Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 822
  • 807
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 291
Вкусът, текстурата са различни. А и количеството мая е значително  по-малко. За мен този вариант е най-добрият в момента. Peace

# 151
  • Мнения: 4 076
След като изядохме неограничено количество бройки хляб като еклер-течен отвътре и хляб-тухла  Mr. Green,вече от няколко месеца през ден правя бърз,лесен и вкусен хляб,който изцяло замести купешкия.Ако някой се интересува,поствам нашата рецепта:
От биомагазин купувам ръж и пшеница,която смилат пред мен.Бяло брашно не използвам.
Правя два хляба във форми.Пека във фурна.Меся на ръка.
Вечерта след работа в голям съд изсипвам 2 чаени чаши квас и го оставям(забравям) за повече от половин час.Той леко бухва.В същия съд върху кваса изсипвам 4 ч.ч пшеничено брашно,4 ч.ч.ръжено,1 суп.л.сол и 2 с.л.кафява захар(без връх).,4 суп.л.зехтин(напоследък много харесвам един нефилтриран на Сан Лазаро).Ако имате тиквено семе или нещо подобно,хубаво е да се сложи.Ако нямате захар и мед става.
Дотук всичко е много просто,но идва момент за повишено внимание:Разбърквам продуктите с лъжица и започвам да доливам вода на око.Ако направя смес като боза,резултатът ми е глетав хляб.Ако постигна хубаво,гладко тесто като на клипчетата за хляб с квас,после мога глава да строша с тухлата,която ще изпека.Идеалното за мен тесто е нещо средно и се бърка главно с дървена бъркалка.Може и с ръце,но тъй като е безформено,то се лепи по пръстите.Аз го меся с ръка,за да се смесят по-добре съставките,а после изстъргвам тестото от ръката ми и го хвърлям пак в купата.Месейки го,виждам как започват да шупват балончета,сместта става по-гладка,но в никакъв случай не оформя топка-стои си безформена,като гъста каша.Цялото месене ми е няколко минутки,покривам отгоре с ленена кърпа,напръсквам леко с вода и оставям на топло за през нощта.
На сутринта тестото е утроило обема си.Намазвам двете форми със зехтин,поръсвам с бяло купешко брашно,за да не залепва и пльоскам вътре тестото.Във фурна около 10 мин.на 180 гр.,после намалям на 160 и така до хубава,хрупкава коричка.Спирам фурната,хлябовете остават вътре за повече от половин час,после ги вадим и ги почваме.Излизат лесно от формите,стегнати са-режат се на филийки и са много вкусни.Рецептата ми е супер мързелива и лесна.Докато се учех от разни сложни рецепти и филмчета,си мислех,че не трябва един прост хляб да отнема толкова  време и усилия.Представете си бабите ни с по 9 деца и цяла къща на главата-те не могат да посветят цял ден на единия хляб.Бях решила да се откажа,ако ще правя хляб по часовник и грамове,но то взе,че стана.Много ни харесва и смятам,че квасеният хляб е много добър за стомаха и талията Wink

# 152
  • Мнения: 2 208
Забърканата смес за квас не е чула. Има вода отгоре, ще добавя днес само брашно, поне така прочетох нали. Гледах едни формички правоъгълни, но ми се видяха малки, мислите ли, че е добра идея да си купя две и да пека хляба в тях или по-добре да ползвам една калена елипса, която ще събере целия хляб. Почти съм сигурна какво ще ми отговорите Crazy. Иначе формичките ми се видяха хубави и тежки, стабилни бяха и не скъпи. Оставих ги да мисля до утре. То не мога да си се начудя, аз кваса направих, че и тавички закупувах, ама какво да се прави, голям мерак hahaha.

# 153
  • Злокучене
  • Мнения: 456
Е добре де къде е смисъла от хляб с квас, ако ще се слага и мая в крайна сметка.

И на мен вече взе да ми се надига в хлебопекарната, но.пък е възкиселичък и децата не го харесват

На мен ми става кисел когато оставя цяла нощ кваса да втасва и после цял ден тестото да се надигне. Като е по-топло в къщи кваса втасва по -бързо и тестото се надува по-бързо и не киселее.

# 154
  • Мнения: 307
Снощи сложих хляб само с мъничко суха мая, около1/6 от пакетчето и си се надигна, а вкуса не е толкоз маен. Но да правиш хляб с квас и да добавяш мая, според мен е безумие. Нали идеята е да се избегне вредната мая.

# 155
  • Мнения: 2 208
Вчера кваса ми беше тръгнал, сложих брашно да го захраня , но забравих да е с дървена лъжица, днес не виждам дейност. А беше се надигнал много за един ден. Какво му направих не знам. При едни и същи условия е, ще чакам.

# 156
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Внаги бъркам с метална вилица и хляба си става. Изчакай, според мен ще си втаса.

# 157
  • Мнения: 307
Като минаваш покрай квастта казвай му "благодаря" на мен така ми се оправи квастта:-)

# 158
  • Мнения: 11 607
Добър вечер, момичета и момчета!

Една блудна дъщеря се завръща......

хляб от лимец и типово брашно с нахутена закваска.

# 159
  • Мнения: 748
Мама Цоцоланка страхотен хляб.Ей такъв искам и аз да направя.Обаче сега още чета първа тема ,че да разбера как става номерът със закваската.
Имаме на село машина за мелене на фуражите,та мисля да я пробвам за пълнозърнесто брашно.Като гледам уж достатъчно ситно става,но трябва да се пробва.Тия магазинските брашна са с разни примеси и хем ги купувам,хем се ядосвам.

# 160
  • Мнения: 2 208
Да кажа как правя хляб, може да е полезно на някой. Закваската ми стана много лесно, супер си е , запазвам  я в хладилник и после я активизирам. Правя хляба в хлебопекарната само на програма месене и втасване. Слагам си всякакви брашна бяло черно, смлян лимец, слънчогледови семки, трици. Всичко е както за хлебопекарна, но малко повече брашно заради кваса. Квас слагм около половин  мерителна  чашка и съответно аз лично увеличавам и брашното с около половин чашка. След като го омеси и втаса, го вадя и го слагам в съдчетата, в които ще го пека. Моите са продълговати тавички, не много големи за лазаня се водят , точно две ми стават. Малко го нарязвам отгоре са не се спука и втасва. Като се надуе пека Hug. Ще се опитам да кача и снимки, като си дойде моя мъж днес ще правя пак. Успех на всички Hug
П.П. Забелязах, че на този хляб все му е малко солта, имате ли идея защо така. На хляб с мая слагам една лъжичка сол и е добре , тук почти две и половина и пак ми е безсолен. И там слагам същите брашна и добавки. Мислите ли, че в сухата мая има сол Shocked

# 161
  • Мнения: X
Здравейте,
Отскоро и аз си имам машина за хляб и сега ми се иска да си направя квас, обаче видях че има доста видове и не знам на кой да се спра, какво ще препоръчате като за начало и кой е най-вкусен. От къде купувате хмел за този, в който се използва? Предварително благодаря   bouquet

# 162
  • София
  • Мнения: 7 862
Здравейте,
Отскоро и аз си имам машина за хляб и сега ми се иска да си направя квас, обаче видях че има доста видове и не знам на кой да се спра, какво ще препоръчате като за начало и кой е най-вкусен. От къде купувате хмел за този, в който се използва? Предварително благодаря   bouquet

Хмел (шушулките, а не другата част на растението) се купува от билковите аптеки. Няма вкусен и безвкусен квас, а и не ви препоръчвам да ядете направо квас. Всеки добър квас прави хляба вкусен.

# 163
  • Мнения: X
Кваса  с хмел нагарча ли ? Как е кваса с нахут има ли разлика ?
 Аз все се каня да си направя имам и хмел -набрах си и изсуших.
 Но ми се струва ,че ще киселее -не обичам този вкус в хляба -като превтасал ми е .
 С нахут киселее ли също?

# 164
  • Мнения: 2 208
Направих си най-обикновен квас, забърках смлян лимец на каменна мелница и малко обикновено брашно и го захванах за около три дни, после го захранвах и на седмия ден мвсих Peace. Става разкошен хляб. След замесването оставям около 2, 3 лъжици и държа в хладилника, после захранвам и меся пак.

Общи условия

Активация на акаунт