КГБ = Клуб на Готините Баби - 160.

  • 65 208
  • 739
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 4 369
Добро утро и успешен дъждовен ден !
Благодаря на Дидимити и на Иха за поднесеното кафенце и закуски !
Иха, много ми харесва и съм на 100 % съгласна с цитата,който си използвала  Peace
Хубави предложения си направила Фло  Peace но софийските дружки ще ти отговорят, защото аз мога да присъствам на соф. срещи само ако са в събота.
Днес ще го пишем дъждовен и заниманията ни ще са в къщи.
Чао до после    bouquet
P.S. Иха ме изпревари  Hug

# 691
  • Мнения: 1 334
Хи-хи хи  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes дали вече не оздравявам , щом пак ми дойде ищах да се разхождам из готварски сайтове? В миналите дни не исках да помисля за ядене . Другото е ,че волята ми е малко слаба , за да се мобилизирам да работя “работата” си

Ако на някой му е интересно  Embarassed, харесах си тези рецепти /Ще ги правя , когато мога да стоя на краката си/

Скрит текст:
Вита баница с тиквички копър и сирене
=Ще ви е нужна тава с диаметър 30-35 см.
=Тиквичките се почистват в двата края, не се белят и се настъргват на едро ренде.
=Плънката може да се разпредели по два начина:
1. в единия край на корите (не по цялата им повърхност). Така  рулата не стават много обемни и повърхността на баницата е по-хрупкава. Приготвена по този начин е много вкусна когато е току- що приготвена. След като престои корите омекват и губят хрупкавостта си.
2. Когато плънката е разпределена по цялата повърхност на корите, баницата се запазва по-добре и дори е по-вкусна когато е съвсем студена.
•   1 пак (от 400 гр.) кори за баница
•   50 гр. разтопено краве масло
•   1 чаена лъжица ким (Caraway)
•   + маслиново олио (зехтин) за намазване на тавата
За плънката:
•   2 супени лъжици (26 гр. = 30 мл.) маслиново олио (зехтин)
•   80 гр. (1 малка глава) кромид лук, нарязан на ситно
•   400 – 500 гр. тиквички , настъргани на едро ренде (виж съветите по-горе)
•   200 гр. овче сирене
•   2 яйца, 100 гр.
•   30 гр. пресен (зелен) копър, нарязан на ситно
Маслиновото олио се загрява в подходящ съд. Добавят се настърганите тиквички и наситненият кромид луд. Задушават се с периодично разбъркване за около 4 минути или докато омекнат леко. След това се прехвърлят в купа или друг съд и се оставян на страна докато изстинат напълно.   В голяма купа се смесват сиренето и нарязаният копър. Яйцата се разбиват с вилица и се добавят към останалите продукти в купата. Разбъркват се докато се смесят хомогенно. Добавят се изстиналите тиквички и всичко се разбърква хубаво. В зависимост от това колко солено е сиренето, може да се добави малко сол към плънката – аз в случая съм добавила ½ чаена лъжица морска сол на люспи. Проверете броя на корите с които разполагате, за да прецените на колко части трябва да разделите плънката. Всяко руло се оформя от 2 бр. кори. В случая моите кори са 11 бр. Едната кора ми остава от останалите ще оформя 5 рула.Всяко руло за баницата се оформя от 2 кори по следния начин: Сложете едната от корите върху сух домакински плот. Наръсете я с масло и покрийте с втора кора, която също се наръсва с масло. По повърхността на втората кора се разпределя част от плънката – около 3-4 супени лъжици. Разнася се равномерно с помощта на лъжицата.Корите се завиват на руло, което се увива на охлюв и се поставя в центъра на тавата предварително намазана със зехтин. По същия начин се процедира и с останалите кори и плънка, като всяко следващо руло се увива около предишното. Повърхността на баницата се намазва с останалото масло и се наръсва с ким.Пече се в предварително затоплена на 180ºС фурна, работеща с горен и долен реотан, без вентилатор. Печенето отнема 30-35 минути или докато повърхността придобие приятен златист загар.



