Фраза, която мразя

  • 1 076 065
  • 19 346
  •   2
Отговори
# 13 590
  • SF
  • Мнения: 21 564
Това палене дразнещо-недразнещо, на мене ми е много приятно и ме кара да се усмихвам.
Трябва да се сетя и за други негови изрази.

# 13 591
  • Мнения: 3 916
Една стара приятелка и досега "да сваря кафе", все едно в джезве ще го вари, а не в машина Simple Smile.
Често чувам и "да ври на слаб огън", но отдавна не живеем в пещери, нито готвим в огнища Simple Smile.

# 13 592
  • Down south
  • Мнения: 7 800
Цитат
Често чувам и "да ври на слаб огън", но отдавна не живеем в пещери, нито готвим в огнища Simple Smile.
Ако печката е газова "ври на слаб огън" звучи съвсем нормално.

# 13 593
  • Мнения: 540
Е как да кажа, да ври на "слаба индукция." .. Grinning

# 13 594
  • Мнения: 5 631
Дразни ме “не искам да те плаша, но...” и следва някакъв апокалиптичен сценарий. Като не искаш да плашиш, мълчи си.

# 13 595
  • Мнения: 54 877
Една стара приятелка и досега "да сваря кафе", все едно в джезве ще го вари, а не в машина Simple Smile.
Често чувам и "да ври на слаб огън", но отдавна не живеем в пещери, нито готвим в огнища Simple Smile.

Майка ми казва "варя боб", примерно. Вместо "готвя боб".
Все едно само го сварява и край, приключва.

# 13 596
  • Sofia
  • Мнения: 194
Simple Smile Дядо ми палеше лампите у нас.
В работата не си стартираме, а си палим компютрите. Някои по-бавни трудно палят след загасване. Simple Smile

И моят дядо "пали" лампи и "коли" диня 😁💗


Какво му е неправилното на "паля лампи"? Напълно нормален израз: лампите са запалени/ лампите за изгасени-използва се в книжовния български език и в художествената литература.

# 13 597
  • София
  • Мнения: 11 535
На мен ми е странно - паля лампата. Пали се огън.
Аз казвам - светвам лампата.

# 13 598
  • Пловдив
  • Мнения: 14 822
Напълно нормален е, разбира се, както и "изписвам" за дистанционна поръчка.

# 13 599
  • В градината...
  • Мнения: 15 932
И аз варя боб и кафе. А кафемашина нямам и не обичам кафе от машина, само от джезве.
Вярно е, че за смартфона повече върви да се каже - отварям, но те казваха и преди тях така.
Аз все още вдигам, когато ми се звъни.

# 13 600
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 286
Напълно нормален е, разбира се, както и "изписвам" за дистанционна поръчка.

от какво се разбира?
както и за "изписвам", за което също имаше коментари. Simple Smile

палеха се лампи и свещи. сега се включват. разбраемо е някой да използва "паля" заради възрастта или защото "ние така казваме", но това не изключва и другите да са прави, че е странно да се използва в наши дни.

варя боб - в тенджера под налягане и наистина не правя нищо след това, но то е защото не обичаме запръжки;
 отговарям на телефонно повикване, може би защото моят телефон не се "отваря" за да отговоря...
не смятам, че всички трябва да използват точно тези изрази - езикът ни е богат и всеки е в правото си да използва каквото поиска. Simple Smile без категорични изказвания за нормалност и "точно и само това е правилно".

и встрани от темата за варенето и паленето.
дразнят ме "простите причини", "и точка", "разбира се!" и всякакви други, които пресичат в зародиш дискусията, обявяват нечие мнение за единствено правилното, като правят и вметка за умствения багаж на всеки, дръзнал да опонира.
добавям още едно "Абсурд!"
доста често срещани са в службата Sad.

Последна редакция: чт, 28 май 2020, 11:59 от st. Dobri

# 13 601
  • Мнения: 6 004
Не се бях замисляла как се изразявам-относно паленето. Аз, оказва се, казвам "светни лампата". Включвам телевизора или компютъра, но не и лампата. Не твърдя че съм права, просто споделям.

# 13 602
  • Пловдив
  • Мнения: 14 822
Добри - разбира се от разпространеността и от включването на думата в речници. Wink
Много хора казват "паля лампата", без да са на възраст да са си служили с газени лампи навремето. "Включвам лампата" пък ми звучи странно на мен. Права ли съм да ми звучи странно? Wink

Скрит текст:
Питам не защото смятам, че употребата е обективно странна (макар че наистина не бих казала "включвам лапмата", освен за портативна лампа - в контакта) или че не се препоръчва да се използва, а за да видиш отстрани как звучи едно изказване, че "изписвам" или "паля рампата" било странно и едва ли не ненормативно. Ами и те не са странни, никак даже. Показател за това, че не са, е речникът например.
А "разбира се" в кои случаи не дразни, има ли такива? Wink

Последна редакция: чт, 28 май 2020, 12:06 от Магдена

# 13 603
  • Мнения: 6 004
Замислих се как казвам за пералня или съдомиялна. "Пускам". Смешно е дори, но не ги включвам, нито стартирам програма, а ги пускам. Grinning

# 13 604
  • Мнения: 19 247
Аз пък казвам "светни тока". Така съм свикнала явно.

Общи условия

Активация на акаунт