88th Academy Awards OSCAR'2015 - да предвидим ли победителите отсега...

  • 40 019
  • 748
  •   1
Отговори
# 105
  • срещу двата комина :)))
  • Мнения: 3 340


Доста се шуми около Еди. Стената ми е пълна със снимки и новини около завръщането
му в Лондон. Жалко, че има и много негативни коментари. Дори на реакцията му, която
според мен беше много сладка и чиста. Казват, че това доказвало колко отчаяни били
англичаните за награди...  Shocked Много злоба има, както винаги.
Не може всички да са доволни.  Whistling

Страшно се зарадвах, че Еди спечели Crazy Просто нямаше конкуренция сред номинираните. Аз също прочетох негативен коментар защо бил спечелил той, а не Майкъл Кийтън, и то в български сайт, и след това реших, че няма смисъл да чета други отзиви. Стана ми много тъпо, защото явно публиката е отвикнала да гледа истински качествени филми, които те карат да мислиш и чувстваш и оставят следа у теб, а не на втория ден след гледането на филма да не помниш вече за какво става дума (не искам да обиждам никого, изказвам лично мнение, затова се извинявам предварително, ако някой се почувства засегнат от мнението ми). За мен също реакцията му беше неподправена, а още по-хубава беше при спечелването на наградата БАФТА - ръцете му трепереха много видимо, не знам как успя да върже такава хубава реч.

не казвам нищо лошо за Еди, но от този тип филми, които ти си описала , за мен е примерно Birdman, а Теорията едва я догледах и моментално забравих  Peace Отново, чисто лично мнение  Peace

# 106
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Стана ми много тъпо, защото явно публиката е отвикнала да гледа истински качествени филми, които те карат да мислиш и чувстваш и оставят следа у теб, а не на втория ден след гледането на филма да не помниш вече за какво става дума (не искам да обиждам никого, изказвам лично мнение, затова се извинявам предварително, ако някой се почувства засегнат от мнението ми)
Не искам да се почувстваш лично засегната от мнението ми, но е страшно нелепо да редиш тези епитети за филм, който е едновременно сладникав, сантиментален, повърхностен, манипулативен и зле сглобен и чието единствено достойнство е великолепната игра на Ръдмейн. Да, наясно съм защо се харесва от основно от жените, те така или иначе имат склонност към сълзливата мелодрама, но това съвсем не го прави нещо различно от гореописаното. Сравнение с "Бърдмен" е немислимо, защото докато в единия има интелект и оригиналност, другият бъка от клишета, зле прикрити от сантименталния апел на историята.
Всичко това казвам от позицията на безпристрастен зрител, не съм сред почитателите на нито един от двата филма.

# 107
  • Пловдив
  • Мнения: 285
Mrs.Turner / Samberg  Hug joy_r, не се засягам Hug В последно време рядко се намира филм, който да ми хареса, а и развих слабост към европейското кино. Естествено, това не важи за всички европейски филми. От номинираните филми гледах само "Теорията" и "Игра на кодове". Направих неуспешен опит с "Гран хотел Будапеща", не се разбрахме с него и се отказах да го гледам. Другите два просто не са ми по вкуса и ги пропуснах. От "Теорията" с чисто сърце мога да кажа, че ми хареса по-скоро играта на Еди Редмейн, отколкото цялата история. Като сюжет много повече ми допадна "Игра на кодове". Всеки филм, както и актьорите, които го правят, си има достойнства, всичко е въпрос на предпочитания Hug

# 108
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
Аз също не искам да влизам в спор с никой от почитателите на Теорията... , но мисля вече споменах някъде, че като цялостен филм (и като отделни елементи - освен играта на Еди) за мен това е най-голямото недоразумение сред номинациите.
Що се отнася до Еди - наистина е предизвикателство за един актьор да играе такива роли. Но физическо предизвикателство.
На практика ролята я спасяват първите 25 минути... За мен истинската игра на Еди е до момента с падането на плочките в двора на унивеситета. И донякъде болницата, макар че там вече се почва със "сълзите и сополите", с които сценаристите и режисьора на практика са лимитирали актьора си и изразните средства, които да използва той.

В първите 20.ина минути от филма, обаче, Еди успява да покаже тези проблясъци на големия учен, в който се очаква да се превърне този малко нескопосан, но лъчезарен младеж. Пак ги има моментите с първите симптоми на болестта - трудното хващане на писалката, бутнатата чаша кафе. Но не са те главното.

Оттам нататък се започва едно седене в едни кресла и колички... и толкоз. Тук-там пак сантиментални моменти с прегръщане на новородени дечица и разглеждане на еротични списания (последното вкарано вероятно с цел да е "по-пиперлив" акцент  ooooh!). При това в 50% от екранното време Еди е така показан, че въобще не се вижда "актьорстване". Виждат се сгърчено лице и тяло.

