Суровоядство - трета тема

  • 54 488
  • 369
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 12 473
Аз предпочитам на БГ, но може и на немски или английски..

# 91
  • Sofia
  • Мнения: 26 686
Наскоро си купих оризово мляко с лешници,много ми хареса.
Ядково съм приготвяла,но ...
как да приготвя оризово,кисне ли се ориза,може ли с оризово брашно да се получи?

# 92
  • Мнения: 465
Закачам се за Доли и аз с "млечен" въпрос.

Може ли да ми препоръчате изпробвана технология за правене на растително кисело мляко? Най-често правя ядково мляко от бадеми, овес или слънчоглед. Кой е най-добрият начин да подквася? Гледах соевите кисели млека с магазина, ама като им гледам 5-те реда състав и им нямам вяра, че ще подквасят.

# 93
  • Мнения: 8 163
Екскуизит, аз понеже не обичам да купувам хартиени книги, предпочитам ползването на сайтове. По-лесно ми е да търся и намирам рецепти, непрекъснато се публикуват нови... Най-много обичам сайта www.rawmazing.com. Обикновено към него се обръщам, но понякога ползвам http://www.therawtarian.com

Истината всъщност е, че от много време вече почти не ползвам рецепти. Измислям, експериментирам.

Доли, оризовото мляко се прави от варен ориз, доколкото знам. Аз не съм правила такова.

Поща, за правене на растително кисело мляко се ползват пробиотици. Моите са NOW Probiotic-10 50 Billion Powder. Опитите ми да направя хубаво растително кисело мляко без сгъстител бяха незадоволителни. Освен това отнемат повече време, грижа и материали, отколкото правенето на растителен кефир. Затова минах само на кефир.

Последна редакция: нд, 26 юли 2015, 03:25 от Фея Кръстница

# 94
  • Мнения: 12 473
Фея, благодаря!
Вторият не можах да го отворя..
  bouquet

# 95
  • Мнения: 5 713
Exquisite,
на бг:
http://www.book.store.bg/search?&p=s&srchstr=%F1%F3%F0%E … hcchid=1800447932

На англ.
и за мен сайтът на Сюзън Пауърс съдържа вкусни, интересни, сполучливи и с хубави снимки рецепти. Тя има и книги.
Други, които аз харесвам като готвачи са:
http://matthewkenneycuisine.com/

Негови книги, които имам са: Every day raw и Raw chocolate.

Също Russell James:
http://www.therawchef.com/
Даже него повече харесвам от Матю.

Имам хубава книга на:
Kate Wood, само че е на френски (предлолагам я има и на английски) - Cru.
The raw gourmet - Nomi Shannon
Judita Wignall - http://www.amazon.com/Judita-Wignall/e/B004FL6H2K
Имам третата - Going raw. Другите съм ги разглеждала в библиотека и магазини и също не са лоши.
Sweet gratitude - за десерти, торти, сладкиши.
Rawlicious - http://www.rawlicious.co.za/rawlicious-recipe-book
взимала съм я от библиотека както и много други, но тази ми е направила повече впечатление.

Но има и изключително много сайтове, които биха ти свършили работа, ако не искаш да се затрупваш с книги.

Имате поща,
от изброените най-добре ще стане с бадеми. Кисело мляко на растителна основа съм правила може би 2-3 пъти. Блендирам вече накиснати бадеми като гледам "млякото" да стане малко по-гъсто от обикновено. Примерно: ако редовно съотношението е 1:4 - бадеми: вода, за подквасване е било 1:3. После прецеждам, слагам пробиотици, оставям съда на топло и до 24ч най-много трябва да е готово. Но си става рядко; не е като другото кисело. Но може да го оставиш и на дива ферментация.

Доли,
правили сме мляко от ориз - суров и покълнал. Но не беше само от тази култура; имаше и други добавки.
Беше колкото за експеримента. Не сме повтаряли. Виж, ако искаш, в ю туб.
В индустрията със сигурност нещо друго го правят. Както и хора, които често го консумират.
Ето тук мисля, че е лесно и добре обяснено:
http://healthyblenderrecipes.com/recipes/home_made_brown_rice_milk

# 96
  • Sofia
  • Мнения: 26 686
Мерси,Вери   bouquet
изгледах вашето клипче с малкото облизващо се сладурче  Hug и сигурно така ще пробвам да направя млякото  Peace

# 97
  • Мнения: 8 163
Вторият не можах да го отворя..
Оправих го. Ето го и тук, за твое улеснение.

http://www.therawtarian.com

# 98
  • Мнения: 12 473
Благодаря ви!
  bouquet

# 99
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 835
Направих си страхотни сушени патладжани. С това слънце за половин ден станаха. Сега са затворени в буркан с босилек и чесън.
Аз първият път си купих готово кисело мляко и оттам подквасвам. Опитвала съм всички ядкови млека, но най-плътно и най-близко до познатият вкус на кисело мляко е това от соя. Останалите са многооооо воднисти. Пробвала съм и смесени варианти, за да не е само от соя.

# 100
  • по пътя
  • Мнения: 2 360
Последно време дадох малко назад със суровите храни, едно не се чувствах добре, второ ми се ядеше топла храна. По този повод се сетих, че според аюрведа, хората с вата доша (каквато съм и аз) не трябва да ядат много сурова храна, т.е. да не превишава 30% и да не гладуват повече от три дин, защото това води до повече проблеми, отколкото ползи. В този смисъл има ли тук хора, които са чели за аюрведа и дали има нещо вярно в тези неща, защото аз лично за себе си усещам, че не съм ок, без купичка топла леща или елда и изобщо без топла, готвена храна. От както съм увеличила суровата храна спрях и да отслабвам, а индексът мазнини в тялото се покачил над нормата. с това не искам да критикувам начина ви на хранене изобщо. Peace

# 101
  • Мнения: 5 713
Следвай себе си. Simple Smile
Да, има логика в това, което пишеш, чувстваш и наблюдаваш.

# 102
  • Мнения: 12 473
Не съм запозната с аюрведа, но когато започнах редовно да ям сурова храна - и аз също качвам кг. Но аз съм под стандартната норма.. newsm78

# 103
  • София
  • Мнения: 1 244
Записвала съм се май някъде по предишните теми, сега отново, но вече сериозно  bowuu Режимът е решен и одобрен на семеен съвет (е, без детето)

Правя скромен двудневен отчет с "лингуини" от тиквички и моркови с маринара, сурова гъбена супа, пак лентични, но със сос от слънч. семе, лимон и тиквичка, а след малко ще се пробвам на доматена супа.  Blush

Данилу, здравей и тук  wavey Сподели моля малко повече за патладжаните   bouquet

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 337
Да дам отчет за направените крекери - 2 вида станаха : едните с основа покълнала леща, другите с елда . Съответно им довабих лук, чесън, домати, червени чушки и мнооого подправки. Суших ги общо 3 дни, за да станат хрупкави и най-вече за да не се вмухлясат.
 Ииииии никой в къщи не щя да ги яде. Laughing Laughing Laughing
 Съответно както си бях сготвила едно бобче в тенджерата , когато беше готово накрая натроших в него няколко от крекерите (да не отиде целия ми труд съвсем зян ) и стана според мен сполучливо. Така че си мисля да ги добавям в разни манджи накрая (нещо като подправка ,а и да дават плътност, а в същото време ще са си сурови).
Сега съм заредила дехидратора със смялни в чопъра банани и пъпеши, добавих им малко чия , за да вземе малко от водата и изсъхнат по-бързо , че в тая жега , мъж ми ще ме изхвърли заедно с дехидратора (който допълнително предизвиква парников ефект  Mr. Green)

Но , имам друг проблем и се надявам на съвет от вас (може би трябва да попитам и във вегетарианската тема също).
Става въпрос за дъщеря ми , в момента 6 годишна. Тя си беше трудна с храната по принцип от малка. Когато сменихме хранененто си, съм обяснявала надълго и широко коя храна , защо е полезна, с какво е полезна, коя е  вредна , защо е вредна и т.н.  За водата , кога , и как трябва да се пие. За плодовете как и кога трябва да е ядат. За рекламите по телевичията на вредни храни, защо и как ги правят . По принцип е толкова запозната на теория с тези неща , за които на възрастните им трябва цял един живот да научат и някои така и не ги осъзнават (това е друга тема де) .
Относно месото , аз самата спрях да го консумирам преди около година и половина , основно защото е масово натъпкано с хормони, пестициди и консерванти. Детето обаче и като малко не бързаше да яде месео, а вече отказва категорично под каквато и да е форма. Нямам никакво намерение и да настоявам, защото уважавам мнението и правото й на избор (за което мъж ми ме обвинява, че аз съм му дуднала на детето затова е спряла да яде месо....)Тоест няйният отказ от месо е изцяло от съпричастност и съчувствие (което при мен признавам си в началото не беше застъпено толкова)
Това , което ме притеснява е че тя ходи  на градина и там всеки ден обядът е с месо , тоест всеки ден тя нищо не яде (освен десерта  и 2-3 резенчта краставичка или домат.). Другите им хранения са филия бял хлаб, намазана с нещо си ....тя дори казва мамо и хляба е бял и вреден ,ама като няма друг какво да правя трябва да го ям....)
 Тя е сллабичка (около 17 кг , като цяло е много жизнено дете , много състрадателно към животните (да се отклоня, от темата ,но например днес на път за градина видя няколко перца от гълъб на земята и ми вика : Мамо ако знаеш какк се натъжих като вдиях тази перушинка , сигурно някоя котка е уловила и изяла горкото гълъбче  Cry ))  И почти не боледува (а от както се запознах с ГНМ  дори да има нещо винаги намирам конфликта и й минава бързо).
Но все пак като майка се притеснявам за малкото му организъмче и искам то да получава колкото се може повече и правилни хранителни вещества, за това искам съвет от вас , какво мога да й правя сутрин преди градина (мисех си за нещо от сорта на смути) , което хем да е вкусно за едно дете (защото аз бих могла да изпия всякакви зелени смутита ( най - най полезни) , но е трудно да убедиш детето в това). Пиша сутрин преди градина (защото внасянето ха храна отвън в нашата градина е забранено).
Вечер се храним по моите разбирания максимално полезно , но то колко е коремчето на детенце то , не може да навакса липсата на храна през целият ден само с една купичка храна вечер....
Как бихте постъпили вие? Какво бихте включили в менюто на детето?



П.П Извинявам се за дългият пост и благодаря че ме изчетохте   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт