За и против името Самуел?

  • 11 988
  • 107
  •   1
Отговори
  • Мнения: 996
Здравейте!

Имам вътрешна дилема с изборът на име за момче с буквата "С ".
Помагайте!
Незнам как ми хрумна за името Самуел.Търсих информация за произхода му,но е доста оскъдна.Най-общо казано ,на нас добре познатото българско име Самуил е побългарен вариант на името Самуел,което е древно колкото еврейско,толкова християнско име на библейски персонаж.
Самуил/Самуел означава "Бог чу".

Искам по-интересно име за детето си,но до толкова да не го е срам да си каже името след години,а да е запомнящо се и да говори само за себе си.
А и с мъжът ми смятаме,че трябва да се мисли в някаква по-модерна посока,но умерено,животът не се знае къде ще го отведе,а ние сме били в чужбина и сме се сблъскавали с невъзможността на хората да ти кажат името,което е било модерно и взаимствано под влиянието на Социалистическият режим.

Разчитам на вашите мнения.
Изборът на име е много важно и трябва много сериозно да се подходи и обмисли,не искам детето ми цял живот да го е срам от "гениалните" решения на родителите си.
Не съм и фен на свръх " изчанчените" имена на герои от филми,сапунки,певци,както и двойни имена...Искам българско име,с нотка модерно звучене.

# 1
  • Лутаща се
  • Мнения: 788
Харесва ми и в двата варианта.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 275
СамуИл.

Предлагам Симеон

# 3
  • Мнения: 3 031
И двете ми харесват.

# 4
  • Мнения: 16
По-добре българското звучене Самуил.С тези чужди имена които се опитваме да вкараме ми стои смешно. Ако детето живее в чужбина е друго нещо .

# 5
  • Мнения: 11 972
Ако човек изгради личностни качества, ако ще Иван Иванов да се казва или Димитър Димитров- името няма да му попречи.

Прекалено много се залага на очаквания името да е двигател.

По темата- Самуил е красиво име, но за мен носи мрачна сянка, може би от пристрастията ми към историята.
Ако се държи на буквата С- Симон или Симеон.


Име, което харесвам- Андрей- добре звучи на български, както и в евентуалните му "чуждоземски" транскрипции, разбираемо е, не е банално.

Все библейски имена.

# 6
  • Мнения: 10 874
Самуил ми харесва, Самуел - не.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 382
СамуИл ми харесва  Peace

# 8
  • Мнения: 10 547
Обожавам името Самуел, но имам причина за това.
Другото мое любимо име е Самуил.
За мен това са различни имена. Твърде различни при това.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Познаваме няколко Самуиловци.
Имай предвид, че само ти ще си му викаш така, за всички останали Сами.
Така, че реши дали ти харесва това съкращение, защото много готини имена имат някои хора, но какво остава от тях, когато почнат да ги съкращават и улесняват. Аз по тази причина (защото имам дълго име и никой не ми казва така, и моето е със С) реших детето ми да носи име, което е с не повече от 3 или 4 букви.
Подобни момчета, които познавам са Гор, Лев, Лео, Гай...не че ми харесват, но не може и друго да им кажеш и това ме радва. Всички са от България.

# 10
  • Мнения: 1 196
Не е лошо името, но в България ще го бъркат постоянно със Самуил...и детето постоянно ще обеснява как му е името....,ако сте в чужбина е друго... Peace

# 11
  • Мнения: 1 844
Съжалявам, на мен не ми харесва, свързвам и Самуел и Самуил с една бактерия (салмонела  ooooh!) - много са ми близки по звучене. Голям човек съм и избягвам да си правя такива корелации, но специално за това име не мога да го избегна.

# 12
  • Мнения: 10 547
Нашият Самуел никой не го е бъркал досега със Самуил.

# 13
  • Мнения: 14 453
Самуел е с еврейски произход,Самуил с български.
И днете имена са чудесни.

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 3 641
Касита, всички Самуел ли му викат, има ли си "малко име"?
И мен ми харесват много имена, но когато избирах Александра например или Виктория...кой им вика така, все Сашки, Викита, ужас. И така избрах друго..
Иначе си падам по мъжките имена на български и руски царе - Борис (Борил сега доста го избират), Иван, Симеон, Калоян...ако трябва да избирам за момче, мисля, че ще е с В заради баща ми Владимир, но не точно Владимир, защото на мъжът ми му е комунистическо и ще се съобразя до някаква степен. Например Влад. хах. Друго за момента и на мен не ми е хрумнало, но не съм и на зор.

Общи условия

Активация на акаунт