Тенджери и тигани от лят чугун

  • 58 411
  • 75
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 420
Ех тази LAVA Simple Smile Обещавам, че ще си купя нещо тяхно, когато му дойде времето.
Дали чугунът, алуминият е с емайл има значение и то голямо Simple Smile
Само че когато има емайл готвиш върху стъкло, все едно в старите тенджери, само дето чугунената тежи повече Simple Smile
Все едно да кажете, че има значение за колата каква е ламарината, стоманена или алуминиева, в крайна сметка боята и лака я пазят, като се износят те, тогава придобива значение Simple Smile.
Затова не съм си купил евтин китайски сач или емайлирана тенджера на Лава, а си направих сам тиган Simple Smile
Лек ден и помислете преди да твърдите нещо, все пак основната реклама на чугунените съдове е да готвиш в тях върху чугуна. Емайлът каква функция изпълнява?

# 31
  • Варна
  • Мнения: 373
 Sunglasses Ще ти кажа за емайла. На първо място предпазва чугуна от корозия, т.е. ръждясване.  После, на емайла се държи незалепването на храната и е причина за лесното почистване на тенджерката само с домакинска гъба и препарат за съдове. Simple Smile
Според това, което съм чела, LAVA имат трислоен емайл, но не на всички съдове. Някои са с двуслоен. Първият слой импрегнира чугуна и запълва порите, втория заглажда повърхността ( затова повърхността вътре в тиганите и тенджерите, прилича на тефлонова), третия е цветния слой. Та, не на последно място .. благодарение на емайла тези тенджерки са толкова красиви.

# 32
  • Мнения: 420
Добре, тогава каква е разликата между чугунена, алуминиева или стоманена посуда?
Ако е емайлирана, значи готвиш върху емайла и основния материал се обезсмисля.

Честно казано ми омръзна да споря, то се намесиха коефициенти, али бали.
Но в крайна сметка отговор, като имаш емайлирано покритие, в чугун ли готвиш или не, не получих.
Всичко добро желая.

Последна редакция: чт, 11 юни 2015, 21:00 от rogue88

# 33
  • Варна
  • Мнения: 373
Simple Smile Отговора се крие във физичните свойства на материалите.
Примерно топлопроводимостта. Тя е индикация за способността на материал да предава топлина от една част към друга. При чугуна е около една трета до една четвърт от тази на алуминия. Което значи, че ако поставиш чугунен тиган върху газова печка, ще има много горещи точки точно там, където са пламъците, докато останалата част от тигана остава относително студена. Това е предимството, ако искаш бързо да запечеш пържолка, примерно, като тя остане сочна вътре и с препечена коричка отвън. Алуминиевия тиган в тази ситуация, ще трябва да се е нагрял целия.

Но ... основното предимство на чугуна е, че той има много висока топлинна вместимост, което означава, че след като той се затопли, си остава топъл. Неръждаемата стомана или анодираният алуминий дават по-малко тегло на тигана, като той се нагрява добре, но не задържа тези високи температури толкова успешно. Висока топлинна вместимост е особено важна за бавното готвене, примерно за печено месце във фурната и пести енергия.  Тенджерата от чугун много по-бавно изстива, в сравнение с алуминиевата и стоманената, което позволява вкусното ястие да запазва по-дълго топлината си. ( Wink Ех, личи си че съм завършила физика.)
Предимство на чугуна е и неговата висока емисивност, т.е. да отделя много топлинна енергия от повърхността под формата на излъчване. Неръждаемата стомана има емисивност около 0.07. Дори когато е гореща, може да поставиш ръката си близо до стоманената тенджера и да не почувстваш нищо. Само онази част от храната, която е в пряк контакт със стоманата, се нагрява по някакъв начин. Чугунът има емисивност 0.64, което означава, че когато готвиш в него, не само обработваш термично повърхността на продуктите, която е в контакт с метала, но и доста от обема в дълбочина. Затова чугуна е идеален за приготвяне на яхния, каша или печене на тиган на пиле и зеленчуци .. бе на всичко, дори и сладкиши.

Освен това, което ти казах по-горе, има и още един тънък момент, на който се държи уникалния вкус дори на един обикновен боб, сготвен в чугунена тенджера. Всичките аромати и миризмички, които иначе изчезват във въздуха с парата, остават вътре, в яхнийката, защото капака е тежък и не позволява на парите да го повдигнат и излязат. Практически нищо в тази моя тенджера не кипи. Simple Smile Освен това капака е така направен, че връща кондензираните пари обратно в целия обем вътре и не се стича нищо по ръба. Никакъв шанс за загуба на минерали и аромати. Как няма вкуса да е отличен после.

Честно .. ако някой има грижи със семейното щастие, нека си купи чугунена тенджера и приготви вечерята в нея. Simple Smile Щастието е гарантирано още същата вечер .. хаха

Последна редакция: чт, 11 юни 2015, 17:17 от tita_klrv

# 34
  • Мнения: 39
Дойде време и аз да се похваля с чугунените си съдове. От няколко месеца обмислям покупката и тази вечер за първи път сготвих с тях. Марката им е Lodge, стара американска марка, произвеждат се в Америка (емайлираната им серия се прави в Китай). Взех си ги от немския амазон като доставката ми излезе 26лв с www.leron.bg. Това е комплекта:

http://www.amazon.de/dp/B0009JKG9M/ref=sr_ph?ie=UTF8&qid=144 … mp;keywords=lodge

Представлява дълбок тиган (или малка тенджера Simple Smile ) и по-плитък тиган, който става и като капак на дълбокия.

Повече отзиви могат да се прочетат в американския амазон: http://www.amazon.com/gp/product/B0009JKG9M?redirect=true&re … simh_gw_p79_d5_i1

Сега по същество Simple Smile Пробвах само плиткия тиган тази вечер - измих го с препарат, подсуших го с хартия и загрях котлона. Моят е стъклокерамичен и има 9 степени. Първоначално го загрях до 5-та степен и после се наложи да намаля и пържих патладжаните на 4-та. Първите две парчета леко поизгоряха, после пък се готвеха по-бавно. Ще ми трябват още опити, докато нацеля точната степен явно. Така че приемам съвети в тази насока. Не ми е залепвало нищо; даже към края олиото почти свърши, но пак нямах такива проблеми.
Не мога да кажа дали като вкус има някаква значителна разлика, защото се оказа, че въпреки осоляването, патладжаните ми останаха горчиви. Със сигурност ми направи впечатление, обаче че се сготвиха доста добре - явно защото цялата вътрешност на тигана се сгорещява, а не само контактната повърхност.
Ще продължа да пробвам с различни продукти и ще дам отзиви. Ще се радвам и ако някой сподели рецепти "за новаци" Simple Smile

# 35
  • Мнения: 19 501
На мен чугуненият комплект, който си си взела ми харесва и може и аз да си го поръчам. Иначе имам една чугунена тенджера на Le Creuset, но тя е 4,3 литра и понякога ми е голяма. Твоите стават ли за съдомиялна или миеш на ръка? Аз моята много си я пазя и я мия с гъба и препарат, но ми откъсва ръцете. Комплектът който си показала може да се слага и във фурна, нали?

# 36
  • Мнения: 39
Тази тенджера е 2,8л. Мият се на ръка - нямат е-майл или друго покритие, което да ги пази. Само са обработени с мазнина. Стават за фурна, да.
А тенджерата за какви гозби я ползваш? Може ли да се вари ориз в нея?  newsm78

# 37
  • Мнения: 19 501
Тази тенджера е 2,8л. Мият се на ръка - нямат е-майл или друго покритие, което да ги пази. Само са обработени с мазнина. Стават за фурна, да.
А тенджерата за какви гозби я ползваш? Може ли да се вари ориз в нея?  newsm78
Моята е емайлирана и готвя всичко в нея. Ориз не съм варила, но не виждам защо не. А твоите ако не са емайлирани значи ли че например кисели храни като домати не може да се готвят вътре, поема ли миризмите от пържене на риба например, ръждясва ли ако се остави мокър съда?

# 38
  • Мнения: 39
Още ми е рано да ти отговоря. Ползвах я само веднъж. Но скоро мисля да направя една риба вътре

# 39
  • Мнения: 119
Здравейте, купих си не емайлирана чугунена тенджера Denby. Някой може ли да ми каже как трябва да я обработя преди първото ползване? 

# 40
  • Мнения: 164
Здравейте!Поръчах си тенджера на Лава 4,5 литра (имат промоции сега)Дано остана доволна.Ни съм ползвала такива

# 41
  • Мнения: 420
Здравейте, купих си не емайлирана чугунена тенджера Denby. Някой може ли да ми каже как трябва да я обработя преди първото ползване? 

По описания в нета, аз моята я намазах с олио и после в печката на максимални градуси. Стоя час и после изключих фурната и като изстина извадих тигана. Беше станал сравнително равномерно черен.
За всеки случай повторих.

# 42
  • Мнения: 119
Здравейте, купих си не емайлирана чугунена тенджера Denby. Някой може ли да ми каже как трябва да я обработя преди първото ползване? 

По описания в нета, аз моята я намазах с олио и после в печката на максимални градуси. Стоя час и после изключих фурната и като изстина извадих тигана. Беше станал сравнително равномерно черен.
За всеки случай повторих.
Благодаря!
След дълго ровене в нета успях да открия препоръки и в момента съм я намазала с олио и се пече във фурната!  Laughing Препоръчват тази процедура да се направи поне 6 пъти, за да се получи добър филм!

# 43
  • Мнения: 11
Здравейте!Поръчах си тенджера на Лава 4,5 литра (имат промоции сега)Дано остана доволна.Ни съм ползвала такива

Доволна ли си от тенджерата? Аз си харесах една мултифункционална тенджера и се чудя дали да си я поръчам. Цената наистина е добра.

# 44
  • Мнения: 164
Да,много съм доволна!Готвих миш-маш!Харесва ми,че бързо съхне...

Общи условия

Активация на акаунт