Фраза, която мразя

  • 1 071 883
  • 19 311
  •   2
Отговори
# 9 600
  • София
  • Мнения: 4 328
аз виждам. предполагам точно този изказ я дразни.

# 9 601
  • Мнения: 1 908

Този, да. Единственото число за неща, които са логично чифт: "Синьо око, кожен ботуш, дълъг крак...".

# 9 602
  • Мнения: 7 945
Аз наистина не обърнах внимание на единственото число, признавам си Blush, мисълта ми отлетя директно към филма.
Едно време беше модерно и "тая има страшен бедър". Винаги ме е дразнило.

# 9 603
  • Мнения: 54 638
Точно единственото число дразни.
За покупки също - дънка, бикина. Crazy

# 9 604
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 418
Въх, "една дънка не съм чувала, само "едно дънки". 😆

# 9 605
  • Мнения: 54 638
Ооо, при нас се ползва. "Тази дънка е много изгодна". "Памучна бикина".

# 9 606
  • SF
  • Мнения: 21 323
Точно единственото число дразни.
За покупки също - дънка, бикина. Crazy

Употребата на “някои” единствени числа в определени случаи не ме дразни, защото правилна или не, сме свикнали с тях: Дълъг крак; широка ръка; имаш отворено око; паднал клепач; тънък косъм; широко стъпало...
Ясно е, че няма само един тънък косъм на главата си. Даже в случаите, в които определено става въпрос само за едно, се забелязват уточнения: Единият клепач е паднал; едното стъпало е широко/смъкнато/боли (а не и двете).
Но, Дева, не мога да включа от къде тръгва единственото число на пазара: черешата ми е на 8 лева, ягодата ми е много прясна, прасковата днес пристигна и е много сочна...
Вероятно тръгва някъде от “гроздето”, което е НА 5 лева килото, а не гроздовете, и то е “повлякло КРАК” - един крак:) към другите единствени числа.

# 9 607
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Може да е възприето това единствено число, но и мен ме дразни, особено по етикетите на плодове и зеленчуци, пример: розов домат - 3,50лв./кг , само един розов домат ли продават.

# 9 608
  • София
  • Мнения: 4 328
'ми, може, Лили, то при тези цени:)

# 9 609
  • Мнения: 7 945
Днескашното поколение е израз, който ме дразни.

# 9 610
  • SF
  • Мнения: 21 323
Изобщо всичко като “днеска”, “зимъска”, “навънка”...

# 9 611
  • Пловдив
  • Мнения: 14 683
"Бикина" казват обикновено продавачките на бикината. За дънка и аз не съм чувала, освен в разказа на ММ за някакъв циганин в студентските му години във Варна, който, вървейки по улицата, си пeeл нещо като "дънката, джинсата, корекома, Варната".

# 9 612
  • София
  • Мнения: 19 322
За дънка и аз не съм чувала, освен в разказа на ММ за някакъв циганин в студентските му години във Варна, който, вървейки по улицата, си пeeл нещо като "дънката, джинсата, корекома, Варната".
Ако покажеш текста на някой циганин - считай, че до седмица ще има такъв кючек  Laughing Но не разчитай на хонорар за идеята

# 9 613
  • Мнения: X
Дразни ме  “дай да го изговорим”. Звучи ми, като да го изходим. Какво му е на “да поговорим”?!
Също ме дразни “детенце това - детенце онова”. Кое детенце? Моето ли, Вашето ли...

# 9 614
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
поговорим има различен смисъл от изговорим. Изговарянето има завършеност - а поговарянето - без начало и край. Като вървя, извървя и повървя.

Общи условия

Активация на акаунт