Не ме разбирайте погрешно.
Аз харесвам Еди. Смятам, че е добър актьор. И е достатъчно млад, за да има време пред себе си да покаже, че може да е още по-добър.
Освен това наистина той е единственото достойнство на този филм.

Но съм убедена, че АКО филмът беше по-добре направен - и Еди щеше да постигне още по-добри резултати. И това щеше да остане в спомените ми като една наистина добра роля. И един наистина добре "пласиран" Оскар.
А авторите просто са проиграли възможността да направят един наистина голям филм за един наистина голям учен.  ooooh!


Мога и да добавя, че почти същото може да се каже за Оскара на Мерил Стрийп за ролята на Маргарет Тачър в един посредствен филм, който изобщо не показва големия държавник и политик, а една болна жена... Която не е с нищо по-различна от десетки други болни жени, показани в киното.


И за финал мога да кажа, че Оскарът на Джулиан също ме дразни по тази причина .
Нима е нужно една прекрасна актриса да изиграе инвалид (с физически, ментален или емоционален недъг), за да я оценят.
Ако трябва да съм искрена, винаги ще си спомням за тази награда на Джулиън като за "Оскар за цялостно творчество" към дадения момент в кариерата и.

И това го казвам с ясното съзнание, че единствената конкуренция за нея в тази категория беше Розамунд Пайк - всичко останало беше плява. (ЕТА - това го махам, защото се усетих, че с Марион случаят не е точно такъв. Но от следващото изречение не се отказвам. Това го мисля и за главните и за второстепенните роли...) Просто слаба година откъм женски роли

При цялото ми уважение към Кейт Бланшет, но нейната миналогодишна реч не е много меродавна...
Холивуд продължава да е "мъжки" свят и да не позволява особено на жените да разгърнат възможностите си.


Уффф, казах си болките.
Сега чакам доматите  boo

Последна редакция: ср, 25 фев 2015, 16:20 от мячик

# 109
  • Мнения: X


Уффф, казах си болките.
Сега чакам доматите  boo

От мен няма да ги получиш, защото нямаш шанс да те прочета след първото изречение и това за Дж. Мур, което мярнах някъде по средата.  Laughing

# 110
  • Мнения: 10 904
Мячик, може ли вместо домати - цвеКе smile3525
Казала си точно каквото мисля и аз, но доста по-добре отколкото бих аз. По всяка една точка съм напълно съгласна.
Честно казано за мен и първите 20 минути не показаха кой знае колко от таланта на Еди. А самият филм е един от най-безличните, които съм гледала от доста време насам.

# 111
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 374
Да метна първия, ако може Wink Hug Peace
За Мерил Стриип и Тачър. Аз го харесах филма. И това, което казваш е вярно, че е я представят, като болна жена, но е вярно също, че дадоха и доста от важните моменти в кариерата й.
За Оскара, не знам, дали това е най-силната й роля Peace

За Джулиан Мур си казала моите мисли Peace Напълно съгласна съм с това, че все е едно получи Оскар за няколко отдавна изиграни роли. Аз знам, че е добра, всеки път го виждам и се чудя защо тя няма Оскар, а ето сега вече взе. Но, не съм гледала конкретната роля и не знам какво играе, за да се изказвам.

# 112
  • В Космоса
  • Мнения: 9 881
Аз затова се радвам за Джулиан. Още не съм гледала филма, но го приемам като общо признание.
Скрит текст:
Чакам и за Лео такова. Mr. Green Joy
Женското присъствие, според мен пък, беше доста добро тази година. И Марион, и Розамунд бяха блестящи.

За Еди също съм доволна. Филмът е посредствен, но играта му беше най-открояваща се сравнена с другите претенденти, което не означава, че и те не бяха на ниво. Поне някои от тях. Mr. Green

# 113
  • Мнения: 3 096
Съгласна съм с мнението на Мячик за филма за Тачър, но и Хъшпъпи има право за това, че са показани етапите от кариерата и. Не ми харесва тенденцията да се показват така силните жени на екран - в края на живота си, болни, изгубили себе си. Дали не се прави за успокоение на зрителите? "Била е необикновена личност, но и на нея животът нищо не е спестил". Прехвърлям си тук едно старо мнение за филма за Айрис Мърдок.

Айрис Мърдок ми е любима писателка и една от забележителните личности в британската култура. Филмът Iris е
Скрит текст:
много добре направен, но централна тема е какво представлява писателката към края на живота си, опустошена от болестта. Основно разглежда отношенията със съпруга и. Бегло показват и младостта и, но пропуска почти всичко важно от интересния и, изпълнен със събития живот. Айрис заслужава и друг филм, в който да я обрисуват в разцвета на силата и, както и да я представят като творец на широката публика.
В този смисъл филмът малко ми напомни на The Iron Lady от 2011 г., където обаче бяха представени етапите от политическата кариера на Тачър.
Скрит текст:
Това не може да се каже за Iris и творческия път на Мърдок. Явно просто не е било част от замисъла зад филма.
Независимо от това, заслужава си да се гледа. Оригинален филм, с убедителни Джуди Денч и Кейт Уинслет. Ако подбуди някого да потърси книгите на Мърдок, толкова по-добре. (Бях малко разочарована от Кейт Уинслет, когато научих, че не е прочела нито една книга на героинята си, за да се подготви за ролята.)

# 114
  • Мнения: 2 040
Мяч, и от мен домати не чакай, цветя ще хвърлям по теб.  bouquet

За номинираните в категорията най-добра женска роля не мога да се изкажа, защото така и не изгледах всичките филми, но мъжките претенденти ги изгледах и петте. Добре игра Еди, може си, добър актьор е, но ако зависеше от мен не бих му дала Оскар. Моят фаворит в категорията беше Майкъл Кийтън и не защото ми е любимец, харесвам много повече Брадли Купър и Бенедикт Къмбърбач. Според мен "Бърдмен" е в пъти по-добре измислен, написан и заснет от "Теорията" и съответно Кийтън успя да се разгърне максимално в тази роля и да покаже талант и майсторство.

Нима е нужно една прекрасна актриса да изиграе инвалид (с физически, ментален или емоционален недъг), за да я оценят.
Именно! Нещо много почнаха да раздават награди когато филма за някой болен или инвалид. С какво ролята на някой злодей или откачалник е по-долу, особено ако е изиграна добре?
Моята болка тази година е, че Джейк Джиленхол не беше номиниран за ролята си в "Лешоядът". На мен неговото изпълнение ми хареса много повече от това на Еди.

# 115
  • София
  • Мнения: 2 701
Ами точно така е и всъщност двата филма много си приличат. Блестящи изпълнения на главна роля и посредствен филм. И ако погледнем от тая гледна точка, заслужават Оскар само защото са единственото добро нещо в целия филм. Е винаги е по- добре и филма хубав и играта добра, но може би догодина...

Дописвам и аз, за да изкажа съжалението си, че Джейк Джиленхол остана неоценен. Страхотен психар!

# 116
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 374
Сонгес, сега ме накара да се замисля за евентуалния желан ъгъл на разглеждане на Тачър във филма. Ако това е било целта на създателите, да я представят в самия си край, колко е болна,  но в същото време да ни запознаят и с кариерата й. Не виждам защо/а може би само аз/ филма да е посредствен. Та, нали хората се разболяват,човешко е, естествено е, не е фалшиво, а можеха да заснемат и друг вариант. В който, да речем да дадат само кариерата й, или фрагменти...нещо такова.Въобще да не засягат състоянието й в края на живота.


То, и сценария на Лешояда за мен беше чудо не виждано до сега. Точно такава тема, точно такова нещо не бях гледала. Както и ролята на Джейк си беше за номинация Peace

# 117
  • Мнения: 3 096
Сонгес, сега ме накара да се замисля за евентуалния желан ъгъл на разглеждане на Тачър във филма. Ако това е било целта на създателите, да я представят в самия си край, колко е болна,  но в същото време да ни запознаят и с кариерата й. Не виждам защо/а може би само аз/ филма да е посредствен. Та, нали хората се разболяват,човешко е, естествено е, не е фалшиво, а можеха да заснемат и друг вариант. В който, да речем да дадат само кариерата й, или фрагменти...нещо такова.Въобще да не засягат състоянието й в края на живота.
Не, филмът не е посредствен, доколкото помня. Само ми се струва, че тенденцията да се прави биографичен филм точно от този ракурс, е малко манипулативна.
Точно това искам аз. Да направят за тези жени филмите, които те заслужават.

# 118
  • в морето до колене
  • Мнения: 2 493
То, и сценария на Лешояда за мен беше чудо не виждано до сега. Точно такава тема, точно такова нещо не бях гледала. Както и ролята на Джейк си беше за номинация Peace
Да де, ама сценарият поне беше номиниран. Докато липсата на номинация за Джейк ще се помни като един от забележимите пропуски на Академията.  ooooh!
И това не е само мое лично мнение - доста се изписа из нета по темата.

# 119
  • Мнения: 1 686
Мяч, то ако тръгнем да търсим кусури на Академията, ще намерим бая, мисля  Laughing
И на мен ми прави впечатление, че напоследък все награждават някакъв особени физически образи, за които е нужна телесна трансформация. Стандартен герой няма шанс за награда, явно оставя впечатлението, че все не е постигнал съвършенството.
Поради тази причина Оскара на Редмейн не е никаква изненада.
Също и на Джулиан.
И миналата година беше подобно и не само.

Мисля си напоследък за оскаровите еднодневки, ама няма да захващам тази тема, че тука има много обидчиви. Пък и както се казва, няма как да сме сигурни за тях все още, нали?  Wink

Общи условия

Активация на акаунт