ВКУСЕН ЯБЪЛКОВ СЛАДКИШ "LANDHAUS"
За  масленото тесто:
500 гр. брашно
200 гр. захар
200 гр. меко масло /със стайна температура/
2 ванилии със захар
1 пак. бакпулвер
2 яйца
форма за торта с размер 26 см. /моята е 24 см./
маргарин за намазване на формата
галета или брашно за паниране,  за поръсване на формата
За ябълковия пълнеж:
10 - 12 средно големи ябълки или 8 - 10 големи ябълки /около 2 кг./
сокът на 1 лимон
4 пак. ванилия със захар
За пудинговия пълнеж:
250 гр. извара
100 мл. течна сметана
2 с. л. захар
1/2 пакетче ванилов пудинг на прах
За трохите:
300 гр. брашно
200 гр. твърдо масло /от хладилник/
150 гр. захар
4 пак. ванилия със захар:
И още:
шепа обелени и нарязани на тънки люспи бадеми
   Обелвам ябълките, почиствам от семките и нарязвам в тенджерка на малки кубчета.Кубчетата ябълки поръсвам със сока на лимона и ваниловата захар.Слагам тенджерата на котлона /средна мощност/ и с бъркане на ябълките от време на време, задушавам под капак, докато ябълките омекнат, но не да се разкашкат. Хубаво е да останат на кубчета и леко да хрупкат.Готовите ябълки прецеждат от получилия се сок и оставям да се охладят добре.За направата на масленото тесто използвах старата и изпитана технология - на ръка.В достатъчно голяма тава изсипах брашното, захарта, ванилията и бакпулвера. Размесих всичко много добре и оформих на купчинка. Направих широко кладенче в купчинката и чукнах в него двете яйца, а мекото масло накъсах около тях на малки парчета.Започнах с едната ръка да обърквам яйцата и да добавям по малко от маслото и брашнената смес.  Така омесвах с пръсти, а после и с цялата ръка, докато се поеме цялото брашно и се получи гладко тесто, което после омесих с двете ръце.Намазах формата за торта обилно с маргарин и поръсих с галета. Това се прави за по-лесното отделяне на готовия сладкиш от дъното на формата. Сложих топката тесто по средата на дъното на формата.С помощта на пръстите започнах да притискам топката тесто и да разнасям от средата на формата към краищата. Така тестото се разпределя равномерно и не остава в повече в средата, а краищата да са много изтънени. Много е важно тестото, което покрива стените на формата да е с дебелина поне 5 мм /ако успеете повече - още по-добре/ и да стига до горния ръб на формата.Слагам тестото да престоява в хладилника, докато подготвя пълнежа.В малка купа изсипвам изварата, сметаната, захарта и пудинга.  Разбивам с миксер до гладък и пухкав крем.В друга купа нарязвам на кубчета, изваденото току - що от хладилника масло.Добавям към маслото захарта, брашното и ваниловата захар. Разбивам всичко на ниска степен на миксера и с накрайниците за тесто. Когато маслото се разпредели, увеличавам мощността на миксера на максимална степен.Разбиването продължава, докато се получат трохички.Изваждам формата от хладилника и поръсвам обилно с бадемовите люспички. Това се прави, за да не се овлажни масленото тесто от ябълките. Старая се да има бадеми и по стените на формата.Слагам върху бадемите, само половината от количеството, прецедени и изстинали ябълки.Разпределям равномерно, върху ябълките, цялото количество бял крем.Изсипвам и разпределям равномерно, останолото количество ябълки.Изсипвам цялото количество трохички върху ябълките.Формата е пълна до горе.Слагам сладкиша в предварително загрятата до 170 градуса фурна.След 30 минути сладкиша изглежда по този начин, но все пак моята форма е по-малка, или само 24 см. Сладкишът се надигна с 2 см. над формата . Хубаво е да следите изпичането на сладкиша от горе, защото някои фурни пекат по-силно в горния си реотан. Ако потъмняването на трохичките е много бързо и на първите 30 минути е нужно да се покрие сладкишът с фолио, за да не изгори.Печенето на моя сладкиш продължи около 90 минути, като беше покрит с фолио само 30 минути.Готовият сладкиш се изважда от фурната и се оставя във формата, докато напълно изстине. Ако отворите формата и сладкишът е още топъл, има опасност да се разпадне, защото на пудинговата смес е нужно изстудяване, за да се стегне.С помощта на нож, отделям сладкиша от стените на формата и освобождавам.Много внимателно отделяте сладкиша и от дъното на формата.По желание, може да сервирате вкусния ябълков сладкиш с малко разбита сметана и поръсен с канелена пудра захар!

# 692
  • Мнения: 1 334
 Мери Попинз , привет  bouquet Hug Heart Eyes

Кари ,при вас големи пясъчни бури. Много ли е страшно?

# 693
  • София
  • Мнения: 8 379
Привет от тръстиката. Благодаря на ранобудниците Дидимити и Иха за настроението, което ми създадоха.
МЕРИ ПОПИНС, ти само кажи, че ще дойдеш. Като написах неделя, имах това на ум, че в събота може да са ни на гости децата, внучетата, или да ходим ние някъде. Като се знае по от далече, защо да не се разберем и за съботна среща. Simple Smile
Нямам време за по-подробни коментари, но не мога да подмина моята снимка, която Боряна е изтипосала. Момичета, това съм аз, преди да започна да използвам КРЕМА ЗА ПОДМЛАДЯВАНЕ, който Ники е създал за мен. Видяхте ли какъв е резултата? Умопомрачителен Joy Кой иска от крема?
Хубав и спорен ден от мен.
А, щях да забравя да се похваля, че се сдобих с 2 чушкопека - единични. Онзи ден ММ ми каза, че в мазето на село ги е прибрал. Ей ме каква съм чушкопекачка. Забравила съм дори, че съществуват. Знаех, че навремето имахме с мама и тогава много ги ползвахме. Прибран мъж. Нищо не изхвърля. Дали пък да не ги изпробвам действащи ли са? newsm78

# 694
  • Мнения: 7 391
             Привет от дъждовна и мрачна София!
             Още се помотвам,а след минути трябва да съм готова и да излетя към тръстиката!
             Фло,чудесно предложение само към неделята добави и съботата! Laughing И там да е 14.30! Вчера сигурно са ти изгорели ушичките  Laughing толкова пъти те споменахме и все гледахме входа.
             И аз бях объркана от промените и когато пристигнах никой няма ,аз нямам телефон на никой  /телефончето ми се развали и всички номера в него  ooooh!/ за да питам има ли промяна отново.Добре,че Римарчето точна та решихме,че ако не дойде никой двечките ще пийнем по нещичко и пак срещата е осъществена. Wink
             Иха,все поглеждам за да видя,че крачето вече е добре и са останали само неприятни спомени от премеждието.Малко бяхме,ама ни време стигна,ни успяхме да се наприказваме!
             Борянке,минах по следобедно време покрай твоя град и се разходих из Плевен преди два дни,ама пак заради счупения телефон нямах номерата нито на теб,нито на Аритка!Мислех ,че ако се чуем ще те натоваря на колата и на срещата с Яѝнка!Ама - не би!Следващия път ще си нося записани в тефтерче адреси и телефони ,че пак да не се окажа в такава ситуация.
             Срещата ме поразсея малко,че имам нерви образувани от простотията в милата ни родина.Сега съм като оня дето казал - имам две вести:една добра и една лоша.Та коя да ви кажа първо! newsm78 Започвам с добрата - малката щерка си купи нова кола преди две-три седмици си я получи от магазина,нОООООООО.......на 5-ти септември единствената открадната кола в София е също на малката ми дъщеря-откраднаха Опелчето,което е на 6 години и е купено също от магазин!С него ходихме и ние с ММ в Гърция.Детето ми се ядосва,аз два пъти - веднъж за детето и втори път за тъпите пернишки бандити,които откраднаха колата.Като гледам какви стари коли има по пътя акъла не ми приема,че можеш да разглобиш шестгодишнта кола за части.Застрахователите казаха - по-добре да не я намерят и да си вземе парите,ама нали се сещата,че това,което те кара да се ядосваш не са ламарините,а спомените и емоциите свързани с тази кола,с това ,което я прави твоя!
             Е,оплаках ви се и ...... се извинявам,че ви прехвърлих част от моите ядове.Уж не искам да се самонавивам ,но........това е положението.
             Изчезвам да се обличам и отлитам към тръстиката!Спокоен и усмихнат ден!

