За щитовидната жлеза, пролактина и паническите атаки ?!?!?!

  • 39 475
  • 231
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 156
Sad ужас. Не знам и аз съм паника Sad
Другия месец ще повторя . Ще пусна и кортизол ... и така . Simple Smile После ще пиша пак .

# 76
  • Мнения: 1 156
а за кортизола какво изследване ми трябва : Кортизонов профил или  Cortisol (урина, плазмени нива

# 77
  • Мнения: 18 060
Що ми трябваше да ви чета  Mr. Green

За какво е този кортизол  newsm78

# 78
  • Мнения: 1 156
аз съм сигурна , че ще е висок на всички ни с това натоварено ежедневие. Направо ми иде да зарежа всички изследвания. Да си пия само еутирокса и след 5-6 месеца чак да се изследвам .

# 79
  • Мнения: 1 844
Кортизолът е хормон, произвеждащ се от надбъбречните жлези. Освен това е стресов хормон.
Изследване единствено на кортизол не дава никаква представа за клинична картина, сам по себе си нищо не значи. Иначе има кръвен тест за кортизол (прави се рано сутрин или късно следобед), а също така има уринен тест, събира се урината от 24 часа в специален контейнер и се изследват общите нива на кортизол в урината за този период.
Обикновено ако се проверява дейността на надбъбречна жлеза се пускат комплект хормони - кортизол, dhea-s, 17 oн прогестерон, комбинирани с андростендион, тестостерон, актх.
Хормоните са взаимносвързани, повишената продукция на един хормон често се отразява на няколко други, затова и се пускат комбинирано.
Мен ако питате, ако нямате някакви оплаквания - не си вкарвайте мухи в главата. Peace

# 80
  • Мнения: 1 156
и аз така мисля. Няма да пускам кортизол . Малко да си почина мисля от доктори и изследвания Sad

# 81
  • Мнения: 1 844
и аз така мисля. Няма да пускам кортизол . Малко да си почина мисля от доктори и изследвания Sad
Peace Peace Peace
Много правилно. Разумното спокойствие е решението. Peace

# 82
  • Мнения: 18 060
Имам оплакване аз- косопад, от там хванахме пролактина, но причина за косопада не открихме  Sad

# 83
  • Мнения: 1 156
а аз от време на време виждам звездички Simple Smile Но колкото повече чета, повече се паникьосвам и 100 болести ще си открия. Ще почина месец и пак изследвания

# 84
  • Мнения: 24
Аз си изследвах кортизол на своя глава, след доста прочетени статии в англоезични сайтове за връзка между хипофункция на ЩЗ и т.нар HPA ос /мисля, че в началото на темата някой също я беше посочил/. И наистина беше повишен. Високият кортизол също може да предизвика нервно напрежение, паник атаки, напълняване или трудно отслабване, некачествен сън, косопад и какво ли още не. Също може да попречи на превръщането на Т4 в Т3.
Лично аз не попаднах на лекар, който да се задълбочи повече, вместо да се фиксира в повишения TSH. Реално аз нямам оплаквания, освен един, който лекарите игнорират. Но когато започна с приема на еутирокс започват всички неприятни усещания, които се свързват с нарушения на ЩЗ, а в чуждите сайтове и с кортизола. Сега спазвам препоръките за подобряване функцията на надбъбречна жлеза и след няколко месеца ще направя изследване да проверя дали ще има изменение в TSH.
Това си е мой личен експеримент, не искам да ангажирам никого с него, все пак не съм компетентна, а и моят случай е по-особен, повечето хора имат положителен ефект от приема на тироксин. Ако след време имам някакъв положителен резултат, ще споделя.

# 85
  • Мнения: 1 844
Имам оплакване аз- косопад, от там хванахме пролактина, но причина за косопада не открихме  Sad
По повод косопада пускала ли си андрогени? Обикновено при повишените им нива се наблюдава при някои хора косопад, акне и т.н. Моите андрогени са повишени, но косопад нямам (поне не повече откогато  си ми бяха нормални)  Simple Smile

# 86
  • Мнения: 18 060
Не знам какво ми пускаха, предполагам, защото отидох с този проблем, имам доверие на лекарката, не мога аз да и казвам какво да ми пусне, не ми е удобно.
Доста кръв ми източиха, губят ми се моменти  Crazy
Всичко без пролактина беше в норма.
Ще помоля пак да ми пусне при някой следващ път  Peace

# 87
  • Мнения: 1 156
аз скоро пак ще пускам изследвания. Днес ми дойде. Възможно ли е сряда да ми е бил висок пролактина заради наближаващ цикъл ??? Четох , че уж не влияе . 
Чудя се дали да изследвам кортизол ...

# 88
  • Мнения: 1 156
и друго , което ми е много интересно . как януари ми е около 77 пролактина, март 37, април 67 ??? дали не правят нещо с тези кръвни проби, и ако имам аденом не трябвали да ми е много по-висок ???? и то да е постоянно.... Норма : 29
правя си май месец пак и ако е повече от 37(мартенския) отивам на ЯМР .... иначе : НЕ и тегля една майна на всичко , че ми писна .... не мога така !

# 89
  • Мнения: 1 844
Здравей,
нормално е нивата на пролактина да варират, щом са все над горна граница или пък на горна граница, се приема, че е перманентно завишен.
Без ЯМР не може да се каже имаш ли аденом или не.
Аденом може да има, дори и без повишени нива на пролактин или друг хормон ( може да е нехормоносекретиращ)

Общи условия

Активация на акаунт