ИСТАНБУЛ Магнетичният [тема 33]

  • 51 677
  • 760
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 371
gospojata, ако снимките са твои, поздравления с две ръце!   Hug
А ако не са твои, благодаря че качваш толкова хубави снимки и отново и отново пораждаш желанието в мен за пътуване до Истанбул...
Обожавам го този град и просто не мога да му се насладя.

Не са мои, за съжаление ! Дай Боже и мои да имам от всички тези прекрасни места в любимия град !  Heart Eyes

Беличке,  Hug помагам на визуализирането, нали знаем колко е важно за постигане на целите !  Wink





# 46
  • Мнения: 1 494
Привет,

Моля за упътване как най-лесно се стига от Таксим до Гьозтепе Парк, ще пътуваме с детенце, на 1 г и 7 месеца е. И да попитам ако някой е ходил там, съоръжението с фонтаните (стъпваш и бликва вода) дали е похдодящо за толкова малко дете, в смисъл силна ли е струята и къде точно в парка се намира защото видях, че  е доста голям.  Много благодаря  Peace Peace Peace Peace Peace

# 47
  • Мнения: 124
bialk, благодаря ти за информацията, свързана с Топкапъ. Аз не съм влизала в Панорамата 1453, но след коментарите и това може да се случи скоро... Simple Smile

# 48
  • София
  • Мнения: 13 177
Привет,

Моля за упътване как най-лесно се стига от Таксим до Гьозтепе Парк, ще пътуваме с детенце, на 1 г и 7 месеца е. И да попитам ако някой е ходил там, съоръжението с фонтаните (стъпваш и бликва вода) дали е похдодящо за толкова малко дете, в смисъл силна ли е струята и къде точно в парка се намира защото видях, че  е доста голям.  Много благодаря  Peace Peace Peace Peace Peace

Мога да отговоря само на част от въпроса ти. Паркът не е голям, може би е колкото Заимов в София. Намира се между две еднопосочни улици и на практика трябва да го прекосите целия, за да хванете обратния автобус. Ако идвате от Кадъкьой, автобусът ще спре в края на парка, който е по-близо до морето, трябва да го прекосите целия, за да стигнете до бул. Багдат (Баъдат), където е спирката в обратна посока. Шадраванът е по-скоро в частта към бул. Багдат, но все пак е някъде в средата на парка. Не знам как е струята, защото бяхме пролетта, а явно го пускат само лятото.

За транспорта - покрай парка минават автобуси 16 и 16 Д, които са от Кадъкьой/Бостанджъ. Не знам дали има някакъв директен транспорт от Таксим. Ако никой не ти помогне с по-добър вариант - слизане с фуникуляра до Кабаташ, ферибот до Кадъкьой(на 20/30 минути е) и автобус до парка. Според мен това е и най-бързият, защото фуникуляра е 2-3 минути, фериботът е голям кеф + 15 минути. Фериботи до Кадъкьой има още от Еминьоню, Каракьой и Бешикташ. Възможни са и някакви комбинации с метрото - метро до Йеникьой, после Мармарай, но по-нататък не мога да помогна. Беше ми интересно да мина веднъж под Босфора с Мармарай, но определено предпочитам фериботите или автобусите, от които разглеждам града. Затова и вариантите с метро ги игнорирам и не ги знам.  Grinning

По повод на Панорамата - в Миниатюрк също има такава зала. Но имайте предвид, че съм била на няколко такива места в Турция и определено нищо не разбрах. Фигурите охкат, ахкат и говорят на турски, информацията е основно на турски, а и е свързана с турската история, която малцина от нас знаят. Едно е да отидеш в Плевенската панорама и да визуализираш уроците от училище, друго е да гледаш нещо непознато.  Wink Трябва си екскурзовод, който да разказва, а за самостоятелните туристи става сложно.

# 49
  • София
  • Мнения: 413
luce

Танчето ти е дала подробности как да стигнеш до Гьозтепе и аз ползвах варианта с ферибот и автобус 16D според мен това е по-добрия и  по-бърз вариант за стигане до там. За струята на фонтана не бих казала, че е силна, ние ходихме юни месец и докато разглеждахме парка фонтана ту прекъсваше ту беше бликнал нагоре, не работеше постоянно, когато стигнахме до него беше спрял и почакахме малко, за да бликне водата и беше много приятно особено в жегата. За да се стигне до центъра на фонтана се преминава през по малки фонтанчета, беше пълно с деца, които се къпеха, но дали е подходящо  за толкова малко дете не мога да преценя.
Ето и малко снимки от фонтана


# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 59
luce, можеш директно от Таксим до Гьозтепе да ползваш маршрутки Таксим-Бостанджъ. Виж маршрута и разписанието от този сайт http://www.buradanoraya.com

Що се отнася до фонтана, не стъпваш и тогава да блика вода, а си се сменят постоянно (нещо като пеещите фонтани в Пловдив). Струята не е толкова силна, но за дете на 1,7 г. може и да е  Simple Smile  Предполагам, че няма да щъка само, а ще си шляпате съвместно. 

# 51
# 52
  • Мнения: 471
Както бе посочено, най-добрия вариант е с автобус 16D от Кадъкьой. На отиване се слиза на спирка Tahran Lisesi, на връщане за Кадъкьой се качвате на едноименната спирка Goztepe, намираща се от другата страна на парка, на булевард Bagdat Cd. От площад Таксим има директен автобус 110 за Кадъкьой. Автобусът по тази линия преминава по първия мост над Босфора и затова се таксува по-скъпо (около 4 лири).

Маршрутките от Таксим няма как да свършат работа, както и директния автобус 112 Таксим-Бостанджъ, понеже булевард Баъдат е еднопосочен (в направление Бостанджъ-Кадъкьой), а паркът се намира на юг от булеварда. Така че няма как да стане без прекачване - било то на Кадъкьой или Бостанджъ.

Последна редакция: чт, 14 авг 2014, 15:14 от bialk

# 53
  • Мнения: 4 575
Тези, които са ходили най-много в Истанбул от много отдавна не пишат в тази тема.
А от тук присъстващите най-много в Истанбул са ходили Анджи и Таня.

# 54
  • Мнения: 1 494
Сърдечни благодарности на всички, които се включиха с упътване към Гьозтепе парк  Hug Hug Hug Hug  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet и за прекрасните снимки от Mimeto   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

Вече нямам никакво търпение да тръгваме за Истанбул но ще трябва да почакам още месец.

Щом парка е горе-долу с размерите на Заимов, няма страшно, ние Заимов го обхождаме няколко пъти когато отидем там, а с ферибота ще е много приятно за Дари, установихме наскоро , той е фен на всичко свързано с вода. И да, или аз или баща ми ще сме с него, по всяка вероятност и тримата заедно  Laughing, само трябва да взема резервни дрехи.

Още веднъж много благодаря на всички за информацията   bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

# 55
  • Мнения: 9
Здравейте, предстои ми екскурзия до Истанбул /за първи  път/. Допълнителната  им екскурзия до аквариума „Туркоазоо” е 31 лв. /и то ако платиш в ТА до 5 дни, преди заминаване, иначе с 20% повече!/ иначе пише, че трансфера до там влиза в пакета, а предполагам, че гид от агенцията няма да е ангажиран . А тук в темите чета, че таксата е 20 ТЛ. Идеята ми е да си влезем самостоятелно, но дали има прекалено много опашки, което да ни отнеме много от времето.
Научих много  полезни неща от вас, ще съм ви благодарна, ако ми отговорите!

# 56
  • София
  • Мнения: 413
joker19

Юни месец ходихме до Истанбул и Мол Форум и на входа пишеше, че аквариума е цена 34TL.  Peace

# 57
  • Мнения: 9
Благодаря за бързия отговор, сигурно съм го чела в  по-стари теми /много изчетох и направо се зашеметих Laughing. Също да питам и за водохранилището Йеребатан дали е по-добре да го посетим сами или с гида от ТА - с тях е 30 лв.

# 58
  • София
  • Мнения: 13 177
joker19

Юни месец ходихме до Истанбул и Мол Форум и на входа пишеше, че аквариума е цена 34TL.  Peace

Да, поскъпнали са билетите  http://www.turkuazoo.com/en/plan-a-trip/tickets

Иначе при нас нямаше опашки. Дори бяхме единствените хора на касата.

# 59
  • Мнения: 7 889
И малко сладкиши Simple Smile


Ето и къде да си ги хапнете: http://www.youtube.com/watch?v=pt_qzVrrJoQ

Общи условия

Активация на акаунт