 10 уч. ч. седмично. В трета и четвърта група часовете по английски език са 16 уч. ч. седмично, 4 уч. ч. интерактивен и 2 уч. ч. музикален английски език. Вторият западен език е по 6 уч. ч."
http://www.espa-bg.com/cont.php?page=kindergarten_foreign_languages

Много амбициозна програма, наистина. Не се ли претоварват малките деца?



Ужасно се претоварват и изнервят и децата, и учителите. С удоволствие си отдъхнахме като напуснахме. Всяка пролетна ваканция на езиков лагер, всяка лятна пак езиков лагер, а после и в училище подготовка за Питман. Всичко това се заплаща допълнително, разбира се, но е задължително Simple Smile)) Сега не знам как е, но мен ме изнервяха тези "скрити такси", още повече, че за пролетната ваканция обичаме да пътуваме семейно, а заради техните лагери трябваше да променяме плановете. Директорката е много амбициозна, което в началото ми се струваше голям плюс, после започна да дотяга.

# 73
  • Мнения: X
Сега влязах в сайта на училището ни, за да погледна електронния дневник и видях децата от 6 клас със сертификатите си за В2: http://svetasofia.com/12-novini/136-sastezanie-cambridge
Едно от момичетата има 100 точки от 100 възможни, друго е с 99. Браво на децата! Тази година работят върху подготовката си за следващия сертификат, но не знам кога ще се явяват за него, май догодина.

# 74
  • Мнения: 40 932
PET по принцип не е сертификат за В2, а за В1. Предполагам, че в случая става въпрос за отличен резултат и затова е присъдена по-горната степен. Така на покрилите САЕ дават ниво С2, а не С1, ако сертификатът е взет с оценка А. И това показване на сертификати за В2 е малко заблуждаващо относно нивото на класовете като цяло. Тези деца са преизпълнили плана, а не се движат по график.

Общи условия

Активация на акаунт