Защо семейните ценности остават на заден план в наши дни...

  • 16 127
  • 184
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: X
Номер 13 според мен пък просто няма с какво друго да се похвали, затова развива трактати на тема морал и какви трябва да бъдем. Да не говорим, че осъжда всички, които не са като нея. Тя не е морален човек, а обикновена клюкарка. Това, което тя прави и то я превръща в морален стожер, го правим всички. Просто някои не бием тъпана всеки 2 мин какви високи нравствени ценности имаме.

# 136
  • Sofia
  • Мнения: 15 624
Добре де, какво значение има сексуалният живот на X, при условие, че X не ми е никакъв?

   Т.е. какво значение има, че Х лъже, при положение че не лъже точно нас?

# 137
  • София
  • Мнения: 29 057
Добре де, какво значение има сексуалният живот на X, при условие, че X не ми е никакъв?

   Т.е. какво значение има, че Х лъже, при положение че не лъже точно нас?

Първо - защо реши, че е задължително да лъже? Питам, защото имам конкретен пример, че не лъжат. Говоря за много близки наши семейни приятели.
Второ - дори да лъже, аз или ти, или Li13, или..., в качеството си на какви имаме право да държим сметка за чуждите лични решения?

# 138
  • Мнения: 1 416
Добре де, какво значение има сексуалният живот на X, при условие, че X не ми е никакъв?
Има значение, когато определени неща се налагат като норма, когато това те заобикаля отвсякъде, когато има риск този тип мислене и държание, превърнал се отдавна в нещо нормално, насаждан и прокламиран като нещо съвсем нормално, "съвременно, в един момент да те засегне и теб. Начини много, не се притеснявай.

# 139
  • Sofia
  • Мнения: 15 624
Добре де, какво значение има сексуалният живот на X, при условие, че X не ми е никакъв?

   Т.е. какво значение има, че Х лъже, при положение че не лъже точно нас?

Първо - защо реши, че е задължително да лъже? Питам, защото имам конкретен пример, че не лъжат. Говоря за много близки наши семейни приятели.
Второ - дори да лъже, аз или ти, или Li13, или..., в качеството си на какви имаме право да държим сметка за чуждите лични решения?

   Не, не, нямах това в предвид – исках да направя една аналогия, с която да илюстрирам, че дори дадено негативно явление да няма пряко отношение към мен самата, това не променя преценката и вижданията ми, и не съм склонна да го оправдавам, макар самата аз да не съм засегната. С горното, което си написала, ти един вид казваш: "Какво ви интересува, че субектът X изневерява на жена си, при положение че не изневерява на вас?", а аз те попитах: "Значи, какво те интересува, че субектът X, примерно, лъже / краде, щом не лъже / краде точно теб?" – абсолютно същото е – принципите и ценностите, в които човек вярва, трябва да са съотносими към всяка една житейска ситуация, а не да се уповаваме на тях, само когато искаме да ги използваме като железен аргумент в наша защита. Това, че аз не съм засегната лично от някаква ситуация, не я прави по-малко гнусна или неприемлива за мен. Може даден човек да е абсолютен професионалист, начетен полиглот, изкусен оратор, верен приятел и т.н., но ако той не не се вписва в рамките на някое мое базово морално виждане, аз няма как да го уважавам и да му симпатизирам, защото не можеш да твърдиш, че лъжеш / мамиш, но го правиш само по отношение на еди кое си. Веднъж червеят да е проникнал в сочната ябълка, той малко по малко ще я прояде цялата. Ето затова е важно толерантността изцяло да липсва в някои направления...

# 140
  • Мнения: 520
Ами чукайте на дърво да не ви се навре някоя или някой в семейството и най-нагло да се опита да го разруши, защото му било скучно например (да не кажа друго). А ти да си стояла до мъжа ти в най-трудните му моменти, да си му бърсала д-то, да си му търпяла настроенията и т.н. защото всеки когато минава през трудности не е много лесна компания (лесна, нямам предвид приятна или не). Тогава ще ви видя какво приемате и какво не. а то в един брак винаги има по-слаби моменти, моменти на разклащане. Аз не натрапвам на никой моите виждания, мнение и ценности. Това е тема и просто ги споделих и се радвам, че авторката я пусна, за да се успокоя, че все още има здраво мислещи хора - мъже и жени - със стойностна ценностна система.   bouquet защото наистина през последната една година си мислех че аз просто не съм за този извратен свят и някакси не се вписвам в него. Най-малкото отношението между хората се промени изключително много - хората се озлобиха, станаха безскрупулни и пошли.

# 141
  • Мнения: X
Добре де, какво значение има сексуалният живот на X, при условие, че X не ми е никакъв?
Има значение, когато определени неща се налагат като норма, когато това те заобикаля отвсякъде, когато има риск този тип мислене и държание, превърнал се отдавна в нещо нормално, насаждан и прокламиран като нещо съвсем нормално, "съвременно, в един момент да те засегне и теб. Начини много, не се притеснявай.
Именно!    Peace

По твоята логика,  milenaka , можем да зададем и въпроса:
Какво значение има, че детето на еди кой си е изнасилено, при положение, че моята дъщеря е добре?
Разбираш ли, става въпрос за едни обществени норми, ценности и неписани правила, които дори и да не ни засягат пряко, говорят много за стойността на хората в това общество.
Иначе е лесно да не виждаме какво става около нас, повечето и го правим често, за да се съхраним.Но това, че се правим, че дадена язва в обществото не съществува, защото не ни засяга пряко, не означава, че тя ще се "излекува" сама, от само себе си.

