Алкохолизъм и семейство.....???

  • 22 032
  • 161
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 031
На мен ми е мил животът и бих бягала, да. Особено след n брой опити за помощ.
Изглежда не си живяла с алкохолик Peace Дано никога не ти се случи, защото е ужас.

# 61
  • Мнения: leet
Мои, не само, че съм живяла, ами и съм преминала през целия етап от лечение.

# 62
  • Мнения: 12 700
Много малко наистина се интересуват какво е алкохолизъм и как може да се помогне. Повечето смятат, че непрекъснатото дуднене, е помощ  и изискват обещания.   

# 63
  • Мнения: 14 173
Мой близък роднина беше алкохолик. Умря от цироза. Дори и в агресивните му моменти, жена му не го остави, беше до него, въпреки че едната й дъщеря я умоляваше да го зареже. Страхуваше се да не я убие. Веднъж беше на прага на смъртта, докторите го бяха отписали. Но той ги изненада. Почти две години след това не пиеше. Почувства се по-добре и започна - днес чашка, утре - две. И се започна отначало. Толкова нерви и сълзи похаби жена му, но той в крайна сметка умря от пиене.
Особено са ми противни пияниците, които с такава гордост разказват, как вчера/онзи ден се напил, направил еди какво си, сбил се с еди кой си. Sick На такъв пък особено каква помощ да му окажеш, на какъв психолог да го водиш? Да е на 5 години да го хванеш за ръчичка и да го отведеш. И пиенето ще му скриеш. Но на възрастен индивид, за когото си е в реда на нещата да се напива, че то си е за гордост даже, я, какъв е мъжкар, как да му помогнеш?
Имахме съседи на квартира. Мъжът започна да се заседява вечер с други мъже, да го надъхват какъв е мъж и неусетно си се пропи. А аз се чудех защо посред люта зима жената пере килима. А той го  Sick. Потърпя го някоя и друга година, много нерви похаби и тя, на човек не приличаше. Накрая си намери друг и вече пет години си живее екстра. А онзи напусна квартирата, защото и от работа го уволниха, няма кой да го търпи пиян. Живее си с мама и при последното ни виждане преди три години ми сподели, че съжалява какъв живот си е избрал. Но все още пие.
За съжаление все по-често виждам и млади мъже, които вече са закоравели алкохолици. За двамата, които са ми пред очите съм доволна, че не са женени. На по 33-35 години са. Имат вид на клошари. Единият започна и да краде, защото нали трябва да си купува пиенето, не всеки път му се отваря парашута някой да го почерпи.
На моя възрастна роднина приятелката живееше със сина си, който е алкохолик. След смъртта на мъжа й, сина й започнал да я бие след всеки запой. А той се напивал всеки ден. Бил я за пенсията, да му купи цигари, а накрая, защото диша. Жената получила инсулт преди няколко месеца, онзи ден й беше погребението.
Страшно ненавиждам алкохолиците и въобще пияни хора. А дори не съм живяла с такива. Самата гледка на пиян, залитащ и фъфлещ човек ми е противна. Имаме клиент, когото жена му напусна, защото беше станал твърде агресивен с времето. Алкохолът направо му е нанесъл психични отклонения. Та този същият, като дОйде в службата пиян, а от ъгълчетата на устата му излиза и пяна, направо мога да  Sick. Представям си този екземпляр да ми е съпруг и да трябва да го убедя, че има проблем. Защото според него, той дори не е пил, камо ли да е пиян.  ooooh!

# 64
  • Мнения: 12 473
Е добре де, как знаете, че няма спасение? Според мен, абсолютно всяка една зависимост може да се лекува, стига да има воля. Болшинството от пишещите са на мнение, че тези хора трябва да бъдат избягвани, вместо да се търси възможност да им се помогне. Зависимостта е болест и трябва да сме съпричастни към тези хора. Именно затова се лекуват трудно, защото усещат, че са отритвани. Тук като видим, че някой близък е алкохолик, реакцията е той да бъде изключен, игнориран и все едно вече е умрял. Как пък един не каза, че трябва да се потърси психологическа помощ, да се окаже морална подкрепа, а в еднн глас - бягайте далеч.

Не си прочела внимателно всички мнения..Wink
Включиха се и потребителки, които са се опитали да помогнат - не само чрез дуднене, а и смного други мерки, желание и любов.
За съжаление, процентът на справилите се е наистина минимален - оттам и по-категоричното мнение, че не биха се занимавали.
Истината е, че най-трудната част е осъзнаването на проблема от самият зависим.
Ако това е на лице си струва да се бориш, и пак е добре да си наясно какво те чака и че няма сигурен резултат.

# 65
  • Мнения: 226
Имах колега алкохолик на отговорна позиция. Когато започна при нас всичко беше ок, но след няколко месеца започна да ми прави впечатление, че нещо не е както трябва. И изведнъж като се отприщи, настана някакъв ужас в офиса. Добър човек, определено не агресивен. Идваше сутрин, заключваше се в кабинета и започваше да пие, след което спеше, после пак алкохол, после сън и хайде работното време свършило. На опитите ни за разговор по темата, категорично заявяваше, че от години дори не е близвал, а в същия момент очите му бяха кървясали и едвам стоеше. Слава Богу тръгна си преди всички останали да сме останали без работа заради него. Факт е, че повече от година и половина не може да оправим поразиите му, както и да се възстановим психически от пиянските му истории.
Та към авторката - по добре сложи край. Ще ти бъде криво месец, два ако имаш чувства, но ще премине!

# 66
  • Мнения: 1 267
Имах съседи - майка и син. Синът беше абсолютен алкохолик. Когато майка му си вземеше пенсията отиваше да магазина и си предплащаше 30 хляба, за да може поне хляб да има. Все плачеше, че като се прибере синът и и взима всички пари, за да има за пиене, а ако не му ги даде доброволно я бие. Е, един ден разбрахме, че я е убил.
През тези години на тая жена нито полиция, нито никой успя да и помогне.
Човек трябва да обича и себе си все пак.

# 67
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Това не е алкохолизъм.
Според критериите на СЗО и много по-малко от това е и излиза, че около мен всички са алкохолици, дори и аз самата Stop
Иначе изобщо не омаловажавам сериозността на проблема, болднатото в текста по-долу обаче ми се вижда прекалено.
Скрит текст:
Данните от проучването на сдружение „Лига на умерените“, проведено  през 2012 г. , сред  47% от жените и 53% от мъжете, живеещи в големи и много големи градове, сочат, че българинът дава категорична заявка, че няма представа от норма и умерена консумация на алкохол.

Почти половината от респондентите мъже приемат алкохол 3-5 пъти седмично, а 1/3 всеки ден, което е доста тревожна тенденция, позовавайки се на официални данни на СЗО, според които за увреждаща алкохолна консумация се счита прием на алкохол повече от 5 дни седмично, независимо от вида и количеството на приетия алкохол.

При близо 60% от жените честотата на прием на алкохол е 1-2 пъти седмично или веднъж на 2 седмици. 24% от респондентите индикират прекомерна консумация. 85% от респондентите са посочили, че не са готови да ограничат консумацията си на алкохол, едва 15% имат готовност да го направят.

В отговор на това общоприето погрешно мнение специалистите се позовават на стандартите наложени от СЗО. За умерена се приема консумацията на 190 мл бира с 5% съдържание на алкохол, малка чаша вино от 85 мл, чаша концентрат от 25 мл, малка чаша шери от 50 мл. Това са стандартни количества питиета. Стандартното питие съдържа една единица алкохол. Изхождайки от това определение една бира от 500 мл (5%) и чаша бяло вино от 175 мл съдържа 2 единици алкохол, бутилка червено вино от 750 мл включва 11 единици над нормата и бутилка концентрат от 700 мл дава цели 28 единици над умереното количество.

