Коледа 2014 - тема 1

  • 125 104
  • 738
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 6 395
И аз тук вече. До тук опечени и изядени един плодов кекс, едно протокалво- джинджифилово шоколадово руло и едни джинджифилени сладки...... Party запланувала съм меденки за другата седмица  smile3508

 

# 526
  • Мнения: 1 153
Мини щолените току що излизат от фурната... ако остане нещо да се прибере в кутия, пак ще е добре Laughing Определено замислям двойна доза следващия път!

# 527
  • Мнения: 3 166
Момичета, къде мога да намеря рецептата за споменатата няколко пъти в темата френска салата? Hug Както и за кокосовите таралежки?

# 528
  • Варна
  • Мнения: 1 226
Аз направих първата доза меденки за тази година и ми се получиха много добре. Имам тесто за рохлички, но ще ползвам за пръв път формата на Факелман, а се сещам, че имаше клип как се вадят без загуби от нея. Дали ще ме ориентирате? Не, че счупените няма да ги ометем веднага...  :lovе:

# 529
  • Мнения: 779
И аз тук вече. До тук опечени и изядени един плодов кекс, едно протокалво- джинджифилово шоколадово руло и едни джинджифилени сладки...... Party запланувала съм меденки за другата седмица  smile3508

 

Този кекс е страхотен! Заинтригува ме. smile3506

# 530
  • Мнения: 6 999
Аз също проявявам интерес към рецептата за кекса с плодове, както и за джинджифиловото руло.

# 531
  • Мнения: 1 391
Имa пуснaтa темa от потребителкaтa, където сa зaписaни рецептите. Мисля, че се кaзвaше "Коледни приготовления " ли, що ли. Рулото изглеждa интересно. Дaно нaпише рецептите тук.

# 532
  • Мнения: 1 313
Уф, чакам да мине това пусто гадене и почвам сладкоправенето Simple Smile Тази година вероятно ще правя 3 щолена и си мисля малко да разнообразя пълнежа. До сега все го правя стандартно по рецептата на Джемма - бадеми, стафиди, портокалови и лимонови корички и ако има наличен слагам марципан. Сега си мисля да сменя стафиди или пък коричките с нещо. Правили ли сте други комбинации? Чудя се за ананас например, пак с портокалови и лимонови корички.

# 533
  • Мнения: 6 395
Пускам ви и тук рецептите си. Да ви е сладко.   bouquet

Коледен кекс

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ
•   череши - 3 ч.ч. червени и зелена захаросани череши
•   ананас - 2 ч.ч. захаросан
•   орехи - 100 г, нарязани
•   стафиди - 100 г златни
•   мазнина - 1 ч.ч. свинска мас или масло
•   захар - 1 ч.ч.
•   яйца - 5 броя
•   канела - 1/2 ч.л.
•   джинджифил - 1/2 ч.л.
•   карамфил - 1/2 ч.л. смлян
•   черен пипер - 1 щипка
•   ванилия - екстракт
•   брашно - 3 ч.ч.
•   бакпулвер - 3 ч.л.
•   сол - 1 ч.л., равна
ПРИГОТВЯНЕ НА ПЛОДОВ КОЛЕДЕН КЕКС
В голяма купа смесете черешите, ананаса, орехите и стафидите и оставете настрана.

В друга голяма купа разбийте мазнината и захарта до пухкава консистенция.

Добавете яйцата, ванилията и постепенно брашното, пресято предварително с бакпулвера и солта. Разбийте добре и объркайте с плодовете.

Прехвърлете сместа в намазнена и набрашнена форма за печене.

Сложете да се пече в предварително загряна фурна на 150 градуса за около 2 часа или докато клечката за зъби излезе чиста.

Готовия плодов коледен кейк охладете за 10 минути, преди да извадите от формата.

Оставете го да изстине напълно, увийте го хубаво с фолио и го съхранявайте на хладно място.




