Нашите ОРХИДЕИ - тема 15 - страсти, радости и грижи

  • 66 917
  • 774
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 13 873
Изглеждат ми читави, а и е цъфнала? Аз четох за метража, че май не е чак толкова задължителен, но всъщност не е ясно дали е необходим и колко точно трябва да е. Та ванилиите в домашни условия май са само екзотични лиани, ако и с това се справим Simple Smile Заглеждам внимателно снимките и май наистина имат фалчета - цветовете не са съвсем същите като на снимката. Но ако наистина имат нужда да постигнат известна големина няма как да ги продават с цвят, така че е разбираемо за мен.


Да да същата снимка и според мен не е цъфнала самата ванилия май.

значи двете борси за различни. тогава извинения към борсата на другото място, това са според мен подвеждащите снимки.


навсякъде по нещата с ванилия сме виждали цветовете

ето такива са


другата форма на цвета която съм виждала е тази





а това на нимката си е фалчета че даже едното е пелорик.

# 721
  • Мнения: 6 390
Ура! Прозрях идеята - да може човек все пак да си гледа нещо, докато лианата стигне метрите и цъфне Mr. Green .

Нещо като това:
Аз не мога да ги гледам моите , когато са без цветове и им забучвам по една изкуствена...така винаги изглежда ,че са ми цъфнали Mr. Green

PS. Което може да се наложи да приложа на цимбидиума Flutter .

# 722
  • Мнения: 13 873
ванилията има едно характерно вътре такова като мъхната тръбичка , прилича на вътрешното на нарцис, прилича мноооого малко на пелорик може това да се опитват да пресъздадат.

# 723
  • Мнения: 6 390
Не знам какво се опитват, но ясно се различават два вида листа. То не е и до магазина тук, а до производителя, от който е внесено.

Тук например е използвана направо снимка на ванда (струва ми се) - http://www.gradinar.net/1671-Kak-da-otgledame-vanilova-orhideya-vkasti

Както и да е. Винаги ще има от една страна търговци, от друга - интернет и специализирани форуми/теми Wink .

# 724
  • Мнения: 13 873
Аз имах така подарена от мъжа ми една пасифлора някаква рядка с зелени цветове, едно пласмасово етикетче с едни дитирамби, нямаше цвят  .... и познайте какво цъфна и изникна - грах!!!

# 725
  • Мнения: 6 390
 Joy
Извинявай, но ми стана смешно Blush .
И на мен ми се е случвало да отгледам плевели от пакетче семена за цветя. Треперих им зимата, завивах ги с найлон, поливах, копах в градината. Хубави станаха, де, не мога да отрека.

# 726
  • Мнения: 13 873
О да то си е за смях, само на мъжа ми не му беше смешно, беше ми купил екзотично цвете в саксия. Татко ми като дойде в къщи и вика какво му правите на този грах пък мъжа ми му обеснява че не било...

А за семената да ви кажа брата на дядо ми каква случака имаше. Той потомствен пчелар обменят опит с пчелари по целия свят и му обещали да му пратят семена на едно растение което било невероятно медоносно, направо гребен мед с лопата ако пуснеш пчелите на паша там.получава човека пратката прокопава градината маха всичко и сади това дивно чуждоземско цвете.и пораства магарешки бодил!!! Тръгва да уточнява правилно ли е пораснало- правилно! Бил много медоносен бодила...   


А за семената и плевелите всички сме се лъгали аз така на един еделвайс му треперех ууууфффффффф.

# 727
  • София
  • Мнения: 2 361
Току що открих, че и в България има орхидеи в природата.
Скрит текст:
В течение на дълъг период време се е извършвало съгласувано развитие, коеволюция на орхидеите и техните опрашвачи. В този процес са се изработвали взаимноизгодни приспособления, насекомите са се приспособявали за пренос на прашец, а орхидеите така са преобразували морфологично цветовете си, че те са се адаптирали към опрашването от определени видове насекоми.

 

Снимка: e-ecodb.bas.bg    
Венерина обувка (Cyprepedium calceolus)

Тя е едно от най-красивите защитени растения в нашата природа – среща се все още в Родопите около село Бачково, Асеновградско.

Цветът й е истински капан и насекомите, попаднали вътре в него, са принудени да ги опрашат. Какво ги привлича в тези цветове, особено като разберете какво ги очаква вътре, не е много ясно.

Огромната жълта устна има форма на обувчица със завити навътре краища. Освен това отгоре тя е покрита с щитовиден стаминодий (безплодна тичинка), под него – близалце, а от двете му страни по плодна тичинка.

Когато в жълтата камерка на цвета попадне пчела, тя опитва да се измъкне. Ограниченото пространство не й позволява да излети, а завитите краища и гладката вътрешна повърхност на цвета, не й позволява да изпълзи лесно. Единственият път навън са два тесни отвора в задната стена. Измъквайки се навън, пчелата отначало среща първата преграда – изпъкналото близалце, на което се залепва донесения от нея прашец. Драпайки все по-нагоре към светлината пчелата стига второ препятствие – прашникът запречва прохода. А когато насекомото се промъкне покрай него, голяма порция
лепкав прашец се залепва по гърба на пчелата.

Read more: http://bgchaos.com/371/origin/relationships-organisms/%d0%ba%d0% … 82/#ixzz3j5IJtAie

# 728
  • Мнения: 13 873
Zuri. О да има ги по цял свят. Преди години дама от Ивайловград беше постнала снимки от полята с тази венерина пантофка.хич не приличаше на онзи пафиопедилум който сме виждали. Беше като полско цвете.

А част от текста е краден от статията публикувана на първа стр.от списание НГ.

# 729
  • София
  • Мнения: 13 209
Zuri, снимала съм диви орхидеи близо до Рилския манастир - Dactyloriza saccifera





п.п. Сега пуснах името на Гугъл и не ми излиза, че е орхидея.  newsm78 А през 2010 г. не беше така.  Laughing

п.п. 2 Пише, пише - http://www.bgflora.net/families/orchidaceae/dactylorhiza/dactylo … za_saccifera.html  Laughing

# 730
  • Мнения: 6 390
Разглезиха ни с тези хибридни орхидеи и не си даваме сметка всъщност колко голямо е семейството им и колко естествени видове има по поляните, макар и не толкова впечатляващи.
Благодаря за снимките, Таня Hug ! Някак много мило ми стана.

# 731
  • Мнения: 2 752
Привет, момичета!
Аз също искам да се включа във фейсбук групата, ако ме приемете, разбира се.

В края на месеца ще ходя на изложба на орхидеи. Мотото е "Диви орхидеи" и смятам да направя снимки.

Моята Singolo не знам дали не сдаде багажа, защото беше почти 3 седмици сама, докато бяхме в отпуска. Не ми вдъхва доверие, като я видях. Цветът й е увяхнал, листата също и сега ще чакам да видя как ще се развие по-нататък.
Дано не ми загине, ще страдам много, ако я изгубя.

# 732
  • Вестерос
  • Мнения: 38 338
Чакам с нетърпение групата, за да кача снимки и да нищим какво му има на едното ми листо   Confused

# 733
  • Мнения: 13 873
Направих групата ето линка


https://www.facebook.com/groups/517426221748868/


за сега съм боса но имам 17 годишна дъщеря която ще ме "светва' когато имам проблеми  ooooh!

хели муд
точно са синголото си мислех във връзка с това че четох в за друго създания на оптифлор. Ще чакам да пишеш как се чувства. Някак ми е притеснено за него все пка е все едно да имаш орхидея с предизвестие ....

# 734
  • Мнения: 2 576
Благодаря за групата в Fb   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт