Фраза, която мразя

  • 1 218 121
  • 20 286
  •   1
Отговори
# 3 390
  • Мнения: 110
Аз също не го ползвам като обръщение, никога.

Например, "бе не ми харесва тази блуза". Мога да кажа. Peace
А не, "Иване, бе, ела тука."

Аз чат пат на базик бих казала „Иване ма, ела тука!“ Знаеш ли какви интересни ококорени очи правят и 5 мин се чудят какво да ми кажат и коментират, хи хи хи

# 3 391
  • Пловдив
  • Мнения: 21 672
"Ма", струва ми се, в някои региони (Североизток по-конкретно) не звучи толкова грубо, а един вид замества "бе" в общата му употреба.  Sunglasses

Иначе "ма" (или "маа") на ботсвански (тсвана се нарича езикът) било госпожа, та ММ викаше, че това било обща дума в двата езика, с която и ботсванците, и българите се обръщат към жените.

# 3 392
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Търновското ам'чи ми докарва напъни за повръщане.

# 3 393
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Търновското ам'чи ми докарва напъни за повръщане.
На мен ми е сладко. Може би защото имам близки там, които много обичам.

Обаче това "чат пат" отскоро навлязла също е не по-малко дразнещо.

# 3 394
  • София
  • Мнения: 3 615
 Това, че в някои краища не се използва чат-пат и звучи като нов израз, не означава, че има нещо неприятно в него. Thinking
Паразитното нали обаче определено дразни.

# 3 395
  • Мнения: 30 456
И "значи".  Simple Smile

# 3 396
  • Мнения: 2 618
Търновското ам'чи ми докарва напъни за повръщане.
Особено като се добави едно къ накрая  Mr. Green

# 3 397
  • Down south
  • Мнения: 9 813
"Мъжо", "милото", за съпруг.
Звучат ужасяващо, особено първото, а второто, неизменно го следва по петите Sad (за моите критерии)

# 3 398
  • Мнения: 4 304
Търновското ам'чи ми докарва напъни за повръщане.
Не знаех, че е търновско.
"Нали", "дет'казваш", все от този сорт, използвани след всяка дума.

# 3 399
  • Мнения: 10 300
Обръщението "братче", не знам дори дали не е някаква съкратена форма и да е "брат'че".  Помня го от дете и после десетилетия не съм го чувала. Сега общувам с една жена, която го използва. Има някакви смекчаващи вината обстоятелства, но пак ми е странно.

# 3 400
  • Мнения: 64 897
А какво е "брат'че"?

# 3 401
  • Мнения: 12 931
И аз имам позната, която се обръща към всички с "братче" , но и при нея има смекчаващи вината обстоятелства hahaha
Странно ми е някак да ме нарича "братче"  Laughing .

# 3 402
  • Мнения: 64 897
Моята леля го използва това братче, но е на 70+, не е нещо ново. Wink

# 3 403
  • София
  • Мнения: 3 615
Пак по-добре от брато. Laughing Но чувам малките непрекъснато да повтарят брат: Добре, брат, да ти кажа, брат и т.н.

# 3 404
  • Мнения: 10 300
Старо е "братче". Както писах, помня го от детството си, а то беше отдавна, много.
Но не помня дали не е било и съкратено обръщение от братовчеде, примерно, и затова да е брат'че.
И в двата случая ми е странно да го чувам сега от жена, която е по-млада от мен.

 

Общи условия

Активация на акаунт