Фраза, която мразя

  • 1 071 973
  • 19 311
  •   3
Отговори
# 13 605
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
И аз ги пускам и телевизора, и пералнята. Компютъра обикновено май го включвам, но мога и да го пусна, ако се налага.
Няма едно правилно и всичко друго - странно, много изрази се употребяват с еднакво "основание". Wink

# 13 606
  • Мнения: 1 434
Замислих се как казвам за пералня или съдомиялна. "Пускам". Смешно е дори, но не ги включвам, нито стартирам програма, а ги пускам. Grinning
И аз така - пускам и лампа, телевизор.
А как казвате за душ? Чувала съм доста варианти, някои особено странни:
"слагам душ", "хвърлям душ", "правя душ", "удрям душ"... В такива случай трудно се въздържам да попитам: "Къде по-точно го слагаш, защо го хвърляш или удряш?" Stuck Out Tongue Winking Eye

# 13 607
  • Мнения: 6 918
Казвам отивам да се къпя или ще си взема един душ. А лампите или ги паля или ги светвам, както дойде.

# 13 608
  • Маниакалното чистене е признак за неудовлетвореност.
  • Мнения: 928
По повод изписване от склад и изпълнение на поръчки, имахме една “незаменима” колежка, която използваше единствено думата “заръчка” вместо поръчка. Така си и предаваше отчетите по “заръчки”. Вбесяваше всички. Много ме дразнеше.

# 13 609
  • Мнения: 54 639
Душа скоро го коментирахме и спорихме с Магдена. Simple Smile Аз казвам, че се къпя.
Лампи светвам, печка/пералня/компютър включвам. За пералня може и пускам.

# 13 610
  • Пловдив
  • Мнения: 14 684
И аз се къпя, значи за това поне не сме спорили. Wink
Скрит текст:
Помня го обсъждането на душа, да.

# 13 611
  • Мнения: 54 639
Спорихме, че в Пловдив съм чула "удрям"душ. Simple Smile

# 13 612
  • софия
  • Мнения: 4 180
Аз казвам "да взема душ". За пералня и телевизор използвам "пускам". Пускам телевизора, пускам печката, е сега таман пуснах и климатика,че захладня Grinning

# 13 613
  • В Космоса
  • Мнения: 9 882
А "цъкам" лампата чували ли сте? " Не загасяй! Остави цъкнато!"

# 13 614
  • Мнения: 3 727
Дискусията дотук ме подсети за стария смешен лаф “ГАси тока, че си легам!”
Grinning

# 13 615
  • Мнения: 1 434
Дискусията дотук ме подсети за стария смешен лаф “ГАси тока, че си легам!”
Grinning
Като бях студентка имахме едно момче от Хасково, което много "бъзикахме", че казваше: "гАси, че блЯщи уа". Joy
Иначе, климатика и ние го пускаме, както и печката, пералнята, бойлера. Душа го "удрят" и в старозагорско /аз предпочитам да го "взема". Blush

# 13 616
  • София
  • Мнения: 3 611
Защо търсите най-точната дума? Има си фразеологични изрази, идиоми. Паля, светна, включвам... това си е богатството на езика и разнообразява изказа.

# 13 617
  • Мнения: 5 573
Няколко фрази напоследък ми бодат очите - две от тях са само в темата за короната и никъде другаде, явно някаква "регионална" мода - използват някакъв глагол "проепидемчване" в смисъла на заразяване, а другото - да "зазлее" - в смисъл да стане зле. И двете много ме дразнят. Другото, което напоследък става все по-масово е рождениците във Фейсбук да пускат възторжен пост още сутринта с "Честит рожден ден на мен!" Отврааат! И това все от хора на възраст!

# 13 618
  • София
  • Мнения: 62 595
Проепидемичване е термин. Бях пуснала извадка от една научна публикация на български какво е проепидемичване. Беше цитат от кандидатска дисертация за кърлежите и там беше описан терминът и какво точно означава.

# 13 619
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 418
Аз пък напоследък често срещам една дума, която ми е непозната - предобрявам. Разколебана съм какво точно значи, защото я срещам употребена и в положителен, и в отрицателен смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт