Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 28

  • 60 803
  • 730
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 7 277
Нашите колектори са скъпи, но не загряват водата при облаци. Иначе да - ако през деня е гряло слънце, на следващата сутрин има топла вода, защото водата в бойлера изстива бавно, освен ако не я източиш. Слънце има сумарно в около Х% от дните (т.е. не зная официалната статистика за брой слънчеви дни в годината). Рахат е за сметките за отопление на водата, но когато има слънчеви дни. Фотоволтаиците греят и парното - ние нямаме такива.

# 706
  • Мнения: 242
Евентуално мога да придобия къща-вила...като я видях, се изплаших от състоянието и...но какъв специалист ми е нужен все пак да каже, ще я бъде ли като къща и евентеално какви подобрения по нея са нужни, че да си направя сметката дали си заслужава...нищо не разбирам, и само като видя не измазана къща и оставена и обитавана така и я квалифицирам като негодна, а всъщност може и да не е така...Та..моля за съвети и предложения. Simple Smile

# 707
  • Мнения: 47
     Здравейте момичета,

     Преди време пишех в темата, след това поради липса на време , само ви чета.

     Нашата къща напредва бавно, все още няма много за хвалене, но имам нужда от помощ, а знам че БГ мамите са голяма информационна сила (и не само).

     Започнали сме да правим ограда на имота и по този повод, след разговор с единия от комшиите, разбрахме, че имал намерение на границата между парцелите ни, да вдигне монолитна стена и да си строи нещо (не уточни какво), защото там някога имало навес, който фигурирал в кадастралния план и според него имал право да си го вдигне пак. 

    Моят въпрос е, има ли действително такова право, можем ли да го спрем или обжалваме. Моля, дайте ми съвет, защото това е от югоизточната ни страна и подобна сграда би засенчила напълно имота ни. Отделно, тяхната къща( доста стара, която се надявахме един ден да бъде съборена)  е точно от същата страна, на границата на парцела, така че част от прозорците на първия ни етаж гледат в нея. Знаете ли какво казва законът и/или  къде мога да се информирам ?

     Предварително ви благодаря.

# 708
  • Мнения: 1 970
    Здравейте момичета,

     Преди време пишех в темата, след това поради липса на време , само ви чета.

     Нашата къща напредва бавно, все още няма много за хвалене, но имам нужда от помощ, а знам че БГ мамите са голяма информационна сила (и не само).

     Започнали сме да правим ограда на имота и по този повод, след разговор с единия от комшиите, разбрахме, че имал намерение на границата между парцелите ни, да вдигне монолитна стена и да си строи нещо (не уточни какво), защото там някога имало навес, който фигурирал в кадастралния план и според него имал право да си го вдигне пак.  

    Моят въпрос е, има ли действително такова право, можем ли да го спрем или обжалваме. Моля, дайте ми съвет, защото това е от югоизточната ни страна и подобна сграда би засенчила напълно имота ни. Отделно, тяхната къща( доста стара, която се надявахме един ден да бъде съборена)  е точно от същата страна, на границата на парцела, така че част от прозорците на първия ни етаж гледат в нея. Знаете ли какво казва законът и/или  къде мога да се информирам ?

     Предварително ви благодаря.

Вижте в Закона http://lex.bg/laws/ldoc/2135163904  раздели VI и VII - Допълващо застрояване, второстепенни сгради.

Но като че ли в конкретния случай не е лошо да се разходите до главния архитект след като проверите как са нещата в кадастъра, или ако не Ви се занимава да наемете някой, който да провери.

