Математика преди 1-ви клас

  • 39 124
  • 83
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 483
Да те организират и курсове. Когато се обадих да попитам дали са подходящи за моето дете, ми казаха че изобщо нямат идея каква ще е групата. Децата не се подбират по интереси и, едва ли не, е по-скоро изключение да попадне в подходяща група.
Никак, ама никак не ми хареса това, което чух.
За състезанията не зная какви са, но ако са по материала от курсовете, ми се струва, че ще си е чисто събиране на парички.

# 31
  • Мнения: 10 547
Опитали са се да въведат нещо като понятието "състезателна математика за деца в предучилищна възраст". Задачите на първите им състезания клоняха към елементарни, последното, едно преди Коледа, имаше ниво на трудност първи клас, но към края му. Ако на споменатите първи състезания можеха да се явят и деца, непосещавали курсовете, то при последното, мисля, стана ясно, че без подготовка от школата, сиреч какви задачи евентуално да се очакват, трябва да си с невероятен математически потенциал, какъвто от години показва едно момче-Александър, и който потенциал дреме у мнозина 6-годишни, но ако няма напор отвън, трудно се буди сам. Последното твърдя и като родител, но най-вече като учител на деца в тази възрастова група.


За справка състезанията във времето и увеличаване на трудността им:
http://www.childrens-academy-bg.com/index.php?page=sofia-math
http://www.childrens-academy-bg.com/index.php?page=Koledno

# 32
  • Мнения: 357
Благодаря за линковете и коментара, Pandemonium! Ще се радвам ако като родител и учител на деца в тази възраст споделите вашето мнение за участието на деца в състезания. Чувала съм доста крайни мнения, че толкова рано - 0 и първи клас това е излишен стрес за децата, че явяването им било едва ли не само заради амбицията на родителите или на организатора, както в случая - ние имаме състезателна математика, правим състезания, за да покажем, че нашите състезатели се справят...Смятате ли, че допълнителни занимания по математика извън училище са ок за деца в тази възраст, когато рязко се променя режима и обучението и ученето става по-сериозно, от малките се изисква много повече концентрация и внимание, а заниманията са целодневни? Обикновено и със засилено изучаване на чужд език.

# 33
  • Мнения: 10 547
До доста по-късна от предучилищна възраст децата се явяват на състезания, водени от родителската амбиция, в която няма нищо лошо. Че как иначе един 6-годишен би разбрал, че има състезание по математика?  Simple Smile
Аз съм ЗА подобен род занимания от тази възраст, когато се установи афинитет у детето към математиката. Само заради едната популярност, която тя набра в последните години, не бих залитала натам.
Математиката първо, е любимият предмет на почти всички деца в начален и предучилищен етап, второ, че е фундаментална наука, която дава основите на почти всеки друг предмет, развива мисленето, логиката, все полезни за изучаването на езика, роден и чужд, неща.

# 34
  • София
  • Мнения: 4 560
И аз засега само ще следя темата.

# 35
  • Мнения: 6
Да те организират и курсове. Когато се обадих да попитам дали са подходящи за моето дете, ми казаха че изобщо нямат идея каква ще е групата. Децата не се подбират по интереси и, едва ли не, е по-скоро изключение да попадне в подходяща група.
Никак, ама никак не ми хареса това, което чух.
За състезанията не зная какви са, но ако са по материала от курсовете, ми се струва, че ще си е чисто събиране на парички.

Доста е странно това, което казваш - как ще знаят предварително какви деца ще се запишат? И какво значи "Децата не се подбират по интереси"? По какво да ги подбират - по цвят на очите ли? Нали като родител ти преценяваш, че детето ти има интерес към математиката и го записваш. Те след това могат да ти кажат дали твоето дете става или не става - както правят и с по-големите деца. Ако детето има потенциал и върви по-бързо от другите деца, го местят в група за по-напреднали. Ако не - довиждане.
А за състезанията можеш да видиш резултатите - огромната част от децата, които се явяват на състезанията в Детската академия НЕ са от техните курсове и си печелят без проблем медалите. Те си имат отделно състезания за техните си деца и на тях не участват други деца, защото няма публична информация. Факт е обаче, че техни деца печелят на сложни състезания, а напоследък и на международни, които не са организирани от тях, така че не се притеснявай - не се занимават със "събиране на парички", ами здраво работят с децата, включително и с моето.

