Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 28

  • 60 859
  • 730
  •   1
Отговори
# 690
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Реа, давай снимки на ламината : -).
И някой тук има ли дървена дограма и какви комарници сте сложили, а също и на вратите към градините? Още не сме сложили тов чудо, че не ми харесват как изглеждат на дървена дограма, а всеки, който има нещо общо с Русе, знае нашите комари като врабчета. Simple Smile
ММ нямаше намерение да пръска, че много пчелички, но вчера като се и като видялнапастта от мравки инапръскал, днес мисли пак.А и вече видяхме първите комари.
За матраците - спряхме се на два, един нани и един магнифлекс, оказаха се еднаки като съдържание, 6 лв разлика в цената, поръчах нани, първо защото са бг фирма и второ защото фирмата на спалнята може да ми го докарат. Очаквах повече пари да струва, но сравнително съм доволна.
Дивани защо да не си хареса, ние много обикаляхме, нямахме никаква визия какъв да бъде, искахме да ни е удобен. Накрая като седнхме на "нашия", казахме си той ще бъде. На Нани (паралел) доста ни харесаха 2-3 варианта.

# 691
  • Мнения: 196
Спешно: кажете ми цена на квадрат за труд и материали за силиконова мазилка без изолация. Поставяне на мрежа, шпакловка, грунд и поставяне на мазилка.

# 692
  • Мнения: 385
Meggysan,погледни и в сайта на Desito.eu. Аз съм си купувала спални комплекти,хубави са.

# 693
  • Мнения: 98
Привет на всички в темата. Предстои ни изграждане на ограда от тухли с наши материали. Оградата има  основа. Ще трябва да се отлеят колони. Така че искам да помоля да ме ориентирате за цена на труда за изграждане на ограда с височина 2 метра.
Гореспомената ограда е към улицата. В момента съществува плътна ограда, но тя е в окаяно състояние и мислим да я съборим и на нейно място да изградим нова. В тази връзка искам да попитам трябва ли ми някакво разрешение от община или други органи?

Последна редакция: сб, 18 апр 2015, 17:04 от fifi04

# 694
  • Кортина д'Ампецо, Италия-България-Велико Търново
  • Мнения: 204
 Meggysan каква дървена имаш в предвид.
Нашата в момента е като алуминиева двоен стъклопакет, само че от обработено дърво. Комарниците са плъзгащи (говоря за прозорци и врати).

На майка ми вратите и прозорците са двойни дървени правени преди 30 години. На прозорците мрежи в рамки, а на вратите също цяла рамка с мрежа на панти затварянето и отварянето - като райбер. Правени са от дърводелец. Не са мръднали. Само че всички врати се отварят навън обратно на другите врати.

fifi04 Да трябва ти проект, разрешение за ограда и по точно линия за строеж на ограда. Отстояние от съседи и постройки. А твоята доколкото разбирам е към лице улица така че - задължително.

Казваш, че имате стара. Сега е момента да ти изчислят здравината на основите. Не вярвам старата ограда да има разрешително. Поне  сега можеш да я направиш законна.

Ако не рискувай. От голямо значение е какви откачалки са съседите ти.

При нас в провинцията - нямат почивен ден. Жалби до общината и местните кабелни телевизии.
Аз разрешителни имам дори за външна баня и тоалетна.

# 695
  • Мнения: 425
Здравейте! Ние сме съвсем в началото. Предстои ни да оградим оградна мрежа към съседа, но кофтито е че има високи подпочвени води. Трябва да се направи дренаж на двора, търсих в нета как се прави дренаж, но не намирам нищо и на каква дълбочина трябва да е дренажа. Нужно ли е да наемам геолог да проучи мястото за подпочвени води и т.н.?
За къщата искаме да е малка с 2 спални и сигурно ще е към 50 кв., но все още се чудим дали да е дървена или монолитна къщата. Търся по-евтин вариант. Казват, че с дървената къща щяло да излезне по-евтино, ако се прави без фирма. Ще се радвам да чуя и вашите мнения дали е така.

# 696
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Meggysan,погледни и в сайта на Desito.eu. Аз съм си купувала спални комплекти,хубави са.

Мерси, щеги видя, не ги знам тези.


pam4i,от новите дървени, тройнослепена, без чепове, стъклопакет, ....
Нещо тези белите и черните никак не ми се връзват нито каао цвят, нито нищо.

# 697
  • Кортина д'Ампецо, Италия-България-Велико Търново
  • Мнения: 204
ragazza84, геодезията е първото нещо, което ще ти е най-важно. Не само за къщата. Те ще ти издадат удостоверения като граници на имот/терен(за оградата). След това се прави вертикална и хоризонтална планировка. (ако правите дървена или сглобяема къща ) това след НА е документа, който ще ти поискат за проект. След това се гледа денивилация, ще имаш нужда от трасиране на терена. Споменаваш за подпочвени води, което е доста важно.

При нас се получи разминаване в границите на терена с около 10 метра. (играх на търг) в общината- грешка в кадастъра.  Единия ъгъл на оградата излезе, че трябва да бъде на 80 сантиметра в асвалтирания път. Геодезията е много важна. Гледат се линии, отстояния и други,тротоар, облик и архитектура на населеното място.

Къщата дали ще е монолит или дървена няма значение. Проект ще трябва, както и одобрение за него.
 Ако ще преправяте стара къща нещата са различни.










# 698
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 544
ragazza84 , монолитната няма да излезе скъпа, това са 50 квадрата, ако тавана е гредоред няма да се лее плоча, става доста по-лесно. Ако имате и зидари в родата още по-добре, за колко ще я иззидат! Преградните стени вътре могат да са гипскартон само с вата за изолация (стиропора не изолира от шума).
И за дървена и за монолитна цената на проекта е еднаква и разкарването е еднакво.

# 699
  • Мнения: 425
ragazza84 , монолитната няма да излезе скъпа, това са 50 квадрата, ако тавана е гредоред няма да се лее плоча, става доста по-лесно. Ако имате и зидари в родата още по-добре, за колко ще я иззидат! Преградните стени вътре могат да са гипскартон само с вата за изолация (стиропора не изолира от шума).
И за дървена и за монолитна цената на проекта е еднаква и разкарването е еднакво.

Да, тавана смятам да е гредоред, за да излезне по-евтино. Нямаме в родата зидари, ще намерим някой майстор за зидането.
Pam4i, геодезисти ще ги викам за граници и др. неща, но имах предвид дали ми трябва геолог за проучване на подпочвени води и по принцип кой прави проект как да изглежда дренажната система?

# 700
  • Кортина д'Ампецо, Италия-България-Велико Търново
  • Мнения: 204
ragazza84,  геодезията е 20 лева на точка.

Значи теренът ако е с денивилация до 3 метра, законът не те задължава да правиш вертикална геодезия. Но тъй като при вас има наличие на високоподпочвени води ще се наложи.

ММ се занимаваше в нашия случай. Та неговото предложение е да си намерите първо архитект и проектант. В повече от случаите всеки от тях работи с някого. Това е тяхна задача, какви документи от и кого (инстанция, институция) ще са необходими. При одобрението на проекта за сграда ще са ти нужни съгласия на ВИК, ЕРП, пожарна и т.н..

Все пак всичко това влиза в проекта, за който ти ще им плащаш.

За изработката на дренаж следва да се наеме изпълнител. А проектанта да е наблюдател дали всички се прави/изработва  както той и архитекта са го изготвили.

Цена не се наемам да споменавам. За В. Търново мога да споделя. Но всеки лев си заслужава.
Всичко ми е одобрено от общината веднага.

Ние с тази гола поляна се видяхме в чудо.  Осем месеца се разправяхме с енерго и ВИК.

# 701
  • Мнения: 198
ragazza84, трябва ти геолог не само заради нивото на подпочвените води, но и за да каже каква е почвата, и на каква кота е подходящо да се фундира. Ако няма да имате мазе, ще е достатъчно да се изкопае един шурф (дупка) на около 1,80м дълбочина, и геологът ще прецени каква е почвата (визуално и с проби, които се изпитват в лаборатория). Ако се фундира по-дълбоко, може да се наложи проучвателен сондаж (за такава малка сграда едва ли), но това ще го реши геолога. Проучването с шурф (ако си го изкопаете вие) струва около 300-350лв. Ако го организира геологът - още около 120лв за багерче.
Допълвам:
Относно дренажа, pam4i е права-наемете си архитект, той ще възложи проектирането на когото трябва (ВК-инженерът)

# 702
  • София
  • Мнения: 7 277
ragazza84, трябва ти геолог не само заради нивото на подпочвените води, но и за да каже каква е почвата, и на каква кота е подходящо да се фундира.

Да споделя и нашия опит - бяхме наели геолог, който въобще не посети мястото. Цена - не помня вече, но около 400 - 500 лв. Издадоха ни един доклад с описание от няколко страници на историята на почвата от ледената епоха до наши дни. Строителната бригада и фирмата въобще не го четоха. Те си викнаха един багерист и заедно с техническия р-л прецениха колко да копаят до здрава почва. Проектантът може да е дал някакви предписания за фундиране на база на геоложкия доклад, но повече го направи на база на здравия си разум и опита си (така ми направи впечатление от обсъжданията с проектанта). Дори неговите предписания строителите не зачитаха кой знае колко. Те на хартията много, много не обръщаха внимание. Всеки си работеше, както си знаеше. Може би щеше да е малко по-различно, ако се наеме проектанта да надзирава проекта. Но и без проектанта ни одобриха проекта, макар че съм съгласна, че неговият надзор би си заслужавал парите. Като знам какви ги натвориха от строителната фирма ...

Направих СНИМКИ на входната врата и оградата - който иска да ги разгледа, нека ми пише, за да пратя линк към албумчето в picassa. 

Последна редакция: пн, 20 апр 2015, 10:26 от Ashia

# 703
  • София
  • Мнения: 7 277
Извинявайте за лаическия въпрос, но слънчевите батерии не работят ли, само когато има слънце? Има ли такива, които работят и при облаци?

Ние сложихме такива батерии на покрива, които са само за бойлера, като водата се топли само в слънчевите дни, а в останалите дни захранваме бойлера или с пелети, или на ток.

# 704
  • Мнения: 2
Именно тези акумулаторни батерии дават възможност генерираната енергия през деня да се използва нощем.
А за отоплението -  през зимата е нужно да има и допълнително отопление... става с едни колектори, които се наричат вакуумни и затоплят водата или друг топлоносител. На практика в един дом трябва да има и слънчев панел с батерии към него, и електрическа печка или парно за зимата. Но дори при никакво слънце можеш да загрееш водата в бойлера поне на 40 градуса предполагам.

Общи условия

Активация на акаунт