AQUА ,      bouquet    за хубавите думи.

# 142
  • Мнения: 9 050
Ама, моля ви се, изнасилването е криминално престъпление. Разводът и изневярата не са  Peace

# 143
  • Sofia
  • Мнения: 15 624
Ама, моля ви се, изнасилването е криминално престъпление. Разводът и изневярата не са  Peace

   И лъжата не е, но приемаш ли я за нещо достойно? Wink

# 144
  • Мнения: 9 050
Ама, моля ви се, изнасилването е криминално престъпление. Разводът и изневярата не са  Peace

   И лъжата не е, но приемаш ли я за нещо достойно? Wink

Толкова е индивидуално всичко, че изобщо не бих влязла в ролята на някакъв съдник.
В някои ситуации лъжата е неприемлива, в други я оправдавам.

# 145
  • Sofia
  • Мнения: 15 624
Ама, моля ви се, изнасилването е криминално престъпление. Разводът и изневярата не са  Peace

   И лъжата не е, но приемаш ли я за нещо достойно? Wink

Толкова е индивидуално всичко, че изобщо не бих влязла в ролята на някакъв съдник.
В някои ситуации лъжата е неприемлива, в други я оправдавам.

   Ок. Peace

# 146
  • София
  • Мнения: 29 057
Значи предлагам да оставим настрани криминалните престъпления.

Казвате "навиране в семейството". Навирането в чуждия сексуален живот нима не е "навиране в семейството"? Защо едното навиране се приема, а другото - не? Много двоен аршин е това.

Отн. лъжата съм на мнението на Like_Smoke.

# 147
  • Sofia
  • Мнения: 15 624
Казвате "навиране в семейството". Навирането в чуждия сексуален живот нима не е "навиране в семейството"? Защо едното навиране се приема, а другото - не? Много двоен аршин е това.

   Какво общо имат двете неща и за какъв двоен аршин иде реч? newsm78

   "Да се навреш в нечие чуждо семейство", демек да кандидатстваш за "почетната" позиция на нечия любовница и втора цигулка, е, меко казано, унизително и гнусно деяние, с което необратимо засягаш целия живот на много други хора.

   "Да се навреш в сексуалния живот на някого" дори и не разбирам какво трябва да означава като фраза. Rolling Eyes Как се навираш?! Когато аз виждам даден човек насреща си, държа да знам с що за пиле си имам работа. А заключение мога да направя, единствено и само, върху цялостното поведение на въпросния, на базата на неговите действия, мисли, чувства, манталитет, поведение, думи, излъчване... Това е нещо комплексно и неразделно, няма как да отделя едното и да се фокусирам върху другото. Ако даден човек е подлец в отношенията с любимата си, той е подлец по принцип. Ако даден човек е слабохарактерен във професионалните си ангажименти, той е слабохарактерен по принцип. Ако даден човек е жесток и груб с децата си, той е жесток и груб по принцип. Няма нюансиране, няма градация, няма уклончивост. Или си, или не си. Така е с истински важните неща в живота, с останалото компромисът е приемлив, но с ценностите и принципите – не.

# 148
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
На мен друго ми прави впечатление. Никой тук не каза, че одобрява лъжа, изневяра и подобни. Обсъжда се, че е неприемливо да се бъркаш в живота на другите, независимо дали одобряваш действията им или не. Още повече, че не знаеш как стоят нещата в действителност. Една част обаче си направиха изводите, че щом нищо не казваш срещу тях, значи ги одобряваш. Или не знаеш значението на думата "обвързан". Ето това е пример защо не трябва да се съди прибързано и без да знаеш какво точно мисли другият. На хората им дай да си вадят изводи от всичко казано или неказано, направено или ненаправено. Дали одобрявам, дали не - с какво това ще промени убежденията и разбиранията на останалите, които не мислят като мен? А такива е имало, има и винаги ще има. Примерно виждам за пореден път комшията да изпраща любовницата си, за която знае целият квартал. Какво следва да направя? Да отида да му издърпам ухото и да го порицая? Да кажа на жена му? Да свикам другарски съд? С какво право и на какво основание? Намесвала съм се при случаи на домашно насилие и като знам тогава какво отношение съм получавала, представям си за това какво ще е.

# 149
  • Sofia
  • Мнения: 15 624
   La Sombra, за някои от потребителките, пишещи в тази тема, знам, че изневярата не е нещо неприемливо, понеже са го споменавали по другите теми, но не това е важното. Не съм се обръщала персонално към никого.

   А и мисля, че неприемането и отвращението от даден начин на поведение могат да се изразят с доста по-рафинирани изразни средства от вербалното порицание. Wink Още по-малко пък физическа саморазправа, ако един вид, това си мислиш, че искам да намекна.

Общи условия

Активация на акаунт