Фраза, която мразя

  • 1 068 992
  • 19 296
  •   1
Отговори
# 11 475
  • Мнения: 54 398
Какво е това ковра?

Курва, но на модерен жаргон, направо "мили" обръщения в съвременния език. Crazy

Ditto, досадна ставаш с това пазарувам и пазаря се.

Нямам време да търся цитат, отпреди 1 месец, но коментарът беше, че пазаря - за пазарувам и пазаря за правя пазарлък = свалям цената са различни по смисъл глаголи. И аз съм написала, че няма такова нещо, не са 2 отделни, по смисъл глаголи, защото правилният глагол  пазарувам е 1, а правилният глагол  пазаря се е друг, възвратен, и няма нищо общо с ходя на пазар, купувам си нещо.
Т.е. не са 2 глагола, омоними.
По-ясно от това не мога да ти го обясня.

# 11 476
  • София
  • Мнения: 19 249
DeVa, глаголът е един, с две значения, само че в едното е възвратен.
Коренът е пазар", а кое окончание е правилно, не бих спорила категорично. Факт е, че "-увам" е влязло в книжовния език, а другото - не и трябва да се съобразяваме с това. Но чак да осъдя някого, че казва "пазаря" - твърдо нье  Mr. Green
Същото е и с простира

# 11 477
  • София
  • Мнения: 1 582
Понеже веднъж седмично подписвам едни документи, писани от друг, част от онова, което правя, е да обера една торба главни букви, заменяйки ги с малки. "Представям Заповед на Директора на...", "съобразно Решение № ...", "тъй като Съдът..." и подобни. [/spoiler]

Същото и при мен. От днес: "за целите на обучението Изпълнителят е осигурил Мултимедиен проектор"... Защо някой е решил, че мултимедийният проектор заслужава главна буква, не знам. Изпълнителя, Възложителя, Съда, Кмета, Уважаеми Господин Еди-кой си вече не ги и забелязвам, навсякъде са.

Ditto, най-учтиво те моля да ми се разкараш от главата и да спреш да ме цитираш, споменаваш, тълкуваш и анализираш. Има служба "Езикови справки" към БАН, щом толкова те тормози спрежението на глагола "пазарувам", обърни се към тях, тук вече става "повече от досадно" ("повече от..." е още една набираща скорост модерна фраза, която редовно засичам във форума).

# 11 478
  • Мнения: 1 123
Deva, това за различните значения на глаголите го написах аз. Нямам намерение да коментирам неща, които си искала да напишеш, пък не си написала, пък какво си имала предвид. Спорът тръгна по съвсем друг начин. Аз съм филолог, а ти се опитваш да продаваш краставици на краставичаря, в случая краставичарката съм аз. Може и да съм досадна, но бих коментирала нещо и отпреди 2 години, ако е някоя безсмислица. А ти дейност ли някаква отчиташ, защото, когато някой публикува нещо в темата, ти веднага се появяваш да коментираш, независимо дали е нещо съществено, или не.

Флип, най-учтиво те моля да не коментираш неща, с които не си наясно. Аз СЪМ Езикови справки, така че няма нужда да им се обаждам.

Когато някой започне да тъпче с кални ботуши там, където аз съм компетентна, и си позволява да коментира едно към гьотере неща, които за мен са важни, не мога да стоя и да си мълча. Повечето ми постове в този форум са за правописа. А ти къде си тръгнала да коментираш спрежения, като нямаш представа от елементарно съгласуване? От последните ти постове – "чиито резултат". Или пък една от най-лесните употреби на пълен и кратък член – "към авторът". Така че бъди по-внимателна, когато коментираш непознати за тебе неща. Това е уважение и към коментара, и към хората, на които поднасяш информацията.

И ако не си разбрала – не използвам "пазаря" вместо "пазарувам". Имам по-широк поглед върху диалектите, ясно е защо. Не им се смея и не смятам, че съм по-голяма от тях, приемам ги като богатство на езика

# 11 479
  • София
  • Мнения: 1 582
О Боже ditto, щом ти си самите езикови справки и дори си ревизирала постовете ми, за да извадиш наяве моята неграмотност и некомептентност, не ми остава друго, освен да си направя сепуку утре сутрин с първите слънчеви лъчи.
И последната ми мисъл ще е, че употребата на "пазаря" вместо "пазарувам" е неправилно спрежение. Така аз ще умра за каузата си, а ти може би (слаба надежда) ще ми се разкараш от главата.

# 11 480
  • Мнения: 1 306
Доста хора си мислят, че помпенето на гуми става с глагола помпам и сякаш не са чували помпя. Ще помпя гумите. А не - ще помпам. Дано не тръгне някой сега да ме убеждава, че помпам си е съвсем нормално.

# 11 481
  • В Космоса
  • Мнения: 9 879
Лепа/ да залепа, вместо лепя/да залепя.

# 11 482
  • София
  • Мнения: 3 611
А моята казва “аромати” вместо “подправки”. Описва нещо, което е сготвила, и казва “ароматът е мащерка и малко риган” (примерно). Мен ми дразни слуха, честно казано, не съм срещала май другиго, който говори така. “Коледни аромати за меденки” съм срещала, ама аромати за яхния...🙄😁

Не бях се замисляла, но сякаш за мен има нюанс разлика между “овкусявам” и “подправям”.
Е, че какво лошо има в думата "аромати" ? Много по-изразителна е от неутралната "подправки". Затова ни е богат езикът, защото едно нещо може да бъде изразено по различен начин и да създаде усещане.
"Да ти е сладко" било от турските сериали. Ха! Ами аз такива не гледам и не съм от село, но изразът ми е познат още от детството ми и винаги ми е звучал като любезно благопожелание. Чела съм го в приказките, срещала съм го в литературата. Явно някои не признават българска литература. Sunglasses

# 11 483
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
ароматът се усеща само с носа, а подправката с него + всички вкусови рецептори. Simple Smile
не ми пречи и аромати да са и подправки... и билки даже - Simple Smile някои зеленийки са и двете.
само овкусители ми звучи като химия, но ако на някой му харесва - да си овкусява.
бившата свеки не казваше, че масата е лакирана, а "има политура".
понякога даже "дълбока политура".
Simple Smile

# 11 484
  • Мнения: 54 398
Добри, мисля, че политурата е различно от лак.

# 11 485
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043
за холна масичка ПДЧ с фурнир  ставаше дума - колко да е политура лакирания фурнир?

# 11 486
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Добри, от старите масички  ли е? Едно време имаше мебели със супер гланц върху фурнира. И баба ми съм чувала да казва политура. Имам някакъв спомен, че в една серия от "Семейство Калинкови" (първия български сериал от 1966 г.) бабата се тюхкаше, че внучето поляло с вода новата масичка и политурата ще се съсипе. Joy Joy Joy

# 11 487
  • Мнения: 5 911
Да, има някаква разлика между лак и политура. Старите соц секции бяха с политура.

# 11 488
  • Мнения: 3 632
Политура не е ли руската дума за лак?

# 11 489
  • Мнения: 8 891
Политура го знам като условие в кръстословиците. Отговорът беше лак. Разбира се, това не доказва, че лак и политура са едно и също нещо.

Общи условия

Активация на акаунт