Тромбофилия

  • 165 184
  • 769
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 160
Здравейте! Планувам бременност и реших, че трябва да се изследвам за тромбофилия. Причините са, че вече имам един мисед в 8 г.с. Имам и една успешна бременност преди това, но мнооого тежка.
Та...
1. Мога ли сама, без да ме изпраща лекар, да отида в някоя лаборатория и да си пусна изследванията?
2. Коя лаборатория ще ми препоръчате (за София) и съответно какви са цените? (може и на лични)
3. Изследването за тромбофилия може ли да се направи и след положителния тест или вече ще е късно?
Благодаря предварително за помощта  bouquet

# 346
  • София
  • Мнения: 5 487
Задължително преди бременност го направи изследването,ако има нещо терапията започва от преди това.
Не знам дали би могла сама да отидеш да се изследваш,не виждам причина да не може,но все пак после трябва лекар да види резултата и да каже имаш ли нужда от терапия или не.
 Аз пускаш изследвания в Геника,пълен пакет по настояние на лекарката ми,беше 320 лв,но основния е нещо от рода на 160 и е достатъчен на първо време,ако има нещо,ще пуснеш и допълнителни

# 347
  • Мнения: 160
А колко преди бременност започва терапията, защото не ми се иска да изпуснем този месец за бебеправене? Овулация ще имам след около седмица, може би...

# 348
  • София
  • Мнения: 5 487
А колко преди бременност започва терапията, защото не ми се иска да изпуснем този месец за бебеправене? Овулация ще имам след около седмица, може би...
Зависи,аз пиех аспирин Протект през ден от момента в който започнахме опитите.Имаш време,можеш да се консултираш с доц.Русев от клиника Малинов,той е имунолог.

# 349
  • Мнения: 160
А колко преди бременност започва терапията, защото не ми се иска да изпуснем този месец за бебеправене? Овулация ще имам след около седмица, може би...
Зависи,аз пиех аспирин Протект през ден от момента в който започнахме опитите.Имаш време,можеш да се консултираш с доц.Русев от клиника Малинов,той е имунолог.
Благодаря  bouquet

# 350
  • Мнения: 1 347
 
А колко преди бременност започва терапията, защото не ми се иска да изпуснем този месец за бебеправене? Овулация ще имам след около седмица, може би...
Е, не е чак такъв проблем - и да не приемаш аспирин протект предварително, ако се установи тромбофилия, профилактиката ще започне веднага след това или от положителния тест (с АП или направо нискомолекулен хепарин). Някои изследвания (напр. за протеините C и S, ако не се лъжа) май се влияеха от бременност обаче, така че все пак е добре да се консултираш предварително.
Що се отнася до различните пакети, там са малко деликатни нещата. Това не е като да пуснеш обикновена ПКК и ако излезе нисък хемоглобин, да пускаш допълнителни изследвания за установяване на причината. При изследването за тромбофилия се изследват различни генетични фактори. Основният пакет обикновено включва най-разпространените мутации, но на практика няма как да знаеш дали нямаш мутация в някой от другите фактори. Затова казвам "деликатни" - защото никой не може да ти гарантира, че по-ограничените пакети са достатъчни, но и никой не може да ти каже да изследваш всичко от-до първо, защото е скъпо, второ, защото през няколко години така или иначе откриват нови фактори Simple Smile Така че в крайна сметка всеки се консултира с надежден специалист и решава за себе си. Иначе, ако знаеш какво искаш да изследваш, отиваш в избраната лаборатория (Геника, МД, Токуда и др.) и си ги пускаш. Имай предвид, че макар в МД да е много авторитетна лабораторията, там изследват по-малко неща от някои други лаборатории (ако нещо не се е променило).

# 351
  • Мнения: 59
Аз бих препоръчала също пълния пакет на Геника. Според мен е по-добре човек да си спести негативни преживявания, ако има такава възможност и може предварително да предприеме мерки.

# 352
  • София
  • Мнения: 877
Аз си правих в Геника основния пакет, излязоха 2 мутации-една хомозиготна и 1 хетерозиготна. Питах генетика там дали да пусна допълнителните изследвания, каза, че няма смисъл, защото терапията/профилактиката не се различава. Но при теб може в основния (които са най-честите) нищо да не ти излезе, а да е на друг ген....

# 353
  • Мнения: 160
Добре, този пакет от НГЛ достатъчен ли е?:
Вродени тромбофилии – РАЗШИРЕН пакет
FV + FII+ PAI + MTHFR гени -мутации R506Q, 20210G-A, 4G/5G и C677T

# 354
  • Мнения: 1 347
Добре, този пакет от НГЛ достатъчен ли е?:
Вродени тромбофилии – РАЗШИРЕН пакет
FV + FII+ PAI + MTHFR гени -мутации R506Q, 20210G-A, 4G/5G и C677T

От по-популярните липсват мутация А 1298C (на MTHFR), протеини C и S. Има и други, но те още по-рядко се изследват.

# 355
  • Пловдив
  • Мнения: 454
На мен ми препоръчаха основния.И след като излязоха резултатите ме посъветваха да изследвам още 2,но те имат взета кръв и не те боцкат пак,а само се доплаща.
М/у другото д-ра ми препоръча едното,генетика от лабораторията друго.След като получих резултата се оказа,че генетика е прав и док.ме накара да пусна тези,които генетика от Геника ми беше препоръчал за моя случай (след мъртво раждане).

# 356
  • Мнения: 324
И в тая тема да попитам..
Имам два спонтанни аборта в 5-6 седмица.
Вчера си пуснах изследвания за тромбофилия.
Моят мъж има проблеми със сърцето и пие лекарства за това.Отделно има малък проблем с белите дробове.
Още не са ми готови изследванията, но според вас, възможно ли е причината за ранните аборти да е от към ММ. Ако мъж има тромбофилия, това създава ли същите опасности за аборт при партньорката му?

# 357
  • Мнения: 918
Ако мъж има тромбофилия, това създава ли същите опасности за аборт при партньорката му?
Не. Питала съм.

# 358
  • Мнения: 2
Имам един въпрос наскоро преди 2 месеца родих мъртав плод в 27г.с роди се много малко 18см и 840 грама смених си лекара сега и ходех при двама други на консултация....Единият ми каза да си пусна иследванир за тромбофилия,другия пък ми назначи иследвания хормонални и генетични..Та въпросът ми е има ли такава майка като моя случай да даде съвет какви идледвания трябва да пусна за да няма повторна бременост с недоразвит плод и мъртав..Мерси предварително

# 359
  • Пловдив
  • Мнения: 454
Здравей и съжалявам за загубата ти.Аз родих мъртъв плод у 37г.с,но не беше недоразвит (50см;3кг).
Аз пуснах следните изследвания: тромбофилия;антифосфолипиден с-м;листерия,цитомегаловирус;хламидия;мико и уреаплазми;секрет;TSH и пролактин. Дано не съм изпуснала нещо.

Общи условия

Активация на акаунт