Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 909
  • 807
  •   1
Отговори
# 465
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Здравейте, какво ви е мнението за нахутената мая ? Купих си и пише, че по естествен път развива хлебни дрожди в тестото.

# 466
  • София
  • Мнения: 2 298
Здравейте, какво ви е мнението за нахутената мая ? Купих си и пише, че по естествен път развива хлебни дрожди в тестото.
Аз я използвам отдавна, надявам се да е вярно това, което пише за дрождите по естествен път. Смесвам я и с квас, за да втаса по-бързо хляба. На 500 гр. брашно слагам 10 гр. нахутена мая и около 100 гр.квас, в брашното слагам около 30% пълнозърнесто от лимец.
Понякога, но рядко, правя хляб тип Симид, само с нахутена мая и бяло брашно. Много е вкусен, но защото е само с бяло брашно гледам да не прекалявам.
Използвам я и за тесто за пица.

# 467
  • Пловдив
  • Мнения: 687
nati_nat, благодаря за отговора! Аз правихбсамо с нахутена мая и бяло брашно, не знаех че се казва симид този вид хляб. Ухае май различно и като че ли е по-вкусен.

# 468
  • София
  • Мнения: 2 298
nati_nat, благодаря за отговора! Аз правихбсамо с нахутена мая и бяло брашно, не знаех че се казва симид този вид хляб. Ухае май различно и като че ли е по-вкусен.
Да, уханието и вкуса са доста различни, на нас много ни допадат.
Не помня какво пишеше на опаковката, но аз я изсипвам в буркан и съхранявам в хладилник, иначе се разваля бързо.

# 469
  • Sofia
  • Мнения: 26 379
Ползвам нахутената мая отдавна и съм много доволна.Основно с тъмни брашна меся,бяло не ползвам.Хлябът става вкусен.

# 470
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Ползвам нахутената мая отдавна и съм много доволна.Основно с тъмни брашна меся,бяло не ползвам.Хлябът става вкусен.
Здравейте, на 500гр примерно тъмно брашно колко мая слагате?

# 471
  • Sofia
  • Мнения: 26 379
1 суп.л.с връх
В малко топла вода я добавям,разбърквам,малко захар и брашно, до гъстота на боза.След 10-15мин шупва и добавям останалите продукти и меся.Малко дълго втасва,2-3ч.

# 472
  • Пловдив
  • Мнения: 687
1 суп.л.с връх
В малко топла вода я добавям,разбърквам,малко захар и брашно, до гъстота на боза.След 10-15мин шупва и добавям останалите продукти и меся.Малко дълго втасва,2-3ч.
Благодаря за отговора!

# 473
# 474
  • София
  • Мнения: 10 862
Напоследък със закваска приготвям фокача с карамелизиран чесън.  Heart Eyes





До сега не съм правила пица със закваска, та наближава и нейният ред.

# 475
  • USA
  • Мнения: 675
Здравейте!
Записвам се в темата, за да се науча да правя закваска, а от там хляб и боза.
Отчитам един неуспешен опит, предполагам защото ми беше рядка кашата. Днес сложих втора и я направих по-гъста.

# 476
  • USA
  • Мнения: 675
Справих се със закваската, този път се получи. Направих и 2-3 малки хляба, колкото да се пробвам.

Някой да е правил боза? Вече трети път опитвам, двата пъти с купешка боза и сега с квас, получава се, но докарва на мухъл. Чудя се каква може да е причината.

# 477
  • София
  • Мнения: 7 874
Справих се със закваската, този път се получи. Направих и 2-3 малки хляба, колкото да се пробвам.

Някой да е правил боза? Вече трети път опитвам, двата пъти с купешка боза и сега с квас, получава се, но докарва на мухъл. Чудя се каква може да е причината.

Домашна боза

# 478
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Справих се със закваската, този път се получи. Направих и 2-3 малки хляба, колкото да се пробвам.

Някой да е правил боза? Вече трети път опитвам, двата пъти с купешка боза и сега с квас, получава се, но докарва на мухъл. Чудя се каква може да е причината.
Аз съм правила боза , като използвах за закваска бозата на Хармоника. Стана много хубава.

# 479
  • Мнения: 389
И аз съм правил с нея.Най-много ми допада с просо.Сварявам просото, след което го пасирам, добавям вода, кафява захар и закваската.Според мен става хубава.

Домашна боза от просо 

Последна редакция: чт, 30 мар 2017, 23:38 от plm_79

Общи условия

Активация на акаунт