# 36
  • Мнения: 357
Благодаря за включването! Можете ли да споделите как работят с децата. колко голямо е вашето? От доста време не могат да сформират група за най-малките. Вие от колко време посещавате? От каква възраст започнахте?

# 37
  • Мнения: 6
Благодаря за включването! Можете ли да споделите как работят с децата. колко голямо е вашето? От доста време не могат да сформират група за най-малките. Вие от колко време посещавате? От каква възраст започнахте?
Моето дете е в групата на предучилищната възраст, записахме се в началото на годината (месец септември) и не мога да се оплача - детето ходи с голямо желание, никога не мрънка, като свърши заниманието (което е с продължителност ДВА астрономически часа) обикновено продължава да говори за някоя от задачите, които са решавали. Госпожата им много ми харесва - спокойна е, дава мнение за децата всеки път и ако види, че някое дете върви по-бързо, веднага го обсъждат с директорката и с родителите и го местят в горна група. Знам , че по време на часовете децата казват какво мислят за задачата и предлагат решение, после има спорове, "за и против", случвало се е да ги чакаме, защото не искат да тръгнат преди някой да е доказал как е правилно да се реши задачата. Решават доста различни типове задачи и определено са над нивото за тази възраст (сравнено с  нашата традиционна образователна система).
За групата на най-малките не знам откога я сформират, чух само коментарите между родители и директорката - няма да започнат преди да се съберат определен минимум деца. Но това важи и за другите им групи, не само за най-малките. Вероятно все още няма достатъчно записани деца, или пък понеже е нещо ново и всички се отнасят с недоверие и "изчакват".

# 38
  • София
  • Мнения: 12 228
Ето какво са ми отговорили от детската академия
Цитат
Здравейте, госпожо ....!
За малките - курсът започва на 14.02., т.е. утре, има сформирана група. Задължително е първия път да дойдете, за да прецените дали Ви допада като стил на работа с децата и дали самото дете ще се чувства добре. Едва след това ще ми кажете дали ще участвате или не. Цената на занимание е 10 лв. и се заплаща всеки път, а не на модули.

И за по-големите първия път идвате "пробно" - ако Ви се стори подходящо, ще ми кажете, за да имам предвид броя на децата в отделните групи. Таксата на заниманията за по-големите е 20 лв. (за два астрономически часа) - първият път се плаща като дойдете, а след това вече ще е необходимо да се плати до края на модула (текущият модул свършва на 28 март, т.е. броя на оставащите съботи по 20 лв.). През втората половина на месец март ще бъде срокът за плащане на таксата за третия модул.
Отсъпка за две (или повече) деца от едно семейство има - 10 % върху цялата сума

# 39
  • Мнения: 357
Благодаря за споделената информация. С мен не са се свързали и едва ли ще го направят на 13-ти след 16 часа за следващия ден. Странно...

# 40
  • София
  • Мнения: 12 228
Аз им писах вчера от формата от блога мисля директно и днес са ми отговорили на мейла.
Най-вероятно няма да можем утре да отидем, така или иначе не съм сигурна за малката, а и тя заминава в неделя на ски. Ако отидете ще се радвам да споделите как е протекло заниманието.
Аз им писах всъщност и исках да питам основно за близначките и там се замислям, тъй като в СМГ то засега не им допадна и искам да опитам и на друго място.

# 41
  • София
  • Мнения: 4 035
  Никъде не намирам кой води курсовете? За 3-4 клас видях, че води Данков, но за по-малките нищо не пише. Някой може ли да ме ориентира кои са преподавателите?

# 42
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Привет!
А във Варна дали има организирани математически занимания преди 1 клас?

# 43
  • Мнения: 21 455
Привет!
А във Варна дали има организирани математически занимания преди 1 клас?
Една търсачка набързо и ми излезе това.
http://www.it-tlp.com/Shkola_Matematika

# 44
  • Варна
  • Мнения: 2 097
Дидева, благодаря!   bouquet

Сега ако се включи някой и с впечатления, би било чудесно. Simple Smile

Последна редакция: пн, 23 фев 2015, 13:24 от mar4ela5

Общи условия

Активация на акаунт