Математически турнири - 28

  • 89 309
  • 749
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 335
Децата от малките населени места се явяват от желание да се пробват и за самоизява, както и всички други деца. Може би и от желание за по-добро училище в последствие. А се явяват със самочувствие, пък после резултатите са много ниски, защото нямат реална база за самооценка - обикновено са най-добрите в класа, може би и в училището и реално те самите и семействата им считат, че са с математически талант, респективно отиват да покажат таланта си. Аз лично не мисля, че това е лошо, макар резултатите им да са смешни. Смешни са, защото нямат конкуренция и адекватно преподаване, но не защото са по-тъпи. Това са будни деца и това явяване може да ги амбицира да се развиват и не е нужно да бъдат смачкани, като им се каже "Всички сте под минимума и не ставата изобщо за оценка".
 
Аз съм на противоположното мнение Peace
Според мен няма нищо по-лошо от това да наградиш дете със "смешни" резултати, мислейки, че по този начин ще го" амбицираш" да се развива. Ненаграждаването не означава "смачкване" на детето. Точно състезанието е методът такива деца да получат реална база за самооценка, а не да живеят с мисълта, че са много добри математици. Награждавайки ги не мисля, че ще ги амбицират, а напротив. Честно казано ми е странно как в резултатите от едно математическо състезание може да се вкарва социален елемент или  да се делят резултатите на географски принцип (малките градове, големите градове.... китайчетата, българчета...и пр.).

Странно ми е как смятате,че
Въпросът е многопластов и нееднозначен.
Според мен сами си създаваме проблем, като утвърждаваме двоен стандарт в оценката на резултатите- резултати за деца в МГ или на такива от голям град и резултати за деца, на които подготовката им била" по-трудна" по една или друга причина.

Последна редакция: пт, 07 ное 2014, 12:27 от unna

# 706
  • Мнения: X
Може да са попълнили всичко децата, защото са се борили за/със всяка задача и да имат грешки.
Това състезание е такова. Може да не ти е стигнало времето за една-две задачи и да имаш повече точки от дете, което имало време за тях, но ги е сгрешило.

А софиянчетата не са се борили по същия начин, защото са от София. Що за чудо е това, да се неглижира трудът им по този начин? Нека не забравяме, че не всички имат достъп до топ-учителите от СМГ и ПЧМГ, има доста деца от нормални училища, които не са МГ.

Ако зависеше успехът толкова от учителя, всички деца, учещи при Симеонов, Шаркова, Златилов..., щяха да са ненадминати. Но не само че не са, но и доста от тях показват много ниски резултати, което идва да покаже, че никой учител няма да ти налее наготово с фунията това, което ти не искаш и за което не се трудиш самостоятелно.

Митко Русев, кой точно има лошо отношение към провинциалните деца?

# 707
  • Мнения: 335
И аз това се чудя кой се "подхилква" на резултатите на деца от малките градове и кой има лошо отношение към децата от провинцията. Shocked

# 708
  • Мнения: 842
И аз това не го разбрах.

В никакъв случай не искам да омаловажавам труда на децата от малките населени места и съм напълно съгласна с написаното от Черна станция, но пък си мисля, че и децата в София, показали резултати над 85% са положили неимоверен труд, който би било несправедливо да не е оценен. И ако това са 10-15 деца във възрастовата си група е редно всички да получат отличие, а не само тези на първите три места. Да поясня - говоря само и единствено за оценка на труда им.

От вчера няма нови качени резултати на страницата на ЧХ. Дали след като бургазлии са си видяли корекциите не е настанала нова суматоха по върховете този път?

Последна редакция: пт, 07 ное 2014, 12:34 от *paper cake*

# 709
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Според мен няма нищо по-лошо от това да наградиш дете със "смешни" резултати, мислейки, че по този начин ще го" амбицираш" да се развива. Ненаграждаването не означава "смачкване" на детето. Точно състезанието е метода такива деца да получат реална база за самооценка, а не да живеят с мисълта, че са много добри математици. Награждавайки ги не мисля, че ще ги амбицират, а напротив. Честно казано ми е странно как в резултатите от едно математическо състезание може да се вкарва социален елемент, да се делят резултати на географски принцип (малките градове, големите градове.... китайчетата, българчета...и пр.).

А какво значи "смешни" резултати и кой ги определя като такива? Децата са си първи за областта и ги награждават. Нищо,че ходещите на школа от 1ви клас в големите градове са с космически резултати. Rolling Eyes Отделно и критериите за прием по различните МГта са различни. Сигурно сте поглеждали задачки за прием във Враца ,Монтана или Сливен да речем. Wink Изобщо защо сравнявате ?! С тез медали и награди някои майки определено са се сбъркали и съсв сигурност и на хлапетата си го предават! Crazy

# 710
  • Мнения: X
Честно казано ми е странно как в резултатите от едно математическо състезание може да се вкарва социален елемент, да се делят резултати на географски принцип (малките градове, големите градове.... китайчетата, българчета...и пр.).

Ами хайде де! То тогава, ако ще се делят децата на географски принцип, да се разделят и на друг - различни класации за деца, които са в МГ, и за такива, които не са в такива. Защото вторите са ощетени откъм учители по математика.

"Смешни" не ми е минавало да наричам нито резултати, нито деца, нито труда им, не знам кой по-назад използва тези термини. Децата са си деца - едни се трудят много и успяват, други не полагат усилия и не успяват. Нито е смешно, нито е тъжно, нито е никакво. Просто трябва да има една единна класация за всички, защото състезанието е национално и най-добрите да вземат медалите за положения труд и усилия.  Peace

# 711
  • Мнения: 335
"Смешни" е цитат от копирания по-горе пост - затова са и кавичките.

..Просто трябва да има една единна класация за всички, защото състезанието е национално и най-добрите да вземат медалите за положения труд и усилия.  Peace

 newsm10

# 712
  • Мнения: X
Спорът сам по себе си е безсмислен.
Всеки регионален организатор решава къде да тегли чертата на наградените и какви да са наградите.
Даже в София до миналата година всяко училище си излъчваше свои първенци. И пак имаше коментари в темата как деца с повече точки, явили се в СМГ не вземат награда, а на други - с по-малко точки - дават даже медал.
И, за да не съм голословна, миналата година състезател в София със 74 точки от 175 възможни е медалист, както и друг - със 60 от 210.

Ами хайде де! То тогава, ако ще се делят децата на географски принцип, да се разделят и на друг - различни класации за деца, които са в МГ, и за такива, които не са в такива. Защото вторите са ощетени откъм учители по математика.
Ами то има. На  КМС и ВМС децата от МГ в някои градове са в отделно класиране.
А що се отнася до географския принцип, има едно доста популярно състезание, свикнали сме да го наричаме Австралийско кенгуру, което го спазва. Състезателите от Мавриций примерно вземат prize за точки, които в България не стигат за distinction.

# 713
  • Мнения: 2 298
..

Ами хайде де! То тогава, ако ще се делят децата на географски принцип, да се разделят и на друг - различни класации за деца, които са в МГ, и за такива, които не са в такива. Защото вторите са ощетени откъм учители по математика.

"Смешни" не ми е минавало да наричам нито резултати, нито деца, нито труда им, не знам кой по-назад използва тези термини. Децата са си деца - едни се трудят много и успяват, други не полагат усилия и не успяват. Нито е смешно, нито е тъжно, нито е никакво. Просто трябва да има една единна класация за всички, защото състезанието е национално и най-добрите да вземат медалите за положения труд и усилия.  Peace
newsm10

През 2014г. възможност за достъп до информация и средства за обучение имат всички, независимо от местожителството! И в големите градове има деца, които се готвят сами в къщи и постигат добри резултати, без да ходят на курсове в МГ.

Наистина трябва единни критерии и класация!

# 714
  • Мнения: 41 766
Ами то има различни състезания - на някои състезания се дават различни задачи за СМГ и за останалите училища и има различно класиране. На Пролетни, Есенни и Зимни състезания не ходят всички деца, а само МГ-та и т.н.
Не виждам нищо лошо, ако дете получи грамота за първо място в град Смолян. В грамотата в края на краищата си пише съвсем ясно, че детето е било най-добро в Смолян. Не пише, че е било най-добро в България, нали?  На ЕК как всеки град и даже всяко училище си правят награждавания отделно от централното класиране.

