Русия 1

  • 1 067 839
  • 23 590
  •   1
Отговори
# 14 220
  • Мнения: 15 960
Е ти ги изкара англичаните излъганите камилчета. На Русия се били доверили наивно, после на целия ЕС, ма то не било каквото очаквали, най-добре да си стоят пудела на САЩ, все пак са били велика империя, така да им отива...

# 14 221
  • Мнения: 12 337
Не е била обсъждана,
Тони Блеър подхвърля  на Путин: '' Може би Русия ще стане член на НАТО .... ",
на което Путин отговаря: " Ще видим, ще видим .... "

Вероятно си права, но аз цитирам изказване на ген.секретар на НАТО от документалния филм /на BBС, ако се не лъжа/ "Путин, Русия и Запада". Възможно е той да е останал с грешно впечатление.

# 14 222
  • Мнения: 6 947
От друга страна коронавирусът ако ги види тези руски болници ще избяга обратно в Китай.

# 14 223
  • Мнения: 2 375
Относно клипчето с болниците. Изпратих го от любопитство на леля ми, която живее в малък град в Русия. Съвсем не милионен. Жената беше в шок. Каза, че такова нещо не е виждала. Че не е лукс разбира се, но всичко е в рамките на нормалното. И че постоянно се обновява и строи. Незнам от коя година са тези снимки и къде са правени, но да не изпадаме в крайности. Ако някой ги гледа и се радва си е негово право все пак.

# 14 224
  • Мнения: X
Предполагам не знаете:
---> В Русия хазарта е забранен. Разрешен е само в няколко туристически града/региона.

---> За първо дете на семейството се дават около 20 000 лева. За последващи второ или трето се дават още повече. До колкото знам парите са под формата на жилище или бъдещо образование.

---> Много често казват че Русия само нефт и газ продава.... но за тези които са били там е ясно че Русия си произвежда повечето неща сами. Има ембарго на импорта на чужда селскостопанска продукция, която много подпомага икономиката. Има заводи на тежката промишленост. Кой казва че не произвеждат автомобили? Те произвеждат трактори, камиони КАМАЗ, самолети, ракети, атомни ледоходи.

---> Може би не знаете но в Русия са 5-те най- високи сгради в Европа.

---> Може би не знаете но в Русия е най- дългият мост в Европа.

За децата - темата беше обсъдена много подбробно само преди няколко дни. Обърквате се малко - за следващите деца сумата не е "още повече", освен това различните суми (от материнския капитал и от федералния бюджет) се дават при различни условия (зависи от дохода на семейството, една от сумите се дава само за погасяване на ипотека и т.н.) - прочетете  по-внимателно източника си, а най-добре потърсете руски източник. Или намерете нашата дискусия отпреди седмица.

За останалото - да, Русия далеч не продава само нефт и газ. Русия произвежда и тежкотоварни и леки автомобили, фактически всеки 4-ти руснак кара лада, продават и навън. За военно-промишленият комплекс едва ли има смисъл да говорим какви продажби прави и какви печалби генерира. И така нататък. Както казах - непобиращи се във въображението суми се изсиплат в Русия.

И тук възниква (отново, за стотен път) въпросът - как така в тази безумно, приказно богата страна минималната заплата е 170 долара, а в почти унищожената и размазана от 6-годишна гражданска война Сирия, същата минимална заплата е 110 долара? Как става това, след като дори в бедна България въпросната минимална заплата е почти 600 лева или около 350 долара?

# 14 225
  • Мнения: X
Дори и слепите виждат, че Русия се противопоставя на Запада по всякакъв начин. Добре. Но е важно какво точно предлага Русия в замяна. Какво? Капитализъм? Високи доходи? Светло бъдеще? Големи ракети? Simple Smile

Да, вече се противопоставя, не е смачканата страница от Елцинови времена. Защо трябва да предлага нещо в замяна? В замяна на какво?

