Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Елфитка Честита да ви е Василена, прекрасно име, бъдете много щастливи и бързо възстановяване!  Hug  bouquet
Аз съм пред операционната и ще ви се похваля след малко надявам се! Да открием Лъвския сезон!  baby_neutral

# 61
  • Мнения: 33
И ние да се запишем тук. БЕБО Никола се появи на 21.07.2014 в 17 ч -3650 гр, 51СМ, нормално раждане.За раждане по нататък ще разкажа.Днес трети ден сме в Болницата , добре сме.

# 62
  • Мнения: 25
Хайде мама Кукла стискаме ти палци за първо лъвче в групата.Или пък не.....Ние май ще си се носим цяло лято.

# 63
  • Мнения: 866
josi_josi, колко време ще трябва да ги пиеш тези лекарства? Пробвай да цедиш през няколко часа. Аз една седмица цедих и хвърлях кърма, защото пиех лекарства и сега макар и с дохранване малката пак суче.

# 64
  • Мнения: 505
Днес съм на преглед. Стискайте палци да кажат , че е тръгнало или да се съгласят да ме оставят за предизвикване. Но май твърде много се надявам  Laughing никакви симптоми нямам.

# 65
  • София
  • Мнения: 199
Elfita, Честито! Да ви е жива и здрава прекрасната Василена и да расте щастливо детенце! Hug  bouquet

# 66
  • Мнения: 33

Въпрос към ЛЛЛ
Днес ми е трети ден от раждането, което бе нормално.Имам коластра като натисна силно зърното.Тъй като имам вдлъбнати зърна , опитах на голо уж да засука, захваща прави опит да засука и изпуска.Като сложа силиконови зърна дърпа бебо но от гърдата нищо не излиза. После се изсеждам на ръка около 10 капки коластра и му я давам с лъжичка на бебо плюс АМ .Правя горещи бани, с помпата се опитвам да се изсеждам но не тече,  само на ръка Около 10 КАПКИ .ОТ снощи пия лактогонен чай.Какво да правя незнам как да проседирам.Искам да имам кърмаа .Помагайте
ПИША от телефона и не знам дали ще е червен текста

# 67
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
Хм, къде изчезнаха консултантите от ЛЛЛ? Имах публикувани въпроси преди няколко дена, пък не видях отговор. Или пък да не съм го видяла, сега пак ще препрочета.

Цитат на: kotenze_84 link=topic=789106.msg28658864#msg28658864

Към конултантите от ЛЛЛ.

Родих на 30,06 секцио. Гърдите започнаха да ми се пълнят на третия ден. Малката я хранеха с шише, така и не успях да се справя да засуче. Накрая се отказах и оставих това за след като ме изпишат. Започнах да цедя на ръка. С дясната гърда ми се получи, с лявата обаче не. През 3 часа ходих на ел.поппа в болницата. И двете гърди ми бяха доста твърди, с дясната се получаваше по-добре и излизаше повече коластра и мляко. Лявата обаче си седеше ужасно болезнена и твърда, излизаше и по-малко от нея. Когато се прибрах от болницата успя да прилъжа малката да захапе, използвайки силиконово зърно. Но все още гърдите ми седяха твърди и болезнени. Помагаха ми с помощ на ръка. Правех постоянно топли компреси преди цедене и след това със студени. Мажех  с едно ветеринарно лекарство против мастит. Зърната ми се разраниха (не знам от кое точно ), кървяха, отгоре се образуваха корички. Мажех ги с Лансинох постоянно.  След  два дена мъки бях и ужасна болка бях до спешното. Там три жени се изредиха да цедят на ръка и от двете гърди, като дясната беше горе-долу добре, но лявата цялата в буци и ужасно твърда. Пооправиха положението. Посъветваха ме да продължавам с компресите, да слагам често бебето на гърда и да не позволявам да се образуват буци повече. Преди това малката ядеше на поискване, като правеше по няколко паузи от 4-5 часа. Взех да я будя през 3 часа. И нещата горе-долу се наредиха. Като продължих да използвам силиконови зърна,защото все още имах разранени зърна.  Обаче след няколко дена кърмата взе да недостига. Сучеше около 40 мин. Спираше и след 10-15 мин ревеше и зи лапаше ръцете. Започнах да давам адаптирано мляко. От лявата, която все още ми е видим двойно по-малка изяждаше още 40мл адаптирано мляко, а от дясната 20 мл допълнително.  Така карах няколко дена. Будех на 3 часа, редувах гърдите и дохранвах със съответните мл. След  това реших,че така кърмата няма да ми се увеличи, а нейните нужди видимо взеха да се увеличават реших да предлагам и двете гърди. Така на всяка от тях висеше милата по 40 мин. Бая мъка беше. Но пък и взе това да не й стига. На всяко следващо будене виждах, че гърдите не са успели да се напълнят много. И така в един момент не само давах да изпразни и двете, ами понеже не й стигаше давах и адаптирано мляко. Ужасно уморително. Изчетох сумати коментари, ваши мнения и съвети от другите постове. На всякъде се казва, че за регулиране на нуждите най-добре е на поискване. И реших,че няма вече да я будя на 3 часа. Ще чакам тя да си поиска. Да, но както писах в самото начало нейното на поискване е да не се буди няколко пъти в денонощието по 4-5 часа, а през останалото време е все будна и гладна. Защото виси по 40 минна лявата. Почива 10-ина мин и започва от дясната – около 30 мин. И не й стига. И пак трябва да дам адаптирано. Видимо е нервна, реве. Дам ли й, успокоява се.  И след час е пак будна, а в гърдите „няма никой“ горе-долу.  От вчера взех да я будя пак на 3 часа, по-често взех да се цедя. Уж, за да стимулирам лактацията. И след като яде от едната гърда да давам изцеденото. Ама то пак не стига, за да покрие нуждите и се налага да правя адаптирано мляко. От лявата изкарвам, колкото и в самото начало, когато излязох от болницата – 20мл ако са минали 4-5 часа. Сега цедя през два и си излиза около 10 мл. От дясната за два часа успявам да докарам 30мл.