Абе изобщо ако вашите деца са толкова над децата от провинцията какво ви бърка, та им завиждате за медалите на някакви масови състезания?  Състезанията, които наистина имат тежест, се знаят и там няма кой да измести вашите деца със смешен резултат. Целете се високо и не се занимавайте с тези под вас.

# 715
  • Мнения: 335

Абе изобщо ако вашите деца са толкова над децата от провинцията какво ви бърка, та им завиждате за медалите на някакви масови състезания?  Състезанията, които наистина имат тежест, се знаят и там няма кой да измести вашите деца със смешен резултат. Целете се високо и не се занимавайте с тези под вас.

Мен лично не ме интересува, камоли да завиждам. Просто няма как да го обясня на детето ми, като ми задава въпроси относно резултатите и награждаването.  Според теб би трябвало да му кажа: "Виж, маме, ти си от друга порода, защото учиш в СМГ и не се интересувай от тези дето са в провинцията,  защото те са "под нас", а  ние се "целим" високо Mr. Green

# 716
  • Мнения: X
Според теб би трябвало да му кажа: "Виж, маме, ти си от друга порода, защото учиш в СМГ и не се интересувай от тези дето са в провинцията,  защото те са "под нас", а  ние се "целим" високо Mr. Green
Не е само в провинцията. Погледни предходното ми мнение. Дала съм пример със София. Grinning
Освен това централният организатор дава възможност всички деца с определен брой точки да получат грамоти ( само дето трябва да си ги платят.  Grinning).
http://www.math.bas.bg/ch/certificates.php

Последна редакция: пт, 07 ное 2014, 13:05 от Анонимен

# 717
  • Мнения: 842
... "Виж, маме, ти си от друга порода, защото учиш в СМГ и не се интересувай от тези дето са в провинцията,  защото те са "под нас", а  ние се "целим" високо Mr. Green
Joy Joy Joy

# 718
  • В офиса
  • Мнения: 4 033
Аз казах подхилкване, не знам кой е казал смешно. Чета в момента два форума едновременно, където има сходна тема. Върнах се назад тук. Доста по-"политкоректни" и толерантни сте, макар същата теза да я има. Репликата ми е по-скоро на този диалог:

Цитат
Това гадна шега ли е???
Без да обиждам никой, те резултатите сами по себе си са обидни..., според мен е редно в регламента да има поставена долна граница, равна на точките при предаден празен лист, резултати под която не се зачитат и се анулират...... Аууу! Това е подигравка най-вече с всички онези, които ще извоюват заслужено призовите места! ..... Това е престъпление и спрямо децата, които имат над 100 точки, но не са наградени "само защото са от София".

ЧС,  thumbs up! Жас, и с теб съм съгласна. Unna, въпросът е нееднозначен, защото въпреки категоричното ми мнение, че децата от СМГ са по-привилегировани (откъм преподаватели, концепции, задачи - само скобка - Академия 21в., които нямат нищо общо със СМГ, си направиха школата в удобно за СМГ време - това е нормално и не протестирам, но ето, единствената школа, която не е в мат. гимназия и моето дете отново не може да я посещава, само защото тогава е на училище) и че такива регионални класирания задължително трябва да има и тези деца да се награждават, си е истина, че в малките градчета/училища по-лесно се преписва. Това не значи всички малки градчета/училища.  И какво е трудното да се обясни на едно дете за конкуренцията, преподавателите, средата и т.н., и то да разбере защо не е наградено, а други са.

Последна редакция: пт, 07 ное 2014, 13:18 от Тинкърбел

# 719
  • Мнения: 3 181
Това за подсказването важи и за София, не само за малките градове. Всички си спомняме един СМТ и едно ЕК и многото максимални резултати от едно частно училище.
Може ли за новите в темата, да разкажете на кратко, кое е училището? Благодаря.
Отновно децата от първи клас, молива и гумата са, за да си напишат първо отговорите с молив, ако има грешка, да изтрият, и след това омастилят, така ми обясниха на мен.

Общи условия

Активация на акаунт