Нашите ОРХИДЕИ - тема 15 - страсти, радости и грижи

  • 66 958
  • 774
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 1 390
alexandra.kostova, струва ми се, че орхидеята е дехидратирана. Аз бих направила нещо доста рисковано и противоречащо на абсолютно всичко, което се приема за правило при гледането на фалчета. Бих сложила орхидеята в прозрачна чаша с вода, така че връхчетата на най-долните корени да са леко потопени във водата и бих пулверизирала всеки ден останалите корени. Води се "водна реанимация". И после ще следя за промяна в състоянието на орхидеята. Ако започне да пуска нови корени - добре; ако започва гниене или проблемите се задълбочават вече ще мисля друго. Почакай да видим какво ще каже ре_ге, защото проблемът е необичаен, но аз бих процедирала така...риск печели - риск губи Simple Smile прецени си, съветът е рискован и ме е страх да го дам Simple Smile

# 706
  • Мнения: 207
Ако не се открои друго мнение, ще направя точно това, защото и моето вътрешно усещане (без да е подкрепено с никакви познания за съжаление) ме кара да искам да полея обилно. Отидох и си купих и тор за орхидеи, по-нататък ще ги поглезя и с това. В момента кисна другите три саксии и този път ще ги оставя във водата докато корените не станат зелени до горе. И техните корени изглеждат изсушени, а листата меки и безжизнени. Как пускат листа и корени не знам, но каквото и да се случва с едната, явно ще се случи и с всички останали Sad

# 707
  • Мнения: 1 390
Аз имам една орхидея, която наскоро купих преоценена. Беше в сфагнум, но не обърнах внимание на това - не го харесвам, защото е трудно да се уцели точната схема на поливане, освен това нищо не се вижда в него. Пресадих фалчето в кори и две седмици по-късно, когато започнаха жегите, то рязко пресъхна - листата се набръчкаха и цветовете клюмнаха. Извадих го, почистих голяма част от корените - всичко, което изглеждаше болнаво или недобре закрепено на основата. Милото фалче остана почти без корени. След това го сложих в чаша с вода, закрепих го стабилно отгоре и го оставих на западен прозорец, защитено от перде. Тоест, на светло и сравнително топло. Една седмица по-късно се изпънаха листата. Сега, месец по-късно, има много нови корени и няма признаци за обезводняването. Но го гледах всеки ден за признаци на гниене и най-важното - това се случва в софия, където въздухът е сух и то с орхидея, която явно има нужда от вода. Та това е моят опит с водната реанимация. Другите фалчета ги пулверизирам всеки ден и веднъж седмично или на десет дни ги поливам като нормални растения - на чешмата отгоре и после оставям вода в подложките. Счупиха се от корени, листа и сега расте и цветонос на едната. Но това работи при мен. Не го препоръчвам, защото после ще има ама корените ми загниха, какво да правя. За моите уовия това е летния вариант. Зимния вероятно ще е по-различен, по-малко пулверизиране и няма да оставям вода в подложките. Но ще видя като дойде зимата Simple Smile

Между другото имам един случай на орхидея, умряла заради загниване на основата, но тя умря преди да започна да пръскам. Мистерия ми е малко. Все пак ги наблюдавам и ако до два часа не се е изпарила водата забърсвам.

Дълго стана, извинявайте. Успех с фалчетата!

# 708
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Да се оплача - групово започнаха да ми прецъфтяват цветенцата.  Sad

# 709
  • Вестерос
  • Мнения: 38 375
Един тъп въпрос, колко горе-долу е нормалното количество листа на 1 фалче? newsm78

# 710
  • София
  • Мнения: 1 462
Здравейте, момичета! Аз също подкрепям името на ФБ групата да е като името на темата.
Влизам да ви покажа две красавици от перваза на една банка. Там са отдавна, но минавам рядко и видях, че са цъфнали с ужасно много цветове. Тайничко завиждам....


# 711
  • Мнения: 207
Имам и още едно питане. Извадих още една от орхидеите от саксията, защото ми се стори, че корените й са кафяви, но в края им има нещо.

Повечето корени наистина са кафяви на цвят, но са твърди, а в края им излиза нещо като нов корен. Наистина ли е нов корен това и какво да правя кафявите корени?

# 712
  • Мнения: 2 600
Наистина на корените им растат корени  Laughing , а кафяви или зелени /или жълти/, щом не е загнило, аз никога не съм ги пипала. Вадя растения само при купуването, защото имат сфагнум или пръст /става дума за намалени орхидеи/. Ако са добре, не ги пипам.

# 713
  • Мнения: 207
Ураа, едно притеснение по-малко.. Simple Smile

# 714
  • София
  • Мнения: 2 361
Открих интересна статия за опрашването на ванилията (от рода на орхидеите е). Накрая има и клипче. Може пък някой да пробва.
http://webstage.bg/liubopitno/1788-zhenitbata-na-vaniliyata-malk … yamata-taina.html

# 715
  • Мнения: 1 390
Аз гледах ванилиите, ама те са тегави. Искат да се захванат на висок прът, който да им е подходящо влажен....трудно ще стане в домашни условия, камо ли да мисля за опрашване Simple Smile Във флауърснет се чудиха дали въобще могат да цъфнат в домашни условия. Но пък в момента на цветна борса точно имат ванилии, та им се чудя. Обаче надали ще си взема, доста са трудни.

# 716
  • Мнения: 13 977
Момчета нямам време да пиша за което  се извинявам но точно за ваниилията на борсата за цветя искам да пиша. съжалявам че моето мнение е такова но снимката и информацията е дезинформативна. Сега не ми се рови да я търся но ако някой го направи и види снимките ще забележи че сред ванилията има посадени бели цъфнали фалчета с по-дребни цветове.нищо общо с цвета на ванилията - жълт и малко прилича на катлея. това го коментирах там където този господин от бораста беше постнал снимката и съобщение че се предлага- в отговор ни дума ни вопъл ни стон. много неприятно и според мен обиждащо клиентите защото може да има подведени.

дани
ние нали търихме с теб че трябва да н прави някакъв главозамайващ метраж да цъфне ...

П.С. опитвам се да намеря поста със снимките но не мога. ако някой се сеща къде го е видал ще последно  да даде линк или снимката просто да видите. Тръгнах да търся темата с ключови думи в ФБ на ванилия и излизат публикации от юни и юли - Вероятно публикацията е изтрита.  Thinking

Последна редакция: пн, 17 авг 2015, 18:16 от _re_ge

# 717
  • Мнения: 6 391
сред ванилията има посадени бели цъфнали фалчета с по-дребни цветове
Е това вече ooooh! ...

Подкрепям идеята за свободна от цензура група във Facebook. Наложи се да прекратя регистрацията си там, но би ми било приятно дори само да ви чета, стига, разбира се, групата да не е затворена Grinning .

# 718
  • Мнения: 13 977
сред ванилията има посадени бели цъфнали фалчета с по-дребни цветове
Е това вече ooooh! ...

Подкрепям идеята за свободна от цензура група във Facebook. Наложи се да прекратя регистрацията си там, но би ми било приятно дори само да ви чета, стига, разбира се, групата да не е затворена Grinning .

Оф ами днес вечерта ще я направя!
и на мен и идва в повече доста от нещата там. Малко като зомбирани са дамите и може би това е хубаво за някои но на мен нещо ми е  Shocked.
ще я направя свободна и за сега отворена. Мъжът ми каза че щели да пишат разни публикации да ни пречат но пък имало възможност в последствие да се затвори. така че надявам се от утре и тази опция да имаме .

# 719
  • Мнения: 1 390
Аз говоря за пазара Димитър Петков, него го знам като "Цветна борса" и понякога го наричам и с двете имена. Свалих снимките от обявата, за да не давам линк директно - не съм сигурна как се толерират рекламите Simple Smile Ето ги:
Скрит текст:


Изглеждат ми читави, а и е цъфнала? Аз четох за метража, че май не е чак толкова задължителен, но всъщност не е ясно дали е необходим и колко точно трябва да е. Та ванилиите в домашни условия май са само екзотични лиани, ако и с това се справим Simple Smile Заглеждам внимателно снимките и май наистина имат фалчета - цветовете не са съвсем същите като на снимката. Но ако наистина имат нужда да постигнат известна големина няма как да ги продават с цвят, така че е разбираемо за мен.

За фейсбук групата - би трябвало да може първоначално да се направи като затворена, но според мен отворена ще е по-добре, за да можем да си се включим без излишни трудности. Както прецениш все пак Simple Smile Освен това администратора на групата може без проблеми да трие досадни публикации.

Общи условия

Активация на акаунт