Когато става дума за противопоставяне е ясно, че става дума за "конкуренция" между страните - всяка от страните иска да покаже най-доброто от себе си, да покаже, че именно тя е "по-добрата" във всяко отношение и - това е важно - да привлече "фенове на отбора", т.е. последователи и приятели.

Русия желае да има нещо като "зона на влияние" и тя трябва да включва различни региони, най-вече от постсъветското пространство. Затова Русия обръща такова голямо внимание на Беларус, на Украйна, на Грузия, на Армения, а също и на бившите социалистически страни от Източна Европа. Русия, един вид, казва - оставете го тоя Запад, елате при мене да видите какви по-големи добрини ще ви предложа.

И тук идва въпроса - какво може да предложи Русия? Мнозина се заблудиха, че Русия ще предложи нещо наистина различно. Обаче се оказа, че Русия предлага същия капитализъм, само че още по-див, още по-корумпиран, с още по-лошо здравеопазване и образование, а на всичко отгоре - и със смешни доходи. Ами благодаря - ние такъв капитализъм си имаме. Къде е "по-доброто", което предлага Русия? "Геополитичско величие"? Simple Smile

Тук някои изказаха теза от типа че, едва ли не, майките в Русия, като се събудят сутрин, първата им мисъл е за "геополитическото величие" на страната, а не за това, дали децата им са нахранени и обути. Позволете ми да изразя дълбоко съмнение в тази теза. Simple Smile

# 14 226
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Предполагам не знаете:
---> В Русия хазарта е забранен. Разрешен е само в няколко туристически града/региона.

---> За първо дете на семейството се дават около 20 000 лева. За последващи второ или трето се дават още повече. До колкото знам парите са под формата на жилище или бъдещо образование.

---> Много често казват че Русия само нефт и газ продава.... но за тези които са били там е ясно че Русия си произвежда повечето неща сами. Има ембарго на импорта на чужда селскостопанска продукция, която много подпомага икономиката. Има заводи на тежката промишленост. Кой казва че не произвеждат автомобили? Те произвеждат трактори, камиони КАМАЗ, самолети, ракети, атомни ледоходи.

---> Може би не знаете но в Русия са 5-те най- високи сгради в Европа.

---> Може би не знаете но в Русия е най- дългият мост в Европа.
Мерцедес и BMW както и повечето западни коли се правят в Русия, не са внос от Германия или Франция или Италия!

Аз предлагам да престанете да оборвате слепия и глухия - мисля стана ясно какъв ви е събеседника и не си заслужава да се пишат постове в отговор на някой който е изключително незапознат с Русия днес, и постоянно се опитва да я портретира в държава от 19-ти век! Безсмислено е!

# 14 227
  • Мнения: 13
И тук възниква (отново, за стотен път) въпросът - как така в тази безумно, приказно богата страна минималната заплата е 170 долара, а в почти унищожената и размазана от 6-годишна гражданска война Сирия, същата минимална заплата е 110 долара? Как става това, след като дори в бедна България въпросната минимална заплата е почти 600 лева или около 350 долара?

Предполагам знаете че в България се дават по 20 лева социални за деца, а мъжете се пенсионират на 65 години с пенсия 200 лева!
Може би в Русия наистина има хора със заплата 200 лева, но там поне има работа.
Плюс това живота се измерва в заплата само за българина.

# 14 228
  • Мнения: 13

Това е руски блогър разхождащ се по центъра на уралски град. Погледайте и вижте руската реалност.
https://m.youtube.com/watch?v=3ZjxC7kPC80&t
Доста показателни са и коментарите. Доста са се объркали, че става въпрос за Американски площад и само паметникът определя недвусмислено къде е.
Става въпрос за Уфа в Русия. Показах това видео защото е непринудено и абсолютно обективно. Ако догледате спокойно до края може да разберете много интересни неща. Замесва америка защото е живял там дълги години и има база за сравнение и просто сравнява. Общо взето горещо препоръчвам да се гледа цялото, ако разбирате руски де. Но ако ли не може да видите как живеят хората там.

Последна редакция: чт, 06 фев 2020, 14:30 от Samuil_5.16

# 14 229
  • Русе
  • Мнения: 11 925
Samuil_5.16 това казвам и аз.
 Между другото съм ходила в Уфа преди години. Голяма разлика виждам в добра посока

# 14 230
  • Мнения: X
И тук възниква (отново, за стотен път) въпросът - как така в тази безумно, приказно богата страна минималната заплата е 170 долара, а в почти унищожената и размазана от 6-годишна гражданска война Сирия, същата минимална заплата е 110 долара? Как става това, след като дори в бедна България въпросната минимална заплата е почти 600 лева или около 350 долара?

Предполагам знаете че в България се дават по 20 лева социални за деца, а мъжете се пенсионират на 65 години с пенсия 200 лева!
Може би в Русия наистина има хора със заплата 200 лева, но там поне има работа.
Плюс това живота се измерва в заплата само за българина.

А предполагам вие не знаете, че допреди 40 дена (буквално) в Русия за децата до 3 годишна възраст се даваха по 50 рубли на месец (около лев и половина) на месец. Това бяха плащанията от федералния бюджет за гледане на дете. Отмениха тази срамна и унизителна сума с указ на Президента в края на 2019.

Минималната пенсия за изработен стаж в България не е 200, а 250 лева (от тази година). И това е повече отколкото е минималната пенсия в Русия. Но България, както съм казвала, не се "къпе" в петрол и газ и не притежава "цялата Менделеева таблица" на безкрайните си простори - а в Русия ситуацията е точно такава. Затова спрете да сравнявате несравними величини.

Казах ви, осведомете се по-добре - както за руските социални и детски, така и за българските подобни плащания. Защото има още много да научите.

# 14 231
  • Мнения: 2 375
Герри аз на статистика много не вярвам, както и на клипчетата ти от ютуб. Но колко от тези бедни, нещастни руснаци изкупиха български земи и недвижимост по черноморието? А също и в Европа? И колко българи? Колко от бедните руснаци са милионери в евро? Колко от бедните руснаци си позволяват почивка зад граница? Колко от съзнателните, образовани европейци занят кой е "Тиквата" например и колко кой е Путин?
Нека да е все така "зле" Русия.

# 14 232
  • Мнения: 911
Но колко от тези бедни, нещастни руснаци изкупиха български земи и недвижимост по черноморието? А също и в Европа? И колко българи? Колко от бедните руснаци са милионери в евро? Колко от бедните руснаци си позволяват почивка зад граница? Колко от съзнателните, образовани европейци занят кой е "Тиквата" например и колко кой е Путин?
Нека да е все така "зле" Русия.
Колко 1 млн., 2 млн. ? На фона на общо население население от 140-150 млн. - една нищожна част. Точно това се има предвид, когато някой средноинтелигентен казва, че благата/парите/милионите/недвижимостите са разпределени неравномерно, както и, че нпжицата богат-беден е смразяващо голяма.
Последното нещо, което може да се каже за руснаците е, че са по-умни или възпитани от българите. Напротив, те, в по-голямата си част, са дребнави скандалджии, страдащи от необосновано самочувствие.

Последна редакция: чт, 06 фев 2020, 18:53 от milalena

# 14 233
  • Мнения: 2 375
Мисля, че само милион или даже малко повече всяка година си позволяват почивка в Грузия например. Най-близката и най-евтина дестинация. Отделно в други държави. Но разбирам, за разликата богат-беден, за която пишеш. Дори трябва да се съглася. Но за дребнави и скандалджии не съм съгласна и да питам много ли руснаци познаваш за да правиш изводи за 150 милиона народ?

# 14 234
  • Мнения: 911
Сравнително малко (на фона на тази цифра), но всичките са такива, вкл. и роднините ми Simple Smile. Още ми държи влага една конкретна случка, разиграла се между тях и администратор в 5 звезден хотел, на която присъствах.

Общи условия

Активация на акаунт