# 709
  • Мнения: 4 441
Всичко над 60 см на границата на имотите подлежи на виза,поект,одобрение и разрешение.Дори вие нямате право да възстановявате съществувала вече ограда без съответните разрешителни и дадена(от общината) на оградна линия и разрешение за строеж.
За съществуващи в момента постройки нещата за различните райони са различни.В смисъл има места,където се проявява известна търпимост към незаконните постройки,ако отговарят на определени изисквания и места където не се проявява .Ще трябва да си направите проверка в общината.
В кадастъра много често са отразявани незаконни постройки .Това че са отразени не ги прави законни.Ето моя съсед си направи масивно барбекю,на границата с моя парцел и като минаваха да замерват за кадастъра му го отразиха,но не му се занимаваше да го узаконява и няма документи за него.Беше ме питал  и му казах ок донеси докум. ще ти подпиша,но не му се занимава и го остави незаконно.
Трябва това да се провери в архитектурен отдел на съответната община. .Даже в данъчното понякога се декларират постройки без нужните разрешителни с цел след определен период от време поради добросъвестно ползване да се пристъпи към узаконяването им на основание че никой не се е оплакал.
 За съществували ,но вече не съществуващи второстепенни постройки особено без нужните документи доказващи законност нещата са безнадеждни ако няма съгласие на съседа.
Проблема е че тези неща трябва да си ги гоните вие ,защото общината е крайно незаинтересована а това може да развали междусъседските отношения.

Последна редакция: пн, 04 май 2015, 17:22 от mamamari

# 710
  • Мнения: 47
 StefanB, mamamari, много ви благодаря за бързите отговори.

   Отивам да чета закона, а това, което ми пише  mamamari ме обнадежди, тъй като преди години, купихме къщата с парцела, за не малко пари, с очакването, че граничната линия  един ден ще бъде свободна, което значително ще подобри качеството на имота ни.
    Иначе ние за нашата ограда имаме всички необходими разрешителни.

# 711
  • Мнения: 122
Най-сигурния и ефективен начин да преборите въпросната застройка е в момента в които започне да строи веднага да звъннете в РДНСК(не общината) за незабавна проверка. Като пристигнат след няколко дни (иска се упоритост да ги принудиш да доидат) следва първа глоба от 5000 лева и събаряне - охлажда мерака на всеки ентусиаст.

# 712
  • Мнения: 47
Най-сигурния и ефективен начин да преборите въпросната застройка е в момента в които започне да строи веднага да звъннете в РДНСК(не общината) за незабавна проверка. Като пристигнат след няколко дни (иска се упоритост да ги принудиш да доидат) следва първа глоба от 5000 лева и събаряне - охлажда мерака на всеки ентусиаст.

    EMC2, всичко това би могло да бъде постигнато, ако наистина законът ни позволява да я спрем. Защото снощи, четейки закона, останах с убеждението, че ако постройката се декларира като лятна кухня , то отстоянията от границите не важат. Височината на такава постройка може да е 2.5 метра, а най-високата точка на покрива 3.6. Това го цитирам по памет. Очевидно само четейки закона не ми е ясно на какво мога да очаквам и може би трябва да  се консултирам с адвокат и /или архитект.
    Как да разбирам например този цитат от закона:
 (Чл. 47.  от раздел VII. 1) Летни кухни се разполагат свободно или свързано, без да се спазват изискванията за разстояния от сградите на основното застрояване.
   
    Всякакви тълкувания и  идеи  са добре дошли.  bouquet

# 713
  • Мнения: 4 441
Има изискване на какво разстояние да се строи втора постройка от основната,това няма нищо общо със спазването на отстояние от съседния парцел.Различни неща са.
Не отдавна исках троен вкопан в земята гараж като единия му край да е на границата със съседния парцел.Говорим за съоражение под земя,т.е изобщо не надвишава позволените 60 см.Ми не ми дадоха разрешение докато не им занесох нотариално заверено съгласие на съседа (тоя с барбекюто).Той като видя колко ме разиграваха и се отказа да минава по тези законни процедури.
Границите на имота са много важно нещо и ако човек си гони интереса никой и нищо не може да се появи там.

