Фраза, която мразя

  • 1 069 066
  • 19 296
  •   2
Отговори
# 12 585
  • Мнения: 54 402
Ползвам активно компютър от 2000 година. Написала съм стотици мейли, но в чатове не съм писала.
Не е вярно, че разликата между чат и мейл е като писмо и телеграма. Никой не е писал телеграма с такива измислени съкращения.

Забравих одеве  да кажа, че "кецки" и мен много ме дрззни.
Кой я съчини тази дума?!

# 12 586
  • Мнения: 5 319
Кецки и аз никак не харесвам.
Съкращенията, споменати по-горе, ги уча от дъщеря ми;)

# 12 587
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 692
След кратко чудене все пак я запитах. Значело мерси.
Сигурно и тя е пестила от натискания, ама не ѝ се е получило

Но всъщност Flip ме подсети за нещо - да, дразнят ме по принцип съкращенията. Само че, примерно в чат, ми е някак по-нормално да ги приема. За форум и за социални мрежи ми е съвсем неприемливо и точно това имах предвид като писах, че ме дразни.
Всякакви чатове съм ползвала, но явно че и това не оказва влияние върху приучаването към употребата на съкращенията. О, излъгах - от IRC си имам любимо - "Btw", понякога даже и го ползвам. Но май само него. А да ме пита някой защо, след като се налага да превключвам от кирилица на латиница, не мога и да отговоря Laughing


"Кецки" за първи път го чух от дъщеря ми и добре че ми показа, че да знам за какво става дума. Всъщност, откъде е дошло? Сложили са окончание (или там каквото е) "-ки" подобно на маратонКИ, джапанКИ и т.н., сигурно?

# 12 588
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
И какво е кецки, да ни светнете?

# 12 589
# 12 590
  • Мнения: 54 402
И какво е кецки, да ни светнете?

Кецове, дамски.

# 12 591
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Аз пък мислех, че е нещо мръснишко  Wink
Ми никой около мен не носи такива обувки

# 12 592
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Не мислех, че и за дамски се използва, но с това повсеместно инфантализиране ... Смятах, че е за детски и защото са малки, за малки крачета, е сътворена тази умалителна форма.

# 12 593
  • София
  • Мнения: 39 758
Чувала съм за "кецки", но не съм употребявала въпросната дума. Грозна и кифленска ми е.
Като малка изобщо не обичах да нося кецове.
Но от 3-4г открих, че са ми доста удобни и имам вече няколко чифта - едноцветни, шаренки (на китки) Simple Smile

# 12 594
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 396
Аз казвам кецки за моите. 😌
Кец и кецове са ми груби като звучене, не ми харесват.

# 12 595
  • SF
  • Мнения: 21 167
Спомням си, че преди смарт телефоните и приложенията, пишехме есемеси. Там имаше ограничение на броя на знаците. Тогава са се появили уменията с малко знаци (букви) да кажеш много неща. Иначе се плащат нови 25 стотинки за следващ смс. Някои по-умни телефони брояха до 160 знака и следващите 4 ги пращат автоматично в ново съобщение - платено. Други не можеха да преценят и прекъсваха съобщението: "Ела пред НДК в"
Телефоните нямаха български опции, особено тези, които не бяха купувани от операторите. Вместо Tch  или Ch - се е ползвало 4, вместо Iya - q, вместо Sh - 6 или W... Мисля, че руснаците са измислили тази есемес азбука, а ние просто сме си харесали идеите да заместваме символите.
Странно ми е защо сега, много години по-късно, се продължава с писането на тази абсурдна азбука, при положение, че всички телефони имат всякакви екзотични клавиатури, редактори, разпозвават думи.. Не е задължително да се изписва цялата дума, ако е чак толкова важно да се пести ценно време като не се пишат пълни членове, запетайки...

# 12 596
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
В резултат народът изпросят и вече не може да пише.

# 12 597
  • София
  • Мнения: 1 582
Офтопик:
Когато беше малка, дъщеря ми смяташе, че единственото число на "кецове" е "кецуф". По същата логика "джоб" беше "джобуф", а "чичо" - "чичуф".

# 12 598
  • Мнения: 54 402
В ерата на смс-ите нямаше бг клавиатура, поне в началото. И по принуда пишехме така.
Но сега е много просташко да продължаваш да го правиш, при наличие на безплатна опция за кирилица на смартфона.

# 12 599
  • В Космоса
  • Мнения: 9 879
"Кецки" кифленско? Счига уе! Аз от скейтърите я знам, отпреди 20-ина и повече години. Тогава нямаше и "кифли".

""Счига" и "Уе" също дразни, нали? Joy

Общи условия

Активация на акаунт