И шоколадовото руло:

Продукти:
за блата:
5 големи яйца
6 пълни супени лъжици захар
7 супени лъжици брашно (не препълнени)
2 супени лъжици какао
2 ванилии

за крема:
150 грама меко краве масло
200 грама млечен шоколад
4 супени лъжици ситно смлени орехи
червени боровинка
ромова есенция
1 кората на портокал
подправки -канела, джинджифил, кардамон, чер пипер/аз купих от Лидл смесени подправки коледни/
3 супени лъжици качествено ситно сухо мляко/сложих от на бебето адаптираното мляко  Mr. Green/
пудра захар на вкус

за глазурата:
100 грама млечен шоколад
50 грама черен шоколад
3-4 супени лъжици течна сладкарска сметана

приготовление
Разбийте яйцата със захарта на пяна, после постепенно прибавете брашното и какаото, подправките,заедно с ванилиите  и разбийте добре.
Изпечете блата в правоъгълна тава с хартия за печене в предварително загрята на 180 градуса фурна.
Когато изсипвате сместа, тя трябва да е с дебелина около 1 см в тавата.
Внимавайте блатът да не изгори, трябва да е мек и пръхкав, а не сух.
Още докато е горещ, го сложете върху кърпа, поръсена добре с пудра захар и внимателно, без натиск,  го завийте на руло.
Оставете го така, докато изстине напълно.
След като блатът вече е студен го развийте внимателно, когато го подготвяте за мазане с крем.

А кремът се приготвя така:
Разбийте маслото и пудрата захар, докато маслото стане пухкаво, после прибавете орехите и есенцията.
На водна баня разтопете шоколада и още, докато е много топъл, сложете в него сухото мляко и настърганите корички, разбъркайте много добре.
Изчакайте шоколада да се охлади ( да не е горещ) и го смесете с маслото.
Разбийте добре всичко.
Изчакайте кремът да изстине напълно и го намажете по цялата повърхност на блата.
Важно е да го изчакате да изстине напълно, защото ако работите с топъл крем, той ще е по-рядък и няма да се задържи добре върху блата.
Навийте всичко на руло. Ако изтече малко крем, не се притеснявайте, намажете го по повърхността на рулото.

Разтопете на водна баня шоколада за глазурата, добавете и сметаната и ги смесете добре. Работете задължително на водна баня и на слаб котлон.
След като глазурата е готова, оставете я за няколко минути да се охлади леко и я полейте по повърхността на рулото.
По желание декорирайте с бял шоколад и орехови ядки.

# 534
  • Мнения: 779
Мерси за рецептите.  Hug

Ето снимка от моя първи опит. Сега имат и зелени точки между перлите. https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/ … 3f53f501aa976eb33

# 535
  • Мнения: 904
Момичета, къде мога да намеря рецептата за споменатата няколко пъти в темата френска салата? Hug Както и за кокосовите таралежки?


Ми ,аз мисля ,че тук ставаше въпрос за френска селска ТОРТА ,ако не греша не за салата. newsm78

Последна редакция: нд, 16 ное 2014, 20:52 от dalina_50

# 536
  • Мнения: 904
Мерси за рецептите.  Hug

Ето снимка от моя първи опит. Сега имат и зелени точки между перлите. https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t1.0-9/ … 3f53f501aa976eb33


Чудесно са ти се получили елхичките. Не зная от къде бих могла да си намеря формички за елхички. Айсинга по коя точно рецепта е? Благодаря!

# 537
  • Мнения: 11 721
В Кауфланд продават по единични бройки метални формички за сладки. Има и елхички. Мисля че бяха някъде 60 ст бройката.
Отделно, пак от Кауфланд си купих 6 броя формички в кутийка за 4 лв. Има елхичка, зайче, мече, цвете, сърце, пеперуда.
Миналата година за 6 лв продаваха 52 метални формички - имаше и коледни в кутията - елхи, дядо коледа и т.н.

# 538
  • Мнения: 3 166
Момичета, къде мога да намеря рецептата за споменатата няколко пъти в темата френска салата? Hug Както и за кокосовите таралежки?


Ми ,аз мисля ,че тук ставаше въпрос за френска селска ТОРТА ,ко не греша не за салата. newsm78

Възможно е аз да не съм разбрала.  Embarassed А за кокосовите таралежки?

# 539
  • Мнения: 120
Според мен сладките ще станат по вкусни със мас вместо масло,ами според вас? Ще бъдат ли толкова трайни със нея?

Общи условия

Активация на акаунт