Ние сме отбор от Чешки мами, на сладурковци и сладурани 2

  • 87 693
  • 331
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 113
Lira5,
много благодаря за изчерпателната информация! Това за документите даже не съм го мислила още. ooooh!
Благодаря ви, момичета!!!

# 91
  • Мнения: 4
Здравейте мами от Чехия! Бих искала да се включа и аз с няколко въпросчета😊! Моят съпруг е зъботехник и сме решили да заминем за Бърно , дали някои знае какво е заплащането на зъботехниците в Чехия и с колко пари трябва да пристигнем зада можем на първо време да се оправим , ние имаме 3 деца аз съм соц.работник и в момента изучаваме езика в БГ .? Едното ми дете скоро ще навърши 9 г. А другото 6 тоест ще трябва да продължат да учат в Ч. Но те незнаят езика знам ,че в Бърно няма БГ училище,но дали ще ги премат в тамошно без езикови знания? И какви документи трябва да приготвя от тук за тях? Съща така имате ли фейсбук страница от която да мога допълнително да се информирам?    Извинете ме, ако съм допуснала грешки при писането и Благодаря предварително!

# 92
  • Мнения: 296
Здравейте мами от Чехия! Бих искала да се включа и аз с няколко въпросчета😊! Моят съпруг е зъботехник и сме решили да заминем за Бърно , дали някои знае какво е заплащането на зъботехниците в Чехия и с колко пари трябва да пристигнем зада можем на първо време да се оправим , ние имаме 3 деца аз съм соц.работник и в момента изучаваме езика в БГ .? Едното ми дете скоро ще навърши 9 г. А другото 6 тоест ще трябва да продължат да учат в Ч. Но те незнаят езика знам ,че в Бърно няма БГ училище,но дали ще ги премат в тамошно без езикови знания? И какви документи трябва да приготвя от тук за тях? Съща така имате ли фейсбук страница от която да мога допълнително да се информирам?    Извинете ме, ако съм допуснала грешки при писането и Благодаря предварително!
Здравейте, трудни въпроси задавате, ще се опитам да започна от някъде.
Заплатите в чужбина много, много не се казват, ако някой знае, ще е от някой познат, който е изплюл камъчето или ако в сайт за работа видите  обява за зъботехник точно, с посочена заплата. И в различните градове също заплатите са различни, поне знаем, че става дума за Бърно. Има сайт за заплатите www.platy.cz средно- за зъботехник 15 944 Kрони (бруто). На мен ми се вижда малко.

За квартира:
Идвайки в Бърно ще ви трябват най-много пари за квартира под наем, като се има предвид, че сте голямо семейство, трябва да търсите минимум 2.5 стаен, или 3стаен, в по-малки самите хазаи може да не искат толкова хора. Ако си намерите с брокер - един наем и за брокера. Собствениците искат поне един наем депозит за мебелите (ако е мебелиран), че може и два и повече да си поискат. Ако нямате все още редовни документи, малко хора ще искат да ви вземат на квартира, още по-малко ще искат да ви дадат да се регистрирате на адреса в полицията. Най-добре е първо съпругът ви да замине, да подготви нещата, и след един месец да дойдете и вие с децата. Не се пазарете за цената на наето жилище, в Чехия почти никой не сваля цена, още повече за чужденци, при това без регистрация. А за да имате регистрация пък ви трябва договор за наем и съгласието на хазаина ви. Омагьосан кръг. Приблизителна цена за  3стаен под наем в Бърно 16000 крони минимум с включена енергията.  27.032 крони=1 Евро (среден курс през 2016).

Жизнен стандарт:
Труден въпрос, защото хората живеят по различен начин. Един успява с по -малко пари, друг не може или не иска. Цените са сравними с тези в България на много продукти от първа необходимост. Когато има намаления, са много по-големи от тези в БГ. Пример: обяд в ресторант т нар Обедно меню: 89крони, 95 крони (супа и ястие без десерт), шоколад Милка 32 крони, 1л олио 46 крони, Ябълки голден 32 крони/кг, най-добре влезте в някой сайт и разгледайте сама цените http://www.lidl.cz .  Услугите пък са по -скъпи от тези в БГ, особено, ако има ръчен труд (обущар, часовникар). Ще ви пиша цени за стоматологични услуги, за да се ориентира съпругът ви - фасети 6000 крони/брой, вадене на нерв 1500 крони на каналче, пломби най -евтини по 500 крони, коронките са към 8000-9000 крони (от най-качествения материал). Цените са ориентировачни. На ден за храна на семейството по 500 крони ще ви отидат сигурно.

Здравни осигуровки:
Ако мъжът ви работи в Чехия с трудов договор, той ще има чешка осигуровка ( представлява една картичка) и може да поеме осигуровката на децата си (без да плаща нищо от джоба си). Вие, ако не работите, ще ви бъде малко проблематично ходенето на лекар. С международната здравна картичка, само спешни случаи. С осигуряване в БГ, лекарите ще ви правят проблеми. Способни са да върнат и най-болния човек заради осигуровката. Най-добре е сама да си плащате, но да имате чешка осигуровка. ( не може в 2 страни на ЕС да имате, откажете българската). Като се сдобиете с чешки картички всичко ви е безплатно, също много от лекарствата са напълно безплатни за клиента, някои са частично поевтинени. Здравната система е по-добра в Чехия, ще се уверите.
 
За училището:
 Ако имате адресна регистрация, ще приемат децата ви на училище. Проблем ще бъде езика при 9 годишното дете. Запишете го в математическа гимназия- там би могло да се приспособи, защото е нужен по -малко език, а математиката им е на много по-ниско ниво от Бъглария и за детето задачите ще са детска играчка, а то ще учи език от съучениците си, или му вземете частен учител. Много българи има в Бърно, все ще се намери някой да го учи.  За детето на 6 г е по -лесно, може да започне от 1 клас, най-много да го пратят на предучилищна да учи език.  В Бърно направиха нещо като неделно  училище - там ще могат да учат български и история всички възрасти едновременно Simple Smile. Третото дете, ако е за детска градина, ще може да ходи в частна, в държавните трудно се намира място, цена на месец частна ясла/градина 8000 крони/мес.  Документи - за завършен клас от БГ, евентуално може да ги искат преведени на чешки ( не съм сигурна), Акт за раждане- него си го преведете, за да нямате проблеми. Преводите е по -добре да се направят в чехия, по-скъпо  е, но спестява много проблеми и обяснения. Аз съм превеждала в БГ, но не препоръчвам. 1 страница превод в Чехия, е към 400 крони. Ако смятате да се установите трайно, преведете и акт за граждански брак и дипломи и важни документи.

Фейсбук страница - има група "БГ мами в Прага" , "Bulgarians in Brno"
Това е засега от мен, ако имате и други въпроси, май ще трябва да се чуем по скайпа. Можете да ми пишете на лични, ще отговоря.

# 93
  • Мнения: 5 374
Лира, а защо не може да си здравно осигурен и в двете страни?
В момента съм в майчинство от България, а тук работата на съпруга ми ме осигурява. Какво трябва да направя?

# 94
  • Мнения: 296
Лира, а защо не може да си здравно осигурен и в двете страни?
В момента съм в майчинство от България, а тук работата на съпруга ми ме осигурява. Какво трябва да направя?
Здравейте,
В рамките на Европейския съюз има закон да се признават осигуровките. Затова, ако някоя страна ви поиска да си направите втора осигуровка, това е незаконно и има санкции. Т. е. трябва да признаят българската осигуровка на някой,  а чешките осигурители няма да искат да сключат с вас договор за чешка осигуровка като имате българска. От друга страна ще има много проблеми на практика, ако някой с българска осигуровка тръгне по лекари, защото лекарите ще трябва да си получат парите от България. И ще ви лашкат по разни болници, ще ви препращат тук там, докато най-накрая все някой ще ви лекува. Но това са много нерви. Трябва да се сдобиете с чешка осигуровка - единият вариант е да работите за чешки работидател, той ви спира българската, прави ви чешка и нямате проблем. Във вашия случай, като сте по майчинство, можете да спрете майчинството в България и да го пренесете в Чехия. Но трябва да отговаряте на условията им, за да получавате чешките суми. Има някои дори чешки майки, които не отговарят на условията и не получават пари, но се водят по майчинство, събират трудов стаж, никой не ги търси и т н. Ако съпругът ви работи легално в Чехия, неговият работодател осигурява него, и ако подаде молба, евентуално децата ви. Но мисля, че за съпругата, работодателят не е длъжен. Освен, ако се договорите. За да прехвърлите майчинството, трябва да покажете, регистрация на чешки адрес, за вас, за децата ви.
В Чехия майчинството има 2 фази - "матерска доволена" - 34 седмици, получава се % от заплатата ви, след това "родичовска доволена"-220000 крони, които могат да се вземат за 1,5 г до 4 г според ваште нужди, разделят ви ги на равни месечни вноски. Вие сте минали 34 седмици  от излизането по бременност или не?

# 95
  • Мнения: 5 374
Благодаря!
Както писах, работодателят на съпруга ми осигурява и мен, и децата! Имаме си карти от ВЗП. Нямам никакво намерение да си спирам майчинството в България, защото едва ли ще получа пари тук. Децата ми са родени в България, аз съм внасяла осигуровки там, а и след приключването на майчинството, ще очаквам от работодателя ми да ме пусне в натрупан отпуск и съответно да ми върви стаж.
Тази родичовска доволена има ли нещо общо работата ми в България, т. е. аз трябва да напусна работата, за да я получавам?

# 96
  • Мнения: 280
 Как се изплащат болничните в Чехия?

# 97
  • Мнения: 296
Благодаря!
Както писах, работодателят на съпруга ми осигурява и мен, и децата! Имаме си карти от ВЗП. Нямам никакво намерение да си спирам майчинството в България, защото едва ли ще получа пари тук. Децата ми са родени в България, аз съм внасяла осигуровки там, а и след приключването на майчинството, ще очаквам от работодателя ми да ме пусне в натрупан отпуск и съответно да ми върви стаж.
Тази родичовска доволена има ли нещо общо работата ми в България, т. е. аз трябва да напусна работата, за да я получавам?
Здравейте,
Това е хубаво, че сте осигурени. Тогава може да си останете и с българското майчинство.  Прехвърлянето на майчинството е по-скоро за майки, които не са осигурени в Чехия.
В рамките на ЕС, майчинство може да взимате само в една страна, вие си избирате къде. Може да сте получавала в БГ и след това да решите да получавате в Чехия. Няма значение къде са родени децата, какви граждани са, но трябва да живеете в съответната страна.
На Родичовската доволена, хубавото и е това, че може вие да си определяте вноските на месец, докато се изчерпи сумата 220000 крони от 1,5 г до 4 години.  Пример. избирате 2 години, 220000:24 мес=9166 крони=339 ЕUR/месечно. ).
Ако сте на 'родичовска доволена' можете да работите, можете да работите и при друг работодател (втори) без да сте приключили договора с основния работодател. Не е както в някои страни, ако работите ви спират парите. Тези пари са определени, за това, че имате дете и ще си ги получите, независимо работите ли или не. При забременяване със следващо дете, обаче ги спират.  Laughing
За да получите родичовска доволена, обаче, има условия, по памет цитирам, трябва да сте внасяли в съответния фонд вноски в продължение на 270 дни.
 Във вашия случай, вие сигурно, работейки в БГ сте внасяли в българския такъв фонд.  И в рамките на ЕС, логично е да се счита, че сте изпълнили това условие. Но си е голяма разправия и документация. И сигурно, ако ви отпуснат пари - няма да е цялата сума, а ще приспаднат вече получени суми в БГ. Най-добре ще ви обяснят в úřad práce, всеки случай е специфичен.

# 98
  • Мнения: 5 374
Благодаря! Бяхте много изчерпателна!
Съпругът ми не си е спирал писмено осигуровките. Беше на работа във фирмата в България до средата на месеца, а на следващия вече работеше в чешката фирма. Всичко е легално, с ясна заплата и осигуровки на 100%. Трябва ли да си ги спира?
Лира, Вие занимавате ли се с помощ за тези услуги? срещу заплащане, естествено.

# 99
  • Мнения: 296
Благодаря! Бяхте много изчерпателна!
Съпругът ми не си е спирал писмено осигуровките. Беше на работа във фирмата в България до средата на месеца, а на следващия вече работеше в чешката фирма. Всичко е легално, с ясна заплата и осигуровки на 100%. Трябва ли да си ги спира?
Лира, Вие занимавате ли се с помощ за тези услуги? срещу заплащане, естествено.
Здравейте Лято,
Не знам точно какво е станало, в случая на съпругът ви, но логично, е след като вече не работи в България а в Чехия, да има осигуровка в Чехия, а в България кой да му я плаща? Можете да проверите по интернет по егн на мъжа ви, дали е осигурен в БГ. Предполагате ли, че фирмата му в Бълрагия продължава да внася? (всъщност той да не е командирован, това е друг случай). Не разбрах тия негови осигуровки на 100% в коя страна са.
В кой град сте, за да ви се помогне, трябва някой да ходи с вас по разните там институции. Аз нямам тази възможност сега.