             ПП.Фло  Hug Hug Hug Не се бутай на входа!Пускам те и ти отварям вратичката! Wink

# 695
  • Мнения: 18 552
Мамка му...от вчера на лични и налични  ми изчезва маса писано,после ме отказва ,или повтарям но не е същото
Фло ,остава и  да арботи джаджата...
Дидиа ,добре си драла но нямаше да дойда ,този път сина  ме отмени и  отнесе подаръците за 4  месечинка.Нека той  ги види ,че  е  за малко.
Не  каза хареса ли Плевен ,да си призная  не го познавм,две улици на кръст знам.За  мой  срам.
И явно няма се промени нищо.
Тук ръми и ще вали тези дни,почивка и яка тръстика после.И след това идва голямата почивка...леле ,покапах се...

# 696
  • Мнения: 1 250
Привет девойки Hug
Ох нямам въздух вече #Cussing out. Климатиците работят нонстоп ама и проветрения трябва. Но не може. Божке, такова чудо не се е виждало и чувало тук.Поне аз  за 42те год не съм виждала Вчера като се върна Грета от работа ме взе и "прескочихме " до плод зеленчука, да ви кажа не си познах колата, само по мястото на паркиране я видях. За цвят да не говорим Shocked Не знаеш къде свършва стъклената час, всичко едно изглежда.В спалнята са опънати сушилки, че то прането се трупа. Все се чудех как може да се изтрайва без балкон за простиране, както например е при моята приятелка (тя всичко простира в банята) В сушилннята избягваме да слагаме дрехи,само ако са вече иключително за домашна употреба,основно сушим там кърпи хавлии спално бельо-излиза меко пухкаво , ароматно.
Та това е положението при нас Ихичка.
А на всичко отгоре двамата малките днес имат спортен ден и ще ги водят на едно място да тренират каране на колела. Не знам доколко е свързано със следващия празник (след новата година) помните всяка година ви пускам снимки как всичко е замряло и единствено децАТата яхнали колелета от всеки тип и размер кръстосват пътища и главните пътни артерии.  та може би за да се избегнат неприятни и тежки последици от падания и наранявания ги потренирват  . newsm78 Само не знам в този прахоляк дали няма да са умни и да отложат за следващата седмица.
Иха , видях рецептите, обожавам ябълков пай, но не правя в къщи ,защото никой няма да го уважи и аз трябва и няма и съмнение hahaha че ще си го изгълтам сама.А на вън не мога ида помисля да хапна, че някой  е решил ОБЕЗАТЕЛНО да убива вкуса с гадната канела и всички са го приели като даденост. Тва е , закон.Ми хора бе, на вкус и цвет товарищи неть.  А като направя мутра от миризмата ( колко съм деликатна че не ползвам друга дума Joy) на канелата, оказва се че хич не съм единствената Simple Smile А виж ти, най сетне нормална рецепта newsm10 newsm10 newsm10 newsm44, ще я напрая обезателно, въпреки че е калорична бомба Laughing
Хули, впечетлих се много от написаното от Ина. Шапо за това което е тя!
Фло , дори че съм непричем, мисля че твоето предложение за срещи е много умно и на място.
Здравче, как е Дора, всичко мина ли вече?
Янчето как е с децата?Римарче Hug Hug
Роси,Мери, разгледах снимките, много сте готини Hug, но не само на снимки де HugМисля че видях и Руми от Варна, но не съм сигурна newsm78 Може би  и Ивлин и Тодорка от бабите във фейса newsm78
Борянка, мъдра както винаги Hug
Дидимити Hug
Охо докато пишех и Дидия се появи Hug
Отправям се кък работното ми място. Поръчаха ми за днес изненада Joy   спагети болонез Grinning
Хубав и чист да е деня ви и пратете малко дъждец да ни поизчисти Hug

# 697
  • Мнения: 18 552
Мале ,Кари кога написа това...

да  ти кажа,съчувствам ви в този пясък ,знам по нашите жеги как омръзват след три дни поред.Яко бабе си още ,щом даяниш  на толкова работа ,не знам нравите там,но щерка ти има късмет с българската връзка,че  гледаш децата и помагаш. Ако не е традицията такава и там де. Видях един силен стих   и клип...Да  не се молим да ни вземеш  при вас ми  си струва скоро...Става страшно  насам...За  пръв път съм благодарна,че  сме бедни и последни,все още помага,по нататък не знам дали  ще може....
Прострелян свят. В едно стрелбище
Мойсей. Христос. И Мохамед.
След толкоз смърт не значи нищо
Коран. И Тора. И Завет.

Озъбен свят. Лице на хищник.
Сърце-от злоба. И от лед.
След толкоз кръв не значи нищо
дори молитва на поет.

7 януари 2015 г.
Борислав Петров

https://www.facebook.com/ruslan.zhuma/videos/161801324158447/?fref=nf

# 698
  • Мнения: 1 334
Кари , какво става ? Това къде е според теб? В Палестина или Израел?

Да ви се разминат пясъчните бури. Ако ви пратим сега от нашия дъжд , няма ли да станат калища? Няма шега и с природата...
/Познавам много хора , които не обичат канела. Аз пък не харесвам кокос и лешник/

# 699
  • Мнения: 1 250
Иха , не ти разбрах въпроса, за каква палестина?

П.П А сега схванах, защото когато Борянка публикува клипчето при мен не се отвори, пишеше , че имало затруднения.
Та на въпроса ти, това в Израел не може да се случи, тук арабите са пълноправни граждани.Всеки се облича както му харесва, бурки или най модерни дрехи, никой на никого не пречи.

В тъй наречените палестински поселения, също едва ли, не знам как е въпроса с влизанията и излизанията на турист. В Египет са доста прогресивни и шериата все още не е завладял властта. Но спокойно може да е в Иран или друга арабска страна. Ужасът е че утре може и най вероятното ще стане и в Европа


Още едно П.П   за мен също кокоса е  в категорията на канелата, Simple Smile  А и карамфила  Simple Smile
Леле ама голяма лигла съм май newsm78

Последна редакция: чт, 10 сеп 2015, 14:34 от Caroline

# 700
  • Мнения: 1 334
Кари , благодаря за разяснението. Нали "изучавам" Израел , не бях усетила такова нещо и затова попитах.
 
Дидия , много съжалявам за кражбата на колата. Изпитвала съм го 2пъти ....С открадването на нашите се лишихме и от разни ващи , които бяхме оставили в тях , т.е не е само сантименталната страна. Но особено последния път /преди2години/ погледнах философски и най- вече за да успокоявам ММ , след 2часа , бях почнала да се ровя за друга кола (всички лоши емоции заключих надълбоко) След 6 дни взехме сегашната кола (Няма да коментирам неадекватните действия на МВР , при пресни следи....пак миришеше нечистоплътно)

