Нашите ОРХИДЕИ - тема 15 - страсти, радости и грижи

  • 66 919
  • 774
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 1 390
Има, повечето фалчета развиват цветонос когато имат разлики в дневните и нощните температури, тоест пролетно или есенно време. Но има някои, които цъфтят през лятото. Няма как да се разпознае дали орхидеята е лятно цъфтяща, затова е безопасно да се предположи, че всички са с пролетно-есенен цъфтеж. На мен ми тръгва един цветонос сега, но по-скоро съм объркала цветето с климатика.

# 751
  • София
  • Мнения: 2 361
Аз имам една орхидея, която цъфтя февруари- май и сега отново цъфти. Другите след обилен цъфтеж също почиват. Но 2 от таз годишните ми придобивки все още имат цвят и ме цъфтят. Някой нали беше писал за промоциите на пазара "Д. Петков" и тогава си ги взех, н не от холандеца. Тази орхидея загина.

# 752
  • Мнения: 633
_re_ge, благодаря, тези дни мисля да прескоча до Кауфланд с надеждата да си харесам орхидейка  Two Hearts

# 753
  • Мнения: 13 873
Вчера ходихме по друг повод в Кауфланд- нямаше цветя беше всичко обрано


когато говорим за цъфтеж трябва да уточняваме за какво става въпрос - дали нов цветонос дали спяща пъпка дали удължаване на стар цветонос. Да кажем в момента не е обичайно да има цветоноси при нормални условия но ако имате зелен прецъфтял цветонос може да цъфне с още едно две цветчета на края.


Балерина
колко дълго цъфти едно фалче има значение и самото фалче. Нещо като харакетер на цветето. същото се наблюдава като особенност за всяко цвете в следното : обилност на цъфтежа разклонения на цветоноса, склонност към образуване на два цветоноса, лесно изхранване на пъпки и прочие. Т.е. всяко цвете освен че зависи от условията на отглеждане се проявява и индивидуално. Да кажем  -имам орха чиито цветове траят точно 2 месеца - пролет лято есен това е положението- много бързо прецъфтява. И друга която е прекрасен винен пелорик който цъфти по 8-9 месеца понякога докато цъфти стария цветонос прави нов а трайността на цветовете е главозамайваща. имам орха която цъфва винаги първа - вече 5-6 година тя е като кокиче сред орхидеите - пак характер...

Последна редакция: ср, 19 авг 2015, 14:46 от _re_ge

# 754
  • Мнения: 5 215
Благодаря за отговорите и на двете.
Значи от 2 до 9 месеца, средно 4-5 месеца, според вида и мерака Laughing
Красавецът ми цъфна май месец, така че дано издържи, поне до октомври.

Имам една мини орхидея, която ми я подариха с цветове+пъпки. Цветовете окапваха за 2 седмици и много се надявам есента пак да ме зарадва.

# 755
  • Мнения: 13 873
Zuri

Какво й стана на тази от холандците?

Балерина зависи и от горещините понякога преъфтяват бързо заради жегите.


Хелимуд
Сезонността за Цъфтежа последните години е компрометирана,залагането на цветоноси вече започва от края на септември и продължава до средата на юни.ако цветоноса е стар може да цъфти спорадично с по 2-3 цвята на края още дълго време.горещините и студове са неприятели на Цъфтежа, всички други сезони са ок.а ако има корекция с помощта на умерен климатик тогава може и постоянно.аз лично смятам че не само температурните разлики стимулират Цъфтежа а и има някаква сезонна зависимост, защо не дължината ден/нощ.примерно миналата година септември беше горещ а фалчетата усетих че е есен имах цветоноси още от края на септември.

Последна редакция: ср, 19 авг 2015, 18:19 от _re_ge

# 756
  • София
  • Мнения: 2 361
Нали й се появиха петна (и ми писахте, че е някаква инфекция). Те за 2-3 дни се разраснаха и тя загина без въобще да имам време да отреагирам и да я спася.

# 757
  • Sofia
  • Мнения: 1 484
Нали й се появиха петна (и ми писахте, че е някаква инфекция). Те за 2-3 дни се разраснаха и тя загина без въобще да имам време да отреагирам и да я спася.
Аз имах 3 от същото мястото. Оцеля само една, и то с голям зор. Беше с едно листо, вече са две. Дали ще цъфти някога - кой знае...

# 758
  • Мнения: 6 390
Със сигурност някакъв комплекс от фактори определя цъфтежа, ама не мога да го напипам точно още. Ще взема да отвлека някой - за предпочитане красив, млад и снажен Mr. Green - работник в оранжерия.
Напълно подкрепям за влиянието на особеностите на конкретното растение. Имам една красавица, която забрави да цъфти година и половина ooooh! . А едно фалче от миналата година още не беше прецъфтяло, когато пусна разклонения на цветоноси; докато те цъфтяха през пролетта, пусна нов цветонос, който цъфти в момента. За година вече почти не е оставало без цвят или пъпки. Отсрами поне едната от отказалите цъфтеж Wink .
Най-много ми хареса това, че се промениха формата и размера на цвета:
Скрит текст:

преди


много по-красиво зимата и сега
Иначе моите фалчета цъфтят от месец и половина - два до осем месеца. Тази година експериментирах с торене - не им се отрази особено.

# 759
  • Мнения: 13 873
Нали й се появиха петна (и ми писахте, че е някаква инфекция). Те за 2-3 дни се разраснаха и тя загина без въобще да имам време да отреагирам и да я спася.

о съжалявам, тези холандци явно орхидеите им изискват повече внимание при избора.

# 760
  • Мнения: 752
Здравейте!
Сигурно сте го коментирали, но да попитам и аз... Скоро пресадих орхидеите и сега виждам, че саксиите отвътре са така да се каже "зеленясали". На ккаво се дължи, трябва ли пак да пресаждам? Ползвам само кори, защото в другата пръст( комбинираната ) ми мухлясват. Затова ги и местих...а имаха и въшки Sad

# 761
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Вясвам се да кажа, че две орхита прецъфтяха + минито. Отрязах му цветноса на минито, и единия оголен цветнос на едната голяма. Ми, ебаси тъпото.  Tired

# 762
  • Мнения: 13 873
Здравейте!
Сигурно сте го коментирали, но да попитам и аз... Скоро пресадих орхидеите и сега виждам, че саксиите отвътре са така да се каже "зеленясали". На ккаво се дължи, трябва ли пак да пресаждам? Ползвам само кори, защото в другата пръст( комбинираната ) ми мухлясват. Затова ги и местих...а имаха и въшки Sad

Зеленясването е свързано с излишната влага. Това е знак че поливате малко повече отколкото на орхидеята й е нужно. Бихте ли споделили как я гледате.

# 763
  • Мнения: 752
Ами...сложила съм има кори само и ги топя във вода от време на време, когато се сетя, мислех даже, че рядко се сещам. Забелязах, че корите в долната част на саксията се задържат дълго влажни, но нагоре са сухи. Изкарах ги на слънце, но мм слагам малко тор във водата, прецъфтяха веелистата не се повлияха добре, Сега им слагам тор във водата, прецъфтяха вече. Иначе растят нови коренчета и листенца

# 764
  • Мнения: 6 390
Вясвам се да кажа, че две орхита прецъфтяха + минито. Отрязах му цветноса на минито, и единия оголен цветнос на едната голяма. Ми, ебаси тъпото.  Tired

Пак ще цъфнат, ей го къде е октомври-ноември.

Общи условия

Активация на акаунт