# 100
  • Мнения: 5 374
Не, Лира, не сте ме разбрала. Логично е, че бившият работодател няма как да му внася осигуровки, но здравните си вървят и при ненавременно внасяне, започват да текат и лихви. Въпросът ми е дали след като сме в ЕС двете институции си комуникират и подават информация една на друга, или трябва лично да ходя, за да му спра начисляването на здравни в България?

# 101
  • Мнения: 296
Не, Лира, не сте ме разбрала. Логично е, че бившият работодател няма как да му внася осигуровки, но здравните си вървят и при ненавременно внасяне, започват да текат и лихви. Въпросът ми е дали след като сме в ЕС двете институции си комуникират и подават информация една на друга, или трябва лично да ходя, за да му спра начисляването на здравни в България?

Здравейте Лято,
между институциите има комуникация, когато имат нужда. Според мен в този случай, вие сама трябва да си ги спрете. В чужбина работодателят при напускане си има процедура, в която сигурно влиза и уведомяване на съответната служба, че спира да плаща за еди кой си работник. В България не знам. Проверете си в БГ, много вероятно е да ви се начисляват лихви.

# 102
  • Мнения: 1 121
Лято, до колкото съм чувала, когато работиш в ЕС на трудов договор, при завръщането ти в България можеш да предоставиш документ, с който да докажеш,че си била здравноосигурена в чужбина и задълженията ти тук се изчистват.

Копирам от сайта на НАП :

Българите, които живеят в страна-членка на ЕС, за периода след 1 януари 2007 г. /когато България стана член на ЕС/ трябва да знаят, че те са освободени от задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски в НЗОК, ако спрямо тях през периода на трудовата им заетост в другата държава-членка е приложимо законодателството на съответната държава. За да удостовери този факт пред НАП, след приключването на трудовата дейност в държава-членка на Европейския съюз завръщащият се завръщащият се в България трябва да представи формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретният период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка. Въз основа на данните, посочени в документа, месеците без данни за здравно осигуряване ще бъдат покрити и ще бъде коригиран здравноосигурителният му статус.

Формуляр Е 104 или S 041 представлява удостоверение за сумиране на здравноосигурителни периоди, с който се доказва, че сънародниците ни са били здравноосигурени в чужбина и ще възстановят здравните си права в България без нови финансови проблеми и допълнително заплащане за липсващи в родината периоди. Така този документ дава възможност лице, което се осигурява в друга държава-членка на ЕС за периоди след 1 януари 2007 г., да придобие здравноосигурителни права в резултат на признаване на предходния му осигурителен стаж.

Четете още: НАП: за здравните осигуровки и здравните права на българите в ЕС | Български новини



Надявам се,че съм била полезна.  Hug

# 103
  • Мнения: 5 374
Много! Изключително много съм ви благодарна Hug.
Само един въпрос: детските за 2 деца колко лева са (на 4 и половина и на почти 2 години)?

# 104
  • Мнения: 296

Формуляр Е 104 или S 041 представлява удостоверение за сумиране на здравноосигурителни периоди, с който се доказва, че сънародниците ни са били здравноосигурени в чужбина и ще възстановят здравните си права в България без нови финансови проблеми и допълнително заплащане за липсващи в родината периоди. Така този документ дава възможност лице, което се осигурява в друга държава-членка на ЕС за периоди след 1 януари 2007 г., да придобие здравноосигурителни права в резултат на признаване на предходния му осигурителен стаж.

Да Ви кажа, много хубаво е написано, но за съжаление не го спазват/разбират, лятото се борих с една служителка, донесох и S 041, а тя искаше Е 104, като ми разправяше, че единствено за Чехия било изключение. Но Е 104 се дава при окончателно прекратяване работата в чужбина, а аз не прекратявам и чехите ми издадоха S 041. И вече системата им показва, че не съм осигурена в БГ. Ще ни откажат да се връщаме направо с тия простотии. Дано до тази година да са научили какво е S 041.

Общи условия

Активация на акаунт