С цел по-ясно дефиниране на въпроса кога и при какви условия алкохолният прием става опасен СЗО избира 2 критерия за оценяване - количество и честота. За мъжа допустимият седмичен прием е не повече от 21 такива стандартни питиета (= 21 единици алкохол), за жената те са до 14. Всяко питие над това количество се класифицира като наднормено и водещо към проблемно пиене. Относно втория критерий честота на алкохолния прием над 4 дни седмично, независимо от количеството се счита за прекомерна.

хората са го казали: курвалъка е до време, пиенето до гроб;
И това не e точно така, някои както пият до гроб, така го и вдигат, сори за натурализма.
Поговорката със сигурност е измислена за успокоение на бабичките по селата как дедото най-накрая ще си седне на г*за, ами мерси съм, за какво ми е тогава Wink

# 68
  • Мнения: 32 575
Е добре де, как знаете, че няма спасение? Според мен, абсолютно всяка една зависимост може да се лекува, стига да има воля. Болшинството от пишещите са на мнение, че тези хора трябва да бъдат избягвани, вместо да се търси възможност да им се помогне. Зависимостта е болест и трябва да сме съпричастни към тези хора. Именно затова се лекуват трудно, защото усещат, че са отритвани. Тук като видим, че някой близък е алкохолик, реакцията е той да бъде изключен, игнориран и все едно вече е умрял. Как пък един не каза, че трябва да се потърси психологическа помощ, да се окаже морална подкрепа, а в еднн глас - бягайте далеч.

Хората не са еднакви за да има спасение за всички. А и един алкохолик, ако не иска да се оправи, каквото и да правиш ти, няма спасение. Смятам, че всеки човек, който има такъв проблем с близък прави опити да се справи. Ама всяко нещо си има граници.

# 69
  • Мнения: 26
Здравей аз също съм в подобна ситуация.Живеем заедно ,имаме дете и все си мисля че ще се оправи ,но уви.Не ни тормози ,не буйстава ,но сякаш не живее в настоящето с нас.Стои в тъмни стаи ,все гледа филми или спи,никога не е наясно със ситуацията ,но все спори че той е прав.У дома нищо ни пипа,защото или работи и е уморен,или е препил и му е лошо ,или просто си пие и си гледа филми.Някакъв ужас е.Аз съм 24 часа с детето ,изморена съм но него не го интересува.Понякога се опомнат за около седмица и после пак същото.Аз знаех за проблема му ,но го обичах и вярвах че ще го променя и ако не аз то детето ни ,но уви.Изглеждах страхотно ,имах приятелки ,бях весел човек ,уверен в себе си ,а сега?Съсипана съм ,изморена ,дебела ,и отчаяна от всичко и то само за 2 годени. Нямам вече нито приятели ,нито живот.Повярвай ако можеш бягай далеч ,тези хора не се променят никога.

# 70
  • Мнения: 3 031
Повярвай ако можеш бягай далеч ,тези хора не се променят никога.
Ти също трябва да последваш съвета си.

# 71
  • Мнения: 32 575
Здравей аз също съм в подобна ситуация.Живеем заедно ,имаме дете и все си мисля че ще се оправи ,но уви.Не ни тормози ,не буйстава ,но сякаш не живее в настоящето с нас.Стои в тъмни стаи ,все гледа филми или спи,никога не е наясно със ситуацията ,но все спори че той е прав.У дома нищо ни пипа,защото или работи и е уморен,или е препил и му е лошо ,или просто си пие и си гледа филми.Някакъв ужас е.Аз съм 24 часа с детето ,изморена съм но него не го интересува.Понякога се опомнат за около седмица и после пак същото.Аз знаех за проблема му ,но го обичах и вярвах че ще го променя и ако не аз то детето ни ,но уви.Изглеждах страхотно ,имах приятелки ,бях весел човек ,уверен в себе си ,а сега?Съсипана съм ,изморена ,дебела ,и отчаяна от всичко и то само за 2 годени. Нямам вече нито приятели ,нито живот.Повярвай ако можеш бягай далеч ,тези хора не се променят никога.

И нашата история е почти идентична с твоята. Разликата е, че майка ми издържа 7 години.
Колкото повече отлагаш, толкова по-зле за теб и за детето ти. Повярвай ми. От личен опит говоря, че такава среда се отразява психически зле на децата с години наред, ако не и за цял живот. Ти си решаваш какво искаш за детето ти. Успех.

# 72
  • Мнения: 26
Знам от мои близки и познати ,че може да се спре за година,две,три и повече ,но рано или късно пак се връщат към чашката.Надявам се мъжа ми да се пребори и специалистите да му помогнат, защото в противен случай ще си остане сам.Аз съм на 30 го.  И искам да живея и да оглеждам детето си в спокойна среда,а не в смърдящо жилище на джибре и с баща с постоянно за замъглено съзнание и не знаещ къде се намира и какво се случва около него.Вече дори в спалнята не влизам защото като усетя миризмата на спирт ми се ще да почна да крещя че чак в съседния  град да ме чуят.Отвратително ,намразих алкохола вече.

Последна редакция: пн, 14 сеп 2015, 15:12 от Renirek

# 73
  • София
  • Мнения: 11 615
Здравей аз също съм в подобна ситуация.Живеем заедно ,имаме дете и все си мисля че ще се оправи ,но уви.Не ни тормози ,не буйстава ,но сякаш не живее в настоящето с нас.Стои в тъмни стаи ,все гледа филми или спи,никога не е наясно със ситуацията ,но все спори че той е прав.У дома нищо ни пипа,защото или работи и е уморен,или е препил и му е лошо ,или просто си пие и си гледа филми.Някакъв ужас е.Аз съм 24 часа с детето ,изморена съм но него не го интересува.Понякога се опомнат за около седмица и после пак същото.Аз знаех за проблема му ,но го обичах и вярвах че ще го променя и ако не аз то детето ни ,но уви.Изглеждах страхотно ,имах приятелки ,бях весел човек ,уверен в себе си ,а сега?Съсипана съм ,изморена ,дебела ,и отчаяна от всичко и то само за 2 годени. Нямам вече нито приятели ,нито живот.Повярвай ако можеш бягай далеч ,тези хора не се променят никога.
Тук не разбрах къде е проблема? Че е мързел - той такъв може и да е без алкохола; инак - щом работи, значи едва ли е чак алкохолик. Просто така си го свикнала

# 74
  • Мнения: 1 267
Здравей аз също съм в подобна ситуация.Живеем заедно ,имаме дете и все си мисля че ще се оправи ,но уви.Не ни тормози ,не буйстава ,но сякаш не живее в настоящето с нас.Стои в тъмни стаи ,все гледа филми или спи,никога не е наясно със ситуацията ,но все спори че той е прав.У дома нищо ни пипа,защото или работи и е уморен,или е препил и му е лошо ,или просто си пие и си гледа филми.Някакъв ужас е.Аз съм 24 часа с детето ,изморена съм но него не го интересува.Понякога се опомнат за около седмица и после пак същото.Аз знаех за проблема му ,но го обичах и вярвах че ще го променя и ако не аз то детето ни ,но уви.Изглеждах страхотно ,имах приятелки ,бях весел човек ,уверен в себе си ,а сега?Съсипана съм ,изморена ,дебела ,и отчаяна от всичко и то само за 2 годени. Нямам вече нито приятели ,нито живот.Повярвай ако можеш бягай далеч ,тези хора не се променят никога.


Тук не разбрах къде е проблема? Че е мързел - той такъв може и да е без алкохола; инак - щом работи, значи едва ли е чак алкохолик. Просто така си го свикнала


Алкохолиците обикновено ходят на работа. Аз имам колега, който не изтрезнява. Ако питаш защо го търпят - връзкар и интригант.

Общи условия

Активация на акаунт