# 701
  • София
  • Мнения: 5 074
Аз мразя канела и карамфил. Ужасни са.
Нали ви споделих, че ме беше обзел страхотен мързел.
Да, ама вчера си направих сметката, че идва дъжд и няма да мога да работя на двора.
Мразя да мърлям вътре в къщата. Ииии, обрах доматите и малкото чушки дето имаше.
До вечерта вече ми се гадеше при вида на домати и чушки.
Днес всичко наслагано в бурканите и съм доволна от свършената работа.
Утре пак ще ме мързи.
Кари, ти я познаваш Ина. Всичко написано от нея е абсолютно вярно.
Казват, че господ давал на хората толкова, колкото могат да понесат.
Дали не си е помислил, че моето дете е изкупителна жертва?

# 702
  • Мнения: 1 334
Хули ,  Praynig Praynig Praynig

Хули , значи и ти се нареди в редиците на тружениците от Консервпром / КК/  Heart Eyes, които вече ще си въртим синджирчето... Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes? До болка познатото :” До вечерта вече ми се гадеше при вида на домати и чушки.Днес всичко наслагано в бурканите и съм доволна от свършената работа.” , май ми изяде ...крака Mr. Green

# 703
  • София
  • Мнения: 5 074
Ще ти мине, като на кутре. Ама пък през зимата ще си хапваш сладко-сладко туршийка с ракийка  bowuu
Като казваш "нареди", се сещам когато преди 5 години купихме къщата, колко се кефех на всичко, което насаждах. През час ходех да надничам, дали е поникнало  Joy Joy Joy
Забравих да ти кажа - преди 23 години, на първата операция ми бяха изгорили гърба с нещо. Ама беше зловещо и болезнено. Имах приятелки, които работеха в Бърза помощ. Та те ми издействаха някакъв мехлем от Пирогов. Вълшебен, за няколко дни ми мина. После казаха, че този мехлем го правели в Пирогов само за тях.

# 704
  • София
  • Мнения: 8 379
Почвам ви от зад напред Simple Smile

ХУЛИ bg, развалила си си за малко рахата, но сега пък мързелувай. Полегни си с книжка, или пък поспи. Как обичам да вали и аз да спя... Чудесно е! Не мислиш ли да скокнеш до София?

ИХИЧКА, Hug как е ходовата част? Стягай се свекървичке, че скоро ще трябва хорото да водиш, невеста да посрещаш. При мен има нещо за теб, относно разкрасяването. То не, че така не си хубава, но нека да си още и по, по най! Наше грозно нЕма да бИде. Simple Smile

КАРИ, кога точно е Новата ви година? Да не я проспим?

БОРЯНЧЕ и стихчето и клипа са доста разтърсващи. Малоумници. Толкова много "мъже" срещу една беззащитна жена. #2gunfire #2gunfire #2gunfire

ДИДИА, Hug колко жалко! Дано не се ядосвате много. Навремето, на братчето ми ( светла му памет ), откраднаха една лада на няколко години и после едно БМВ на три дни( на 50 км. ) - купи го, изкара го от магазина, регистрира го, почерпи ни, паркира го пред Св. Георги на Патриарх Евтимий и на другата сутрин колата се беше изпарила... Направо са я вдигнали с паяк, казаха от съседните кооперации. Без коментар! бандитска държава! Така и не ги намериха #Sniper #Sniper #Sniper  Заради тъпите пернишки бандити, аз да се червя Embarassed Ушичките не са ми горели, ама ми пареше под краката-много работа ми се беше струпала. Нищо против да включим и съботата за срещи. Изчаквам да се дадат още мнения и ще го изпиша това съгласувано с вас предложение с големи червени букви Wink

Отивам да простирам, после малко ще полегна, а за по-после, ще видим Simple Smile
Ха да публикувам, ама ИХА се наредила в първи коридор, до нея ХУЛИ във втори и за мен остана пистата с прескачане на препятствия.
Гледам, че бая пищов, бая оръжие съм размахала по-горе. Ама заслужено е, нали?


Общи условия

Активация на акаунт