Когато я кърмя съм седнала. Коремчето й е плътно опряно в мен. Не усещам силна болка вече с изключение в началото в зърната, когато засуче силно и настървено. Днес опитах да съм без силиконово зърно на дясната, защото там болката е по-малка. (на лявата още имам корички и понякога кърви) Успя да се излъже да сауче, но бързо пуска и се ядосва. След 20 мин опити си сложих пак силиконовото зърно. Ако искам да я отуча как да процедирам – да я мъча, когато е много гладна или по средата на храненето да го махна? В момента дохранвам с шише на Авент за новородено. Предлагам малко чай с копър от шише на Нук. Отделно има две биберони-залъгалки, който не уважава много и рядко при много плач суче за малко. Мисълта ми е, че е свикнала с различни форми и имам надежди, че ще успее и зърното да хареса без силиконовия вкус.
Вече съвсем се обърках с това кърмене, та и детето също. Кога, как, какво да предлагам.  Като цяло питането ми е КАК ДА ПРОЦЕДИРАМ С КЪРМЕНЕТО И КАК ДА СИ УВЕЛИЧА КЪРМАТА.
Пия чай за засилване на кърмата вече седмица и нещо. Отделно ям сурови бадеми. Пия около 4 литра. Ефект няма.

За кърменето – да предлагам и двете гърди на всяко ядене и да дохранвам с АМ? Или да ги редувам и пак да предлагам АМ? Да се цедя ли м/у храненията? На 3 часа ли да я будя или по-често? Да я оставя ли на поискване и  да си спи в денонощието на няколко пъти по 4-5 часа? В началото я виждам да суче активно и да преглъща. По някое време не е толкова активна, но не пуска. Да я оставям ли така, да седи по 30мин на дясната и съответно 40 мин на лявата гърда? Или като видя, че не яде активно да я дърпам? Одеве предложих първо дясната, докато не се унесе. Дремна 10 мин и зарева. Предложих лявата. След като я пусна пак дремна 10 мин. дадох още 30 мл изцедена кърма от преди (не останала от сегашното ядене) и миряса и заспа. Това отнема около час и половина. Нормално ли е? Като знам, че е така положението не е ли по-добре да се цедя предварително и да давам с шише да се наяде наведнъж?




Здравей kotenze_84,
Честито бебе Лилия, да ти е жива и здрава и много щастлива.  Hug

Разбирам, че сте имали трудно начало с кърменето, ти си опитала различни идеи, някои са се получили, други не и в момента се чувстваш объркана.

Луташ се между това дали бебето ти да се кърми на поискване или да има някакъв по-ясен режим на около 3 часа. През първите 6 седмици е добре бебето да има между 8 и 12 кърмения за денонощие, като 8 обикновено е минимума. Повечето кърмени бебета имат нужда се хранят по-често от на 3 часа. Също така е добре да има не повече от една 4 часова пауза от сън.
- Ако бебето не се събужда самичко за кърмене е добре майката да поема инициативата за хранене.
- Интервала между кърменията се засича от началото на едно кърмене, до началото на следващото.
- След първите 6 седмици, ако бебето наддава добре, здраво е и ти се чувстваш добре, тогава би могла да се довериш на нейните желания за кърмене и да преминете към кърмене на поискване.

В тази връзка би ли споделила как върви наддаването при Лилия? Колко напишкани и наакани пелени има за денонощие? Колко пъти за денонощие се налага да дохранваш с АМ и с какво количество.

Чудесно си се ориентирала да предлагаш двете гърди на едно хранене. Това допринася за увеличаване на количеството кърма. Колкото повече и по-често бебето суче, толкова повече кърма би се произвеждало за него. Честото сукане и предлагане на двете гърди също така дава възможност и на бебето да си набави адекватно количество кърма.

Притесняваш се, че кърмата ти не е достатъчна и не си сигурна точно какво да направиш. Може да опиташ следната организация на кърмене:

- да предлагаш на бебето двете гърди – първо суче от едната, ако започне да се унася е добре да се опиташ да задържиш Лилия будна по-дълго време. Добра идея е също така да приложиш и  компресия , и клип 1 и клип 2, за да й помогнеш да достигне до повече порции мляко. Когато бебето само пусне гърдата и ти прецениш, че вече е празна, можеш да й предложиш другата гърда. Тя може да засуче, а може и да откаже ако вече се е заситила. В случай, че изсуче и втората гърда и прецениш, че все още е гладна – например тя е явно неспокойна, тогава можеш да предложиш отново първата гърда, за да изсуче междувременно събралото се количество мляко. Така можеш да редуваш гърдите, колкото пъти прецениш. Ако и след това бебето е още гладно можеш да й предложиш изцедена кърма и едва на края АМ ако и колкото е нужно. По принцип АМ е добре да се предпише от педиатър ако има такава необходимост;
-   Много майки предпочитат винаги, когато бебето е неспокойно да предложат кърмене. Ако то не е гладно просто ще откаже;
-   Естествено е бебето да иска суче малко време след като се е насукало. Това не винаги значи, че кърмата не му е била достатъчна. Много бебета минават през периоди през които искат да сучат много често, когато са будни. Това е естествено;
-   Ако ползвате залъгалка добре би бил да я ограничите за известно време. Залъгалката задоволява сукателния рефлекс на бебето и то суче нея вместо от гърдите на мама, което може да се отрази на наддаването;
-   След кърмене, може да е добра идея да изцедиш добре и двете гърди, за да има кърма за дохранване, ако такова е нужно;

Притесняваш се, че гърдите ти не се пълнят от едното до следващото хранене. Всъщност естественото състояние на гърдите е те да са спокойни, а не винаги пълни и тежки. Най-много кърма се произвежда по време на самото кърмене. Ето защо е добре гърдите да не се чакат да се напълнят. Колкото по-често бебето суче, толкова повече кърма би имало за него.

Количеството кърма, което изцеждаш от гърдите не е показател за това, колко гърдите могат да правят. Когато бебето суче ефективно от гърда, то може да изсуче няколко пъти повече от колкото, която и да е помпа или техника за изцеждане може да изцеди.

Когато има съмнения за недостатъчно кърма, може да е добра идея да се ограничат течностите, които не носят калории като вода и чай. Те запълват стомахчето и това може да попречи на бебето да суче.

Относно позиционираното на бебето, може би този клип ще представлява интерес за теб http://www.youtube.com/watch?v=Zln0LTkejIs Дори когато бебето суче със силиконово зърно е важно то да поема по-голяма част от ареолата, за да се получи максимално добра стимулация на гърдите. Тъй като е минало известно време от твоя пост и моя отговор, ще е чудесно ако споделиш как върви премахването на силиконовите зърна и дали имаш нужда от идеи в тази посока.

Ако е вариант за теб, би могла да се видиш с някои от консултантте ни в София по време на утрешната среща там.  Hug

Използвам случая да поканя теб и останалите майки от София на среща на Ла Лече Лига София . Темата на срещата е "Подготовка за кърмене, очаквания, митове и реалности" 24 юли, четвъртък, 11:00 ч., Южен парк, зад МОЛ Сити Център София (където отбелязахме с пикник Световна седмица на кърменето 2013- вижте карта тук: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=547486875311903&set= … ype=3&theater)

Срещата е безплатна, неформална и продължава около час и половина. На нея можете да се срещнете с други кърмещи майки, да споделите опит, да зададете въпроси и да се консултирате лично с лидер - консултант по кърмене.  Peace

Повече информация за срещата, както и да се запишете може да видите в събитие Добре е да се запишете предварително, така че ако настъпят промени, да можем да ви уведомим



 Hug  bouquet Hug

  bouquet

# 68
  • Мнения: 10 874
Честити бебчета на ♥Elfita♥ и mama_angel! Heart Eyes Здрави и щастливи да растат! Hug Hug
♥Elfita♥, прекрасна принцеса си имаш!!! Heart Eyes

Lady April, стискам палци всичко да е наред!!! fingerscrossed Hug

mi_ivanova, успех!!! Hug

kukla_ta, чакаме първото лъвче! Heart Eyes Hug

Последна редакция: ср, 23 юли 2014, 10:24 от Лале в дъжда

# 69
  • Нови искър
  • Мнения: 253
Здравейте Мами имам такъв въпрос дъщеря ми ще стане на 7 години в неделя и сме решили да направим екскурзия до Пловдив идеята беше да направим парти в Аква парка но го дават да вали.
Моля ви да ми кажете къде може да се забавляваме в Пловдив нещо интересно което да разгледаме?

Много Ви благодаря Simple Smile

# 70
  • София
  • Мнения: 71
Момичета, благодаря за съчувствието. Няма как ще мине всичко.
Strept, няма как да цедя- 1во пия прекалено много лекарства и ще трябва да ги пия поне 10 дни, а ако се наложи - до операцията. 2ро и да се цедя едва ли ще изцедя повече от 50мл на ден, няма смисъл.
Elfita, много е красива дъщеричката ти, честито, да е жива и здрава!

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Първо Лъвче бебе Саня, 3330г, 23.07, хихихи само, че изрева не като лъвица, ами като малко котенце!

# 72
  • Мнения: 613
Еххх колко бебчета !! Честити ви бебчета мами ! Да са ви живи и здрави !!

Мама Сънчо : Доволни ли сте от Алексиев? И ние ще ходим там! И да те питам - платен ли е прегледът или да искам направление?

Мами, помагайте ! Моето зверче от известно време не му е много редовен стомаха. Не знам от капките ли от какво..макар че в момента сме само на капки с копър и анасон и сме си на кърма + Биогая, която би трябвало да му регулира стомахчето, ама нъц.Днес му е 3ти ден без да е акал. Дайте съвет какво да правя? Пробвах масажчетата и не става номерът. Също така пробвах да ям по-разхлабващи храни и пак не се получава.Само да уточня, че яде достатъчно, защото наддава доста прилично и си пишка доста.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
И едно въпросче пак към ЛЛЛ.

Аз питах преди време, но май не ми разбрахте добре въпроса ми и ще си позволя пак да питам и да преформулирам.
По принцип кърмя навън, но ми предстои едно ходене с бебо на едно място, където не върви да кърмя. Съответно искам да попитам дали мога да изцедя кърма в шише, което да пренося в термочантичка навън и колко време може тази кърма да седи в тази чантичка, докато сме извън вкъщи?
Знам условията за хладилник, фризер и стайна температура, но не и за външна температура? Да уточня, че точно в този ден се очертава да е топличко към 28-30 градуса, ако не лъже прогнозата.

Мерси предварително!

Последна редакция: ср, 23 юли 2014, 12:08 от Monik@

# 73
  • Мнения: 322
Да са ви честити бебчетата Елфита , мама ангел и куклата  bouquet, всичко най-хубаво за вас и мъниците!

# 74
  • Мнения: 10 874
Първо Лъвче бебе Саня, 3330г, 23.07, хихихи само, че изрева не като лъвица, ами като малко котенце!
Честита рожба! Heart Eyes Да е много здрава и да расте щастлива! Hug

Общи условия

Активация на акаунт