Работа по граждански договор - осигуровки

  • 21 584
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 346
Здравейте,
съпругът ми работи само по граждански договор. Сумата по   Договорът е 250 лв. на месец.
Чисто му превеждат около 210 лв. От тези 40 лв.разлика, едната част е за здравно осигуряване,  За какво са останалите? Не работи на друго място и това са единствените му доходи. Трябва ли да попълва годишна данъчна декларация и ще дължи ли нищо по нея? Договорът е от м.юли 2014 г.

Последна редакция: чт, 15 яну 2015, 20:45 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 2 241
Мисля, че освен здравните, се включва и 10 % ДДФЛ.
Данъчна декларация трябва да се подава - да.
За последното тримесечие от годината осигуровките се плащат от изпълнителя (т.е. мъжа ти).

# 2
  • Мнения: 2 346
Благодаря !
т.е колко пари ще дължи ?

# 3
  • Мнения: 2 241
Не съм съвсем сигурна. По-добре някой друг да се включи.
Според мен за последното тримесечие на 2014 следва да е получавал пълната сума по договора, т.е. по 250 лв./мес., следователно трябва да си плати онези 40 лв. разлика за трите месеца (общо 120).
Но пак казвам - не съм напълно сигурна в това.

# 4
  • Мнения: 2 346
Не, не е получавал пълната сума.
Здравни осигуровки му внасят със сигурност.

# 5
  • Мнения: 2 241
Да, грешката е моя.
За доходите от граждански договори, изплатени през последното тримесечие не се удържа и не се внася авансов данък, а само осигуровките. Лицето, което получава дохода, го декларира в годишната си данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ до 30 април на следващата година и съответно го внася.

# 6
  • Мнения: 25 586
Брутната му заплата ли е 250 лв.?
Според калкулатора, разбивката е следната (изчислено за м. януари 2015 г.):

1   Сума по тази сметка       250.00   лева
2   Нормативно признати разходи   25.00%   62.50   лева
3   Облагаем доход по тази сметка       187.50   лева
4   Облагаема част от сумата на р.3       187.50   лева
5   Осигурителен доход от сумата на р.1, върху който се дължат осигурителни вноски       0.00   лева
6   Общо осигурителни вноски изпълнител   0.00%   0.00   лева
а)   за фонд "Пенсии"   0.00%   0.00   лева
б)   за фонд "Допълнитeлно задължително пенсионно осигуряване" в УПФ   0.00%   0.00   лева
в)   за фонд "Здравно осигуряване"   0.00%   0.00   лева
7   Сума подлежаща на авансово облагане (р.4 - р.6)       187.50   лева
8   Дължим авансов ДОД (р.7 * 10%)   10.00%   18.75   лева
9   Сума за получаване (р.1 - р.6 - р.8 )       231.25   лева

Понеже възнаграждението е по-малко от МРЗ, затова не се дължат социални осигуровки, само здравни, които той сам трябва да си внася като безработен. Или работодателят му да ги удържа и внася – както се споразумеят.

# 7
  • Мнения: 2 346
Благодаря!
Да брутната сума по договор е 250 лв. на месец.
Май пак не е така сметката - пак излизат 230 лв. , а той получава  мисля 212 лв. Здравните му ги плащат те.
Фонд пенсионно осигуряване да има??? Роден е  преди 1960 година.

И пак не разбрах какво ще дължи  , след като подаде годишната данъчна декларация?

# 8
  • Мнения: 25 586
О, аз смятах за роден след 1960 г. Но и за родените преди нея сметката пак излиза същата.

При подаване на данъчна декларация се прилагат и сметките за изплатени суми (между другото в тях подробно пише какви суми и за какво са му удържани). Без тях няма да може да си я попълни.
Предполагам (но дали е така на практика, не мога да знам), че са му внасяли авансово ДОД  за юли и август и здравни осигуровки. За септември, октомври и ноември би трябвало да му удържат и внасят само здравни осигуровки, а данъкът да му се начислява към заплатата (или да му го изплатят допълнително), за да може да си го внесе след подаване на данъчната декларация. Т.е. трябва да внесе за 3 месеца по 18,75 лв. = 56,25 лв.
Надявам се да не съм сгрешила нещо - все пак не съм счетоводител. Затова е добре да си получи първо служебните бележки, за да видите какво пише на тях. И тогава да смятате и да попълвате.
Ако нямате познат счетоводител, който да ви помогне при попълване на данъчната декларация, използвайте предоставените шаблони на сайта на НАП - тази с баркод. Много лесно се попълва, защото повечето неща си ги изчислява сама и ги нанася на съответните места.

# 9
  • Мнения: 2 346
Благодаря! Чакаме служебна бележка, все още не могат да включат декември в нея.

# 10
  • Мнения: 27
Здравейте,
Има ли някъде сайт където може да си направим сами горните изчисления.

Благодаря предварително.

# 11
  • Мнения: 25 586
Аз ползвам този калкулатор, но първо трябва да се регистрирате.

http://www.kik-info.com/calculators/civil_contracts.php

# 12
  • Мнения: 27
Аз ползвам този калкулатор, но първо трябва да се регистрирате.

http://www.kik-info.com/calculators/civil_contracts.php

Благодаря Simple Smile

# 13
  • Мнения: 886
 Не помня точно по кой чл. но е възможно работодателят плаща всичко. Данък,здравна и осигуровки.  Подаваше се нулева данъчна декларация.  Нека мъжът ти си види документите- може и той да е така.

# 14
  • Мнения: 25 586
От миналата година няма нулева данъчна декларация - недейте обърква жената.
Работещите на граждански договор си внасят лично данъка за последното тримесечие на годината.

Общи условия

Активация на акаунт