# 714
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Ние миналото лято правихме навес - лятна кухня, искахме на оградата - не може. На 3 м от границата на имота. Правихме проекти, визи, всичко както трябва, защото се скарахме с комшията, който първо ни разреши да направим по оградата, после тъкмо почнахме и взе да ни прави номера, че спряхме, разбивахме основи, правихме проекти, ... , та на есен си имахме законно барбекю.

# 715
  • Софето
  • Мнения: 622
Здравейте, искам да попитам имате ли комари в градината и как се справяте с тях? Тревата, туите в комбинация с поливната система, идеално за комари. Мисля си да потърся фирма да обработи целия двор, но не знам дали това ще помогне. И друго за тези които имат поливна система, кога полива, само сутрин, само вечер или сутрин и вечер? Миналото лято ни я бяха настроили да полива сутрин и вечер, но ми се струва, че сутрешното поливане е излишно.

# 716
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Oooo, в Русе комарите са като врабчета, ужас е просто, всеки, който дойде в града ни, обикновено с това ни запомня Simple Smile Simple Smile Simple Smile.
Мъжът ми пръска с Айкън, даже вчера това прави, особено из живия плет и туите, разбира се минава тревата и всичко. Не е евтино, но определено има ефект поне 15-20 дни. Обикновено на 3 седмици пръска, но и повече да е, за нас няма да е зле.

# 717
  • Мнения: 122
   EMC2, всичко това би могло да бъде постигнато, ако наистина законът ни позволява да я спрем. Защото снощи, четейки закона, останах с убеждението, че ако постройката се декларира като лятна кухня , то отстоянията от границите не важат. Височината на такава постройка може да е 2.5 метра, а най-високата точка на покрива 3.6. Това го цитирам по памет. Очевидно само четейки закона не ми е ясно на какво мога да очаквам и може би трябва да  се консултирам с адвокат и /или архитект.

Законът позволява това, но след изпълнението на редица условия които обикновенно никои не спазва. Цитирам ти част от тях:
1. Имота трябва да е с влязла в сила регулация
2. Издаване на виза от общината която може да се обжалва от теб в двуседмичен срок
3. Изготвя се проект със сичките му салатанати и се одобрява от общината. Самото разрешение пак се обявява и евентуално обжалва.
4. Спазват се всички технически нормативи като височини и отводняване в собствения парцел
5. Геодезист и общинар дават линия на строежа с Акт 2
Разбира се обикновенно човек е добре да си спести всички тия административни алабализми, но след като се "разбере" със съседите и направи сграда която да не напомня на "циганско гето". Доколкото разбирам случея на вашия съсед обаче е друг и вие може да предприемете контрамерките предвидени в закона.

    Как да разбирам например този цитат от закона:
 (Чл. 47.  от раздел VII. 1) Летни кухни се разполагат свободно или свързано, без да се спазват изискванията за разстояния от сградите на основното застрояване.
Тук става въпрос за собствените сгради в парцела, а не към съседа - към съседа има едно изискване отстоянието да е поне веднъж височината на постройката + останалите рестрикции по височина. и Пак напомням , че всичко това е при условията на влязла в сила регулация.

# 718
  • Мнения: 2
Здравейте , препоръчайте ми бригада ((не фирма)(ако може и телефон за връзка)) в Бургас която се занимава с цялостно строителство на къща (ел. ,вода,плоча,стени,прозорци,таван,стълби,покрив и др.)?

# 719
  • Мнения: 2
Здравейте , аз имам сглобяема къща от 3 години и съм много доволна. Широко , удобно , ниско - енергийно
Отоплявам го с камина и водна риза ток почти не плащам , с големи панорамни прозорци , с голям двор , който е плюс за децата. Парцела го избрах ме , така че да е в близост до града и да има спирки до него за да може децата да ходят на училище. Ако ви интересува коя фирма строиха мога да ви дам линк.
www.dom-nedelcheva.com
а най-хубавото е че предлагат ,  ако нямате парцел да ви намерят и пълна проектодокументация към парцела и къщата включително. Работят с добри архитекти и предлагат различен диапазон от цени.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт